Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Altea vs OctaviaII Vs Golf V
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mircea49004
Deoarece am ajuns la concluzia clara ca sub 15k km/an nu are rost diesel imi permit una din cele mentionate.
Sunt curios de pro si contra, sunt masini foarte diferite desi pe aceeasi platforma.
Pana acum cel mai mult ma atrage OII, la Seat am pierdut reducerea :evil:
si Golf V e cam.... si cu un motor mai mic.
Altea e si mai lenesa si consuma ceva mai mult, dar artata tare select.
Octavia da senzatia de robust, forta, agresivitate.
Golf v e esenta de VW, in rest nu ma incanta.
Ce ziceti?
O2 si Altea 1.6MPI de 102 cai
si Gold acelasi motor sau 1.4 fsi care e cam lenes :evil:
Mircea49004
Si inca o chestie ce suna bine :
"SEAT's new Altea goes on sale in the UK from the 10th July 2004 and is the first SEAT to be wholly developed within the Audi Brand Group."
Ce ziceti?
G e o r g e
ca nici una din masinile pomenite de tine merita banii care sunt ceruti pentru ele.
Mircea49004
Si atunci ce marca e buna?
Corolla e un super concurent pt Golf IV, cand va aparea noua Corolla poate va fi peste cele mentionate, dar pana atunci mai este.
Mazda, Honda sunt mai scumpe...
Renatult nu vreau
Am oscilat inspre un C4, are prietena mea, e fain, dar se poate mai bine.
Let me guess, Astra? fara reducerea de 1000 euro e la acelasi pret cu Golful, nu mersi si Astra Classic II am mai zis ca nu vreau.
Hyundai, Fiat, Kiat etc nu vreau sa aud.
Ford- dc e mai ieftin putin decat Golful interiorul e simtitor mai ieftin.
Ce altceva? Tu ai o ura impotriva VW care nu stiu exact ce baze obiective are. Poti sa explici? Si nu zi pretul, pt ca ce am scris mai sus e adevarat, sau gresesc? Explica-mi.
G e o r g e
daca ai cauta pe forum ai gasi ca ti-am raspuns la intrebarile de mai sus , si nu o data , ci de nu mai stiu cate ori .


deja obosesc.

mergi tu la poro sa-ti fure piese si sa-ti cada motorul al 1500 km smile.gif

bafta.
ncristi
QUOTE
Hyundai, Fiat, Kiat etc nu vreau sa aud.


Mare pacat ca nu te gandesti la hyundai...

Acum daca sa avea de ales intre hyundai si vw (ex noua sonata si passat) as alege hyundai--cauza fiabilitatea exceptionala hyundai vs fiabilitatea mediocra --in cel mai bun caz-- vw (si in general a firmelor europene dar mai ales a vw)....

Nu credeam ca o sa ajung sa spun asta vreodata...
Obuzel
Ocatavia e Octavia, adica o masina comuna, o alegere facuta doar cu capul.
Altea in schimb are mult mai multa pesonalitate, e "o prezenta".
Daca te poti impaca cu Altea cred ca e o alegere foarte buna.

Du-te si fa drive test cu ambele, alege-o pe cea care iti place.

Un defect zic eu destul de mare al lui O2, piciorul de la acceleratie nu sta comod din cauza consolei centrale. Chiar deloc, si eu am doar 1.70. Verifica si aspectul acesta, multi pe forumul vw se plang de asta la O2.

Il inteleg pe George si sunt de acord cu ele in multe aspecte. Dar de aici pana la a demola in totalitate un concern ca VAG cred ca e putina exagerare.

Masinile sunt "pentru unii dintre noi" EVO, WRX, R-type, ...... Dar pentru multi altii masinile nu inseamna doar placerea de a conduce, plus ca nu toti, printre care din pacate si eu, ne permitem aceste masini.

Pe de alta parte daca EVO e super masina asta nu inseamna ca un Lancer e acelasi lucru...

Poate ca cei de la VW cer prea mult pe ce ofera, sunt modele la care chiar exagereaza cum ar fi Skoda Fabie (nerusinat de scumpa pentru ce ofera), insa motoarele nu pica dupa 1500, nici macar dupa 150.000, pica altele si nici acelea in primii 100.000.

Este adevarat ca cei de la PORO trateaza prost clientii, insa nimeni nu te obliga sa mergi la ei. Sunt dealeri VAG care se comporta exemplar cu clientii lor, in toata tara.
De altfel chiar ieri comparam cu fratele meu care are Focus costurile reviziilor si interventiilor, cu facturile si devizele in fata ca sa nu fie discutii.
Ford e cu 35-40 % mai scump decat Skoda la intetinere.
VW si Seat sunt undeva intre ele.

Nu stiu costul intretinerii la o japobneza, aici Madalina e cea care are multe date si george pt. Subaru.

Succes in alegere.
G e o r g e
revizii la subaru , de la 4.5 la 6 milioane smile.gif
cosmin45741
fara discutie, skoda iti ofera cel mai bun raport calitate- pret...iar tehnologic e aproape identica cu celelalte si arata destul de bine.
golf-ul de 1.4 e cam puturos (pana in 3000 rpm ai senzatia ca nu se urneste efectiv), deci la banii astia ar trebui sa sara din discutie, iar cu altea e o chestie de gust, poate sa placa sau nu...
vezi ca acusi apare si noul leon, cu design asemanator cu altea, care cred ca va fi un top selling in domeniu... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.