Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel 1.7 DTI vs. 2.0 DTI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai49141
Vreau sa cumpar un Opel de la un garaj din Bruxelles. Ambele tipuri sunt din acelasi an 2001, acelasi nr de km ~ 60 mii, acelasi pret 6800 euro la care se adauga 300 pt acte si numere si 1000 garantie pt TVA care se recupereaza.

Eu zic ca pretul e bun. Voi ce ziceti? ... dar nu stiu ce tip de motor sa aleg.

Avantaje 1.7 - se zice aici pe forum ca e mai fiabil
- taxe mai mici in RO inlusiv la import, valoarea de catalog fiind mai mica
- masina este pt mama mea deci puterea mai mica nu conteaza dar consumul da.

Avantaje 2.0 - distributie pe lant
- frane spate pe disc
- ceva dotari in plus gen stropitoare faruri, CD Changer

ce sa aleg? :evil:
daniel47253
eu am 2.0DTI si-s multumit de el. o am de un an si merge f bine( am facut cu ea 17.000 km).
nu ma schimbat decat ulei, filtre si placute fata. si trage incomparabil mai bine decat un 1.7DTI ( ca de astea am la firma).

legat de km: nu cred sa fie doar 60.000 km, is prea putin pt o masina de 4 ani.
mihai49141
in belgia in orice directie faci 50 km esti deja in alta tara. masinile au km mai putini decat in germania. in plus motoarele nu-s asa prabusite, avand limitarea de viteza la 120 si nu blana ca la nemti. un belgian normal face un drum mai lung de 100 km doar cand merge in concediu. in plus garajul este deasupra oricaror banuieli, verificat si rasverificat de prieteni si vecini de-ai mei care si-au cumparat masini de aici. babuta ce vinde masinile are contract cu ceva firma de lesing care ii aduce numai opel, toate din 2001 si cam la acelasi nr de km, care probabil sunt prevazuti in contractul de lesing. Rar vine cate una din 2002 daca respectivul a facut km din contract mai repede.

nu am nici un fel de emotii ca masina ar avea hibe ascunse, cartile de service sunt la zi etc, doar ca e prima data cand aud (citesc pe un forum) ca motorul de 2000 nu ar fi prea reusit.

consumul cat e la a ta? dar la cea de 1.7?
mihai49141
uite si garajul respectiv dar lista nu e actualizata pe masura vanzarilor. primeste masini noi in fiecare luni, marti si miercuri iar vineri, sambata si duminica e inchis.

http://www.autoscout24.be/fr-be/garagedeta...mp;log=47765291


masinile de care zic eu erau azi dar daca nu merg maine de dimineata se poate sa nu o mai gasesc pe cea care imi placea. adevarul e ca toate sunt aproape identice (difera doar nr de km), cu garantie si revizii iar pt un nepriceput ca la mine nu au diferente mai importnte dact de ex o gaura de tigara intr-un scaun. nici nu stiu la ce sa ma uit. eventual la uzura anvelopelor dar nic acolo macar nu am vazut diferente. am ales-o pe una albastra pt ca avea cd changer original, in bord, in plus fata de restul blush.gif


ceva sfaturi la ce sa ma uit cand aleg masina?
mihai49141
nu au mai venit sfaturile dar eu am ales.

am luat una cu motorul de 2.0 DTI

bicycle.gif
HalbaSus
Felicitari, buna alegere... in afara ca motorul 1.7 DTI este puturos (desi are 83 de cp ca si 2.0 DTL-ul meu este mai puturos decat al meu) din cate am auzit in service-urile opel ar avea probleme serioase de fiabilitate...
G e o r g e
este exact invers wink.gif

1.7 este foarte fiabil si vine in multe variante de putere biggrin.gif
HalbaSus
posibil, eu am DTL, cei de la opel mi-au zis numai lucruri rele despre 1.7... eu stiam ca exista o singura motorizare 1.7 DTI si mai este una 1.7 DTL (care nu vreau sa stiu cati cai are.. probabil in jur de 60-70...)
G e o r g e
exista una cu intercooler si una fara , mai nou exista si cu common rail smile.gif
"e multe" rau astea de 1.7 biggrin.gif
mihai49141
cea luata de mine este

Opel Astra Elegance 2,0 DTI 16V, 74 kw, 2001, 54.000 km
eddie
Foarte bun si economic motorul de 2.0 Dti 100 c.p.Ecotech, il am si eu pe Zafira.Cel de 1,7 de pe Astra e mult mai puturos....
mihai49141
in belgia am intrebat pe la cateva service-uri si dealeri, asa ca o barfa, si toti fara exceptie mi-au recomandat motorul de 2,0 DTI ca fiind mai reusit. oricum eu il cumparasem deja dar ei nu stiau asta, asa ca nu incercau doar sa-mi faca placere....
G e o r g e
eu stiam exact invers ... de la un mare dealer opel . dar fi biggrin.gif sa fie intr-un ceas bun atunci smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.