Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nivel crescut al uleiului
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Alexandru40605
Salutare !

Am un Opel Astra TDI 1.7 din 2001 si de curand i-am schimbat uleiul. De atunci nivelul uleiului este peste limita maxima (cu peste 20%). Care ar putea fi cauza ?

Va multumesc !
Valentin50014
Sa nu fie antigel sau chiar motorina in ulei. Garnitura de chiulasa?

P.S. Esti sigur ca e TDI?
James Kilowatt
Ai pus prea mult de la bun inceput, sau a crescut?
Pot fi mai multe cauze.
Ai pus prea mult de la inceput
Uleiul era contrafacut. Asta am patit-o si eu la Moskwich biggrin.gif
Ai probleme cu chiuloasa si ai apa in el. Vezi daca are spuma pe joja, cand verifici nivelul.
Probleme cu segmentii... vezi daca pute a motorina...
Alexandru40605
Am pus cit trebuie. Era undeva la 70% intre min si max. Uleiul era Castrol, la caracteristicile cerute de Opel. Modelul este DTI si nu TDI cum am spus.

Inca ceva, cind accelerez, fara sa fie bagat in viteza, scoate un nor foarte dens de fum negru. Asta ce ar putea sa insemne ?

Numai bine !
HalbaSus
ardere incompleta sau consum de ulei...
Arderea incompleta poate fi cauzata de multe lucruri (turbina obosita, filtru de aer murdar, debitmetru stricat, etc...)
James Kilowatt
Daca ai pus cat trebuie si acum ai mai mult ulei, ai o problema.
Fie una a masinii, iti baga apa in ulei. Daca are spuma pe joja canad verifici uleiul, atunci e apa.
Sau uleiul a fost contrafacut... au mai patit-o unii, printre care si subsemnatul. Schimba-l !

Chestia cu fumul....hmmm, dieselele scot toate fum in acceleratie libera, mai mult sau mai putin. E greu de diagnosticat doar la ochi.
Alexandru40605
Ce ar trebui sa fac concret pentru a vedea care este cauza pentru care scoate asa mult fum negru ? Sunt nou in ale mecanicii si orice sfat mi-ar prinde bine.

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.