Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E jale tata!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Edi45845
Ati auzit de noul cod rutier care o sa intre curand in vigoare?Cica daca te prind in stare de ebrietate la volan iti dau 5 ani de puscarie(cat un violator),daca fugi de la locul accidentului iti dau 7 ani(si asa eu nu fugeam ca prostu ci luam un taxi :brave: ).Se baga punctele iar amenzile pot agunge la 35.000.000( o sa se inbogateasca gaborii de la circulatie – ghiciti cum biggrin.gif ).Singurul lucru bun este ca daca il lovessti pe unu care traverseaza neregulamentar( cu masina, nu cu pumnu fiinca-i bou :bash: ) nu patesti nimic.Ce parere aveti?Ati mai auzit si de alte surprize pe care ni le rezeva garda?Eu zic ca cel mai bine o sa fie pe jos( aer curat,miscare bicycle.gif ) ca si asa maresc boii astia TVA-ul =>
Masini si carburanti mai scumpi.

Astept pareri.
G e o r g e
mi se pare ok cu noul cod rutier pana la faza cu scumpirile biggrin.gif
ruxandra49599
dar nu se introduce si chestia cu punctele?
Watcher
M-am saturat de discuti asta, sincer. Mai sunt aici pe forum cel putin trewi threaduri pe tema asta...
1) punctele EXISTA DEJA in lege. Problema e aplicabilitatea lor (sistem informatic, etc)
2) Amenzile pot ajunge la 100 milioane, dar nu pentru soferi.
3) "Noul" cod rutier se dezbate de aproape un an, pana cand nu o sa iasa de la Parlament intr-o forma nu are rost sa discutam ce si cum.
4) Aia cu pietonii vreau so vad aplicata. Si daca moare (DOAMNE FERESTE) ce se intampla?
5) Alta chestie buna este legalizarea DETECTOARELOR.
6) http://www.cdep.ro/caseta/2004/08/30/pl02707_rp.pdf este prounerea care se discuta.
7) Per total e OK pentru ca actualul este cam lejer.Daca va fi aprobat se va reveni la cum era pe vremuri, ceea ce e un lucru bun, poate se mai linisteste circulatia.
Edi45845
Ti se pare corect sa faci inchisoare doar pt. ca te-au prins beat?
Esti politist cumva blink.gif sau ai nu stiu ce pile de nu-ti pasa? biggrin.gif
Watcher
1) Eu tin minte de cand l-am citit ca se refera la INFRACTIUNEA de conducere sub inluenta si nu la CONTRAVENTIA de conducere sub influenta (peste/sub limita de x la mie)

2) Da, mi se pare normal, pentru ca EU CARE NU BEAU nu am nici o vina daca intra unul beat in mine si ma schilodeste, etc. Remeber Teo Peter?
Am mai vazut odata un accident de o stupizenie fantastica in care un pusti cu un BMW 5 baut/drogat a lovit o masina cu un sot, sotie si copil mic. Abia l-au scapt politistii pe pusti sa nu il omoare in bataie sotul, si avea dreptate...
Iar daca tu sustii drink&drive, nu cred ca ti-ai gasit cel mai bun loc sa faci asta...
Cauta si tu orice studiu care sa arate reflexele si discernamantul soferilor in urma cosnumuli de alcool si vezi ce rzultate se inregistreaza. Cand sunt NENUMARATE accidente cauzate de alcool, cum sa fii indulgent?

3) Nu , nu sunt politist, daca citesti unpic din mesajele mele o sa vezi k am peste 8/10 clase biggrin.gif si stiu sa fac acordul subiectului cu predicatul. Dar asta e alta discutie.
G e o r g e
mi se pare normal sa faci puscarie pt bautura la volan !
HalbaSus
Sanctiunile pentru infractiuni trebuie sa fie proportionale cu valoarea sociala ocrotita (in cazul de fata: siguranta circulatiei rutiere), trebuie sa tina cont de gradul de vinovatie, respectiv de pericolul social creat.

In conditiile astea sa dai inchisoare pt alcool la volan (fie el si coma alcoolica) este o aberatie juridica... nu e relevant ca "noi nu bem, sa-i aresteze pe aia care beau"... dreptul are si el niste reguli, nu poti sa creezi o disproportii uriase in modul de sanctionare. Ex: prostitutia (care de bine de rau este infractiune prevazuta in codul penal) este infractiune "de obicei" - adica trebuie sa te prinda de n+1 ori la coltu strazii ca sa iti poata face dosar penal, ca altfel nu reiese "obiceiul", "indeletnicirea"... in conditiile astea o fata care la o adica poate face la fel de multe victime ca si un om beat la volan (SIDA... remember... unii sunt casatoriti si vin acasa la sotii... remember ?) iar a pedepsi cu inchisoarea bautul la volan e aberant in conditiile in care in cazul "fetelor" se aplica doar amenzi...

In plus ganditi-va la practica: cate beri inseamna contraventie si cate inseamna infractiune ? absorbtia alcoolului in sange nu e uniforma, variaza de extrem de multe chestii... alta problema: daca te-a oprit conducand masina beat cu 10 km/h... se pune problema existentei pericolului social... dupa parerea mea e inexistent si daca ai un avocat bun ai sanse sa scapi, deoarece toata lumea incetineste inaintea filtrelor de politie si rareori filtrele pt alcool au si radar poti sa spui ca ai mers cu 10 km/h tot drumul (orice dubiu profita inculpatului)...

Avand in vedere ca in cazul in care ai condus beat si ai provocat ranirea unei persoane, starea ta de ebrietate este circumstanta agravanta, care la o adica iti poate aduce 5 ani IN PLUS (conform legislatiei in vigoare) eu consider ca introducerea unei pedepse privative de libertate atat de mari e anormala... ca norocul practica va rezolva aceasta problema prin NUP (neinceperea urmaririi penale) respectiv 4 ani cu suspendare.
Edi45845
Nici eu nu sunt de acord sa te urci beat mort la volan.Dar sa faci inchisoare pt. ca ai baut o bere mi se pare absurd.Chiar crezi ca berea aia are un efect atat de mare?Eu spun ca e mai grav de unu care vorbeste la telefon.Si daca au loc accidente din cauza alcolului de nu faci inchisoare si din cauza vitezei ca si asta este o cauza a accidentelor.Crede-ma daca ai baut un pic asta n-o sa-ti afecteze cu nimic calitatile de sofer.Cu cine-ai prefera sa te intalnesti in trafic cu unu care a baut(dar e odihnit, mancat bine) sau cu unu care conduce de 10 ore(fiindca amers ca fraieru numa cu 50 la ora)/cu unu care se cearta cu nevasta-sa/vorbeste la telefon/se joaca la radio?Eu l-as alege in orice zi pe cel care a baut un pic.Recunosc ca am baut si am condus( chiar peste 200 de km).Nu sunt mandru de asta dar s-a mai intamplat.Dar crede-ma ca am condus exact asa cum conduceam in mod normal.
Vrei sa spui ca tu nu ai incalcat legea la volan niciodata?O calcare de linie continua,o viteza un pic mai mare,un vorbit la telefon(poate toate in acelasi timp).Ai grija ca poate vin mascatii sa te ia.
Nu spun ca abaterile in trafic nu ar trebui pedepsite dar nici asa.
Robert43855
E adevarat - noul cod rutier este o nesimtire - inca o porcarie specific romaneasca o lege ce nu tine cont de realitatea concreta a vietii ci e pur si simplu scrisa si votata de unii care oricum ei nu pot pati nimic ca sunt acolo unde sunt. Si mai au si sofer. Si nu numai treba cu bautura - si cu altele - cica amenda e de milioane daca mergi pe linia de tramvai acolo unde sunt mai multe benzi (chiar daca pe prima sunt stationate autovehicule si pe a doua e un bou care doarme ... ). Realitatea te obliga sa incalci aceste legi cretine si astfel esti la cheremul lor. Asta se si urmareste - asa e peste tot in tara asta - legile sunt date ca oamenii sa fie obligati de viata reala sa le incalce si, astfel infractori fiind, sunt la mina puterii. Inchisi nu prea cred eu ca vor fi decit cei impotriva carora se are ceva, dar esti la mina lor, daca dai politistului se bucura el, daca platesti amenda se bucura statul si cei de isi fac vile din banii aia de pe amenzi, caci altceva bun in tara asta nu se face..
Daca citesti codul rutier, daca esti sofer in bucuresti si esti si cu mintea deschisa iti dai seama ca asa stau lucrurile: toata lumea le va incalca in afara de soferii de duminica (ei sigur pot sta si astepta ziua de luni linistiti pe strazile capitalei).
Watcher
Halba: corectitudinea altor legi nu mi se pare ca trebuie luata ca factor la stabilirea unei noi legi. Adica daca nu consideri corecta legea cu prostituia, nu vad de ce sa o amesteci in discutia codului rutier smile.gif

Treaba cu pericolul social ti-ai demontat-o singur spunand ca inaintea filtrelor toata lumea incetineste, deci daca il prinde cu 30kmph si beat nu inseamna ca doua strazi mai inainte nu a mers cu 120 - deci pericol social. Chiar daca nu il prinde politia, dar cum e soferul respeciv beat/drogat, etc. pe o strada i se pare ca e de mers cu 100 si pe alta cu 20...

Apropos de 'nu te urci beat la volan, ci doar dupa 1 bere'. Pai cine distinge daca a baut suficient de mult ca sa te urci la volan? Tu singur? DUPA ce ai baut? Nu observi gaura in rationament: alcoolul intuneca judecata si slabeste SEMNIFICATIV reflexele, si voi propuneti ca cel care a baut sa decida daca a baut prea mult??? Adica dupa ce ca majoritatea soferilor (barbati) isi supraestimeaza talentul la volan, mai dai sa si bea si speri ca o sa le subestimeze sau macar aprecieze corect?
HalbaSus
QUOTE
Halba: corectitudinea altor legi nu mi se pare ca trebuie luata ca factor la stabilirea unei noi legi. Adica daca nu consideri corecta legea cu prostituia, nu vad de ce sa o amesteci in discutia codului rutier smile


Ok, dam 5 ani pt baut la volan... deci o asprire considerabila... pt omor deosebit de grav ce dam ? acum avem pana la 25 de ani respectiv inchisoare pe viata... ii dam inchisoare pe 2 vieti ca americanii ? sau mai bine ii impuscam :minigun: .

In plus noul cod penal va imparti infractiunile in crime si delicte, crimele vor fi cele mai grave (omor, viol, talharie, etc...) si delictele vor fi cele mai putin grave (furt, cersetorie, vagabondaj, prostitutie, etc... ) pt delicte va fi pedeapsa inchisorii alternativa cu sanctiune administrativa (amenda, munca in folosul comunitatii, etc...). In aceste conditii sa bagi la inchisoare pt alcool in timp ce prevezi amenda si munca in folosul comunitatii pt furt si prostitutie e aberant... se vede ca proiectul e eleborat de IGP.

QUOTE
Treaba cu pericolul social ti-ai demontat-o singur spunand ca inaintea filtrelor toata lumea incetineste, deci daca il prinde cu 30kmph si beat nu inseamna ca doua strazi mai inainte nu a mers cu 120 - deci pericol social. Chiar daca nu il prinde politia, dar cum e soferul respeciv beat/drogat, etc. pe o strada i se pare ca e de mers cu 100 si pe alta cu 20...


Vorbeam de dificultatea aplicarii legii... daca pe tine te opreste rupt de beat, dar tu ai oprit de la 20 la ora ca i-ai vazut atunci ei nu pot dovedi ca tu ai mers cu mai mult... ergo: lipsa pericol social, caz clasat, lege ineficienta, tehnica legislativa proasta... de altfel legiuitorul roman are talent la a inventa infractiuni si pedepse care nu se aplica niciodata... voi stiati ca pt adulter (adica inselatu' nevestei) se face parnaie de la 1 la 3 ani ? ati auzit de cineva inchis pt asa ceva ? nici eu... si de 50 de ani de cand s-a introdus in codul penal nu a fost nimeni condamnat... acum s-au gandit sa scoata infractiunea asta cretina..

De altfel daca e adevarat ca ne indreptam spre un sistem de drept european atunci scopul ar fi inlocuirea pe cat posibil a pedepselor privative de libertate acolo unde e posibil.. deoarece scopul "pedepsei" este reeducarea... ori s-a constatat ca de obicei din inchisoare lumea nu prea iese "reeducata"... defapt noul cod penal tinde spre asa ceva... care e urmatoru' pas ? ne inchid si daca depasim viteza legala ?
Watcher
Stati unpic ca am impresia ca ne certam degeaba smile.gif
Poate cineva sa citeze articolul exact in care se prevede treaba cu inchisoarea pentru alcool simplu? Adica fara accident? Ca tare em eu o banuiala...

Discutia cu pedepsele tip 2 life in prison e filozofica si lunga. Adica rolul pedepsei este de a reeduca dar si de a pazi pe cetatenii normali, law-abiding de pericole sociale (violator in serie, talharie, omucidere, etc). Eu zic ca cel mai important rol este cel de-al doilea pe care l-am mentionat. smile.gif

In alta ordine de idei, din cum argumentezi trag concluzia ca vrei sa devii avocat. Caci cauti pe toate caile sa-i 'scapi' pe cei care beau si conduc. Probabil ca provine si de la obiceiurile proprii aceasta indarjire a ta in a apara pe respectivii, dupa cum si la mine provine indarjirea tot din obiceiurile personale smile.gif

Totusi incearca sa vezi si fata cealalta a monedei: daca il prinde doar cu 20 kmph si nu se dovedeste pericol social a scapat.Daca data viitoare o omoara pe nevasta ta, beat fiind? Mai il aperi? Asta e riscul...

Am mai scris si mai sus si o repet : majoritatea soferilor isi supraestimeaza abilitatile la volan. Alcoolul este dovedit un potentator al acestui comportament. Nu o sa decida nici unul ca nu mai poate. Cu cat e mai beat cu atat o sa creada ca poate mai bine...

Apropos de sistemul de drept european catre care ne indreptam: in Franta in primavara asta a fost un proces f mediatizat in care o familie a fost acuzata ca a lasat pe un invitat beat sa conduca spre casa, acesta ucigand doua persoane in drumul respectiv. REPET: gazdele care l-au lasat sa conduca beat au fost udner trial pentru fapta respetciva. Din asta trag eu concluzia ca legislatia europeana nu e tocmai blanda cu DUI-ul...

Eu zic sa ne orientam asupra esentei (spiritul legii) nu asupra tehnicalitatilor. Altfel riscam sa ne comportam ca trial-lawyers din US, cei atat de huliti (dovada)[/url]
HalbaSus
QUOTE(Watcher)
Stati unpic ca am impresia ca ne certam degeaba smile.gif
Poate cineva sa citeze articolul exact in care se prevede treaba cu inchisoarea pentru alcool simplu? Adica fara accident? Ca tare em eu o banuiala...

Din cate stiu eu si pana acum era prevazuta pedeapsa cu inchisoarea alternativ cu amenda pt infractiunea de conducere in stare de ebrietate (adica peste 0.8 la mie), dar avea o pedeapsa de pana 1 an, foarte important din pct de vedere al dreptului penal pt ca infractiunile care au maximul de un an nu se prea executa... Mi-e lene sa citesc acum proiectul ala (daca o sa am timp si chef il voi citi)

Eu combateam un principiu, acela de a da pedepse privative de libertate pt conducerea in stare de ebrietate.

QUOTE(Watcher)
Discutia cu pedepsele tip 2 life in prison e filozofica si lunga. Adica rolul pedepsei este de a reeduca dar si de a pazi pe cetatenii normali, law-abiding de pericole sociale (violator in serie, talharie, omucidere, etc). Eu zic ca cel mai important rol este cel de-al doilea pe care l-am mentionat. smile.gif


Totusi vorbim de conducere in stare de ebrietate, deci sanctiunea prin care te pazeste pe tine cetatean cinstitit e anularea permisului de conducere, iar reeducarea se face prin amenzi si alte sanctiuni administrative. nu prin parnaie.

QUOTE(Watcher)
In alta ordine de idei, din cum argumentezi trag concluzia ca vrei sa devii avocat. Caci cauti pe toate caile sa-i 'scapi' pe cei care beau si conduc. Probabil ca provine si de la obiceiurile proprii aceasta indarjire a ta in a apara pe respectivii, dupa cum si la mine provine indarjirea tot din obiceiurile personale smile.gif


Nu vreau sa-i "scap" pe cei care beau la volan (ca nici pe mine nu m-a scapat nimeni cand mi-au luat permisul :evil: ) dar cand se adopta o lege legiuitorul trebuie sa se gandeasca si la aplicarea ei... altfel putem face legi de dragul de a le face... o norma care nu se aplica sau e greu aplicabila e ineficienta... puteau spre exemplu sa puna o sanctiune de 50 milioane si suspendarea permisului pe 5-10 ani... (anularea nu e neaparat o masura inteligenta deoarece daca ti se anuleaza permisul vei considera ca "pot sa beau si sa conduc... nu mai au cum sa-mi ia permisul" daca in schimb stie ca daca e prins conducand atunci nu primeste permisul in 5 ani ci in 10 sau 15... se mai gandeste )

QUOTE(Watcher)
Totusi incearca sa vezi si fata cealalta a monedei: daca il prinde doar cu 20 kmph si nu se dovedeste pericol social a scapat.Daca data viitoare o omoara pe nevasta ta, beat fiind? Mai il aperi? Asta e riscul...


A scapat de inchisoare, permisul oricum e "bye bye" :wave: , chiar daca nu exista pericolul social care sa justifice o pedeapsa privativa de libertate sanctiunile administrative tot se aplica... anularea permisului e una dintre ele.

Ah, si nevasta mea a avut o tamponare cu un tip rupt de beat si cu permisul ANULAT (de aia zic ca anularea nu e neaparat o metoda buna). Ca fapt divers s-a dispus NUP (neinceperea urmaririi penale).


QUOTE(Watcher)
Am mai scris si mai sus si o repet : majoritatea soferilor isi supraestimeaza abilitatile la volan. Alcoolul este dovedit un potentator al acestui comportament. Nu o sa decida nici unul ca nu mai poate. Cu cat e mai beat cu atat o sa creada ca poate mai bine...

De acord, am zis eu ca sunt pentru alcool la volan ?


QUOTE(Watcher)
Apropos de sistemul de drept european catre care ne indreptam: in Franta in primavara asta a fost un proces f mediatizat in care o familie a fost acuzata ca a lasat pe un invitat beat sa conduca spre casa, acesta ucigand doua persoane in drumul respectiv. REPET: gazdele care l-au lasat sa conduca beat au fost udner trial pentru fapta respetciva. Din asta trag eu concluzia ca legislatia europeana nu e tocmai blanda cu DUI-ul...

In TOATE legislatiile din lume (sau ma rog... cred eu ca toate, oricum cele civilizate) consumul de alcool in cazul infractiunilor rutiere (vatamare corporala, omor din culpa, distrugere, etc) este o circumstanta agravanta. Pt asta nu trebuie sa bagi nimic in codul rutier... avem deja codul penal care sanctioneaza aspru acest lucru... e circumstanta agravanta obligatorie de care judecatorul trebuie sa tina cont atunci cand individualizeaza pedeapsa...

QUOTE(Watcher)
Eu zic sa ne orientam asupra esentei (spiritul legii) nu asupra tehnicalitatilor. Altfel riscam sa ne comportam ca trial-lawyers din US, cei atat de huliti


Frumos deziderat dar
1. legile nu se pot aplica in abstract, ci doar in concret, deci tehnicalitatile sunt inerente.
2. daca ai fost prins in stare de ebrietate fara sa fi facut un accident sau ceva inseamna ca nu ai adus o atingere grava valorii sociale ocrotite (siguranta rutiera). pedeapsa inchisorii in acest caz CONTRAVINE spiritului legii in general (ar trebui sa prevada doar sanctiuni administrative)
Watcher
1) DA, e o alegere corecta sa te faci avocat pentru ca argumentezi frumos. M-ai convins. smile.gif

2) Legat de treaba cu ANULAREA si accidentul nevestii: eu cred ca s-a aplicat legea binecunoscuta "PCR/spaga" ca sa se dea NUP. Pentru ca permisul ANULAT = nu are deloc permis ca si cum nu si l-ar fi luat inca, deci dpdv legal conducea FARA PERMIS (infractiune am impresia) plus in stare de ebrietate (eventual iarasi infractiune)... Ce motive au dat pt NUP?
HalbaSus
Nu mai tin minte... dar prin deductie logica:
- NUP se da cand lipseste unul din elementele constitutive ale infranctiunii
- elementele constitutive ale infractiunii sunt: sa fie prevazuta de legea penala, sa fie savarsita cu vinovatie (culpa sau intentie nu conteaza) si sa prezinte pericol social... avand in vedere ca primele 2 nu aveau cum sa lipseasca rezulta ca lipsea pericolul social (adevaru e ca mergea incet... si nu a vazut masina lu' nevasta mea si a indoit un pic o aripa... nu a fost un accident grav), nu stiu daca a fost PCR... adevaru' e ca nu se complica sa trimita in judecata daca nu exista victime si sanctiunile au fost deja aplicate (amenda... de anulare nu putea fi vorba... ca... era deja anulat smile.gif)
CCI
QUOTE(Edi45845)
Ti se pare corect sa faci inchisoare doar pt. ca te-au prins beat?
Esti politist cumva blink.gif sau ai nu stiu ce pile de nu-ti pasa? biggrin.gif


Eu nu sunt politist (si nici un imi plac prea mult), dar si eu as baga la puscarie pe unul care conduce beat...

Cat despre restul noului cod rutier, mi se pare o treaba necesara, poate asa se mai linstesc unii si isi mai aduc aminte ca nu sunt singuri pe sosea...

Cristi
Maff
In afara pentru conducere in stare de ebrietate se da pedeapsa cu munca in folosul comunitatii, insa la noi nu prea exista asta.Nu e normal inchisoare, dar cred ca este pedeapsa cu inchisoarea daca conducatorul auto in stare de ebrietate a savarsit un accident cu consecinte grave.Si este normal asa.Si pana acum exista chestia asta.Nu vad de ce se face atata tam-tam........
HalbaSus
dupa cum am zis mi-e lene sa citesc proiectul de lege... daca e asa cum zici tu inseamna ca nu s-a schimbat nimic biggrin.gif adica si pana acum tot aia era...
cosmin45741
aloo, stati un pic ca nu e chiar asa...
una e sa te prinda conducand beat...si dupa noua tampenie din codul rutier esti pedepsit cu 5 ani.
si alta e sa mai omori si pe cineva, fiind in stare de ebrietate, atunci esti judecat pt omor din culpa...
nu vreau sa apar pe cei care conduc beti, sunt impotriva lor, intr-adevat exista fenomene precum reflexe abolite, adormit la volan, neconstientizarea pericolelor sau accese de vitejie, dar totusi pedeapsa cu inchisoarea mi se pare aberanta..ia-i domle permisul, anuleaza-l, fa cursuri de reeducare cu el, dar nu nenoroci un om care pana una alta nu a facut nimic rau, ci a reprezentat un potential pericol...
subscriu aici parerii lui halba, esenta unei pedepse este de a reeduca, nu de a nenoroci pe cineva... dar se pare ca substanta cenusie a IGP-ului si a conducatorilor nostri s-a incins inca o data prea tare si a dat rateuri...asa ca: be aware!!!

vorbeati de legislatie europeana, si aici vreau sa atac si cresterea cuantumului amenzilor... cine incalca la noi flagrant si deliberat legile??? smecherii cu pile si cu bani... ce inseamna pt unul ca seche sau iacobov cateva milioane?? nimic...o amenda de asta il va impiedica data viitoare sa faca aceeasi tampenie? nu...
exista o lege prin Finlanda mi se pare, potrivit careia cuantumul amenzii se aplica in functie de nivelul de trai al fiecaruia...
adica un director de la Nokia, mare impatimit de motoare, a platit pt un radar peste o suta de mii de euro...fain, nu? proportional cu veniturile lui...ei, asta da reeducare...
Maff
In primul rand nu politia te baga in inchisoare, nu are acest drept, ci judecatorul.Dar nici el nu te baga decat dupa un proces si stabilirea sentintei irevocabile.Si judecatorul nu te baga in inchisoare decat daca considera ca ai indeplinit anumite criterii.Si pedeapsa cu inchisoarea poate fi inlocuita cu amenda administrativa pana intr-un anumit punct.Asa ca nu incalca nimeni nici o regula (poate doar aia care beau de rup).Totul este conform cu ce exista si in UE.
klaus
poate cu ocazia asta se va reduce numarul celor care consuma una, alta si apoi se urca linistiti la volan spre casa sau unde s-or duce ...
Alex55826
Vreau sa va povestesc o intamplare. Acum 3 ani, aveam 20 de ani, si atunci tot fara permis, eram la tara si a iesit o incaierare si un prieten a incasat o lovitura in urma careia si-a inghitit limba cum se spune. Stiam doar ca trebuie sa ii faci o gaura in gat, stiam si unde anume si cu ce, numai ca nu facusem niciodata si imi era frica sa nu fac mai rau. L-am urcat cu inca un tovaras in masina si am iesit la dispensarul de acolo, va dati seama cum arata dar era totusi un dispensar...si am condus cam 3,5 km in viteza, fara permis si baut. Sunt niste ilegalitati e adevarat, dar vreau sa il vad pe unu caruia ii poate muri un tovaras ca nu il ajuta doar pt k incalca legea. Si cred ca ar trebui intelese astfel de cazuri, chiar daca sunt foarte rare. Avand in vedere ca al nostru creier nu rezista fara oxigen mai mult de 180 de secunde, daca nu il duceam murea. Acum spuneti voi, daca eram prins, meritam sa fiu sanctionat conform legii avand in vedere circumstantele? SI mai vreau sa spun ca aia au acolo o salvare vai mama ei gen TV si la care cred ca tre sa deschizi geamu ca sa aiba oxigen accidentatul. Sincer nici nu stiu cum am ajuns cu oltcitul...doar ca am avut noroc ca nu mi-a aprut nimic in cale...si drumul era asfaltat...am avut si 120 la ora. Ma consider norocos...
madalina
Sincer, cum ai avut tu timp in 3 minute sa observi ce s-a intamplat, sa te gandesti la o solutie, sa il urci in masina, sa parcurgi 3.5 km, iar acei oameni de al acel dispensar sa faca la timp interventia? Sorry, dar mi se pare trasa de par intamplarea...
James Kilowatt
Am povestit si eu pe topicul lui George cu Legacy vs Subaru
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...1&start=140
o patanie in care am facut-o pe salvarea... e drept ca aveam si permis si nu eram nici baut. Am fost oprit de politie, insa am dat peste un politai tanar care mai gandea si cu capul lui, nu doar cu litera regulamentului. Nu intotdeauna politaii sunt obtuzi, absurzi si pusi pe spaga.

Cu salvarea, chiar m-am interesat si eu dupa... ma gandeam daca nu cumva era mai bine sa astepte sa vina salvarea. Intr-un oras cat Galati, erau doar 2 salvari care aveau oxigen si in butelie, nu doar ala care intra pe geam... si alea doua (fiat ducato) donate de nu stiu ce asociatie germana. Restul, dacii sau tv-uri, pur si simplu camioane de trasportat bolnavii.... Si asta nu intr-un sat prapadit ci intr-unul din cele mai mari orase. Sper ca intre timp s-a mai imbunatatit situatia...
Alex55826
Madalina este dreptul fiecaruia sa i se para cum vrea. Tin sa iti spun ca sunt student la stomatologie si am si eu habar asa de cateva lucruri. Eu nu am obligat pe nimeni sa ma creada ci doar am povestit ce s-a intamplat. Daca vrei sa ma crezi, nici eu nu stiu si nici in mom asta nu imi explic cum am ajuns pt k chiar daca eram putin ametit atunci cand l-am vazut pe jos m-am trezit instantaneu. Repet, fiecare crede ce vrea biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.