Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Forester
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
G e o r g e
noul model 2005 aparut mai devreme acest an isi creste numarul versiunilor cu inca una : Forester CROSS SPORT .


motoare disponibile :
2.0 T - 162(220)/5500 [kW(PS)/rpm]
309(31.5)/3500 [N・m(kg・m)/rpm]
2.0 - 103(140)/5600 [kW(PS)/rpm]
186(19.0)/4400 [N・m(kg・m)/rpm]

caracteristicile de puterer si cuplu ale motoarelor :


dimensiuni :





versiunile disponibile :
forester :


forester L.L. Bean EDITION


forester STI


2.5 T : 195(265)/5600[kW(PS)/rpm]
378(38.5)/3600 [N・m(kg・m)/rpm]

acesta are roti pe 18 si pneuri potenza RE030


transmisie manuala cu 6 rapoarte :


suspensii sport :


frane BREMBO:
[img]http://www.subaru.co.jp/forester/stiversion/mechanism/05/imgs/top.jpg[/img]
cosmin45741
mda, un alt model urat de mama focului blink.gif
gabi4
Subscriu la ce a spus domnul cosmin. biggrin.gif
kiar nu se pricep sa faca masini frumoase :console:
G e o r g e
designul la ORICE model este discutabil. degustibus !

fiecare cu parerea lui . eu zic sa ne uitam si la cifre smile.gif
Laurentiu_007
mie imi place f mult.e una dintre cele mai frumoase masini japoneze(parerea mea)
cosmin45741
da biggrin.gif biggrin.gif au imprumutat designer-ul de la lada, cred........
pacat de jantele alea pe 18 blink.gif
G e o r g e
210 cp si demaraj 6.3 pentru un SUV? blink.gif

hmmmm sunt berline care rosesc la auzul acestor cifre smile.gif
marian50141
si ce daca?
arata naspa rau...
poate pacat de motorul ala. din pacate si interiorul e tot ciocan blush.gif
G e o r g e
si ce daca face suta in 6.3 ?

hmmm nimic smile.gif poti sa dormi linistit si tu diseara . hai noapte buna .
marian50141
adica totul se rezuma la cat face suta?
pai motorul meu da ceata oricarui subaru si bmw si ferrari la un loc...
de la o masina astept mult mai multe, nu?
daca vreau senzatii tari ma urc pe motor...
si nu-i chiar suv, mai mult un surogat, o berlina suprainaltata..
G e o r g e
motorul tau nu e masina , motorul tau nu pleaca de pe gheatza , motorul tau nu poate duce 5 persoane , pe motorul tau nu se poate merge la peste decat fara scule smile.gif

alta e ideea aici . imi pare rau pt cei care nu o inteleg sad.gif
f1anatic
QUOTE(marian50141)
pai motorul meu da ceata oricarui subaru si bmw si ferrari la un loc...


Ha ha ha...stii ca brusc mi-ai devenit simpatic ?
Iulian HondaFan
si mie imi place cum arata noul face-lift Forester.

eu zic sa il comparam cu alte SUV-uri compacte si nu cu biciclete sau alte chestii... oricum in linie dreapta Foresterul ar fi o nuca in care A3-ul lui Marian si-ar putea sparge dintii. in rest kudos pt. A3/A4, serie3, C klase si toata floarea teutona.

eu am mai spus ca nu vad rostul a peste 160-170CP la aceste masini din cauza limitelor lor inerente in manevrabilitate ( pe circuit A3-ul cu pricina va lasa Foresterul de rusine), dar cum sunt cumparatori interesati de acest fel de masini putem deschide un topic. RAV4, CR-V, X3 ar fi competitori directi...
G e o r g e
competitor direct pt forester este mitsu outlander . doar ca iar e cu o treapta sau doua in urma la putere smile.gif
cosmin45741
eu nu am comentat performantele dinamice (care in ciuda cailor putere nu cred ca sunt nemaipomenite datorita faptului ca e SUV), doar aspectul, care pt mine nu e pe ultimul loc, ci dimpotriva, cantareste mai mult de 50% in aprecierea unei masini.
v-am mai spus si in alt topic, vreti senzatii tari? atunci exista kart-uri, motoare (vorba lui marian), etc, etc
in rest eu am comentat doar de design, care lasa mult de dorit (in opinia mea)
G e o r g e
designul este degustibus. fiecare il gaseste in al sau mod propriu si personal intr-un anume fel.

performantele . citeste despre sistemul awd de la subaru pe subaru vs masini germane.

daca vrei te fac o data o tura cu 2.5 XT ul din dotare smile.gif are doar 210cp smile.gif
V l a d
fara sa contest performantele demne de notat, de ce sa facem pe noi, la design e urat rau, in afara de STI toate sunt cam urate... :evil: sorry dar era ceva mai frumos fostul forester...
G e o r g e
motoare noi pe subaru pentru europa :
2.0 : 158cp/6400
186/3200
manual :
0-100 9.7
vit max : 189

automat:
0-100 11.9
vit max : 178

2.5XT : 230cp
manual:
0-100 : 6
vit max : 221

automat:
0-100: 7.6
vit max : 214
C Z R
cunoscandu-l pe george personal, plimbandu-ma si pe mine cu subarul lui(exact in ziua care si-a cumparat-o!) de 1,6 / 90 cp si nu sti /265 cp, pot spune ca am ramas impresionat placut, oare cat de impresionat eram daca ma plimba cu sti-ul??? biggrin.gif deci performantele si sistemul awd de la subaru sunt incontestabile, iar designul nu se poate discuta, in functie de ce anume discutam? care este punctul de reper? nu crezi ca fiecare are sistemul lui de valoare? george nu a spus ca subaru este cea mai buna masina, ci doar a vrut sa faca cunoscut si altora lansarea unui nou forester mai bun calitativ dar si mai sportiv, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.