Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cauciucuri mai late...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
cla50647
am un opel astra 1.8XE 115 cp din 1999.din fabrica vine cu roti de dimensiunea 195/60 R15;in curind va trebui sa-mi schimb cauciucurile si vreau sa cumpar un pic mai late si mai subtiri.pina aici toate bune!vreau sa incerc 215/45(50)R15 sau 225/45(50)R15;problema e ca nu stiu daca intra pe masina fara sa-i fac modificari(masinii)!ma poate ajuta cineva cu vreun raspuns sau o idee? multumesc!
HalbaSus
215 intra sigur... de 225 nu sunt sigur dar in teorie ar trebui sa intre... Care e latimea jantelor (15 x ?J) stii tu chestia aia...desi la 15" sigur permite macar 215.
cla50647
QUOTE(HalbaSus)
215 intra sigur... de 225 nu sunt sigar in teorie ar ur dtrebui sa intre... Care e latimea jantelor (15 x ?J) stii tu chestia aia...desi la 15" sigur permite macar 215.


multumesc de raspuns!15x ?(nu stiu) dar in schimb am vazut pneuri de dimensiunile astea!asta ar sta la baza la ceea ce vreau sa fac!
cla50647
chiar nu are nimeni astra cu genti si cauciucuri mai late???
Radu43725
Poate ca merita o privire:
http://www.chris-longhurst.com/carbibles/tyre_bible.html
Alex-F1
Moaaaaama Radule, aia chiar ca-i biblia rotilor...nici nu vreau sa stiu mai multe....amin :angel: biggrin.gif
Deci, cla50647, daca vrei sa-ti pui cauciucuri cu talon de 50 sau chiar 45, inseamna ca aveti drumuri prea bune pe-acolo prin Bistrita blink.gif Daca e asa, atunci poti sa-ti pui linistit, dar daca totusi mai aveti si gropi si daca in plus mai ai si jenti de Al, io as zice sa te potolesti cel putin cu talonul de 45, daca nu vrei sa arunci janta la gunoi dupa prima groapa mai sanatoasa pe care o s-o iei sau daca nu vrei sa te scuture ca o carutza cu roti de lemn :bash: Chiar si talonul de 50 e cam putin, cam la limita, asa ca io zic sa cauti un 55....ala ar fi cel mai bun! Cat despre grosime, HalbaSus ti-a dat raspunsul.....215 e suficient, caci 225 ar fi cam prea mult pt. o masina compacta, pierzi si la acceleratie, scutura mai tare, creste si consumul putin, cand e ud iti stropesti toata masina pe laterale etc, in schimb ai si ceva avantaje la franare, stabilitate, look.... Succes!

Hai pa
ALEX
raul91897
am un corsa 2001 cu anvelope standard 175/65/r14.vreau sa-i pun anvelope latime 195 tot pe 14.imi poate spune si mie cineva ce inaltime trebuie sa aiba? 195/?/r14. ms
DORU
Te rog citeste topicul urmator pana la sfarsit:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11882
Andrei Suzuki
Raul,ar trebui 195/60 R14
raul91897
f util link-ul asta http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html Mersi
Marius43590
pe langa erorile indicatoarelor de bord generate de schimbarea diametrului rotii, fortele suplimentare modifica si dinamica masinii, si de ce nu si consumul:
* demaraj vs viteza maxima vs distanta de franare
* pbb si altele

cred totusi, ca politica producatorului este sa iti dea o masina cat mai fiabila, la un pret cat mai decent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.