Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane 2 bicorp Influence
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Forbes49937
Help !!! azi am fost la Serus si am luat ultima oferta la Megane 2..si am gasit cel mai bine(cred) Megane Bicorp Influence 1,4 16v 11280eur DDP..cu aer, cd, geamuri electrice,ma rog mai multe ...am enumerat cam ce ma intereseaza pe mine..Problema mea, ca tot citesc la forumuri....masina si dotarea mi se pare superOK (mentionez ca e un efort financiar sa ajung la suma dar pot sa il fac) dar nu sunt lamurit cu consumul si astept niste exemple va rog ptr Bucuresti unde merg mai mult ...mai ales pana la Otopeni...si daca merita ...la acesti bani mai am si opel corsa dar varianta Diesel cam cu aceiasi dotare ( Da stiu sunt clase diferite :ban: ) dar m-am cam speriat ce am citit de consum la Megan 2 iar la Corsa e super mic consumul si masina merge SSSSuper... biggrin.gif
G e o r g e
merita doar daca vrei o clasa superioara. adica ai nevoie de mai mult spatiu !

corsa consuma mult mai putin decat megane le biggrin.gif

1.4 pe megane e un pic cam subdimensionat sad.gif
Forbes49937
depinde ... daca vrei niste performante normale cred ca motorul e ok ...numai daca vrei ceva mai sport ar merita ala de 1.6 (parerea mea) .sunt mai multe modele de masini cu motoare putin mai mici la aceiasi greutate, unele chiar si de 1.2 16v...eu vreau o masina fiabila ptr romania sa merite o investitie asa maricica.Si oricum degeaba merge si cu 200km/h daca nu ai pe unde sa ii faci . Ce sa fac sa ma duc in Germania ca sa ma folosesc de viteza mare data de motor ? biggrin.gif
google41800
S-ar putea sa ai dreptate (teoretic) s-ar putea sa nu ai dreptate (practic). Sa vezi ce nasol e cand esti intr-o depasire "la mustata" si nu trage motorul sau cand esti cu masima plina si te "caznesti" la o panta. Si eu am fost in aceeasi dilema ca si tine. Uite citeste aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=3784.
Bafta!
Forbes49937
Mda...topicul ala l-am citit deja ca astazi toata seara am citit la chestii legate de megane 2.Apropo, FELICITARI de masina beer.gif ;chestia cu depasirea la limita asa e ; chestia cu panta nu stiu sigur....eu acum am(inca) o Nova GT si nu ma plang de ea la pante si inca mai scot din ea 150-160 km/h cu masina plina , si sigur Meganul 2 cu 1,4 e mult mai bun. Ma rog pana la urma totul se reduce la bani.asta e in jur de 11500eur dar deja cu consumul m-am speriat .Nova mea ia in jur de 6 afara si maxim 10 in oras.Aaaa.. si nu vreau clio oricat de buna e oferta la diesel... biggrin.gif
google41800
Atunci, daca te-ai hotarat la Megane, in performantele astea ai 2 variante:
1,4 16v sau 1,5dCI/100CP. Ai cam aceleasi performante, cu diferente nesemnificative, dar cu diferente semnificative la consum dar si la pret!
Forbes49937
Mda , asa e ...acum trebuie sa fac doar un calcul de bani sa vad unde ies mai bine...Niste linkuri cu teste si pareri din revistele de specialitate ai cumva??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.