Help - Search - Members - Calendar
Full Version: upgrade turbina k03->k04
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Dragos50449
Salut,

am un motor 1.8 T 150@192 (chip) si ma gandeam sa imi fac un upgrade de turbina de la k03 (stock) la un k04 sau un hibrid k03-k04. Sincer nu stiu ce implicatii are asupra fiabilitatii motorului si a performantelor castigate. Mai trebuie sa modific si altceva?. Poate gasesc pe cineva pe aici care sa ma lamureasca.

Mult'am!
G e o r g e
trebuie alt chip special pentru masina ta smile.gif asta in primul rand.

apoi sa continuam :
pompa de benzina , injectoare, frane ... multe rau !
mike.omega
Ceva imi spune ca ai Octavia 1.8T 20V, nu? biggrin.gif (sau alta masina din grupul VW cu motorul asta :angel: )

Logic ar fi ca o turbina mai buna inseamna mai multa presiune a aerului in camera de ardere, si de aici.....
HalbaSus
turbina mai mare = turbo lag mai mare
Dragos50449
Masina este un A6 din 2001 si cum are peste 180.000 km ma astept sa fiu nevoit sa inlocuiesc turbina in curand. Ideea este ca am gasit niste baieti in tara care sunt importatori de turbine/componente de la producatorul care le face pentru vw/audi/... . Din cate am vb cu ei o inlocuire/upgrade ma duce pe la 500 euro (fata de 1600 la porsche).
Daca tot am posibilitatea sa pun ceva mai puternic vroiam sa vad daca se merita sa o fac sau ma limitez la acelasi model. Precizez ca nu vreau sa mai bag bani in plus pentru pompa, injectoare & stuff.
T37112
din cate stiu eu pe platforma unde se afla fosta Turbomecanica exista o firma (denumirea veche era Allied Signal ?!! sau cam asa ceva) ce produce componente si turbine pentru cei de la VW-Audi.
Poate te ajuta ei in cazul in care mai exista firma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.