Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Legenda renaste - Lancia Delta fara integralle
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
V l a d
Se intrevede la orizont renasterea unei legende. Lancia Delta. Design-ul adaptat gamei lancia, asa cum e la moda in zilele noastre intre producatori. Ca motorizari inca nu se stie nimic, sau cel putin degetele mele nu au reusit sa gaseasca... Enjoy
V l a d
si spatele de neconfundat al lui Ypsilon, de care nu ne plangem caci toate seat-urile arata la fel, ca si vw-urile si celelalte incercari de adaptare ale unei linii de design catre intreaga marca.
f1anatic
Din partea mea; este binevenita. E una din masinile mele favorite...la fel si Alfa Romeo 155. Dar tre' sa fie cu Integrale (AWD).
Iulian HondaFan
designul e remarcabil.
HalbaSus
QUOTE(Iulian HondaFan)
designul e remarcabil.


sa nu exageram...
G e o r g e
si inca o data ma repet : DEGUSTIBUS !
Iulian HondaFan
spatele seamana cu Nissan Murano...
cosmin45741
adica mai bine zis murano seamana cu ypsilon , sau cu lancia, ca aia a iesit prima biggrin.gif
ti-am mai zis iulian, in materie de design, japonezii sunt "experti" la copiat, nu viceversa...
Iulian HondaFan
Murano seamna cu oratania asta?

exceptand pozitionarea stopurilor restul e total diferit... uita-te mai bine:

http://www.nissanusa.com/vehicles/ModelAtt...|31001|,00.html
cosmin45741
dragule, acest design a fost scos de lancia pe piata acum cativa ani...oricum inainte ca murano sa fie macar la stadiul de prototip...adica dupa "oratania aia" au copiat jmecherii de la nissan spatele..uite si la asta...vezi vreo asemanare??
Iulian HondaFan
nu e nici o asemanare :ewpu: . e o asemanare la pozitionarea stopurilor, desi in final formele lor sunt diferite. alura masinii este cu totul alta. intre frigideru' Fram pe care spui tu ca l-a copiat Nissan ( that is one ugly car, man!! blink.gif ) si Murano sunt diferente majore... asa poti spune ca si Logan e copiat dupa Lancia...

Murano e pe piata din 2002. "Oratania" cand a iesit?

de fapt stopurile de la sedan alungite pot spune ca sunt copiate dupa Cadillac care le avea alungite de prin anii '40...
HalbaSus
Iulian... da Murano e SUV... cum poate sa-ti placa asa ceva ? blink.gif biggrin.gif
Iulian HondaFan
imi place designul... arata ca un HB mai mare. si e oricum un cross-over bazat pe platforma Primerei.
HalbaSus
QUOTE(Iulian HondaFan)
imi place designul... arata ca un HB mai mare. si e oricum un cross-over bazat pe platforma Primerei.


Si mie imi place designul, e un SUV chiar frumos... dupa parerea mea toate suv-urile arata ca niste HB-uri mai mari (defapt asta si sunt, niste hb-uri mai mari cu tractiune integrala)... majoritatea producatorilor isi pun SUV-urile pe platforme de sedan (vezi: ML - E class, X5 - Seria 5, Audi Allroad - A6, etc...)
Iulian HondaFan
acolo in tzarisoara muma... aici e tzara lu' 'splorer, 'spedition, tahoe, durango si trail blazer... astea sunt tractoare...
bogdan47077
chiar am pus un topic pe Lancia..ca imi place ..dar mai mult aia veche decat asta....un HF Integrala..inca face furori prin inima mea...
James Kilowatt
Daca in faza a doua baga tractiunea integrala si pe asta, o sa faca furori... parerea mea. Mie-mi place!
Maff
Hmm, arata bine, poate chiar mai bine decat Alfa 147.... Sunt curios ce motoare vor fi disponibile.Ar fi bine sa existe si un Integrale, modelul care practic a facut istorie in lumea raliurilor.....
cosmin45741
din pacate lumea a devenit sceptica cu lancia in ultimii ani...
nu stiu daca vreodata va mai fi lancia delta cea a fost odata. uite ce impact a avut si thesis care e super frumoasa (dupa parerea mea) si nu se vinde..
Lucas
E frumusel designul (naspa faza cu design-ul ca e subiectiv. nu se poate discuta mult despre el) dar....parerea mea e ca Lancia putea sa-i dea un design mai nervos, cu muchii (ceva genul Opel Astra). E prea cuminte design-ul pentru o masina fioroasa cum a fost Delta-ul. Si chestia cu "cererea pietei este asta : linii fluide etc. deci ne-am axat pe cererea pietei" (cumn ar suna un interviu) este bullsh**t. Astra-ul arata destul de nervos (si mai ales daca-i faci putin tuning) si a fost acceptat foarte bine de piata. Deci intr-un cuvant (mai bine zis doua) M-a dezamagit.
marius68582
In curand va fi prezentata noua Delta.Daca va arata asa eu spun ca are toate sansele sa readuca lancia in prim plan.
James Kilowatt
Arata simpatic smile.gif
Insa daca nu baga integrale, eu nu-mi iau.
air_wolf
eh... nu e urita dar nu e pentru puristi. inca mai intorc capul dupa delta si beta...
Paul46623
QUOTE(MR28673)
Insa daca nu baga integrale, eu nu-mi iau.

Lancia Delta fara varianta Integrale nu e Lancia Delta.
marius68582
Parerea mea este ca va fi fabricata si o varianata Integrale,e un nume prea mare pentru a nu fi folosit si exploatat,dar din pacate noua Integrale nu va semana deloc cu legenda raliurilor.nu ma refer la infatisare,cat mai mult la comportament si feeling general.Daca in anii 80 masinile erau mai brute,mai usoare,acum sunt prea incarcate de electronica,sisteme de siguranta si alte comforturi...chiar daca va avea tractiune integrala si sa spunem...250 de cai,tot nu va fi ce a fost Integralele original.
CPI
Si mie imi place cum arata Delta. Spatele specific Lancia e singurul frumos, la Ypsilon si la Thesis arata ciudat. A, pardon, mai arata bine si la Murano biggrin.gif
marius68582
Varianta oficiala a masinii,prezentatat zilele astea la Venetia.
marius68582
Si din spate(totusi,de ce nu se pot incarca mai multe poze in acelasi mesaj??!)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.