Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfaturi pentru cumparare octavia
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
marius49981
Salut,
Mi s-a pus pata si vreu sa-mi cumpar o masina noua. Bani nu am foarte multi dar totusi vreau sa-mi achizitionez ceva bun care sa ma tina, cu costuri reduse de intretinere. Initial m-am gindit la Oct I pe motorina , apoi la Oct 2 pe benzina cu MPI 1.6, dar nu prea am inteles cam cit costa reviziile , ca la consum este destul de clar
Ma poate ajuta cineva sa ies din aceasta dilema.
Credeti ca ar fi bine sa am garaj pentru acest gen de masina?
Multumesc.[color=red][/color][size=18][/size]
DORU
Daca mergi peste 25 mii km pe an, atunci i-ati Octavia pe motorina, daca nu, atunci mergi pe benzina. Vezi ca motorul de 1.6 MPI papa in oras 10, este acelasi motor SR din 1997-1998, de la lansare. Intretinerea unei masini Diesel este mai scumpa decat una pe benzina...si nu te astepta sub 100 euro minim la o revizie fara surprize. Ai dorit O1 diesel sau O2 benzina...ia in calcul si faptul ca modelul o2 este nou si mai poate avea probleme inca ascunse, pe care la O1 nu le vei mai gasi. Si, cel mai imp, fa un drive test cu amandoua. Succes!
Obuzel
Subscriu la ceea ce a spus Doru.

Un amanunt pe care el nu l-a mentionat este galagia motorului Diesel.
Motoarele diesel si in special cele de VW suna ca un tractoras. La O1 se aude chiar bine si inauntru in masina. La O2 nu stiu dar banuiesc ca se aude la fel.

Eu am ales O1 deoarece de aceiasi bani am primit o dotare mai buna si m-am simtit pe undeva mai bine in masina..

Sfatul meu ar fi sa te orientezi la un motor pe benzina, fie 1.6 care e mai ieftin decat dieselul de 90 CP fie 1.8 T (motor minunat) care e mai ieftin decat dieselul de 110 CP.

Motorul de 1.6 MPI e adevarat ca e un motor vechi, dar sa stii ca e unul foarte fiabil. Eu am pe Felicia acelasi motor doar ca cu 75 Cp si sunt extrem de multumit de el si dupa 170.000 km.
marius49981
Totusi eu cred ca e mai rentabil O1 pe motorina la 90 cai chiar daca nu fac multi Km , totusi consumul e mai mic ,iar masina ceva mai ieftina => per total ies mai bine
Ce parere aveti?
Mai bag o intrebare: - de unde imi recomandati sa cumpar?
Mersi
stefan_ieu
La BradyTrade e singurul loc unde ai sanse sa primesti un discount (cel putin asta e experienta mea). Avia si Porsche sunt prea mari si nu au vrut sa discute de discount pentru o singura masina.
marius49981
nu-si mai da nimeni cu parerea?
vad ca vizite la topicul asta sint f multe deci interesul e mare
bafta
alex49102
Salut,

Merita O2, are tehnologie mai noua. In ceea ce priveste revizia, la o fabia m-a costat prima revizie 7 milioane, deci la O2 o fi 10. Succes, ca si eu vraeu O2.
G e o r g e
ENORM! si cand ma gandesc ca aia e revizie mica sad.gif

enorm pretul sincer sad.gif

la mine o revizie mare , toate filtrele + ulei la opel (vectra c 2.2 DTI deci motor mare , ulei muuult in el , get the picture wink.gif ? ) a fost 6.5 mil .

la subaru a fost 7 mil ! acceasi revizie cu toate filtrele si uleiul schimbat .

bafta smile.gif si pune ceva bani deoparte pt revizii smile.gif
James Kilowatt
In Franta filtre aer/ulei/benzina + ulei sintetic+ revizie la transimisie/directie/suspensie/frane/esapament 80€ sau 72€ in belgia, la un service "generic" gen Speedy, norauto sau midas. In plus iti completeaza si lichidul de racire si te curatat geamul biggrin.gif E drept ca revizia propriu zisa e superficiala, la ochi.

Daca vrei doar schimb de ulei + filtru de ulei ajungi cu cel mai scump ulei la 45€.

De unde dracu' scot romanii preturile astea?! Ca doar nu au salariul mai mare decat in vest! Ora de lucru cea mai scumpa la service care am vazut-o pana acum era de 60€...

Daca vrei sa o faci singur, e mai ieftin. Filtru de aer intre 11€. Filtru de ulei 8€. Filtru de benzina 10€. Ulei sintetic Mobil 25€ 5 litri. Asta la pret de magazin, nu de distribuitor, si fara nici o promotie...
Chiar si considerand ora de lucru ca-n vest, tot nu ar trebui sa depaseasca o revizie 150€!!!
Obuzel
La mine o revizie costa intre 5 si 6 milioane.
MR pe perioada garantiei reviziile trebuiesc facute la un service autorizat, dupa aceea se poate trece la unul mai ieftin.
Informativ preturile de manopera orara la Compexit din Cluj (dealerul Skoda si Seat). Pt. Octavia aprox. 20 Euro/ora. La alte modele alte preturi, de ce nu stiu, nu intrebati.
G e o r g e
opel dibas 10 E / ora smile.gif deja la jumate wink.gif si nici nu stai ca boul 10 zile cu masina paradita :bash:
James Kilowatt
Cu atat mai mult nu se explica diferenta de pret intre romania si vest. Sau te pomenesti ca mecanicii lor sunt supermani si fac revizia in 15 minute la 60€/h si minute si ai nostri niste momai care o fac in 8 ore la 10€/h?!
Shkoda
Pt. cei interesati:

Am 13.500km cu masina si la 10.000 am fost la revizie. M-a costat in total 2.600.000.
1.100.000= filtre + manopera dealerului
1.500.000=uleiul, pe care l-am luat eu separat. Cu uleiul lor m-ar fi costat 4mil.
Silviu52528
la prima revizie, tdi 90cp, 15000km a fost 6.5 mil lei la porrche romania :argue:
AlexTM
De ce nu incerci una second hand?
Una noua e foarte scumpa si se depreciaza foarte repede.

Motorul de 1.6 102 CP e foarte bun si ieftin. De-ala am si eu.
marius49981
pina la urma mi-am comandat Octavia 1 tour motorina la 90 cai
sper sa fi ales bine
Cain56793
QUOTE(marius49981)
pina la urma mi-am comandat Octavia 1 tour motorina la 90 cai
sper sa fi ales bine


Ehhhh - oricum sa o stapnesti sanatos smile.gif Ai comandat pachet de drumuri gerele ?

Daca nu tine minte ca acest pachet a fost introdus tocmai pt ca Octavia 1 si-a cam spart baia de ulei pe drumuri naspa. Asa zicea cel de la reprezentanta. Bine .... cred ca nu asa de multi au spart baia ca la Bora - loll wink.gif
marius49981
si drumuri grele si climatronic si discuri pe spate
Cain56793
QUOTE(marius49981)
si drumuri grele si climatronic si discuri pe spate


Cool smile.gif Eu am mers pe Noua Octavia 2.0 TDI Ambiente si am cam bagat tot pe ea inafara de MP3 player... o sa fac un topic cand imi vine pe la sfarsitul lui Noiembrie.

De la 20 si ceva - cat dadeam pe un 1.9 TDI m-a saltat la 30 si putin - cu leasing and such ... dar merita efortu (si mi-au dat si o reducere de 1000 de e$ - ca am depasit nu stiu ce plafon - si mai pun ei moca suport de ochelari, alarma masinii si covorase - ca uitasem sa le punem (cred) sau e cado blink.gif .

In fine nu am gasit o masina care sa o rivalizeze la :

- performanta/siguranta pe drumurile noastre/consum/calitate/pret -

am tot zis ca poate gasesc eu ceva ce mi-a scapat - dar nimic , nada. Sincer daca ar mai fi sa imi iau o masina la clasa asta tot la O2 - 2.0 TDI as ajunge.

Apropo - Stie cineva ceva mai bun la aceasta clasa ? De curiozitate ....
constantin69415
nu stiu ce are de nu merge sa fac si eu un TOPIC ... si de aceea intreb aici,...vreau sa imi fac un LEASING la o masina...hotarat nu prea sunt...dar sa coste cam 10-12 mii masina...ce imi recomandati?[/color][color=darkred]
fatu65850
eu ti-as recomanda O1 benzina/motorina, ptr. ca la bani care ii ai nu
stiu ce masina poti lua care sa te satisfaca ca aceasta. Poti lua si un Renault Clio (9200 euro) sau Megane (13000 euro) beer.gif
DORU
Oameni buni, ati redeschis un topic din iunie 2005 !
Chiar credeti ca pana acum nu si-a luat omul deja o masina?! blink.gif
constantin69415
nu miam luat ink masina smile.gif ca sunt nelamurit intre O1 si un LACETTI smile.gif oricum ms mult...
Mikidutzaa
Pai atunci e simplu: OCTAVIA!!!

Nu se compara cu nici o coreeana.
DORU
Sincer, am ramas perplex... de 10 luni esti pieton ?
In fine, Octavia 1 ce motorizare si ce dotari?
felicia71207
si eu vreau alta machina!!!
si am 2 candidati: OII, 1.6, 102 CP, benzina sau Primera 1,6, 106 CP, benzina.
ce ma sfatuiti?
DORU
Un inceput bun ar fi un drive-test cu fiecare din ele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.