Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Daewoo nubira '00 -> 4000euroi. Merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
James Kilowatt
Este vorba de o nubira din 2000, 80.000 km, motor 2.0 L GPL 133 CP, Climatizare automata, faruri de ceata, impecabila la aspect, 4000€.

Are cineva idee de consum si de fiabilitate? Ma intereseaza mai aleschestia cu GPL-ul.

Merci smile.gif
Florin42855
am avut de a face cu nubira destul in ultimul timp - e drept motor 1.6

pot sa iti zic urmatoarele: - consum cam 7,5 - 8 afara, 12-13 in oras
probleme nu au fost (intamplator tot vreo 80.000km) doar ca de vreo 5000k aprox mananca ulei - nu stiu daca e un caz izolat sau asa sunt toate - in rest mici dume de electrica - radio mort, lumini consola centrale moarte, ambreiaj compresor climatizare etc...

in rest masina ok - stabilitate f buna, sa aseaza super la drum, directie precisa, nu scartzaie prin interior. Daca nu aparea treaba cu consumul de ulei iti spuneam cu inima impacata sa o iei la banii astia
James Kilowatt
Avand in vedere ca e si pe gpl, nu ar fi chiar tragic cu consumul....
Tragic e alta. L-am sunat pe proprietar si mi-a spus ca are volanul pe dreapta biggrin.gif
Florin42855
no comment... oricum am fost pe punctul sa te intreb daca e adusa de afar - pentru ca la noi din ce stiu nu au fost vandute nubire cu aer conditionat automat
James Kilowatt
Oferta e din Belgia, Bruxelles.
www.autoscout24.be
Pentru mine nu "e adusa" ca eu in Belgia am de gand sa o folosesc. Poate sa o aduc in Romania doar daca imi schimb domiciliul.... iar.....
Apropo, are oare Euro3?
Florin42855
ok... am vazut galati in locatie si nu mi-am pus problema ca ai avea domiciliul in alta parte... asta e offtopic...

daca volanul pe dreapta consideri ca ai putea sa il accepti ia-o... dar stiu oameni cu masini cu volan dreapta care in tari cu circulatia pe dreapta nu au rezistat mult...
James Kilowatt
mai bine caut alta.....
James Kilowatt
Am gasit alta, aproape identica, insa cu volanul pe partea buna biggrin.gif
Asa ca pentru mine topicul asta redevine de actualitate....
James Kilowatt
Tot eu... biggrin.gif
Ce inseamna injectie secventiala de GPL? Si cand s-a inventat? Si ce masini sau ce modele o au? Nubira din 99-2000 ar putea avea?
dan53759
Eu am condus pana deunazi o Nubira I, 1.6 l, 16 V, cam batraioara ea dar o masina de nadejde. Are 260 de mii de km insa merge usor pe autostrada la 150 de km/h. Din cate stiu eu instalatii GPL nu se pun n fabrica, asa ca e posibil sa fie pe ea inclusiv instalatia de care zici tu. Parerea mea e ca e o masina de incredere, cu un confort acceptabil. Tot 4 mii de euro face si asta ? Indoi-m-as ...
James Kilowatt
Nu stiu ce modele s-au comercializat in Romania... Afara s-au vandut Nubira cu GPL direct de dealer, insa cred ca sunt instalate in garaje autorizate de ei si nu de uzina. Oricum, service si garantie ofera daewoo inclusiv la instalatia GPL. Figura este ca am gasit informatii despre cele cu motorul de 1.6 pe GPL, insa nimic despre cel de 2L pe GPL, asa ca nu stiu daca si astea au fost sau nu vandute si intretinute direct de dealerul daewoo.

Nu am inteles ce ziceai de cei 4000 euroi. E prea mult sau prea putin?
dan53759
In Romania din cate stiu eu, Nubira I au fost cu motoare de 1.6 majoritatea. La noi se pun GPL-uri doar de service-uri autorizate. 'A batrana consuma cam 7-7.7 afara, 9-10 in oras. Stii si tu ca treaba asta cu consumu depinde mult de sofer ... La una cu 2.0 trebuie sa te astepti la mai mult, dar si performantele sunt altele. Daca ar fi fost vorba de o masina cumparata in Romania, 4000 de euro la varsta si dotarile ei mi se pare putin, la noi cumperi un Cielo mai vechiut cu banii astia. Chiar si pentru o masina cumparata din afara mi se pare putin ... Mie mi-a placut foarte mult Nubira, fiabila, robusta, de incredere. Probleme cu bucsaraiele, dar peste 200 de mii de km, mai ales pe spate unde are un sistem ciudat cu vreo 6 bare cu bucsile aferente. Rezolvabile insa toate problemele cu bani relativi putini. Eu as da 4 mii de euro pe una fara sa clipesc !
James Kilowatt
Ma duc sa o vad vineri seara, sau sambata dimineata.
Nu prea am priceput cum se numeroteaza nubirele.... Nu e primul model, ci urmatorul, cea cu face-lift si cu moaca gen leganza. Insa abia a treia, cea din 2003, se cheama nubira 2 (chevrolet) pe aici.... Cam tampit sistemul smile.gif Poate bag si poza. Nubira 2, cea din 2003, nu mai are motorul de 2L ci unul de 1.8 si 125CP.
BandiT
are dreptate dan..in romania cu 4000 de euroi iti iei cielo sau espero de vreo 7..8 ani , si forjate in romania..
deci nubira din 2000 sau 2001, cu toate dotarile pe ea merita fiecare euroi.
bafta
James Kilowatt
sa fie! Maine ma duc sa o vad si sa ma dau cu ea.
Tipul are un nume ciudat, sper sa nu fie vre-un traficant de masini furate...
James Kilowatt
M-am dat cu ea....

PLUSURI

Stare buna, si interior si exterior

Tinuta buna de drum (pana la 160km/h, mai mult nu am avut unde s-o alerg).

Modelul mai nou, cel cu face-lift. (seamana la moaca cu Leganza sau Lanos)

Directie precisa

GPL (0.38E/l), instalatie intretinuta de dealerul daewoo/chevrolet. Instalatie AUTOGAZ, injectie multipunct, instalata inainte de livrare.

Clima automata, faruri de ceata, 4 geamuri electrice, oglinzi reglabile electric

Volan reglabil pe inaltime.

Silentioasa la turatie mica, zgomot aerodinamic si de rulare destul de redus.

88.000km, intretinuta in garantie e dealer pana la 59.000km

Avea motorul murdar, insa de praf si nu de ulei. Pare sa nu picure nimic pe nicaieri. Daca motorul era spalat, as fi fost mai suspicios. Desi e greu sa vezi cate ceva.... de exemplu instalatia GPL e greu de vazut si inspectat. Are niste capace care acopera injectoarele, bujiile etc.

MINUSURI

Portbagaj mic, e versiunea scurta si are si rezervorul toroidal de gaz
Rezervor toroidal doar de 57L, care se umple 80%

Locuri in spate mai confortabile decat in Clio sau Ibiza, insa mai putin confortabile decat in Cielo.

Vizibilitate naspa in spate, geamul din spate e minuscul

Desi are motor de 133 CP, nu se face simtit decat la turatie. Avand in vedere ca am o masina de 71 CP acum, la 133CP ma asteptam sa rupa asfaltul, insa nu e cazul. Are puterea maxima la 5400 rpm si cuplul maxim la 4400, cam foarte sus...

Motor zgomotos la turatie

Roti din tabla cu capace oribile. Am vazut in service daewoo una identica cu niste roti din aliaj si parea alta masina.

Radio CASETOFON biggrin.gif, insa nu l-am auzit cum merge ca uitase tipul fata....

Tipul a facut schimb de ulei si a schimbat cauciucurile fata, asa ca nu mi-am putut da seama daca are probleme de geometrie sau daca amesteca fluidele. Pneurile din spate erau uzate, insa o uzura normala.


Una peste alta, parerea mea ca face 4000E. La vremea ei existau masini mai rafinate tehnic (honda, toyota, mitsu, fiat/alfa/lancia), (asta e cu motorul D-cat, vechea generatie)
Oricum... eu cred ca face 4000E. Cei care au chinuit asemenea masini, ce ma sfatuiti sa mai verific?
E inmatriculata in Belgia Aprile 2000. Are EURO 3? Aici nu a auzit nimeni de chestia asta.... Euro 3 se aplica MODELELOR NOI din 2000, si TUTUROR MODELELOR din 2001. Deci, pot exista masini inmatriculate in anul 2000 fara euro3?
Florin42855
suuuper - nubira scurt, am cautat si eu sa iau asa ceva - e mai mic portbagajul dar arata super bine
la banii astia ia-o ca merita!
James Kilowatt
Si eu am zis la fel...
daca tipul e de acord, sambata am saltat-o.
Apropos, mi-a spus ca se schimba cureaua de distributie la 100.000. Masina are 88.000 si nu e schimbata. Are cineva idee daca e adevarat? Sau trebuie schimbata cu prima ocazie? 5 ani are oricum
James Kilowatt
Am batut palma cu omul, sambata ma duc s-o iau. Sper ca nu e teapa sau kilometraj dat inapoi....
Am negociat-o la 3800 ( din 4000) in ideea ca voi folosi cei 200 euroi ca sa schimb cureaua de distributie.
Daca cineva cunoaste probleme curente sau mici smecherii ce mai trebuie verificate, spuneti repede!!! biggrin.gif
Florin42855
uita-te in cartea de service ca spune intervalul de schimbare - la Renault de exemplu e 60k 120k 180k etc.
si la Cielo (deci tot daewoo) tot la 60k

sa o stapanesti sanatos si POZE!!!!!
James Kilowatt
de sambata incolo smile.gif

PS CAUT DEJA MANUALE.... pentru intreaga masina, pentru motor, si, cand voi avea toate datele, si pentru instalatia GPL. Deocamdata in afara de faptul ca e autogaz si ca e cu injectie multipunct nu am alte date. Daca poate cineva sa ma ajute...
adi45619
Aici am gasit mai demult un .pdf cu reviziile la nubira:

http://www.daewooclub.ro/forum

Cred ca trebuie sa schimbi cureaua la 60k. Asa imi aduc aminte.
James Kilowatt
Motorul e ca cel de pe Leganza, nu de pe Nubira... din cate am inteles, cel de 2L nu s-a vandut la noi decat pe Leganza. La leganza la cat se schimba cureaua?
adi45619
La 90k. Am atasat grila de service.
adi45619
Inca una.
adi45619
Ultima. biggrin.gif
James Kilowatt
Merci, am dat si eu peste ea:) ORicum ar fi, am de schimbat cureaua. Trebuie sa caut un dealer daewoo/chevrolet sa ma interesez de preturi... Sau sa sper ca nu o sa am surprize pana la viitoarea expeditie in Romania.
Shpanul are 88.000.... si maine o iau smile.gif Si probabil vin sa ma dau mare cu poze biggrin.gif
James Kilowatt
Fratilor, am comis-o:))))

Poze in maxim 24 ore la topicul "masina mea" smile.gif
G e o r g e
sa fie intr-un ceas bun wink.gif
James Kilowatt
Multumesc:) Sper sa am calatorii cel putin la fel de placute ca si cu Seatul smile.gif)
Iulian HondaFan
ce se intampla cu Seatul? unde e poza?
James Kilowatt
Am pus poze cu amandoua la topicul cu "masina mea" smile.gif
Iulian HondaFan
nu gasesc topicul asta. f-ctia de cautare imi da 1002 rezultate...
James Kilowatt
Uite, aici spuneam

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5837&start=0
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.