Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan: Merita banii?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Luci47079
Vreau sa imi iau un Logan. Am optat pentru varianta Laureate de 1.6. Rog userii sa raspunda strict la urmatoarele intrebari:

1) Merita banii?

2) Care ar fi alternativele la banii astia? 7800 Euro (tva inclus) . Excludem varianta SH.

3) Doar pentru cei care au Logan: Au intervenit ceva probleme de cand ati luat masina? Va rog sa nu subliniati aspectele pozitive ale masinii, pe care le stiu deja. Doar eventualele probleme sau nemultumiri cu privire la Dacia Logan.
Maff
Chestia este ca la banii astia nu prea ai alternative pt masina noua strict.Poate doar Matiz si Cielo....Dar eu zic ca merita mai mult Loganul decat un Cielo.
mihai38772
Poti lua la banii astia si un Accent sau un Clio

Daca Accentul este mult mai mic ca dimensiuni decat Logan , Clio este destul de vechi ca model si tot micut este la interior .Poti lua si Cielo , tot cam invechita la design .

Vreau in schimb sa spun ca toate sunt niste masini fiabile cum s-a dovedit si Loganul pana acum

Parerea mea este insa sa alegi masina care iti place si care iti satisface mai multe necesitati
Daniel32234
1. Cu 8900 euro am luat un VW Golf 4 pe benzina motor de 1,4 cm3 cu 16 valve. Este din 2002, are 51.000 la bord, are toate dotarile posibile mai putin scaune incalzite. In rest este superb si nu se compara cu un Logan nici pe departe. Mai bine te duci si cu banii pe care vrei sa ii dai pe un Logan iti aduci o masina adevarata.
Andrei Suzuki
N-auzi ca el vrea masina noua?
mihai38772
Este si asta o varianta

In schimb Daniel nu cred ca a avut vreodata o masina noua si nu cred ca stie ce inseamna sa miroasa totul a nou, bordul sa arate 1km
madalina
Alternative cu banul jos:

Renault Clio Symbol

Fiat Albea

Cielo

Matiz

Plus Chevrolet, Hyundai (numai in leasing).

Mai sunt cele din clasa mini, dar cred ca ies din discutie.
Luci47079
Am uitat sa precizez. Excludeti va rog si varianta daewoo. Sunt foarte prost "imbinate". Sincer, am fost la un showroom si masinile daewoo au cam lasat de dorit. Eu (nu ma intereseaza cei care cred ca sunt masini bune... deci nu vreau sa jignesc pe nimeni) nu as opta pt daewoo. Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

Ceva nemultumiri la logan??? (doar pt posesori)
adi45619
Dar de ce trebuie sa te duci la showroom ca sa vezi masini Daewoo? Astea sunt peste tot. Uita-te in parcarea din fata blocului.
Apoi, de ce excluzi toate masinile Daewoo? Nubira cea mai ieftina e 10.000 pret care nu e departe de cati bani ai tu si are 4 geamuri electrice si ABS incluse.
mihai38772
Tinand seama de costurile de intretinere si de raportul calitate - pret nu cred ca exista in Romania o masina pe care sa ti-o recomand inafara de Logan .
rdu49129
La cati bani dai pe Logan mai bine iti iei SKODA fabia . Este ma ibuna si de generatie noua . Motor EU4 , nu este pe logan de la Renault , dupa vremea lu' tataie .
Nu merita banii
G e o r g e
QUOTE(rdu49129)
La cati bani dai pe Logan mai bine iti iei SKODA fabia . Este ma ibuna si de generatie noua . Motor EU4 , nu este pe logan de la Renault , dupa vremea lu' tataie .
Nu merita banii


pai nu e smile.gif e mai nou smile.gif
Luci47079
QUOTE(adi45619)
Dar de ce trebuie sa te duci la showroom ca sa vezi masini Daewoo? Astea sunt peste tot. Uita-te in parcarea din fata blocului.


Pai m-am dus ca sa vad cat de prost sunt imbinate portierele atunci cand le deschid... cam cum arata in interior... finisaje chestii. In parcarea din fata blocului... mi-este oarecum jena sa ii zic vecinului sa ma lase sa arunc o privire prin masina lui. E asa greu de inteles? :bash:
Maff
Si Hyundai Accent, o fi el 7900 dar este fara taxe si fara tva, deci depaseste cu mult pretul in care vrea sa se incadreze.Dar daca ai avea 7800 euro ai putea sa iei in leasing un accent cu avans 50%.
robert
"Daniel nu cred ca a avut vreodata o masina noua si nu cred ca stie ce inseamna sa miroasa totul a nou, bordul sa arate 1km"

Sincer,fara suparare,cred ca Daniel nici nu vrea sa stie cum "miroase" o Dacie noua,de vreme ce omu are Golf IV.Cred ca la banii pe care i-a dat putea sa-si cumpere cel mai scump Logan posibil...da a preferat ceva mai sus calitativ.La fel gandesc si io si de asta acum ma chinui sa scap de Octavia mea si sa urc putin la Passat 1.9 TDI 130cp SH, adica de maxim 4 ani vechime(2001).Pana am bani de una adevarata noua, ma multumesc cu una tot adevarata dar mai veche.Asa gandesc io.

Cat priveste intrebarea cu Loganu', e clar ca la banii astia nu gasesti altceva nou la nivelul acesta.Cu dotari similare, orice alta oferta la aceeasi clasa e net peste.Loganu mi se pare sincer o masina cinstita la banii ei,dar personal as opta ptr motorul de 1.4.Cel de 1.6 nu mi sa parut mult mai "fortos",plus ca nu se mai monteaza pe nici o alta masina,si e generatie si mai veche decat cel de 1.4,pe care-l mai gasesti macar pe Symbol.Si am mai auzit, repet doar am auzit, ca ar consuma si cam multicel.
mihai38772
QUOTE(rdu49129)
La cati bani dai pe Logan mai bine iti iei SKODA fabia . Este ma ibuna si de generatie noua . Motor EU4 , nu este pe logan de la Renault , dupa vremea lu' tataie .
Nu merita banii


Fabia pleaca de la cel putin 10.000 euro si apropo :si Loganul are EU 4

Accentul pe benzina este 7200
adi45619
Fabia pleaca de la 10 000 si ti-o da fara geamuri electrice si fara casetofon.
Horatiu Hadrian47137
In comparatia cu un LOGAN Preference de 1.6:
=7.080 + 195 (extindere) + 255 (vopsea) = 7.530 EUR

chiar daca e saltul putin mai mare

eu ma uit si la SYMBOL FIDJI - care cu toate dotarile este pe la EUR 9.000 sau la IGNIS - care la EUR 8.992 are in standard toate optiunile de securitate...
:wave:
tiberiu43325
Cred ca asa cum te-ai hotarat, de fapt, asa este bine; ia-ti tu, Loganul la care ai optat si te asigur ca vei fi multumit.
Aduceti-va aminte ce-a zis Ford, cand a fost intrebat, care-i cea mai buna masina? Cea mai buna masina este 'masina noua"!
Daca ti-ai lua, eventual un Golf DH, cum spunea mai sus unul dintre noi, si ar aparea ceva probleme la oarece subansamble, n-ai fi vesnic necajit ca n-ai luat una noua? Apoi, poti sa stii, ce-a facut celalalt proprietar cu ea in cei 50-100-150 de mii de Km pe care cu siguranta i-a halit?
Daca-ti iei una noua, cel putin stii sigur ca tu ai dezvirginat-o.
Eu mi-am luat una noua, dar de 1,4 si pana acum, are vreo 3000 km, n-am a ma plange. Chiar sunt foarte multumit, si de confort si de demaraj si de consum. Mai incolo, ... vom mai vedea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.