Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar Octavia 1
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Sorin49505
Nu are xenon si drumuri grele, dar are climatronic, ESP, tot ce vrei.E full in rest.

De fapt, nu vroiam sa modific, dar nu stiu cum sa raspund.Apas pe raspunde si ma baga in forum si tot aici ajung.Vroiam un dialog, ca la messenger.
Ma poate ajuta cineva?
merci
G e o r g e
la banii aia poti sa gasesti pe cea de 110 cp smile.gif si mai dotata .

are climatronic, CD , ESP , xenon ?
Sorin49505
In leg cu masinuta mea, mai astept raspunsuri.

Poate mai sint si altii ca mine, dar pur si simplu sint indragostit de Octavia 1.Nu stiu de ce.
Asa simt.

Ce-ar fi daca odata ne-am cunoaste toti , la mare, la munte, la strnd, la o cursa?
ionel42112
Te salut, fratele meu!
Sa stii ca nu esti singurul indragostit de Octavia 1. Eu deja mi-am indeplinit visul si iti urez si tie multa bafta in achizitionarea masinii tale, dar iti recomand sa nu o iei fara pachetul de drumuri grele. O sa o nenorocesti pe drumurile noastre!
See you!
DORU
Salut, Sorin!

Eu conduc Skoda din 1996 si Octavie din 2001, deja sunt pe cale sa o schimb si pe ce-a de-a doua Octavia cu alta mai noua si cu 4x4...sunt multumit de ea si recunosc, imi place masina. De acord sa ne intalnim, daca ajungi prin Buc scrie-mi un mesaj privat si discutam pe viu. Succes!
Sorin49505
Fratilor multumesc de sfaturi.Nu stiu, ceream eu sfaturi dar oricum eram chitit sa o iau.Umblu ca disperatu dupa banuti si cind o fi ii fac poza si o dau pe net.

Abia astept.

Parca daca ai o masina pe care ti-o doresti e ca si cum ai femeia pe care o visezi, pe care o vezi pe la Tv.

Eu zic ca o sa-mi creasca si randamentul.....

A, legat de pret, ce ziceti e bun?
Sorin49505
Dorule, m-ai inbolnavit cu masian ta.E o configuratie super.
E pe gustul meu.
Cum stai cu consumul?

Am mai avut o tentativa de a cumpra o Octavia 1, 4x4, 2,0 i, peste 15 CP, cu full, dar in carte zicea de consum vreo 11, asa ca o masina de 2-3 ani sare la vreo 14% nu?

Ce sa zic, am mers un pic cu ea si am coborit bolnav, pur si simplu.
Aia nu e masina de familist.

Bafta
G e o r g e
peste 15 cp . cred ca are vreo 115 cp biggrin.gif

si este masina de familist smile.gif

consumul nu creste la 2 - 3 ani asa de capul lui biggrin.gif decat in situatii extreme .
Shade50025
Sorine, si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Sunt hotarat sa-mi iau Octavia1, dar am o retinere pentru diesele, ca n-am mai avut pana acum. As putea sa-mi iau o TDI/90CP cu optionale full sau una de 110CP la care sa renunt la xenoane si mai niste optionale mai putin vitale.

Totusi, in ultima vreme ma tot gandesc la varianta 2.0MPI pe benzina; sunt perfect constient ca consuma strasnic dar sper sa compensez oarecum cu costuri de intretinere mai scazute; pretul, de asemenea e sensibil mai mic ca la Diesel.

Te rog sa-mi mai dai ceva amanunte din impresiile tale despre masina asta, eu am cercetat cam tot forumul si nu am gasit.
DORU
Sorine, ti-am trimis mesaj privat.
Consumul real verificabil este intre 5,5-8,5 afara si 7-11 in oras, depinde de drum, anotimp, stil de conducere, uneori si de benzina cu care alimentezi... blush.gif
Sorin49505
QUOTE(Shade50025)
Sorine, si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Sunt hotarat sa-mi iau Octavia1, dar am o retinere pentru diesele, ca n-am mai avut pana acum. As putea sa-mi iau o TDI/90CP cu optionale full sau una de 110CP la care sa renunt la xenoane si mai niste optionale mai putin vitale.

Totusi, in ultima vreme ma tot gandesc la varianta 2.0MPI pe benzina; sunt perfect constient ca consuma strasnic dar sper sa compensez oarecum cu costuri de intretinere mai scazute; pretul, de asemenea e sensibil mai mic ca la Diesel.

Te rog sa-mi mai dai ceva amanunte din impresiile tale despre masina asta, eu am cercetat cam tot forumul si nu am gasit.


Sincer am batut si eu forumul o gramada dupa tot felul de informatii.Daca nu m-ar pasiona nu as sta atitat calare pe site.

Informatii?Ce sa zic, masina "mea" consuma 5,3-5,5 conform calculatorului.Actualul proprietar zice ca a sczut si sub 5% dar nu am cum sa verific.In oras, un consum de maxim 7,5 e super bun.

Legat de motorizarile Diesel, stiu ca ele pot merge, ca motor, pina la 250-300.000 km fara probleme majore.Intr-adevar, daca ti s-a dus un diesel e cam scump la piese.Numa injectoarele cit costa....
Depinde si cum o intretii.
Eu fac periodic revizii, schimb consumabile si identific din timp eventuale probleme.Am ajuns la concluzia ca asa e cel mai eficient.

Totusi, eu sint maniac de viteza, sint bolnav.Stiu ca aceasta configuratie nu e cea mai sportiva.Sigur, am condus si masini mai rapide, dar asta e masina mea de suflet.Ma gindesc ca asta imi pot permite deocamdata.
Cind o sa fiu ca Tiriac o sa am si eu parcarea mea de Lamborghini, Porsche si mai stiu ce Rolls-uri.

Bafta
Sorin49505
QUOTE(G e o r g e)
peste 15 cp . cred ca are vreo 115 cp biggrin.gif

si este masina de familist smile.gif

consumul nu creste la 2 - 3 ani asa de capul lui biggrin.gif decat in situatii extreme .


Da, m-am grabit cind am scris mesajul.E vorba de 150 CP.
Stii de ce zic ca nu e de familist?
Odata ca m-as indrgosti de ea, apoi ca eu am talpa groasa si cam grea si imi place viteza si nu vreau sa las vaduve asa repede.

E, adrenalina....

bye
Sorin49505
QUOTE(ionel42112)
Te salut, fratele meu!
Sa stii ca nu esti singurul indragostit de Octavia 1. Eu deja mi-am indeplinit visul si iti urez si tie multa bafta in achizitionarea masinii tale, dar iti recomand sa nu o iei fara pachetul de drumuri grele. O sa o nenorocesti pe drumurile noastre!
See you!


Din pacate, asa am gasit-o , fara "drumuri grele' si fara xenon.
La banii astia.......

Daca poti, zi-mi te rog cu ce te ajuta pachetul "Drumuri Grele" in mod concret.
Se poate monta ulterior?Parca e vorba si de suspensii, nu?
G e o r g e
2.0 are 115 CP ! garantat smile.gif

combi , demaraj 11.8 . supernova mea e mai rapida . si nu mi se pare deloc nervoasa smile.gif
ionel42112
Da, este vorba despre suspensii si un scut montat sub masina. Unul rezistent, nu gluma. Despre montare ulterioara nu prea stiu ce sa zic. Presupun ca cel putin cu scutul se poate rezolva, dar pe drumurile noastre care arata asa cum arata, daca nu ai suspensiile special pregatite pt asa ceva........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.