Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini cu masa mai mica de 550 kg
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Tudor50542
Buna ziua.

Poate cineva sa-mi dea niste marci si modele de masini care au masa proprie mai mica sau egala cu 550kg ?

Multumesc.
dragos28836
asta e masina se cheama aixam si e facuta, cred, de citroen. E mai mica decat smart-ul
poza e facuta saptamana trecuta la palma de mallorca unde e plin de aceste masini, care nu necesita carnet ci doar varsta de peste 16 ani, are 120 la bord si 2 locuri
la un moment dat acum vreo 6 ani am vazut si la noi la un siab aceste masini care costau atunci vreo 7000 de dolari...
dragos28836
asta e site-ul lor, apasa in stanga pe rotundul pe care scrie aixam sa vezi ciudateniile tehnicii

http://www.aixamatwheelsnw.co.uk/
cosmin45741
mai e si ligier, care se conduce tot fara permis biggrin.gif
James Kilowatt
Ligier are si una decapotabila, simpatica. Pacat ca nu am poza
Edi45845
Se conduce fara permis si la noi?Mi se pare cam ciudata treaba.Si daca depasesti cu peste 50 de Km viteza ce-ti mai ia?Spun ca e ciudata pt. ca si la unele scutere mai bazate ai nevoie de A1…
f1anatic
Masina aia este moarte curata...
James Kilowatt
Teoretic nu ar trebui sa prinda peste 50 la ora, ca si scuterele fara permis care pe hartie sunt limitate la 45 km/h

Apropo de asta, in Belgia zilele trecute a fost prins un drac de 16 ani care mergea pe un scooter fara numere si fara permis ( si deci limitat la 45 km/h) cu 165 km/h! Pe deasupra mai venea si de la un festival al berii... biggrin.gif Probabil mergea cu nitro.... biggrin.gif

Desi e interzis sa modifici scooterele, nu e interzisa vanzarea kit-urilor de tuning smile.gif Haios, nu?
Watcher
Da, cool , ca si la noi cu detectoarele de radar.
Dar mi se pare mai stupid la noi cu detectoarele de radar decat cu kiturile de tuning. Pentru ca teoretic, masini/motociclete/scutere tunate poti folosi exclusiv pe pista, pe cand pentru detectoare de radar nu ai alt uz decat pe strada, ca sa scapi de amenda...
HalbaSus
QUOTE
Da, cool , ca si la noi cu detectoarele de radar.
Dar mi se pare mai stupid la noi cu detectoarele de radar decat cu kiturile de tuning. Pentru ca teoretic, masini/motociclete/scutere tunate poti folosi exclusiv pe pista, pe cand pentru detectoare de radar nu ai alt uz decat pe strada, ca sa scapi de amenda...


sau daca mergi in alte tari unde e permisa folosirea lor...
James Kilowatt
Mie nu mi-e clar daca in Ro detectoarele de radar sunt interzise.
Teoretic radarele folosesc la sporirea sigurantei, nu a bugetului. In ideea asta detectoarele sunt chiar folositoare smile.gif
Watcher
halba: trebuie sa recunosti ca vanzarile de detectoare sunt o industrie dezvoltata cu mult peste potentialul asigurat de cei care merg in afara, in tari care permit folosirea lor wink.gif
HalbaSus
dar nici pt scootere modificate nu sunt prea multe circuite/competitii biggrin.gif
Tudor50542
Deci si in RO se pot conduce fara permis acele masini ?
Nu este nevoie de B1 ?
Tudor50542
Are cineva de vanzare un Aixam sau un Ligier ?
Lucas
Cred ca veti avea probleme cu R.A.R.-ul si implicit cu inmatricularea lor.
Nu cred ca o sa reusiti sa treceti de omologare fiindca in Ro nu exista o categorie aparte in care se pot inmatricula astfel de masinute. Sau poate il puteti inmatricula dar cu categoria B, deci adio condus de la 16 ani. Numai cu permis normal si de la 18 pe putin. Nu stiu asta exact. Imi dau cu parerea.
Cineva cu ceva argumente contradictorii? biggrin.gif Ca sunt curios si eu.
Tudor50542
Aha.
Dar un Smart imatriculat, luat din Romania, ar merge ?
Deci Smart-ul se poate conduce de la 16 ani ?
Lucas
Smart poti. Poti aduce si din afara. Ca ala e pe B. iti trebuie permis cu categoria B. nu merge de la 16 ani.
VECTOR
jucariile de la peugeot le stiti? sunt tot de 2 locuri si nu cred ca depasesc limita de greutate. din pacate sunt doar concept cars si nu cred ca vor intra in fabricatie prea curand.
VECTOR
...
VECTOR
...
VECTOR
..
Watcher
Eu zic ca se pot conduce de la 16 ani, eventual cu B1, care inseamna 16 ani wink.gif si ca se si importa caci la ultimul SIAB la care am fost erau prezente si cu reclama respectiva.
Tudor50542
Bine, eu am intrebat daca Smart se poate cu B1 si cand am vazut "Smart poti" m-am bucurat, da dupa ce am citit mai departe ai scris ca-s pe B.

Deci, nu se pot conduce de la 16 ani ? Dar de ce ? Cate kg au ?
Watcher
Nu numai kg sunt conditia de incadrare la B1. Mai sunt si CP si kmph.
Si aici nu se incadreaza. smile.gif
Tudor50542
De Cp nu stiu nimic dar de km/h din cate am vazut cica trebuie sa fie mai MARE de 40 la ora
Tudor50542
Legea este asta :

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avānd masã proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere internã cu capacitate cilindricã mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentã ori cu vitezã prin constructie mai mare de 50 km/h;
Art. 55.(1) Persoana care solicitã examinarea īn vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sã īndeplineascã urmãtoarele conditii:
a) sã aibã vārsta de cel putin 16 ani īmpliniti, pentru
subcategoriile A1 si B1;"
Pentru mai multe informatii, in pagina principala gasiti legislatia rutiera in vigoare.
Watcher
Atunci inseamna ca sub 50 kmph, 45 cp si 400 kg = fara carnet - cum e la scutere.
Si pentru masinile astea trebuie B1 si 16 ani. S-a lamurit smile.gif
Tudor50542
Deci inseamna ca Smart-ul merge cu B1 si 16 ani
Watcher
QUOTE
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avānd masã proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg

Smart: 730 KG - deci NU se poate fara 18 ani.
Tudor50542
Asa greu este un Smart ?
Nici nu ma gandeam sa aiba mai mult de 550 kg.
Ok, atunci. Dar inseamna ca o masina care are masa mai mica de 550 kg se poate conduce de la 16 ani.
Deci un Fiat 500 ar merge, nu ?
G e o r g e
si sa nu depaseasca 45km/h si inca o restrictie la motor .

TOATE conditiile trebuie indeplinite , deci un fiat 500 nu smile.gif
HalbaSus
QUOTE
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avānd masã proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere internã cu capacitate cilindricã mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentã ori cu vitezã prin constructie mai mare de 50 km/h;


deci fiat 500 daca are sub 550 kg (dar peste 400) atunci e B1
daca nu ar depasi 50 km/h, ar avea sub 50 cp si sub 400 kg atunci s-ar putea conduce fara carnet.
Tudor50542
QUOTE(G e o r g e)
si sa nu depaseasca 45km/h si inca o restrictie la motor .

TOATE conditiile trebuie indeplinite , deci un fiat 500 nu smile.gif


Eu nu stiu unde vezi tu ca trebuie sa fie viteza mai mica de 45 km/h
Uite :
QUOTE
vitezã prin constructie mai mare de 50 km/h


Deci Fiat 500 e bun, cum a zis si HalbaSus. Din cate se stiu pana acuma, are 520 kg biggrin.gif
sorin50755
cu rezervorul gol e si mai ushoara smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.