Help - Search - Members - Calendar
Full Version: proiect modificare opel vectra
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
HalbaSus
Ok, ziceam acum cateva zile ca e planificata o modificare radicala a interiorului si exteriorului opelului meu. iata ce intetionez sa fac saptamana viitoare:
- revopsirea masinii in 2 culori albastru/alb... ca in poza de mai jos. defapt pe exterior masina va arata exact ca si cea din poza dar cu spoilerele si pragurile stock si fara eleron.
- schimbarea tapiteriei cu una din imitatie de piele:

Ce parere aveti ? Stiu ca vopseaua nu da cai putere dar macar va arata frumos... zic eu smile.gif...

Lucas
E. super. Da incearca sa iti faci rost de bani pentru spoilere, praguri, eleron ca o sa arate super.
HalbaSus
Nu e vorba doar de bani, am mai multe motive sa nu ma ating de aspectul original.

1. calitatea spoilerelor facute in .ro... defapt nu e vorba doar de calitatea lor cat de calitatile materialului (fibra de sticla) care e casabil... eu nu stiu multe masini cu spoilere si praguri care sa nu aiba "bube" in caroserie (crapaturi, cojiri, deformari, etc... ) cu alte cuvinte e greu sa faci o masina fara imperfectiuni si care sa ramana asa...

2. legat de 1... drumurile "care este" la noi... mai ales ca am de facut cel putin 2-3 drumuri in zone "fara drum" semi-off-road :bash:

3. poate sunt eu subiectiv dar mie imi place aspectul original al vectrei... mi se pare mai frumos decat celelalte masini concurente/contemporane: passat, mondeo... chiar si A4... defapt vectra nu din cauza designului a fost criticata ci din cauza performantelor/fiabilitatii biggrin.gif

4. Eleron nu o sa-mi pun decat daca imi iau impreza... nici priza de aer decat in aceleasi conditii... generalizand un pic as zice ca "orice masina care are priza de aer pe capota si eleron si care nu e impreza e un kitch!"... desigur nu e chiar asa... uneori eleron-ul da bine la o masina dar in nici un caz la un sedan clasa medie... never... eventual eleron din acela pt luneta... cum au golf-urile... ca o prelungire a acoperisului...

Ah am uitat sa zic ca pe langa vopsit mai doresc sa schimb si toba finala (doar pt aspect, nu sper sa castig nici un calut de-acolo), dar trebuie sa vad cum "limitez" sunetul... totusi e un diesel vechi cu filtru de aer sport... ii mai pun si o toba care sa sune tare si o sa intru la categoria tractor turbo blush.gif

De asemenea cred ca ar arata bine (desi e un pic kitch) niste "decalls"-uri pe usi... in partea in care sunt albastre sa fie scris cu alb: BORLA, Michelin, BBS, Pilot, etc... nfs style biggrin.gif ... oricum asta mai ramane de vazut/studiat... ma tenteaza chestia cu decalls-urile deoarece fiind albe s-ar potrivi foarte bine cu masina alb/albastra....
Lucas
Pai la primul punct cu calitatea materialelor in .ro....sigur masina aceea este modificata de un tuner anume si "extern". Ai putea sa mergi la C&C Tuning sau la alte firme de tuning si ti-ar comanda ei spoilere si praguri facute chiar de la tuner (asa cred eu). Deci calitatea ar fi buna. Dar la niste spoilere si praguri implicit vin si niste suspensii sport si niste jante din aliaj ca daca nu......arata a chich. Cu spoilere si masina ridicata (cu suspensii stock) si cu roti cu capace. uhhh. urly. Si deci investitia este enorma. Bine zici tu. Lasa asa. Ca spoilere + praguri te duce undeva la vreo 700-1000 E, suspensii sport inca vreo 800, jante din aliaj + cauciucuri cu talon mic inca vreo 1000. deci e cam mare investitia.
Si in + daca iti place asa..de ce nu? Tie sa iti placa. Asta conteaza.
Vom vedea rezultatul final. Eu zic ca va iesi super.
P.S. Cam cat dai pe vopsea + manopera?
Lucas
Ah. Am uitat. daca faci zilnic drumuri semi-off-road...mai bine nu. Lasa stock-ul. Si nu numai fiindca faci drumuri semi-off-road. Ca in toata Romania drumurile sunt asa. Eu nu cred ca ti-ar convenii sa mergi in oras cu 30-40, tot timpul atent la hopuri si gropi sa nu agheti cu spoilerele (zic asta fiindca ma gandesc la suspensii sport). In plus cand faci drumuri inafara orasului sa zicem pana la mare, dai tata cu 60-70 ca de ai prins o groapa......cred ca stii la ce ma gandesc biggrin.gif . Deci nu cred ca vrei sa tii masina drept bibelou. DA. Merge o astfel de masina. Dar cand mai ai una cu care mergi zilnic, si seara si in week-end-uri de tai in :schema" cu ea pe bulevarde. Deci bine ai zis. Vopseste-o si gata.
P.S. Cred ca ai garaj. Ca de nu.....se gaseste un "ciudos" pe masina ta si pana dimineata....gata cu vopseaua.(doamne fereste dar din pacate asa este lumea in ro.) biggrin.gif
HalbaSus
vopsitul o sa iasa destul de ieftin (asta a fost unul din argumentele care m-a convins) un prieten si-a vopsit tot un opel vectra dar modelul mai vechi (vectra A) cu 6 milioane (cu vopseaua lui).... mie o sa-mi iasa cam pe la 7 milioane sau ceva de genu... insa am nevoie de sablonul acela cu modelul "incrucisat" sau cum e in poza aia... am vorbit cu unul care se ocupa de folie si folia pt sablon + montat m-ar duce undeva pe la 2 milioane (~25 euro mp de folie pt sablon) ...

Din pacate jantele o sa ramana cele pe care le am acum... nu sunt jante de otel cu capace dar nici foarte bine nu arata... (BBS-uri din alea vechi, model panza de paianjen... sunt poze la topicul "Masinile forumistilor")... cauciucurile sunt acum cu talon jos (Michelin Pilot 195/50/R15 - in pozele de pe forum aveam inca alea "de iarna" allweather defapt care sunt cu talon mai inalt) si stiu cum e sa mergi cu 40 la ora sa eviti gropile... ca altfel se aude un "psssssst" care indica pana + janta deformata deobicei... iar de drumurile semi-off-road de care ziceam.... viteza 1... si la pas... dar la drum lung si mai ales pe serpentine cauciucurile cu talon jos rulllllllle.... adica poti sa duci masina la limita... stai in curbe ca pe drum drept, numa sa te tina motoru' si tupeu... ca in rest n-ai probleme...

De suspensii sport nici nu poate fi vorba... Si asa masina e destul de jos (si datorita cauciucurilor)... daca as cobori-o ar arata mult mai bine dar mi-ar zbura si spoilerul stock... ce sa mai vorbesc de fibra sau asa ceva...

Se cer si niste jante... as putea sa-mi iau jante de 16 dar atunci adio restul modificarilor... asa ca alea o sa ramana probabil pe mai tarziu... maine ma apuc de treaba, sa vad cum are timp si vopsitoru si restu...
Andrei Suzuki
Bafta! Daca zici ca o sa iasa ca in poza,e suuper.Numai sa o vopsesti pe toata,nu sa dai numai cu albastru si sa ramanu alb-ul de acum ca o sa se vada aiurea.
Ah,si nu te duce la C&C ca iti iau aia si camasa de pe tine.Trust me. wink.gif
Lucas
Hmmm.......doar atata costa vopsitul????? In Baia Mare , la peugeot, un vopsit (e drept ca o vopseste cu vopsea straina. nu cu vopsea romaneasca), un albastru super frumos (pe un ursuletz am vazut si il cunosc pe proprietar) a costat 500 Euro acum 1 an sau 1 an jumate.
Ieri am fost la mecanic care lucreaza la peugeot si a zis ca acuma costa 1000 Euro cu totul. Demontare, montare. Practic mergi cu masina, le-o dai si dupa cat timp zic ei, mergi dupa ea vopsita. Am uitat sa zic. 1000 E costa cu vopsea scumpa, pearleffect sau metalizata, in combinatii mai multe culori ca sa iasa vopseaua care ti-o doresti.
Dar totusi. de la 1000 E pana la vreo 10 mil maximum cum vei iesi tu e o diferenta enorma. Oare care ar fii motivul?
Sa bage astia adaos asa mare?
HalbaSus
@Andrei: normal ca vopsesc toata masina, mai ales ca vopseaua alba e cea mai ieftina..
@Lucian: vopseaua cu efect de perla este extrem de scumpa in plus si procedeul de vopsire este diferit (mai scump bineinteles) e normal sa coste 1000 de euro... dar si manopera costa mult daca e o firma mai cunoscuta. Eu o sa folosesc vopsea romaneasca preparata pe calculator si tipul care vopseste lucreaza intr-un atelier propriu... nu foarte sofisticat... are un cuptor, niste pistoale de suflat si... cam atat.... deci la manopera castig foarte mult. Daca era cu vopsea straina si vopseam la ceva firma mai mare... ma costa peste 500 de euro si pe mine...

Ca sa va faceti o idee despre cum va arata masina MEA vopsita asa... va pun un mic experiment.... acum nu veniti sa-mi enumerati imperfectiunile ca e prima oara cand modific pe calculator o masina... da vad si eu ca liniile nu sunt aliniate si usa e alungita pana peste aripa si din astea... dar aproximativ asa va arata... cauciucurile sunt acum cu talon mai jos... iar jantele vor fi si ele schimbate.... cand o sa fac rost de bani...
mike.omega
Nu-ti pune pe laterale chestii din alea nfs style ca nu prea se potrivesc biggrin.gif

Esti sigur ca vrei jante pe 16??? Te plangi de drumuri, vei plange si mai mult :angel:
HalbaSus
QUOTE(mike.omega)
Nu-ti pune pe laterale chestii din alea nfs style ca nu prea se potrivesc biggrin.gif

Esti sigur ca vrei jante pe 16??? Te plangi de drumuri, vei plange si mai mult :angel:


Mhm... mda... nu arata cine stie ce bine... dar pe de alta parte asta e un design extrem de primitiv... oricum mai e pana acolo... in cel mai rau caz o sa scot decalls-urile daca le pun si nu imi plac...

Ce-are daca pun jante pe 16... talonul nu va fi mai mic decat e acum. Mai nou sedan-urile de clasa medie vin stock cu jante de 16.. la jante de 16 poti inca pastra un talon mai mult decat decent... de la 17" in sus apar probleme...
HalbaSus
versiunea imbunatatita a tuningului virtual... i-am pus si niste jante dar dupa alea o sa mai trebuiasca sa astept... azi am vorbit cu tipul care face folia pt modelul dintre cele 2 culori... cam 50 de euro + tva...
Lucas
Arata frumos
Atmosfer
Sunt si eu nou pe aici, va salut pe toti apropo arata bine masina. blush.gif
eddie
Cipri,crezi ca are loc publicitatea aici?
Andrei Suzuki
Cipri scoate avataru ala!!!! Repede! TU vezi cata-i pagina ai facut?
G e o r g e
pai lui ii place smile.gif


NOUA NU ! :evil:
Atmosfer
Bine bine il scot, scuze. :bash:
Lucas
Halba-Sus cum mai merge proiectul? In ce stadiu esti? Ai vopsit`o? Daca e gata baga niste poze sa vedem cum arata.
Alex-F1
Mai HalbaSus, da' vad ca tu chiar nu te lasi, chiar te manca undeva pe tine ca musai sa faci ceva modificari masinii aleia, orice, numa' sa fie acolo, este? De fapt te inteleg, ca mai stiu si io cateva persoane care se satura destul de repede de aspectul "default" al masinilor si incearca in fel si chip sa le schimbe tot timpul cate ceva! Stii ce le-am zis? Le-am zis asa: "numa' sa nu faceti la fel si cu femeile/nevestele"! :boxing: biggrin.gif
OK, deci, revenind la "proiectul" tau, vopseaua arata super (numa' sa-ti iasa si tie asa ca in prima poza), dar daca in rest nu-i mai modifici nimic la exterior.....hmmm, nush ce sa zic....io zic c-o sa arate de parca n-ar fi terminat tuningul.... blush.gif Desi, vorba lui Lucian, tie sa-ti placa, asta conteaza..... Pe de alta parte sunt perfect de acord cu tine ca spoilere + praguri nu merita la drumurile noastre mioritice, deci tu fiind banuiesc o persoana practica, cred ca ti-a fost destul de greu sa faci un compromis intre practic si estetic, este? DAR totusi pt. un look cat mai bengos, io zic ca ar fi obligatoriu un eleron, niste jenti meseriashe (mai faine ca cele puse de tine in poze), folie pe geamuri, evacuare inox, parasolare late (~ 16 cm albe in cazul tau), pleoape faruri, grilaj sita de Al la masca + prize aer spoiler, ceva stickere bengoase etc arigato.gif Dar....ma rog....tu decizi cum ti-o faci, noi speram sa-ti iasa ceva fain, asa cum iti doresti tu si sa bagi si aici niste poze sa vada si ochii nostri lucratura, ok? Succes maxim! beer.gif Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Ce se mai aude cu proiectul?
HalbaSus
Am renuntat la el... vreau sa iau alta masina (un 325 xi mai precis)... Nu stiu cum o sa rezolv inca cu banii asa ca nu e nimic sigur.
mike.omega
Ti-ai luat si benzinarie? :angel:
HalbaSus
QUOTE(mike.omega)
Ti-ai luat si benzinarie? :angel:


Nu, m-a apucat o criza de patriotism si vreau sa donez cat mai multi bani statului (prin accizele incluse in pretul benzinei, OFF-TOPIC: Cele mai multe accize sunt aplicate pe bauturile alcoolice, tutun si combustibil, deci adevaratii patrioti care chiar ajuta statul roman sunt soferii care conduc mult, beau o lada de bere pe zi si fumeaza cateva pachete de tigari - eu m-am lasat de fumat asa ca trebuie sa compensez cu ceva (nu beau chiar o lada de bere pe zi dar cateva beri tot beau... sa DUDUIE economia asta anemica biggrin.gif )).

Vorbind serios: eu fac mai putin de 10.000 km pe an, deci un consum de 17-18 l/100 in oras nu ma ruineaza financiar. Dar dupa cum ziceam nu e deloc sigur ca imi voi lua masina respectiva, pe langa bani mai trebuie sa vad si cum fac cu sotia... ca si ea vrea masina... poate ii voi lua prima data ei o masina si abia la anu' sa incerc schimbarea opelului)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.