Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tronc-tronc....
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
stefan48077
De vreo 2 saptamani imi troncanea ceva la roata dreapta-fata cand treceam peste sine de tramvai sau cand mergeam pe piatra cubica mai denivelata, asa ca m-am dus la service cu masina.

La service mecanicii mi-au zis ca e de la bieleta antiruliu de pe dreapta si ca ar trebui sa la schimb pe amandoua, adica si pe stanga, ca nu e bine sa fie una noua si una uzata. Zis si facut.
Cand masina era pe elevator au tras de toate alea in toate directiile si nu avea nimic joc (asa se testeaza pivotii??)

Faza nasoala e ca acum dupa ce am schimbat bieletele parca tot imi troncane, dar mai incet (mai rar de fapt). Ce naiba sa fac? Am schimbat bieletele degeaba?...Sa ma duc peste aia le service sa le fac scandal?

...aaa masina e un Focus disel din 2000
Lucas
Eu zic sa te duci. Daca ei au zis ca porblema X se rezolva prin inlocuirea piesei Z, iar tu schimbi piesa Z dupa cum au zis ei, eu zis sa mergi sa le faci scandal. Dar scandal mare. Ca daca nu faci scandal nu se rezolva nimic. Du-te si le spune ca ei au zis ca asta trebuie sa faci si tu ai schimbat piesa respectiva si tot degeaba. Dar va fii mai complicat ca e vorba de articulatii si ei tot asa de bine pot sa comenteze ca tu ai dat intr`o groapa si de aia bate iara. E mai complicat dar merita sa incerci.
Bafta.
raul-27
He,he,he.Eu am un Mondeo din 2003 cu aceeasi problema.Nerezolvata inca,binenteles.
Am 22000 km si de pe la 7000 se aude un trosnet cind plec de pe loc(tot prin dreapta fata) iar la piatra cubica si treceri de linii e exact cum spui tu.
Mie mi-au schimbat planetara dar tot degeaba...Probabil ca o sa ies din garantie cu defectele astea dar poa' ca atunci o sa le gaseasca si ei cauza :angel:
Cert e ca m-am saturat sa ma duc la ei si sa se uite la masina ca broasca la bariera.M-au asigurat ca nu afecteaza siguranta masinii dar cum poti afirma o chestie ca asta cind nu stii ce defect are masina :bandit:

Ford-urile masini bune;pacat ca nu exista service-uri...De-aia intreb,scandal poti sa faci ca ai tot dreptul...dar ai cui???
lucian48759
Ce am observat la masinile noi, rulate in Romania, este cedarea mult prea rapida a bucsei de caseta din partea dreapta, cea care ghideaza axul cremalierei. Indiferent de fabricant. Cit despre bieletele antiruliu, multi mecanicosi nu gindesc ca acelasi efort care le scoate din uz actioneaza si pe bucsile de rezemare a barei de torsiune pe caroserie. M-am saturat schimbind bucsile astea pe mai toate marcile, cel putin Renault ( Clio, Megane si Laguna)si VW (platforma Golf IV, Passat Audi dupa 97) la mine sunt deja consumabile.
stefan48077
Nasol e ca toti avem dreptate....
Da, ar trebui sa ma duc sa fac scandal la service dar sunt 100% sigur ca nu rezolv nimic...nasol cu tipul asta de reactie, blazarea asta e sursa raului in multe aspecte ale vietii sociale din Romania...nimeni nu ia atitudine pentru ca mult prea rar se intampla sa mai si rezolvi cate ceva.

QUOTE
He,he,he.Eu am un Mondeo din 2003 cu aceeasi problema.Nerezolvata inca,binenteles.
Am 22000 km si de pe la 7000 se aude un trosnet cind plec de pe loc(tot prin dreapta fata) iar la piatra cubica si treceri de linii e exact cum spui tu.
Mie mi-au schimbat planetara dar tot degeaba...Probabil ca o sa ies din garantie cu defectele astea dar poa' ca atunci o sa le gaseasca si ei cauza
Cert e ca m-am saturat sa ma duc la ei si sa se uite la masina ca broasca la bariera.M-au asigurat ca nu afecteaza siguranta masinii dar cum poti afirma o chestie ca asta cind nu stii ce defect are masina



Da, am uitat sa va spun asa face si la mine - uneori (in 10-20% din cazuri) cand plec de pe loc, eventual cu volanul virat (sau in viraj) spre stanga se aude un mic zgomot "de scapare"....se mai aude (tot uneori) si daca dau in spate si apoi plec in fata. Totusi pe elevator toate structurile si articulatiile erau tepene, fara jocuri.
madalina
Serviceurile astea au si ele niste directori. Nu va certati cu nea Gheorghe mecanicul. Mergeti pana la directorul general al firmei, nu functioneaza mergeti la importator, nu rezolvati nici aici face o plangere catre producator.

Daca va multumiti cu astfel de tratamente, nu schimbati nimic.
raul-27
QUOTE(stefan48077)
cand plec de pe loc, eventual cu volanul virat (sau in viraj) spre stanga se aude un mic zgomot "de scapare"....se mai aude (tot uneori) si daca dau in spate si apoi plec in fata. Totusi pe elevator toate structurile si articulatiile erau tepene, fara jocuri.


Exact ca si simptomele mele numai ca nu intrasem in detalii;acum le-ai descris tu.Daca reusesti vreodata sa-i dai de cap trimite-mi si mie un mesaj;si eu am sa fac la fel.

Pt Madalina:Nu am stat niciodata de vorba cu nea Gheorghe mecanicul;intotdeauna cu Seful service-ului.Iar de la el,intr-adevar nu am scris la importator ci direct la producator care mi-a povestit sa iau legatura cu dealer-ul meu local biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :minigun: Asta se numeste cerc vicios.Incerc sa aflu mailul lui Tiriac de data asta blink.gif

Problema lor e ca dupa ce ca nu sunt in stare nici macar nu intreaba la producator si nici feedback-ul catre el nu merg bine.Le e frica sa nu-i faca incompetenti;orgoliul frate.Nu-i nimic ca-i face o tara intreaga...
Eu lucrez cu motoare intre 18000(18 mii) si 100000 (o suta mii)de cai putere dar orice problema rezolvata sau nu e transmisa catre producator;nu poate nimeni sa le stie pe toate dar intreaba pe unul mai destept.
Nu ii blamez pe toti ci doar pe aia la care ma duc eu cu masina.....
madalina
Eu am avut probleme cu serviceul Romcar. Am facut plangeri in service catre director. Nici-o rezolvare.

Am facut plangere in Austria, imediat a luat legatura cu mine un domn foarte dragut si amabil si am rezolvat problemele.
Luka
Exact aceeasi problema si la subsemnatul. Schimbat bieletele de directie si zgomotul persista. E un topic mai jos un pic :evil:
Greseala mea a fost ca am facut constatarea la Meridian si am schimbat bieletele la Augsburg (mai ieftin cu vreo 4 milioane) si nu mi-a dat prin cap sa mai fac o constatare si la Augsburg. Acum, n-am la cine sa ma duc sa fac scandal pt ca o sa dea vina unii pe altii. Asta e, mintea romanului mai de pe urma....
Poate rezolva careva si ne ajuta si pe noi.
trami
Stefan, daca zgomotul persista si chiar si dupa ce ai schimbat bieletele, s-ar putea sa provina din caseta de directie. Dupa mine, Fordul Focus monteaza o caseta destul de fragila si rau conceputa, da aceleasi probleme indiferent de calitatea drumurilor.
Mai verifica totusi flansele arcurilor si podul pedalier. Sunt doua posibile cauze de zgomot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.