Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scot fum
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Dragos49516
[color=darkblue][/color] Am si eu un ford mondeo 130cp tdci ghia , are 11.000 km luat in noiembrie 2004 si de cand a inceput vara scoate fum cand bag talpa in ea bine de tot ! :evil: ce recomandare avetI ? am schimbat si motorina de la petrom omv rompetrol , si nimic da toata iarna nu a scos deloc si acu mai rau ca trabantu ? aveti vreo ideee? :pray:
G e o r g e
schimba filtrele , mergi cu motorina E4 , mol sau omv , cea mai scumpa care o gasesti , minim 5 plinuri !
Dragos49516
merg cu motorina numai e4 si filtrele sunt noi ca am fost cu ea la service si a zis ca nu are de ce sa le schimbe doar daca n-am ce face cu banii. sa folosesc o solutie dura lube ceva ?
Dragos49516
merg cu motorina numai e4 si filtrele sunt noi ca am fost cu ea la service si a zis ca nu are de ce sa le schimbe doar daca n-am ce face cu banii. sa folosesc o solutie dura lube ceva ?
G e o r g e
NU , in nici un caz dura lube sau mai stiu eu ce prostii !

uleiul cum e ?

oricum , daca scoate fum , schimbat TOATE filtrele , apoi pusa doar motorina E4 .

sa-ti verifice si functionarea turbinei blush.gif
Dragos49516
uleiu tre sa-l schimb la 15.000 km asa a zis nenea ala care parea de meserie. k o sa incerc cu filtre noi
G e o r g e
schimba uleiul la 10 000 !
raul-27
Du-te la Ford si spune-le sa-ti curete EGRV-ul.Ar fi trebuit sa stie ei asta...
G e o r g e
clapeta de acceleratie pe limbaj ford? :hmmm:
raul-27
Exhaust Gas Recirculation Valve.

Pe limbaj international.

E responsabila cu reducerea noxelor dar e eficienta doar la turatii inalte.Recircula o parte din gazele arse de evacuare reducind in acest fel temperatura in camera de combustie si implicit reducerea de Noxe care cresc odata cu cresterea temperaturii in camera de ardere.Trebuie sa inchida recircularea la ralanti si turatii reduse.Defectarea ei duce la motor zgomotos la ralanti si fum...Asta in linii mari.
G e o r g e
nu prea pricep partea cu recircularea gazelor arse .

adica le arde din nou . ca daca da , mai bine fara ! biggrin.gif
raul-27
http://www.misterfixit.com/egrvalve.htm
Uite aici o explicatie mai detaliata.
Tocmai s-au introdus si la motoarele intre 18000 si 100000 de cai (2 strokes)pe care lucrez eu (am fost la un seminar in sensul asta) dar au renuntat foarte repede momentan caci la turatii joase nu se putea sta la mai putin de...500 metri de eledin cauza vibratiilor si zgomotului biggrin.gif biggrin.gif.
Scuze pt off topic. arigato.gif
G e o r g e
atunci am si eu o problema ... nu e de preferat pentru puterea motorului sa nu se arda acele gaze deja arse ? adica nu e mai bine sa se arda oxigen cat mai pur ?
raul-27
Ba da.Ai perfecta dreptate. Pentru motor e mana cereasca... pentru ceilalti nu...Cu cit nip (niu incarcatura proaspata) e mai mare cu atit mai bine.Dar spune-le asta si celor care fac normele euro.Aste este,nu avem ce face..Ar fi perfect sa ardem numai oxigen pur numai ca in aerul pe care il respiram oxigenul are un procent de numai 23 la suta.
In teoria combustiilor oxigenul e luat in consideratie ca fiind 21 la suta,azotul 79 la suta!!!!In realitate mai sunt si alte gaze in proportii infime...care se scad din procentajul azotului....No comments.
G e o r g e
NOS biggrin.gif asta e ideal biggrin.gif

hehehehehe
Cristian53964
La mondeo astea noi se pare ca ii nevoie,in unele cazuri, de ceva update de soft.
Mai multe informatii despre asta si multe alte chestii gasiti pe un forum englezesc, dupa parerea mea cel mai bun forum de mondeo:
http://www.fordmondeo.org/forum/showtopic.php?tid/341282/

Nu stiu daca am voie sa pun asa ceva in mesaj biggrin.gif... :wave:
Vlad48156
Salutare,
Am avut si eu aceeasi problema....s-a rezolvat cu un upgrade de soft....nu costa mult...
Oricum rezolvarea prezentei fumului la Mondeo Tdci poate fi (de cele mai multe ori) una din urmatoarele 3:
-reprogramarea injectoarelor...cel mai frecvent...cam 1 mil. lei..
-schimbarea EGR-ului....cam 12-15 mil...
-schimbarea unui injector..cam 500-600 euro...
claudiu57777
QUOTE(Dragos49516)
[color=darkblue][/color] Am si eu un ford mondeo 130cp tdci ghia , are 11.000 km luat in noiembrie 2004 si de cand a inceput vara scoate fum cand bag talpa in ea bine de tot ! :evil: ce recomandare avetI ? am schimbat si motorina de la petrom omv rompetrol , si nimic da toata iarna nu a scos deloc si acu mai rau ca trabantu ? aveti vreo ideee? :pray:

nu te mai chinui am mers cu un ford nou avea 1000km si scotea fum de spuneai ca-i locomotiva pe abur
nu cred ca-i intereseaza aspectul pe cei de la ford altfel ar face ceva.sa fie sanatosi eu ford nu-mi mai iau
claudiu57777
QUOTE(Dragos49516)
[color=darkblue][/color] Am si eu un ford mondeo 130cp tdci ghia , are 11.000 km luat in noiembrie 2004 si de cand a inceput vara scoate fum cand bag talpa in ea bine de tot ! :evil: ce recomandare avetI ? am schimbat si motorina de la petrom omv rompetrol , si nimic da toata iarna nu a scos deloc si acu mai rau ca trabantu ? aveti vreo ideee? :pray:

nu te mai chinui am mers cu un ford nou avea 1000km si scotea fum de spuneai ca-i locomotiva pe abur
nu cred ca-i intereseaza aspectul pe cei de la ford altfel ar face ceva.sa fie sanatosi eu ford nu-mi mai iau
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.