Help - Search - Members - Calendar
Full Version: top masina ultimilor ani in europa si romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
dan48523
Pe unde pot gasi care au fost in ultimii 3 ani cele mai bune masini la clasa mini ši clasa mica? La noi si in Europa?
Vreau sa fac un leasing pt o masina si nu ma pot hotara asupra ei. m-am gandit ca un astfel de top m-ar mai putea ajuta, avand in vedere ca teoretic cei care au votat la un asemenea top au infinit mult mai multe cunostinte in domeniu decat mine. Ma poate indruma cineva spre vreun site cu asa ceva?
G e o r g e
pai daca ne-ai spune si noua ce te-ar interesa poate te-am putea ajuta. ma refer la ce model de masina te-ar interesa . in cati bani , cat de mare sa fie ... diesel .. benzina ... samd .
dan48523
Initial tindeam spre un citroen c3 1,4 hdi, SX. Am primit o oferta detaliata, cu rate pe 4 ani, avans 15% si rata reziduala la sfarsit.
Acum am descoperit si Fiat Panda 1,3 multijet (70 CP) cu ABS, AC, Airbaeg sofer, proiectoare ceata si vopsea metalizata un pic mai ieftin. Si vad ca Panda a fost masina anului trecut.
E mai buna alegera Panda decat C3, ce crezi?
doru49450
Eu iti recomand masina anului 2005,Mitsubishi Colt,are toate dotarile posibile,daca as avea destui bani asta mi-as lua.Japonezele nu au egal.
madalina
Vrei top al fiabilitatii, al vanzarilor, titluri acordate - gen masina anului etc etc?
dan48523
da, cred ca m-ar ajuta sa ma orientez printre atatea modele.
coltul mi se pare caraghios ca aspect, dar e doar o impresie
adi45619
Eu am inteles ca motorul de pe Fiat Panda a fost premiat:

Premiu

Motorul Diesel 1.3 Multijet 70 CP de la Fiat este premiat cu ?INTERNATIONAL ENGINE OF THE YEAR 2005? la categoria 1000-1400 cmc


Juriul competitiei ?International Engine of the Year? a ales motorul diesel de 1.3 l produs de Fiat si GM ca ?International Engine of the Year 2005? la categoria 1000-1400 cmc.

editat de moderator linkul exagerat de mare ! te rog sa folosesti de acum incolo functia bbcode : [url] se foloseste asa :
CODE
[url=http://aici.vine.url.ul.ro/url.html]aici vine descrierea url ului[/url]
madalina
http://www.caroftheyear.org/

Topicul "Producatori auto" de aici de pe Forum si multe linkuri date tot acolo.
dan48523
Asta cu motorul am gasit-o si eu. Se vorbeste pe situl lor ca e revolutionar si ca are un consum redus.
Intrebarea e: cat de obiective sunt aceste topuri? Oare sunt 100% obiective, ori sunt rezultatul unor strategii de marketing?
La cate am citi, Panda pare super bun, dar am cautat pe tot situl acesta, de altfel foarte informat, dar despre Panda mai nimic. Si asta in conditiile in care a fost masina anului trecut... Sa fie asta un semn ca nu e masina care pare sa fie? Sau nu a prins la romani?
Cunoasteti pe cineva cu Panda?
madalina
Da, pe prezentatoarea stirilor sportive de la pro TV, ce a prezentat Panda ei cel putin de 2 ori la ProMotor biggrin.gif

Fiat trebuie sa mai lucreze pana va convinge cumparatorii ca face masini fiabile si nu numai motoare.

E adevarat ca n-am mai verificat preturile de la Panda de cel putin 6 luni, dar mie, personal, mi se pare prea scumpa.
alex46383
Fiat panda sau c3 = fiat panda daca esti gagica
c3 daca esti barbat.
HalbaSus
daca c3 a ajuns masina masculina... blink.gif atunci 206-le e incarcat de testosteron...
Mikidutzaa
Daca ar fi sa te iei dupa car of the year, ai lua masini numai una si una: Renault Megane, Peugeot 307 - dintre castigatori -, Renault Laguna, Fiat Stilo, Citroen C3 - dintre cele "de pe podium". E suficient sa parcurgi de jos in sus JD Powers customer satisfaction din UK si le gasesti FOARTE repede pe toate.
madalina
JD Power Germania ce are?
dan48523
Am oferta de leasing in fata: avans 15% adica 1276 euro, valoarea reziduala la sfarsit e de 20% adica 1702 euro, taxa management 2% 170 euro si rata dobanzii de 9% prin VBLeasing. Pe 4 ani, rata cu dobanda, Tva, Asigurare Casco se duce la 205 euro lunar.
Vi se pare mult pt o masina cu ABS, Airbag sofer, volan reglabil inaltime, geamuri electrice fata, AC, geamuri atermice, proiectoare si vopsea metalizata?
Gasesc altceva pe motorina cu aceleasi dotari in banii astia? 8512 euro. Ca mi se pare destul de dotata si ieftina, plus ca e medaliata anul trecut.
dan48523
Am oferta de leasing in fata: avans 15% adica 1276 euro, valoarea reziduala la sfarsit e de 20% adica 1702 euro, taxa management 2% 170 euro si rata dobanzii de 9% prin VBLeasing. Pe 4 ani, rata cu dobanda, Tva, Asigurare Casco se duce la 205 euro lunar.
Vi se pare mult pt o masina cu ABS, Airbag sofer, volan reglabil inaltime, geamuri electrice fata, AC, geamuri atermice, proiectoare si vopsea metalizata?
Gasesc altceva pe motorina cu aceleasi dotari in banii astia? 8512 euro. Ca mi se pare destul de dotata si ieftina, plus ca e medaliata anul trecut.
G e o r g e
nu cred smile.gif 8512 CIP ? si rata aia pe cati ani este ?
dan48523
Pe 4 ani, adica 48 rate. 8512 euro, am oferta in fata ochilor. Am cerut-o azi si mi-au trimis-o prin fax. Fiat Panda 1,3 Multijet, versiunea Dynamic.
G e o r g e
mie imi da mai mult !
48 * 205 =9840 + 1276 = 11116 + 1702 = 12818 + 170 = 12988

la banii astia iti poti sa gasesti ami bine biggrin.gif
dan48523
Pe 4 ani, adica 48 rate. 8512 euro, am oferta in fata ochilor. Am cerut-o azi si mi-au trimis-o prin fax. Fiat Panda 1,3 Multijet, versiunea Dynamic.
G e o r g e
inca o data :

205 * 48 de rate da 9840 , asta fara avans , rata reziduala si taxa de management smile.gif deci ? unde e greseaal blink.gif
dan48523
Calculul tau e corect, dar aia e intreaga suma pe care eu o voi da in 4 ani. Teoretic cu banul jos ma costa mai putin, dar prin leasing...
Pe un c3 1,4 Hdi, Sx dadeam tot in patru ani cu totul (rate, avand, val reziduala, casco) 17000 euro. Mi se pare mult mai mult. Nu crezi?
Asa poate in 4 ani scade euro... biggrin.gif
G e o r g e
la 13 000 iti pot spune ca poti sa-ti cumperi astra classic II 1.7 CDTI smile.gif
dan48523
si ce consum are astra? da-mi niste date daca ai, please.
G e o r g e
consum 1.7 CDTI :
urban : 6
extraurban:3.8
mixt :4.6
demaraj 14 sec
vit max : 173
dan48523
Merci mult de informatii.
Am facut azi un drive test cu PAnda. Masina e simpatica, sprintara, e destul loc pt 4 persoane in ea, iar in dreapta fata ai tot locul sa te intinzi. Problema e ca la volan esti cam inghesuit, iti vine bordul peste tine, plus consola din fata care te cam inghesuie la picioare, incat nu prea poti sa te lafai la volan. Eu sunt si un pic mai plinut, dar a incercat si nevasta-mea sa vada cum se simte la volan si a avut si ea aceeasi senzatie de claustrofobie.
Am plans langa un opel corsa cosmo 1,3 cdti 16v 70 cp, la "numai" 14.150 Eur DDP... Dar pot sa ma vand si tot nu fac rost de atatia bani, deci....
Acum nevasta a facut o fixatie pt Hyundai Getz. Stiu ca multi au o parere proasta despre Hyundai, dar au o dotare interesanta pt varianta diesel. Ma mai gandesc...
Maff
Hyundai Getz diesel este o optiune buna.Consuma putin si nici nu costa asa de mult.
pretorian
Maff, Getz-ul e scump de intretinut si eu as opta pentru Astra clasic este o masina foarte populara si destul de fiabila. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.