Help - Search - Members - Calendar
Full Version: adevar sau ...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
mircea9
Am intrebat daunazi pe un sef de service auto ce parere are despre un Ford Mondeo .
Raspuns:
-la ford sint probleme cu piesele de schimb-scumpe si pe comanda ajung foarte greu si mi-a dat exemplu masina patronului de la service(un mondeo din 2003)care la 20.000 km a avut probleme cu injectoarele ,iar acum la 30.000 pompa de injectie scoate zgomote f. urite( "huruie").

Eu nu am avut niciodata o masina pe motorina(si nici nu am condus),dar intre un motor pe motorina de 2000 cmc si unul pe benzina de 1600 cmc la acest tip de masina ce ar trebui sa aleg in conditiile in care 85% merg in oras si nu fac mai mult de 20.000 km/an ?(ma refer la un second-hand !)

Acum am un Cielo de care sint multumit de demaraj,consum,fiabilitate,dar are 9 ani si ma cam astept sa am probleme mai serioase asa ca...

Multumesc!
G e o r g e
ford (romcar) are probleme MARI cu serviceul !

masinile ford in general sunt destul de slabe pe partea de electrica si motorizare diesel .

bafta smile.gif
Ovidiu41654
Chiar si TDCi-urile astea noi care sunt si pe noul Focus? Ca m-ar fi tentat...Ce ma opreste e pretul, ca nu au nici o oferta speciala deocamdata, probabil fiind prea putin timp de la lansare. Oricum nu prea am vazut multe Focus-uri model nou pe strada...
cristi44563
tin sa il contrazic pe george total, fordurile nu stau de loc prost cu electrica sau cu motoarele diesel care sunt care merg de nu se poate. eu am un mondeo zetec tdci din 2002 si am 80000 de km cu el pana acum nu am ridicat capota decat sa ii pun lichid pentru spalat parbrizu in rest nimic. si inca un lucru eu locuiesc in anglia iar aici mai bine de jumate din soferii de taxi au mondeo si m-as mira sa isi cumpere masini pe care sa le tina in service toata ziua.
dany_ford
QUOTE(cristi44563)
tin sa il contrazic pe george total, fordurile nu stau de loc prost cu electrica sau cu motoarele diesel care sunt care merg de nu se poate. eu am un mondeo zetec tdci din 2002 si am 80000 de km cu el pana acum nu am ridicat capota decat sa ii pun lichid pentru spalat parbrizu in rest nimic. si inca un lucru eu locuiesc in anglia iar aici mai bine de jumate din soferii de taxi au mondeo si m-as mira sa isi cumpere masini pe care sa le tina in service toata ziua.


Perfect de acord cu tine, Cristi. Eu am la fel un Mondeo TDCI din 2004, si doar 40000 km, da in afara de un capat de bara si ala putin uzat (s-a schimbat pe garantie), dupa ce mi-am luat zborul la 170 km/h, n-am avut nici o problema. Si ce e mai important: E a draq de rezistent pe drumurile noastre (eu stiu cum conduc)! Asa ca cel mai important e sa intrebi de o masina, pe cine are!!!, ca experti si din auzite, e plina lumea!
madalina
Iar cine vrea sa vanda un produs, sigur il critica, nu dan?
dany_ford
QUOTE(madalina)
Iar cine vrea sa vanda un produs, sigur il critica, nu dan?


Nu inteleg, ce vrei sa spui!
Iar daca am spus ceva am spus in cunostinta de cauza, nu ca am auzit, visat, nu stiu ce probleme. Iar ce e mai important este ca poate am si eu un feed-back din partea proprietarilor de aceste masini, de vreo' 4 ani incoace, deci cam stiu care ar fi puncte bune sau mai putin bune la aceste masini. Nu doresc sa fac (sa-mi fac), reclama postand aici. As fi putut foarte bine sa zic, ca lucrez la o firma de suruburi (de ex.), si atunci era mai bine?
madalina
Dan, apreciez faptul ca ai spus ca lucrezi la Ford! Esti un om onest!

Insa, ai dat suficiente date despre tine incat sa fii recunoscut! Iar daca tu ai fi angajatul meu si ai spune cel mai mic lucru rau despre produsele firmei, chiar daca ar fi adevarat, te-as da afara fara sa clipesc!

Iar daca esti platit si in functie de vanzari, chiar nu ai nici-un interes sa spui si punctele slabe ale masinilor Ford!
dany_ford
QUOTE(madalina)
Insa, ai dat suficiente date despre tine incat sa fii recunoscut! Iar daca tu ai fi angajatul meu si ai spune cel mai mic lucru rau despre produsele firmei, chiar daca ar fi adevarat, te-as da afara fara sa clipesc!

Iar daca esti platit si in functie de vanzari, chiar nu ai nici-un interes sa spui si punctele slabe ale masinilor Ford!


Te inseli, de ce n-as spune si punctele slabe. Tin sa-ti spun ca la intalnirile noastre (cei din Ford), chiar se discuta si punctele mai putin bune ala masinilor. Orice marca are "bube" mai mari sau mai mici, toata smecheria e sa gasesti o oferta cu un raport pret/calitate/garantie cat mai OK. Si da sunt platit si in functie de vanzari, dar nu mi-am propus sa vand masini prin a posta aici, iar asta nu ma impiedica sa recunosc anumite minusuri, sau puncte forte.
G e o r g e
focusul are sau nu probleme pe partea electrica ? :angel: generatia anterioara .
dany_ford
QUOTE(G e o r g e)
focusul are sau nu probleme pe partea electrica ? :angel: generatia anterioara .


Din ce stiu si din ce am intrebat la service, la cele de pana la face-lift, au fost parca la motoarele pe benzina 1.4 si 1.6, probleme cu bobina de inductie (la unele), remediata dupa face-liftul din 2001-2002. In rest, eu sunt la Ford din 2002, iar la masinile livrate de atunci, masini ce au si peste 100k, eu n-am auzit de belele pe partea electrica. Si sincer cine a avut sau are un Focus, stie ce vorbesc, e o masina foarte fiabila. O confirma si ADAC-ul si TUV-ul.
G e o r g e
la acea problema ma refer wink.gif

de la mine ai ok ul tongue.gif

oricum esti un aport benefic forumului nostru. keep up the good work.
dany_ford
QUOTE(G e o r g e)
la acea problema ma refer wink.gif

de la mine ai ok ul tongue.gif

oricum esti un aport benefic forumului nostru. keep up the good work.


Thanks!
Stiam de aceea problema, si de ce n-as recunoaste-o, am spus si mai sus, e clar toate marcile au "bube", cine zice ca nu VISEAZA, important e ca la Focus au remediat-o!
Watcher
QUOTE(G e o r g e)
oricum esti un aport benefic forumului nostru. keep up the good work.


Daca ti-ai schimba si tu nick-ul in ceva mai usor de retinut.... smile.gif
dany_ford
QUOTE(Watcher)
QUOTE(G e o r g e)

oricum esti un aport benefic forumului nostru. keep up the good work.


Daca ti-ai schimba si tu nick-ul in ceva mai usor de retinut.... smile.gif


Am incercat, dar nu pot, cum draq se face???
Radu36329
Vad ca pe aici e cineva care lureaza la Ford.
Intrebarea mea e urmatoarea: Pot sa ma duc cu un sierra din 1990 in reprezentanta si sa mi-l si rezolve? Sau nu va bagati la masinile vechi?
dany_ford
Ai putea sa mergi si la reprezentantam nu vad de ce nu s-ar baga, astia de la mine, se mai baga si la astea mai vechi. Atat doar ca e ceva mai scump, ca la un alt service.

P.S. Verifica pe PM!
Radu36329
Multumesc, o sa incerc la noi la Romcar sa vedem.
Daca ma dezbraca la bani si mi-o fac, nu ma supar!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.