Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumparare masini Franta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai49707
Salutare ,zilele trecute am vazut un Renault Laguna in Franta la un pret destul de acceptabil zic eu,si as dori sa o cumpar.
Puteti sa imi spuneti si mie ce parere aveti de masinile din Franta?
La ce ar trebuii sa fiu atent cand o cumpar? masina arata fain pe internet dar stiti ca intodeauna realitatea difera.
Cand Ies cu ea din Franta mi se da inapoi TVA-ul? sau ceva de genul asta?
Ca sa pot intra cu ea in tara imi trebuie ceva inafar de certificat?
Este prima oara cand imi cumpar o masina in strainatate si sa fiu sincer imi este un pic teama.

Va multumesc anticipat!
madalina
Contract vanzare cumparare/factura, certificat euro 1, cartea masinii, la fel ca orice masina importata in Romania.

Despre TVA, stiu ca este acelasi procedeu, dar nu stiu cota TVA in Franta.
Restul informatiilor le gasesti deja pe Forum.
Mihai49707
Certificat Euro 1?
In principiu nu ar trebuii sa conteze seria de la motor pentru Euro 3?
Stiti c-am cat dureaza tot procesul asta cu actele?

Multumesc!
madalina
certificatul euro1 este altceva.

Este documentul ce demonstreaza ca este importata din Europa si este scutita de taxe vamale.

Iti trebuie si cartea masinii pentru euro3. ENu este obligatorie, dar te scuteste de nervi si timp pierdut.
Mihai49707
Dar de asigurare si cartea verde ce imi ziceti?Cred ca si astea sunt obligatorii :angel: .
Se pot face in tara pt o masina din afara? biggrin.gif


Multumesc!
madalina
Numai proprietarul unui bun ilpoate asigura in Romania.
Mihai49707
Dupa cate m-am informat eu,este imposibil sa ii faci o asigurare la o masina in Franta daca nu ai cel putin 2 ani de carnet,Domiciliul Stabil si nu mai stiu ce...Cand am sunat eu si au auzit ca sunt Roman mai mai sa imi inchida telefonul.
Aici aveti un link pentru o Pagina unde se poate face o asigurare temporala,suficienta pentru a putea ajunge cu masina in Romania
[http://www.automobileclub.org/site/assurance/index_tempo.php ,part.
Partea proasta din Toata povestea asta e ca Romania nu intra in zona lor de acoperire.Care o fi faza smile.gif :brave: .Acum tot ce sper este ca in momentul cand intru cu masina in tara sa ii pot face o asigurare Provizorie daca are sa fie posibil.
Voi stiti ceva de asta?,Sau stiti de alte moduri de ati asigura masina in Franta ca sa poti intra cu ea in Romania?

Multumesc mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.