Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scartaie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dragos49516
Am si eu un renault megane 2000 break si de un an de zile scartaie roata din dreapta in draci , dar nu cand pun frana in mers, daca pun frana tace. I-am schimbat placutele de 3 ori si nimic , roata se incalzeste mai mult decat cealalta. Aveti vreo ideee? Apropo am dat si o groaza de bani pe un kit de curatare a franelor da nimic si scartaie mai ales cand este cald afara, face mai rau ca o dacie cand pui frana.. vreo ideeee ?
ms blink.gif


Ford Mondeo 2004 2.0 tdci 130cp consum 9 in oras si 9 in afara / Renault Megane 2000 1.6 110cp consum 9 in oras si 7 in afara
G e o r g e
da , se poate sa mearga infranata . asta se intampla daca etrierul nu se desface in momentul in care iei piciorul de pe frana si dai sa pleci. in acel moment niste arcuri trebuie sa elibereze presiunea care o pune etrierul pe disc.
Dragos49516
de mers infranata nu merge si scartie chiar si la 190km, demaraje ia foarte bine frana tine bine astept sa-mi vina ziua sa ma duc la service, apropo nu-mi recomanzi si mie un service de renault mai serios si mai ieftin ca dupa ce ca dau o groaza de bani tot nu rezolva problema ?
Dragos49516
apropo cum faci sa-ti para ce masina ai tot timpu ? ca sunt nou pe aici si mi-e lene sa scriu aceeasi chestie despre masini :angel:
G e o r g e
serus . doar ca sunt super aglomerati !

cand zic infranata nu ma refer la etrier blocat . e de ajuns sa atinga un pic !

discul este neted, prezinta ceva urme de neregularitati ?
Dragos49516
n-are nimic discu e neted. ma gandeam sa ii dau cu vasilina ca asa mi-au facut cand m-am dus la service prima data si un timp nu a mai scartait.
Totusi cum faci ca sa-ti apara ce masina ai de fiecare data cand trimiti mesaj ??? :scratchchin:
G e o r g e
o treci in profil :
http://www.masini.ro/forum/profile.php?mode=editprofile

in semnatura smile.gif
Dragos49516
ms
lucian39229
parerea mea si george sa-mi spui daca e corecta
s-a incalszit roata pt ca nu a pus corect placutele (pardon pistonul ) astfel vasilina s-a spalat de pe rulment a prins apa ,mizerie si scartie
sau poate etrierul este strimb sau alta ... chestia dar stupida ai luat ceva si aparatoara de la disc se agata de el
totusi fiind nou( adiaca ai stat 1-2 saptamani sa vezi care e treaba _) meriti atentionare cu anuntul de vanzare ...
thks
ncristi
QUOTE
Am si eu un renault megane 2000 break si de un an de zile scartaie roata din dreapta in draci


Intr-un an de zile nu ai reusit sa ajungi intr-un service sa vezi ce are?

Problemele care ar putea genera scartaitul:
-disc ovalizat
-roate merge franata-->etrierul nu-si face treaba
V l a d
se muta la service
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.