Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor alimentare statie auto !!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
sebi50249
Am o statie Alpine de 130 RMS, are siguranta de 20 A, care este diametrul firului de alimentare (+) ?

Am MP3 Alpine, Statie Alpine si SW Pioneer de 300 RMS, se aude super naspa, cand dau tare basul pica se aude ca o tigaie, am pus la un prieten SW pe o statie JBL de 250 RMS, are alimentare cu cabluri de 10 mm sectiune + capacitor de 1 farad si se aude belea.

El mi-a zis ca la mine ar fi de vina alimentarea , care cert este ca o am, pe niste fire normale ale masinii, dar inainte am avut un CD Sony care de auzea mult mai bine, pe aceleasi alimentari, el mi-a spus ca mai poate si de vina si semnalul pe care il dau statiei, poate semnalul pe RCA de pe mp3 Alpine sa nu fie bun, si sa fi fost mai bun cel de pe Sony, si mi-a spus sa incerc sa dau in statie cu semnal de la boxe pe intrarea de HI-INPUT, nu am incercat inca,

Care sa fie motivul de se aude asa prost si de unde sa incep cu modificarile.
HalbaSus
ce intelegi prin fire normale la alimentarea statiei ? am un prieten care are o statie de vreo 200 w rms si firul de la +-ul bateriei e din ala care se foloseste la aparatele de sudura... a avut unul normal si a inceput sa se topeasca sau ceva de genu asta smile.gif... s-ar putea ca asta sa fie problema si la tine...
sebi50249
ma refer la un fir din instalatia masinii pe care este (+) permanent, dar am luat un cablu de sectiune 8 mm am alimentat statia direct la baterie si se auzea la fel de naspa
Alex-F1
Problema ta nu e din alimentare, e din alta parte.... blush.gif Poti sa pui la alimentare si conductor de 1mm, ca tot merge si ala vreo ora-doua la cox maxim (pana s-ar supraincalzi si chiar s-ar topi izolatia), dar e recomandabil sa pui totusi conductor mai gros.....cre' ca ala de 8mm ar fi suficient! Deci io zic sa cauti problema in alta parte....pe la semnal pare sa nu fie ceva in regula dupa spusele tale....vezi la legaturi, contacte, impedante etc. :angel: ....trebuie s-o faci sa mearga bine.... Succes!

Hai pa
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.