Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra 93-95(F)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Lucas
Salutare. As dori cam dupa o luna sa imi cumpar un Opel Astra (nu stiu cum se numaste modelul. Opel Astra A? din perioada 92-95) si as dori niste sfaturi. M-am oprit la vreo 3 masini. Deci. Primul : an 1993 , 1.4 cm3, 80 Cp , visiniu, servo-directie, inchidere centralizata, alarma pret 3500 Euro, 110.000 Km , Bucuresti. , 4 usi
Al doilea : an 1993 , 114.000 Km , 1400 cm3 , 64 Cp , zice ca e primul proprietar in Ro. atat scrie pe net dar am vazut la poza din interiorul masinii ca are un buton pe portiera. ala cred ca e de la geamuri electrice. este negru, cu semnalizatoare albe si pare ingrijit. 4 usi , bucuresti. Pret 3500 E.
al 3-lea : an 1994 , 1600 cm3 , 75 Cp , asta are mai multe. jante frumusele pe 15" , airbag sofer, servo-directie, trapa, scaune tip recaro , mp3 sony, 6 boxe, 191.000 Km dar zice ca e in stare tehnica si optica impecabila. In poze arata ingrijita., jud Olt. 2 usi. pret 3800 E.
Si poate voi mai gasi pana ma decid sa cumpar.
Acuma argumentele mele pentru oprirea la acest model sunt : ca e compact, destul de lat incat sa confere confort si stabilitate iar pretul care este mic.
Gresesc in privinta stabilitatii si confortului?
Vreau sa va mai intreb cat consuma in oras o astfel de masina cu motorizarea 1.4 L si 1.6 L ?
Pana in cati km se poate umbla(fara interventii la motor, cutie etc) cu o masina de 1.4 L si cu una de 1.6 L?
Sunt masini reusite acestea?(fiabilitate etc) Caroseria cum rezista dupa 12 ani? Ca am auzit ca Opelul, pana la caroserii galvarizate, au cam avut probleme cu rugina.
Sunt multi kilometrii de la aceste masini?
Daca aveti alte detalii despre masinile astea va rog sa mi le spuneti.
Rosia50093
salut...am o astra '92 (inmatriculata in 93)..o voi vinde in sept. cand imi vine masina noua (tot opel astra smile.gif) . daca esti interesat pot sa-ti trimit niste poze si descrierea masinii.

P.S. E la un super pret.
mike.omega
Hopa.... renunti la tico pt astra... vrei rugina ai? blink.gif
Anyway, astrele de prin anii aia se numesc Astra F iar daca o masina de 11-12 ani are numai 120.000 de km...... :angel:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=3902

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=677

Uita-te bine la contraaripile din spate... de obicei acolo ruginesc mai toate opelurile din vremea aia si la km ca sigur nu-s reali :bash:
HalbaSus
Opelurile din perioada aia au rugina ! Daca nu au rugina au fost revopsite... e normal sa fie ruginite, suspect e cand nu sunt (s-ar putea sa fi suferit un accident in urma caruia sa fi fost revopsite)...
In rest sunt masini rezistente.. motoarele nu sunt iesite din comun... nici prea bune nici prea proaste. Comparativ cu tico sunt :help:
Lucas
Crede`ma ca ma voi despartii foarte greu de masinuta asta.....dar am nevoie de ceva mai robust, mai stabil etc. Am vazut azi un Opel Astra F GSi 150 CP, negru cu geamuri fumurii, jante pe 15" (mi se pare 190 pe fata si 205 pe spate) super frumoase, modificat putin la exterior, suspensii sport, tobe sport etc la 4000 E neg. plus ca are servo total, geamuri el, trapa.
Andrei Suzuki
Vezi ce faci cu astea deja modificate pt ca 100% sunt rupte-n doua.Doar ai vazut si tu ce fac aia cu ele pe la legale si pe la show-uri.
Lucas
Bine zici Andrei. Stiu asta. dar ce si cum sa verific la astea ca sa vad daca sunt sau nu rupte in doua ?
mike.omega
Greu iti dai seama.... incearca dupa sunetul motorului(sa nu pacane/tzacane/zgomote din astea ciudate biggrin.gif ) si esapamentul...
De asemenea iti poti da seama dupa cauciucurile cu care e incaltata in acel moment masina, daca sunt unele sh sau slihuri e clar ce a facut cu o seara inainte :angel:
HalbaSus
Mhm... si eu am avut parerea aceasta despre masinile modificate ("cine isi modifica masina e probabil ceva tip disperat dupa viteza care o forjeaza toata ziua si masina e terminata")... in ultima vreme incep sa cred ca afirmatia e falsa. Nu de alta dar cunosc cativa maniaci cu masini modificate si... prima afirmatie e corecta, da isi forjeaza masinile ! Dar pe de alta parte sunt masini la care posesorii (tot aia care le forjeaza) respecta cu sfintenie schimburile de ulei de multe ori il schimba mai repede (ca stiu ei de ce smile.gif), au minim 2 garnituri de cauciucuri (fie ele si SH) dar macar stii ca nu cumperi o masina cu cauciucurile originale din 92 biggrin.gif.... la cel mai mic "tzacanit" sau alt sunet ciudat la motor o sa fie cu masina in service, au bagat numai benzina de la 98 in sus (ca doamne fereste sa-i faca o dacie)... deci eu mai degraba as lua o masina din asta decat una care a fost tinuta la maxim 2000 de ture, uleiul schimbat cand si-a amintit bunica, cauciucurile originale editia toamna-iarna 92...

Acum nu zic ca e regula ce am zis eu, sunt multi "baietasi" care chiar isi bat joc de masini si dupa aia le vand la fraieri... dar nu toate masinile "tunate" sunt in stare proasta... desi poti fi sigur ca a fost scos "untul" din masinile alea... dar asta poate fi un avantaj... daca e sa ne luam dupa topicul cu "soferul invata masina".... biggrin.gif biggrin.gif
Lucas
In cazul acestei masini (cea prezentata mai sus), cred ca este cum zici tu halba-sus. Masina pare ingrijita, dar nu te poti lua dupa aspecte. Oricum mai am putin pana sa imi iau o masina si in plus poate voi lua masina lui Rosia ca a zis ca e la un pret super biggrin.gif Sa vad cum arata masina si mai vad eu cum fac. Pe care o aleg. E frumos sa ai masina de fite , trantita la pamant, jante din aliaj, geamuri fumurii dar ma gandesc ca daca nu are suspensii sport reglabile....ciao umblat iarna. Ca un set de roti cu cauciucuri de iarna gasesc, dar sa schimb suspensia....mai greu. Asa ca inca nu stiu. Ideal ar fii ca nici unul dintre noi sa nu folosim masina iarna ca nu e cam sanatos pentru masina (frig, sare pe drum etc).
HalbaSus
Eu am un vecin care are un BMW care se califica pt titlul de "lowrider" nu poti sa iti bagi palma intre spoilerul fata si asfalt !!! (daca ai fost la tuning show-ul din oradea probabil l-ai vazut si tu, un bmw albastru cu alb cu numarul ARO), solutia aleasa de el iarna e: ridica suspensia un pic (adica abia iti bagi palma intre asfalt si masina) si renunta la spoilerul fata (si il pune inapoi vara)... daca ar mentine spoilerul si iarna ar deveni un eficient utilaj de dezapezire biggrin.gif deci se poate ! totul e sa mergi cu grija biggrin.gif....

De cand am cauciucuri cu talon mai redus si eu am grija mai mare pe unde "calc"... Daca masina arata bine si motorul "suna bine" (eventual intreaba si un mecanic) atunci merita sa iei masina mai "dotata"...
Lucas
Da. Asta face fiindca are suspensii sport reglabile. Dar in anunt nu zice de reglabile. numai suspensii sport. Cat despre bara fata.....nu se ia politia de el? Cum ca a avut un accident si nu are dovada?
mike.omega
Eu exact la baietzasii aia care isi schimba masina la 3 luni si nu fac decat sa le alerge, ma refeream biggrin.gif
We want pictures :angel:
HalbaSus
QUOTE(Lucian42192)
Da. Asta face fiindca are suspensii sport reglabile. Dar in anunt nu zice de reglabile. numai suspensii sport. Cat despre bara fata.....nu se ia politia de el? Cum ca a avut un accident si nu are dovada?


eu sincer ma indoiesc ca exista multe masini cu suspensia atat de joasa cum o are ala IARNA... suspensiile sport nereglabile sunt rareori foarte joase (atat de joase incat sa nu poti sa circuli)...

Nu stiu cum face cu politia... oricum pe masina se vede ca nu e lovita ci e demontat spoilerul... de altfel am vazut masini care au stat lovite cam un an inainte de a fi reparate... deci... ah... si daca vrea politia sa se ia de el... pai crezi ca are folie autorizata ? sau ca rotile sunt de dimensiunile celor din talon ? sau ca evacuarea e tocmai conform normelor ? sau ca are folie pe stopuri ? cred ca lipsa spoilerului e cea mai "legala" chestie de pe masina aia smile.gif
Lucas
Mike. ziceai ca vrei poze. (p.s. anuntul e chiar de pe site-ul acesta). Bun. hai ca bag cele trei poze pe care proprietarul le-a pus in anunt.
Lucas
a doua
Lucas
a treia
HalbaSus
arata bine de tot... vopseaua pare recenta si atunci poate nu are rugina... iar de joasa mie nu mi se pare foarte joasa... poti circula linistit cu ea... nu cred ca ticozaurul era mult mai inalt
Lucas
antuntul suna in felul urmator : an fabr : 1994 , 150k Km, 2000 cm3, 150 CP, benzina fara plumb, consum mediu 8 L/100 Km, cutie 5 viteze manuala, motor GSi/ 16 V, sistem audio hi-fi (cd-player, radio casetofon), suspensie sport, toba sport, bord electronic, volan Raid, servo frana, servo directie, inchidere centralizata, abs, geamuri electrice, oglinzi electrice, jante aliaj, trapa. Pret 3999 Euro negociabil.
HalbaSus
Mhm... cam ieftin... ar trebui verificata bine masina. nr de km sigur nu e real. dar sa zicem ca asta nu e o problema foarte mare... are vre-o 250.000 pe putin dar motorul de 2.0 litri de provenienta isuzu e unul destul de fiabil si piese de schimb se gasesc garla in dezmembrari. De consumat consuma... 11-12 in oras fara mers sportiv...

in rest e o alegere buna.
Lucas
exact la asta m-am gandit si eu. pret mic pentru ce ofera, consumul tot cam la 11 ma gandeam si eu, km-rii 100% nu sunt reali. Acuma o sa vad. o sa ma duc pana in Sfantu-Gheorghe si voi vedea ce "pachet" ma asteapta biggrin.gif
mike.omega
Ooooo tuning in spatele blocului biggrin.gif (Ce carcotas sunt :evil: )

Sigur are toba sport, ca pare doar o terminatie biggrin.gif
Consumul... am un prieten cu motorul asta pus pe un espero si cand nu se grabeste cica ii consuma 8 blink.gif bicycle.gif

PS: daca e vopsita recent nu inseamna ca nu poa sa rugineasca... daca sub stratu de vopsea nu a fost tratata peste 2-3 ani o sa iti aduci aminte de masini.ro :1:
HalbaSus
chiar ca esti carcotas, la 4000 de euro ce brabus vrei ? blush.gif
Motorul ala e cel mai reusit motor opel pe benzina (ce-i drept e de provenienta isuzu).

Pai sub vopsea poate are urme mici de rugina dar in general e data jos inainte de vopsire si chituita... Daca vopsitul a fost bine realizat cativa ani nu mai ai probleme... (depinde si de drumurile pe care mergi) dupa aia o inceapa sa crape vopseaua din cauza pietricelelor care o lovesc si va reaparea rugina, si atunci se repeta operatiunea... nu mi se pare un defect atat de mare la o masina de 4000 de euro.

Mai important mi se pare starea in care e motorul... forjat a fost, nu te teme, dar important e cum a fost intretinut, intreaba-l cand a facut schimbul de ulei, la cati km face, ce ulei foloseste, etc... iti poti da seama daca tipu' te abureste sau chiar si-a dat interesu pt masina. Intreaba-l ce probleme tehnice a avut (cu cat mai multe iti spune cu atat mai bine). Asculta motorul, cat de "rotund" suna... pune-l sa accelereze si uita-te la toba aia sport... daca vezi ca iese benzina+ulei+fum+aburi+nori+dracu stie ce altceva... fa si un drive test desi nu mi se pare relevant, venind de pe ticozaur o sa ti se para oricum "bolid" (chiar si cu 50 de cai morti tot are mai mult de dublu fata de tico).

Daca motorul "suna bine" atunci e o masina la un pret super ok... daca suna ca un motor in 2 timpi (sau se apropie de asa ceva... nu e bine) - vezi ca toba sport modifica foarte mult sunetul original... masina mea numai a masina nu suna de cand i-am pus filtru sport... e important sa poti izola sunetul tobei de cel al motorului.

Bafta
Adi52116
asadsa
Cornel51552
Rosia50093

ai vandut masina ca ma intereseaza blush.gif

P.S. ti-am trimis un mesaj pe privat da la mine nu imi arata ca ar fi trimis ceva sad.gif
Oana61307
Salut,

am si eu o intrebare
Cati litri de antigel trebuie sa cumpar ptr. un astra 1,6 din `92?


merci,

astept un raspuns inainte de primii fulgi de zapada biggrin.gif
Florian54673
2 litri sunt suficienti
Oana61307
Salut,

merci ptr. sfatul dat in leg. cu cantitatea de antigel ce trebuie pusa la opel

multam inca o data :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.