Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Atentate la Londra
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Iulian HondaFan
din nou teroare...

exact cand ochii lumii erau atintiti asupra UK ( intalnirea G8 din Scotia si desemnarea recenta a Londrei ca gazda a Olimpiadei din 2012) oamenii imbecilitatii ( nu stim daca sunt fanaticii musulmani sau altii, nu cred insa sa fie IRA) omoara din nou persoane nevinovate si paralizeaza una din marile metropole ale lumii.
Andrei38283
sad.gif Nasol rau de tot. Mai mult ca sigur ca sunt musulmanii (Al-Quaida) avand in vedere ca Anglia e principalul aliat al americanilor in razboiul contra terorismului era de asteptat la sa ceva. Nu inteleg de ce dracu nu le baga niste rachete americanii sa-i termine odata pe toti. :evil: :bash: Retardatii naibii, altceva nu stiu sa faca decat atentate. :evil:
HalbaSus
QUOTE(Andrei38283)
Retardatii naibii, altceva nu stiu sa faca decat atentate. :evil:


E normal sa ajunga in starea asta daca toata viata nu mananca slanina, nu beau o bere si au mai multe neveste imbracate in ninja... normal ca devin stresati... cine nu ar deveni in conditiile astea ?

sper sa-mi scuzati umorul negru blush.gif
James Kilowatt
Mie mi s-a parut deosebita reactia englezilor. Se vede ca sunt facuti din alt aluat decat momaile de pe continent. Nu isterie, nu cautati tapi ispasitori, nu urlat impotriva gurvernului si nu atras capital politic dintr-o tragedie... jos palaria pentru ei, de la mase la lideri.

Revenind la hahalelere europene, in spania atentatele si-au atins scopul. Au schimbat rezultatele alegerilor si deci si politica externa. Asta suna ca o invitatie pentru teroristi sa incerce din nou, nu?

Andrei, nu toti musulmanii sunt al-quaida, asa cum nu toti romanii sunt tigani si nu toti tiganii sunt hoti...
CRG
QUOTE(MR28673)
Andrei, nu toti musulmanii sunt al-quaida, asa cum nu toti romanii sunt tigani si nu toti tiganii sunt hoti...


problema e ca statistic vorbind, poti sa tragi neshte concluzii...
James Kilowatt
Care e concluzia statistica? Atata timp cat esantionul de musulmani cunoscut e cel din stirile cu bombe de la televizor, e greu de facut statistici.

Musulmanii sunt religia majoritara pe glob... cati dintre ei sunt teroristi sau de acord cu terorismul?! Daca iti dau de exemplu replica lui Andrei (exagerez putin, sper sa nu se supere smile.gif ) poti trage concluzia ca si romanii sunt teroristi sa simpatizanti ai terorismului. Omoram pe toti ca sa scapam de cei cativa idioti si gata.

Musulmani sunt si in europa, africa, si in china, india, pakistan... insa te terorism sau aplicarea ad literam al shariei se tin in general cei de prin Afganistan sau alte tari aflate in kko rau de tot. Doctrina lor nu e fundamental diferita de cea crestina. Si Vechiul Testament scrie sa lapidezi femeile adultere, insa asta nu se mai aplica in lumea civilizata. Problema afganistanului sau a nigeriei unde asta se aplica cum scrie in coran este ca nu sunt educati, nu ca sunt musulmani....


Cu terorismul, diferenta intre "noi" si "ei" este ca unele chesti sunt rastalmacite pentru cei saraci cu duhul care se lasa manipulati.... insa asta s-a intamplat sau se intampla si in crestinism, vezi cruciadele sau sinuciderile in masa. SA omori este pacat capital si in crestinism si in Islam, insa in numele religiei s-au facut si se fac crime. Este usor ca unui amarat infometat din afganistan sa-i spui ca problema lui sunt americanii, ca din cauza lor nu ploua si au vacile galbeaza si nevasta hemoroizi si ca oricum americanii astia au coada, coarne si copite si trebuiesc distrusi in numele Domnului... Ala va crede orice avand in vedere ca habar n-are ce se gaseste dincolo de dealul de la marginea satului....

Parerea mea este ca problema tine de educatie si deschidere, nu de religie. Asta de ambele parti. Fanatici au existat si in crestinism pe vremea cand singura forma de educatie era cea religioasa. Noi avem o parere poate gresita despre ei, si ei despre noi. Noi suntem mai comozi, aveam o viata mai calduta si deci mai putin dispusi sa ne riscam pielea decat ei, insa ei nu au mare lucru de pierdut si au nevoie de un vinovat....

La urma urmei si ETA sau IRA se tin de atentate desi nu-s musulmani, insa e drept ca sunt anuntate si folosesc doar la intimidare...

Eu cred ca lupta impotriva fundamentalismului religios trebuie dupa in paralel si pe alte doua planuri. Una, le bagi internet si televiziune prin satelit si alora din afganistan, si le scoti vizele sa vada si ei cu ochii lor cum arata lumea impotriva careia lupta, si alta, le tai finantarea... Aici impusti doi iepuri dintr-un foc, lupti si impotriva drogurilor si a terorismului....


Pe de alta parte, cei de la 11 septembrie nu erau analfabeti... ceea ce darama toata teoria de mai sus. Insa ala a fost un singur atentat, atipic, iar in lume sunt zilnic cateva. Aia cu centurile de dinamita se incadreaza cred in profilul de mai sus.
VECTOR
parerea mea este ca cine ii numeste pe musulmani inapoiati si inculti greseste enorm.sa nu uitam ca pe vremea cand noi eram scufundati in noaptea evului mediu si in terorile inchizitiei,tarile arabe(musulmane)erau cele mai avansate din lume din multe puncte de vedere : tehnologic,educational,medical etc. din acest motiv era o mare onoare pentru marii medici europeni sa isi desfasoare activitatea la curtile seicilor arabi. si nu doar pentru medici ,ci si pentru arhitecti,astronomi si alti "practicieni"care nu aveau dreptul sa-si faca cunoscute realizarile in europa deoarece ar fi fost arsi pe rug. primele universitati publice au fost infiintate pe teritoriul irak-ului de azi pe vremea cand in europa nu stiau sa citeasca decat calugarii. si tot cu ajutorul arabilor am invatat atat de multe din secretele chinezilor.
problema este ca de 200-300 de ani,rolurile s-au inversat si acum este randul lor sa stagneze sa se scufunde tot mai mult in necunoastere si sa fie condusi in "cruciade"teroriste de catre cei ce ii stapanesc cu ajutorul unor invataturi religioase false sau aplicate gresit.
pe vremea cand armatele cruciatilor europeni cine forma marea majoritate a armatelor? toata plebea europei,toti cei care nu aveau nimic de pierdut,care nu aveau ce manca acasa si care erau trimisi de papa sa-si gaseasca mantuirea in tara sfanta. acum cine ataca new york-ul,madridul si londra.tot cei saraci,nemancati si needucati care nu stiu decat ce le spun preotii lor.
roata istoriei se invarte intradevar si nimeni nu poate schimba asta.
James Kilowatt
Asa ziceam si eu. De vina este lipsa de educatie si saracia, nu religia sau rasa araba. Si nu poti incadra o intreaga comunitate religioasa sau rasa intr-o categorie definita doar de cativa fanatici celebri.
Iulian HondaFan
subscriu la multe din parerile lui MR. singura problema e ca de regula cei care fac atentetele ( si in Spania si in USA si prob. si in Anglia) sunt si educati, au stat si in Vest ani buni, sunt familiarizati si cu internetul... pt. multi contactul cu Vestul si pozitia de marginalizare la care multi ajung ii face insa sa devina si mai mult extremisti. am observat la arabi de aici ca au un dispret fata de " ghiauri". da, sunt drogati alcoolici destui si aici, exista poate si prea mult libertinism sexual ( arabii sunt de fapt cel mai socati de aspectul asta) dar unele din aceste probleme le au si ei ( si aia in Afganistan stau numai cu opiumul in cap)... chestiile astea sociale sunt greu de rezolvat rapid.

ceea ce e sigur e ca oamenii cu familii, slujbe, care au de platit ratele la casa si la masini si de tinut copiii in scoli nu sunt cei ce pun bombele ( desi unii sunt cei care doneaza banii pentru chestiile astea).

un lucru sigur poate fi facut si acela e de a controla fluxul banilor, de a controla economia subterana ( mai ales cea a drogurilor) si de a da acestor tineri sansa de a-si consuma energiile la slujbe si la atingerea obiectivelor mic burgheze pe care cu totii le vrem: casa, masina, copii...
CRG
QUOTE(MR28673)
Eu cred ca lupta impotriva fundamentalismului religios trebuie dupa in paralel si pe alte doua planuri. Una, le bagi internet si televiziune prin satelit si alora din afganistan, si le scoti vizele sa vada si ei cu ochii lor cum arata lumea impotriva careia lupta, si alta, le tai finantarea... Aici impusti doi iepuri dintr-un foc, lupti si impotriva drogurilor si a terorismului....


M-ai facut sa rad: daca nu au retzea de electricitate (puterea lor economica se masoara nu un jeep-uri ca la noi, ci in nr detinut de generatoare de curent electric), ce sa mai zic de internet? Vai de mama lor, acolo femeile sunt inca moneda de schimb... blink.gif
James Kilowatt
Iulian a dat de exemplu trei atentante in care autorii sunt "educati" (probabil).... insa in lume sunt probabil cel putin trei pe zi. Astea sunt cele mai rasunatoare... In londra au murit 37 oameni si e stirea anului probabil. Atentatele zilnice din irak sunt doar undeva in subsolul paginilor de stiri, de parca victimile de acolo nu ar fi tot oameni ... in fine... Ideea mea e ca 11 09 sau madrid nu sunt exemple tipice de terorism. Poate autorii lor nici nu erau musulmani practicanti, ci doar niste fanatici obsinuiti fara vreo legatura cu o religie anume. Frustrati usor de manipulat sau dezaxati sunt de gasit in toate religiile, depinde doar cine-i recruteaza....

Am si eu amici arabi si musulmani practicanti ( e drept, din africa de nord, nu din afganistan ) si nu-s chiar asa de diferiti de noi. In general au aceleasi vise si aspiratii, chiar daca asa cum a spus si iulian aspectele mai deocheate ii mai socheaza, insa sunt toleranti in marea majoritate. Nici macar nu sunt mai dogmatici decat catolicii sau ortodocsii practicanti, ca sa-i poti banui de un sambure de fanatism.

In general am observat ca au mai mult dispret (pe buna dreptate uneori) fata de arabii naturalizati in europa care au pierdut contactul cu traditiile lor decat fata de ghiaurii puri, fie ei religiosi sau nu...
James Kilowatt
QUOTE(CRG)
[
M-ai facut sa rad: daca nu au retzea de electricitate (puterea lor economica se masoara nu un jeep-uri ca la noi, ci in nr detinut de generatoare de curent electric), ce sa mai zic de internet? Vai de mama lor, acolo femeile sunt inca moneda de schimb... blink.gif



quod erat demonstrandum:D

Cine e mai usor de convins sa se arunce in aer, un amarat analfabet infometat si degerat pentru care viata e un chin sau unu' cu o viata calduta si terna din Franta, State, sau chiar din Romania? Cat timp vor exista asemenea amarati abrutizati, cei pusi pe terorism de unde recruta....
HalbaSus
Consider totusi ca lipsa berii si a carnii de porc e un factor generator de terorism: Turcia e singura tara araba care produce bere, voila... nu mai sunt teroristi, curzii din turcia care mai fac cate un scandal micut nu pot fi numiti teroristi avand in vedere ca ei sunt mai degraba separatisti... chiar daca lupta uneori prin metode semi-teroriste, ei lupta pt teritoriu, nu pt religie (chestie mult mai decenta)...

Alt exemplu ar fi:
Arabii care vin in romania sa faca facultatea, si ii corup colegii sa isi lepede religia si sa bea bere... nu devin teroristi beer.gif

O solutie radicala ar fi sa parasutam in afganistan lazi de bere rece, gratare de porc, eventual cateva playboy-uri sa vada cum arata femeile cand nu poarta valul acela... Acestea sunt premisele dezvoltarii unei societati civilizate !
James Kilowatt
Vai de capu' lor... pai cand or sa vada ca sub voalurile alea negre se ascund niste cotoroante batrane si urate, mai rau le faci cu playboy biggrin.gif In domeniul asta prea multa cunoastere strica biggrin.gif
Andrei38283
Sorry. Greseala mea ca m-am referit la musulmani in general. Trebuia sa zic de acea parte a lor care se ocupa cu astfel de lucruri. E adevarat ca unul care face o facultate nu poate fi numit retardat, dar cand foloseste cunostintele dobandite in scopuri teroriste......scuza-ma da ala normal nu e. E o mare diferenta intre IRA si alte organizatii teroriste si Al-Quaeda de exemplu. Daca celelalte organizatii teroriste au un scop (independenta unui stat, etc) eu la fanaticii astia musulmani nu vad nici un scop. Ei vor sa ne distruga pt ca noi avem de toate si ei nu. Si ce. N-au decat sa-si faca si o sa aiba si ei. Sa dea naiba daca nu sunt invidiosi devil.gif .
Iulian HondaFan
QUOTE(HalbaSus)
Consider totusi ca lipsa berii si a carnii de porc e un factor generator de terorism: Turcia e singura tara araba care produce bere, voila... nu mai sunt teroristi, curzii din turcia care mai fac cate un scandal micut nu pot fi numiti teroristi avand in vedere ca ei sunt mai degraba separatisti... chiar daca lupta uneori prin metode semi-teroriste, ei lupta pt teritoriu, nu pt religie (chestie mult mai decenta)...



Imi place teoria asta... berea si mititeii = arma secreta in lupta anti-terorism...
HalbaSus
E simplu daca stai sa te gandesti:
Ce efect are carnea de porc ? Ingrasa! - ati vazut voi terorist gras ?
Ce efect are berea ? - relaxeaza... un om relaxat nu se apuca de arunca in aer
Ce fac ei in loc sa consume carne de porc si bere ? Beau cafea si ceaiuri cu continut ridicat de cofeina...devin agitati... si te mai miri ca devin teroristi ?

Iar efectele unei vieti sexuale nereusite (ori cum ar putea fi reusita in compania unor femei-obiect-imbracate-in-ninja) au fost studiate in cazul unor criminali in serie din state.

Un om care mananca bine (si nu se abtine de la carnea de porc), bea bine, :cenzurat: bine... nu se va gandi niciodata "vai ce bine ar fi sa ma arunc in aer in numele lu' Alah"...

Nu am nimic cu religia musulmana, nu cred ca religia e devina ci preotii (sau ce au ei acolo) care aplica/interpeteaza coranul (nu cred sa scrie in coran ceva de interdictia de a bea Pilsner Urquel)... si vechiul testament are cateva reguli dure dar noi nu le aplicam... ma rog, pana la urma fiecare cu credinta lui, cu totii trebuie sa credem in ceva... eu spre exemplu cred ca ma duc sa beau o bere beer.gif
madalina
QUOTE(Andrei38283)
E adevarat ca unul care face o facultate nu poate fi numit retardat, dar cand foloseste cunostintele dobandite in scopuri teroriste......scuza-ma da ala normal nu e. E o mare diferenta intre IRA si alte organizatii teroriste si Al-Quaeda de exemplu. Daca celelalte organizatii teroriste au un scop (independenta unui stat, etc) eu la fanaticii astia musulmani nu vad nici un scop. Ei vor sa ne distruga pt ca noi avem de toate si ei nu. Si ce. N-au decat sa-si faca si o sa aiba si ei. Sa dea naiba daca nu sunt invidiosi devil.gif .


Andrei, asa pentru cultura ta generala afla cate dintre personalitatile recunoscute pe plan international din domeniul cultural, filosofic, intelectual din Romania au fost simpatizanti ai Legionarilor.

Du-te la o slujba ortodoxa din Saptama Partimilor (si eu sunt ortodoxa) si observa cum se vorbeste despre evrei. Apoi discutam de arabi.

Musulmanii au un scop: pastrarea propriei culturi. Paradoxal, impunerea drepturilor omului intr-o tara poate inseamna distrugerea propriilor credinte si obiceiuri. Este discutabil ce primeaza drepturile omului sau cultura locala, dar atitudinea refractara, izbucnirile violente sunt normale.

In istorie cand o populatie incerca sa impuna o alta cultura unei alte populatii, se incendiau case, se faceau rascolae. Acum "la moda" este terorismul.
Andrei38283
Pai musulmanii isi pastreaza cultura lor distrugand-o pe a noastra.
madalina
Cine a incercat sa isi impuna cultura? Pe cine favorizeaza globarizarea?
James Kilowatt
Madalina, le cauti scuze? Adica, au vre-o justificare?!

Poti sau nu sa fii de acord cu orice principiu, globalizare, democratie sau ce vrei tu, insa nu ai voie sa omori oameni nevinovati ca nu-ti convine tie in ce directie se indreapta omenirea! Sau cine e la carma ei. De exemplu eu sunt pentru globalizare, vad ca tu esti impotriva, insa am dubii ca ai sa te arunci in aer in fata blocului meu ca sa-ti impui punctul de vedere.

Lumea se schimba oricum, si intotdeauna au fost unii care au s-au opus.
E interesant sa caute tocmai o femeie scuze fundamentalistilor islamici (presupunand ca exista vre-o legatura cu atentatele astea), avand in vedere ca in tarile radical islamice femeile sufera cel mai mult.
cosmin45741
sunt niste idioti fanatici, educati in spiritul asta, care considera ca asa e bine, adica ceea ce fac ei...
faptul ca sua a intrat in irak, din punctul meu de vedere a fost un lucru complet justificat (pt cei mai rautaciosi au facut prea putin, in stricto senso-ul razbunarii)...si de fapt le-a facut un bine oamenilor alora...

este vorba in final de un anumit nivel de educare si de gandire...ganditi-va la diferentele de nivel (de deschidere) dintre romania si vest, ganditi-va ca intr-o tara ca franta, chiar (nu mai vorbim de marea britanie sau sua), un om ca iacobov nu ar fi putut niciodata sa faca ceea ce a facut, sau un dobitoc ca sachelarie sa ajunga primarul unui oras ca bacaul...oamenii nu s-ar fi lasat asa usor manipulati, iar astfel de indivizi nu ar fi avut nici un fel de succes, nici profesional, nici social...
ei, diferenta de nivel este si mai mare intre romania si statele arabe, unde indivizi neimpliniti din toate punctele de vedere sunt asa de usor de manipulat, aproape ca niste animale...ganditi-va la palestinienii care isi pun bomba de gat pt niste bani pt familie...

americanii o sa faca in orient ceea ce au facut si in germania post hitlerista, o sa ajunga sa lipeasca afise pe toti stalpii:" you vill be democratik" biggrin.gif
madalina
QUOTE(MR28673)
Madalina, le cauti scuze? Adica, au vre-o justificare?!


Nu le caut scuze, insa nu trebuie nici sa minimalizam intelegerea fenomenului: aia sunt rai, europenii si americanii sunt buni.

Este mult, mult mai complex fenomenul, vina este impartita.

Sa nu uitam ca in Afganistan, primii ce au contribuit la inarmarea fundamentalistilor musulmani au fost americanii, dorind sa ii foloseasca in Razboiul Rece.

Cat despre cum sunt tratate femeile in tarile si/sau comunitatile fundamentalist islamice, imi pot exprima indihnarea pe zeci de pagini. Sclavia afro-americanilor a fost mai blanda decat femeile "libere" din astfel de tari sau comunitati.
Iulian HondaFan
Irakul e cam alta poveste. Saddam nu este acelasi lucru cu Ben Laden... Americanii au fortat nota cu Irakul din motive tangentiale cu lupta impotriva fundamentalismului islamic. Cum acu' deja sunt intrati acolo... sunt de acord ca trebuie sa faca ordine si sa stea pana ii pun pe roate.

Palestinienii sunt alta poveste si intr-adevar ei sunt mult mai conectati cu fundamentalismul islamic. Un acord intre ei si israelieni ar scadea mult din argumentele ideologice ale fundamentalistilor si ar destinde relatiile dintre lumea musulmana si cea occidentala. Israelienii insa nu vor sa fie ei cei care sa plateasca pretul cel mai mare pentru aceasta impacare a arabilor si cum influenta lor in America si in Occident in general este inca puternica... palestinienii sunt cei care inca sufera cel mai mult.

Cultural evreii sunt parte integranta a civilizatiei occidentale si miscarea sionista a venit tocmai ca un raspuns al lor la abuzurile la care au fost supusi secole de catre europeni si care au culminat cu genocidul lor sunt Hitler.

Pe de alta parte palestinienii nu au avut nici o vina ca europenii i-au maltratat pe evrei si acestia au trebuit sa isi caute locul din nou in Palestina/Iudeea. aici este locul unde occidentalii au datoria sa repare consecintele actiunilor lor trecute. palestinienii trebuie compensati cumva. vor trebui sa accepte prezenta Israelului si Occidentul ar trebui sa-i compenseze prin sprijin economic. daca palestinienii ar avea slujbe si o prosperitate economica la care sa lucreze nu s-ar mai arunca in aer in restaurantele israeliene.

Insa obiectiile israelienilor si americanilor ca nu poti negocia cu cineva care nu inceteaza atentatele sunt si ele justificate. Evreii trebuie insa sa-si aduca aminte ca acelasi gen de terorism l-au folosit si ei impotriva administratiei britanice din Palestina inainte de 1948... deci putina empatie nu ar strica nici din partea lor.

cumva palestinienii trebuie convinsi sa accepte democratia in varianta lor musulmana. nu cred ca democratia este o chestie exclusiv europeana. japonezii, turcii, coreenii, indienii chiar, etc. au dovedit ca o societate democratica poate exista si in afara lumii iudeo-crestine. Islamul este in buna masura superpozabil crestinismului si iudaismului, fundamental nu sunt impedimente. ce e greu de realizat este o democratie intr-o societate saraca, analfabeta, superstitioasa, misogina... si aici trebuie lucrat.

iar americanii, tot din motive politico-economice sunt prea ingaduitori cu sauditii si alte tari musulmane apropiate care sunt, daca nu anti-democratice, cel putin ne-democratice... si astia ar trebui scuturati un pic mai ales ca miliarde de $ se scurg in mainile fundamentalistilor din surse saudite, etc...
Iulian HondaFan
iata cine sunt cei 4 bezmetici: 3 pakistanezi ( aliati fideli ai Vestului, nu-i asa?) si un ...jamaican ( probabil un convertit... de la voo-doo la tembelism musulman):

http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2...tentatori.shtml
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.