Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Fiesta sau Hyundai Getz
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dan48523
Prieteni, cunostintele mele in materie auto sunt destul de limitate si apelez la sfatul vostru.
Vreau sa achizitionez prin leasing pe 4 ani o masina cu fiabilitate ridicata, consum mic si as vrea pe ea AC, ABS, proiectoare ceata, airbag, iar valoarea contractului pe cei 4 ani sa fie pana in 14.000 euro( cam 250 Euro/ luna rata + CASCO in conditiile unui avans de 15% si valoarea reziduala 0).
Am vazut Panda, dar mi s-a parut prea mic spatiul pentru sofer, incomod la picioare din cauza bordului.
Cu GEtz ma incadrez si am citit si criticile de pe forum la adresa Hyundai (service scump). Ar fi mai buna Fiesta? Sau ce alte variante?
Estimez ca fac cam 22.000 km pe an. E dieselul un moft in conditiile astea sau e oportun?
Multumesc tuturor celor care vor da un fascicol de lumina peste bezna in care ma aflu! biggrin.gif
dan48523
Este exclus renault symbol din cauza spatelui. Nu-l pot suferi.
Si Astra classic II ca nu mi-o pot permite. Asa cred
G e o r g e
noi 2 am vorbit si ti-am spus parerea mea . doar ca atunci erau cam 15 000 km pe an biggrin.gif

fa asa : te hotarasti mai intai asupra unui model si apoi vezi care e diferenta de pret dintre benzina si motorina la ACEL model . vezi care sunt consumurile declarate , faci diferenta ... intelegi . calcul pentru acel model. iti ia 5 minute smile.gif

dintre cele 2 mie nu-mi place nici una .

iti mai spun o data si promit ca pe urma tac . astra classic II 9500 DDP (adica cu toate taxele ) 0 km , garantie, leasing ! smile.gif

o astra 1.4 cu dotarile tale nu te duce mai mult de 12 000 in leasing ! la 14 000 poti lua diesel . e doar o parere smile.gif

ciao smile.gif
dan48523
Sa stii ca ti-am urmat sfatul. Am cerut oferte de peste tot vw, ford, peugeot, skoda si nu am exclus opelul, doar ca atunci cand am vorbit convenisem ca m-ar ajunge mai mult.
Trimite-mi si mie nr dealerului respectiv sau da-i-l pe al meu ca sa iau legatura cu el si sa-mi faca o oferta scrisa.
Am rotunjit la 22000, ca doar n-o sa am masina noua si o sa o las doar pe sotie, si eu sa ma plimb cu dacia... Sper ca mi-o va da si mie in timpul liber sa merg sa-mi rezolv problemele sau pur si simplu sa ma plimb. blush.gif
V l a d
se muta la versus
Obuzel
Intre Fiesta si Getz probabil Fiesta.
E mai manevrabila, mai fiabila.
Alte modele:
Vezi ca au acum o promotie la Fusion, cred ca poti lua unul la bani de Fiesta. E mai spatios, mai inalt.

Altceva ce imi vine in minte ar fi Polo, dar probabil ca ar fi cu putin peste suma ta.
dan48523
Am cerut oferta pt vw, dar depasesc destul de bine. Pot sa mai iau o dacie sh din diferenta.
dan48523
Am cerut oferta pt vw, dar depasesc destul de bine. Pot sa mai iau o dacie sh din diferenta.
madalina
Din punct de vedere al serviceului NU EXISTA NICI_O DIFERENTA intre Hyundai si Ford. Sunt aceeasi firma, cu aceeasi politica, acelasi tarif, acelasi stil de lucru (foarte dezorganizat).

Toyota Yaris 1.3 Sol se incadreaza perfect. Eu am calculat pe site-ul Romstal leasing cat te costa 11200 pret CIP (cu intretinere gratuita) sau 10.600 euro CIp cu discount, dar iti platesti reviziile., 15 % avans, 4 ani leasing, rata de la 227 la 238 euro/luna.

Tip finantare: financiar

Pret CIP: 11200 EURO

Avans: 15% , adica 1680 EURO

Perioada: 48 luni

Taxa contract: 224 EURO

Redeventa: 203 EURO

Valoare totala contract: 13903 EUR
dan48523
Multumesc Madalina. Vad ca tu ai o Yaris. Ai recomanda-o unui prieten?
Am sunat la dealerul de la IAsi pt o oferta si chiar sunt curios ce-o sa-mi trimita.
Noi vrem masina pt sotie, crezi ca ar fi o alegere potrivita? Diesel sol?
dan48523
Am raspunsul, dar datele sunt diferite.
In primul rand e 11990 CIP, Avansul de 15% urca la 1798.5 Euro fara TVA, casco ma mai stoarce de 50.45 euro lunar, iar cumulat dupa ce platesc la inceput 1798.5 + comision 239.8 + Tva ajung cu prima rata la 2425.6 euro si cu 48 rate lunare de 340 euro (cu tot cu casco si tva). Mi se pare cam mult.
Zetics40545
Daca te incadrezi in bani, eu iti spun sa iei Getz-ul. Total pe dos fata de alte marci, la Hyundai revizia la diesel este mai ieftina decit la benzina! Prin martie cind am fost la 1000km sa schimb uleiul pretzul pentru diesel era parca de 125E fara tva, deci in lei cu tva vine pina in 5mil jumate, fata de 200E la benzina.

Ori nu cred suma asta e asa de mare. Cei care stiu scorurile la alte marci sa spuna la cit ii duce. In plus, ai cea mai mare garantie de pe piata romaneasca, 5 ani/100.000km la motor (si cutie si planetare!), iar in conditiile in care pe la diesel se mai intimpla sa mai cada nu stiu ce pompe de inalta presiune...cred ca nu strica o astfel de garantie.
dan48523
In proportie de 75% va fi Getz alegerea, ca mi se pare ca are un raport pret/dotari superior altora, si se muleaza perfect pe suma disponibila. Si e plin de tot felul de chitibusuri, spatii pt diverse obiecte, lucruri care au incantat-o pe sotie.
Pana semnez leasingul mai studiez piata si azi am obtinut o oferta foarte interesanta: Renault Symbol Fidji 1,5 dCi 80CP la 9122 euro Cip in conditiile in care Getzul e 8990 Cip.
Symbolul are in plus fata de Getz airbag pasager si radio-cd, dar dupa ultimul nu prea plang. Minusul e ca l-au facut turcii si astia mi se par mai escroci in comparatie cu seriozitatea koreenilor. Dar poate fi doar o presupunere, nu credeti?

PS: In oras mai sunt vreo 10 Symboluri, dar nu am vazut nici un Getz. Ar fi o chestie buna sa fiu singurul, chiar daca iau teapa? blush.gif
madalina
Acum am observat ca vrei diesel. Eu ti-am dat pretul de la 1.3 (benzina).

Cat despre recomandare, mama mea ar vrea sa-si ia o masina a ei, din clasa mica. Fara cea mai mica ezitare ii recomand Yaris, mai ales ca la stilul meu de condus imi ia 10.8 in oras cand merg eu cuminte, iar la stilul mamei de condus scade consumul la 7... blush.gif blush.gif blush.gif
Mircea49004
cu siguranta mai bine iei Yaris, chiar daca nu e diesel. Toyota e o marca peste Renault si Hyundai cu siguranta, doar ca nu are portbagaj deloc(fara sa misti bancheta spate). Un polo model vechi nu te intereseaza? Cred ca au reduceri dealerii care-i mai au in stoc.
George40162
Intervin si eu in aceasta discutie, pentru ca am fost si eu in postura lui Dan cu ceva luni in urma. Alegerea mea a fost un Mitsubishi Colt 1,1 75CP, ABS+BDS, AC, 4 Air-Bag, geamuri electrice = 9600 Euro CIP (fabricat in UE - Olanda, la uzinele NED). Sincer sunt foarte multumit de masina, de spatiu oferit tinand cont de clasa sa, de consum.

Dan, am vazut ca esti din Roman. Iti spun ca sfat, am ceva nemultumiri legate de service-ul CasaAuto din Iasi (Mercedes, Rover, Mitsubishi, Ford, Hyundai, etc.) - unul din cei mai mari dealeri din Romania. Am inteles ca te-ai fi decis pe un Hyundai, masina o poti cumpara de oriunde, dar incerca sa nu te dai pe acolo pentru service: eu am ajuns pe acolo pentru probleme minore (instalat alarma, MP3 Player) si am avut experiente foarte negative, eram gata sa ma duc sa fac plangere si pe la Politie, si-au batut joc de masina mea pe care o luasem de cateva zile.
dan48523
M-am interesat la un prieten cu Accent. A fost la revizie de 1000 Km la un service pe langa Iulius Mall din Iasi si lui i s-a parut ok.
Vorbim de acelasi service?
George40162
Da Dan, vorbim de acelasi service. Service-ul Casa Auto este pe langa Iulius Mall din Iasi. Nu neg ca sunt si clienti multumiti, dar am auzit prea multe despre comportamentul angajatilor service-ului Casa Auto, plus experientele mele negative pe acolo.
1. Am dus masina pentru instalarea alarmei, iar baietii s-au gandit ca n-ar strica sa faca un drive test cu ea. Am luat masina cu 10 km la bord mai mult decat o lasasem. (masina era nou nouta, sub 100 Km la bord)
2. Plus ca alarma nu mergea bine, desi ei cica o verificasera
3. Plus ca au montat stramb torpedoul, nu se mai inchidea bine
4. Plus ca mi-au dat jos o fetele de la portiere, cica sa vada ce tip de boxe ar merge, desi eu nu cerusem asa ceva.
5. Am o cunostinta care s-a dus cu un Mitsu Pajero la revizie, isi facuse un semn la filtrul de ulei. Dupa revizie, s-a confirmat banuiala ca beietii nu schimba filtrul de ulei, desi pe factura apare.
....
si lista poate continua.
dan48523
Nici eu nu sunt 100% multumit de servicii, dar la mine e cazul de dealer.
Dupa ce m-am dus si am batut eu la usa lor, mi-am rezervat masina, nu s-a putut descurca cu actele pt banca, habar nu avea daca mi-a acceptat banca leasingul de chiar l-am intrebat"baiete, daca eu fac tu, tie de ce iti mai platesc comision"? Si a dat-o la intors, dar m-a pus tare pe ganduri chestia asta, mai mult decat remarcile negative de pe forum la adresa Hyundai.
eugen32333
QUOTE(dan48523)
In proportie de 75% va fi Getz alegerea, chiar daca iau teapa blush.gif


Nu iei teapa cu Gets. Fiabilitatea este buna iar motorul diesel este foarte performant. Revizia la 15.000 costa cam mult (la benzina este cca. 11-12 milioane). Daca iti si place designul masini, este Ok.

Bafta !
Mojito
Dan,
Multi din cei de pe forum daca nu majoritatea au trecut prin cautarile pe care le faci tu.

Solutia este multa rabdare ptr, ca nu cumperi ceva ce poti schimba a doua zi.

Din timp programeaz-te la diversi deleri pentru drive test la masinile la care te-ai oprit ca imagine exterioara si/sau financiara. Este ESENTIAL ca sotia sa fie cu tine , linistea caminului tau depinde si de cum va participa ea la acest proces de cumparare. Din nou esential este si ca ea sa conduca in acel drive test. S-ar putea sa ramii surprins ca decizia ta ( luata din pliante)sa difere enorm de decizia ei de la volan.

Incerca si Suzuki Ignis. Wv Fox daca a sosit la noi.Nu stiu
Rabdare si incercari.Multa bafta
Marius
Liviu46804
Incearca un VW Lupo,VW Fox sau Seat Arosa:) ...in caz k ai drum pe afara smile.gif k in tara nu se gasesc
Atar
sfatul meu este sa te interesezi si care este valoarea de revanzare a masinii pe care vrei sa o cumperi.
s-ar putea sa ai surprize.
gandestete si la faptul ca in viitor va trebui sa o schimbi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.