Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Focus Second Hand
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Mikidutzaa
Salut,

Ma gandesc sa-mi iau un Focus SH hatchback pe benzina. Ce parere aveti?

Cei care aveti asa ceva (sau stiti pe cineva care are), ce probleme are, credeti ca merita luata una la 80-100.000 km, ma mai tine inca vreo 50.000?

P.S. Cineva mi-a zis ca in afara de cum se tine pe drum totul e prost la ea. Nu prea imi vine sa cred (englezii o cam lauda).
Mikidutzaa
Chiar nimeni nu stie nimic? sad.gif
G e o r g e
nu merita smile.gif te ajuta ?

citeste si tu restul topicurilor pe tema ford smile.gif
Mikidutzaa
Pai am citit si nu prea e mare lucru pe subiectul asta, sincer sa fiu (mai mult opinii pozitive referitor la "handling" si ca e galagios 1.8 TDDi care oricum nu mi-l iau. Despre fiabilitate nimic concret. Si nu-mi zi ca Romcar sucks ca nu sunt singurii din Bucuresti care (nu) stiu sa repare un Focus smile.gif

Ti-as da o bere daca ai detalia totusi mai mult raspunsul tau (eventual alte optiuni) smile.gif :cheers:

P.S. Nu prea ma intereseaza portbagaj, sa intre o familie intreaga cu tot cu catel, calitatea plasticului la interior etc.(imi iau masina) in schimb ma intereseaza sa mearga bine, sa nu fie puturoasa si sa nu ma lase (prea des) in drum (evident, dupa o revizie completa in cazul unu SH)
G e o r g e
incepem cu partea cu puturoasa . demaraj in jur de 10 secunde atunci . masina peste 120 cp .

iata un criteriu smile.gif
Mikidutzaa
Focusul vechi de 1.6 are 10.8s pana la suta daca nu ma inseala memoria, deci nu se incadreaza in categoria puturoase (cel putin din punctul meu de vedere). Din pacate nu am bani de mai mult (as vrea sa dau pana in 10.000 de euro pe masina) sad.gif

(asa imi luam o Mazda RX-8 sau un Golf V GTI sau o Impreza WRX sau "macar" un BMW seria 3 second hand)
Paulp
Daca nu esti mort dupa spatiu, merge si un hatchback, desi e tare feminin wink.gif
me51045
Focus feminin??
hmm atunci 206 sau C3 cum sunt??
BTW, ce masina e barbateasca, in opinia ta?? Numai BMW si Mercedes??
Paulp
Mondeo, Passat, Audi A6, Peugeot 406-407.

Eu am zis de Focus ca e feminin, datorita curbelor fine si a combinatiei de culori. Nu e urita deloc, ci dimpotriva, dar n-ai sa vezi femeie atrasa de Mondeo wink.gif
Mikidutzaa
Eu hatchback vreau. Cine a zis ca trebuie sa fie masina mare ca sa fie barbateasca?

P.S. Apropo, vad ca ai un Focus Tournier. Ne poti impartasi niste opinii te rog?
Ionut-35
Eu am si un Focus TDCI sedan de 7luni si ~ 6.500 km si se comporta foarte bine. Recent m-am urcat intr-un Focus TDDI break cu ~70.000 km la bord din 2001 sau 2002 si am constat ca nu sunt mari deosebiri. Inainte mi se spusese ca materialul de pe bord si fetele usilor imbatraneste, ceea ce nu-i adevarat, din cate am vazut eu isi pastreaza foarte bine elasticitatea. Interiorul nu se deformeaza (profilul scaunelor, fetele de usi etc.) se pastreaza chiar foarte bine, masina respectiva fiind tinuta la soare. Motorul avea un mers rotund si suna foarte bine. Acum depinde si de cum a fost ingrijita de proprietarul masinii. Am vazut ca tabla nu rugineste in locurile unde sunt zgarieturi vechi. In rest masina se comporta excelent. Ti-o recomand
Paulp
Parerea mea ca Sedanul arata cel mai bine, dar e si cel mai scump.
Hatchbakul e Ok, daca nu ai bagaje multe wink.gif si e si mai ieftin.
Pentru un familist, care pleaca in concediu cu copii, cort, gratar, masute, scaune, bicliclete, etc. Breakul e optiunea cea mai buna.
Asadar, fiecare isi ia in functie de necesitati smile.gif
Mikidutzaa
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Mai am doua intrebari:
1. Pe site-urile englezesti (4car, etc.) ziceau ca e de evitat motorul TDDi - si am vazut ca sunt mai ieftine sau la acelasi pret cu benzina. Voi ce parere aveti?
2. Stiti ceva de suspensia sport/zetec (cum s-ar comporta in Romania, e mai joasa?)?
Paulp
Eu am testat 1.8 TDDi (de 75, 90) si 2 TDCi de 135 de pe Mondeo, si 1.6 benzina.

TDDi 90CP e cam la fel ca 1.6 benzina, difera cuplul mai mare si consumul mai redus.

TDDi 75 CP nu merita desi e si cel mai ieftin, din cauza puterii reduse, si daca mai e pus si pe un break nu merita deloc.

TDCi 115 Cp, nu stiu cum e, dar banuiesc ca se simt destul de bine cei 25CP in plus fata de 90 CP.

Benzinarul e bun ca motor, dar consumul e ceva mai crescut, mai ales in oras.

In rest am auzit lucruri bune despre motoarele Commonrail, dar nu te zgirci la 1 mil daca iei masina SH si mergi si fa un test CLIP (diagnoza electronica) ca sa vezi cum stai cu adevarat wink.gif
PLACINSCHI63491
Sfatul meu ,daca gasesti incearca un TDCI de 116 CP scurt cu 4 portiere ,nu se compara ,este net superioara [stabilitate,silentiozitate,demaraj 11 s, viteze de peste 200 km/h, consum mic, cauta la sectiunea second hand, SUCCES!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.