Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Distributia.
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Lucas
Salutare. Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta. Daca s-a mai discutat va rog sa imi raspundeti si moderatorii sa stearga acest topic. Azi am vazut la un Opel Vectra B intr-un anunt second-hand(chiar pe acest site) ca are distributie pe lant. Nu pe curea. Acuma intrebarea mea este: Ce avantaje au una fata de alta si ce dezavantaje?
Eu ma gandesc:
Avantaj la lant: Ca nu patineaza deloc, in timp ce cureaua patineaza putin inevitabil.
Dezavantaj la lant: Cred ca cu timpul pinioanele se cam platizeaza si atunci care e solutia? Trebuie sa se schimbe pinioanele?
Nu stiu daca am zis corect. Poate nu e lant si pinioane normale cum cred eu.
Daca ati putea sa imi explicati cum sunt aceste doua sisteme v-as fi recunoscator.
Cum e mai bine? Lant sau curea?
Merci mult.
ionut35955
Lant ca nu-l schimbi niciodata sau mai rar...
Liviu38956
"Avantaj la lant: Ca nu patineaza deloc, in timp ce cureaua patineaza putin inevitabil"

Ai bagat o mica prostioara aici: daca patineaza cureaua iti faci praf motorul. Cureaua NU PATINEAZA. In cel mai rau caz se rupe.
Diferenta este: distributia cu curea este mai silentioasa, dar necesita inlocuirea curelei si rolelor in mod regulat; distributia cu lant este mai sigura, este putin mai zgomotoasa dar nu necesita intretinere.
Asa ca decizia e a ta.
Lucas
Liviu poate am zis o prostioara dar la minecand e timp ploios cam patineaza(cand ajunge apa la curea) si scoate un sunet cum ca patineaza. Oricum am mers la mecanic si a zis ca trebuie stransa ca e cam moale si ca ar cam trebui schimbata. Am intrebat cam cat ar costa si a zis ca si el are tico si ca nu se complica cu curelele astea de pe la noi. A zis ca el are ceva curea din SUA. Fabricata acolo etc si care`i foarte buna. Dar si pretul e foarte bun. 1,5 mil lei. Pana fac rost de banii aia raman cu asta si de imi cam distrug motorul.
Numai bine. Pa
Rainman
QUOTE(Lucian42192)
... poate am zis o prostioara dar la minecand e timp ploios cam patineaza(cand ajunge apa la curea) si scoate un sunet cum ca patineaza. Oricum am mers la mecanic si a zis ca trebuie stransa ca e cam moale si ca ar cam trebui schimbata. Am intrebat cam cat ar costa si a zis ca si el are tico si ca nu se complica cu curelele astea de pe la noi. A zis ca el are ceva curea din SUA. Fabricata acolo etc si care`i foarte buna. Dar si pretul e foarte bun. 1,5 mil lei. Pana fac rost de banii aia raman cu asta si de imi cam distrug motorul.
Numai bine. Pa

Cureaua de distributie nu are cum sa patineze pentru ca are dinti... Eventual daca nu e intinsa bine, poate sa sara vre-un dinte, doi sau in cazul cel mai rau se rupe. La tine probabil ca scirtiitul care se aude este de la cureaua de la alternator sau accesorii (AC , servodirectie...)
Parerea mea. :wave:
Liviu38956
Cureaua de care vb. tu se numeste Curea de Transmisie. Cureaua de Distributie a alta mancare de peste.
lucian48759
A aruncat un nebun o piatra si acum tre sa i-o scoatem toti?
adi45619
Intrebare intrebatoare biggrin.gif
Ce face cureaua de transmisie si ce face cureaua de distributie?
CRG
asa e, distributia pe lant e mai galagioasa. Btw, stiati ca Avensis-ul are distributie pe lant? Japonezii au reusit sa schimbe rulmentii si articulatiile, astfel incat sa le faca silentioase..
Cipi45667
omu a intrebat carei mai buna distibutie. pe lant sau pe curea.
TLS-09
QUOTE(Liviu38956)
Cureaua de care vb. tu se numeste Curea de Transmisie. Cureaua de Distributie a alta mancare de peste.


QUOTE(Liviu38956)
Ce face cureaua de transmisie si ce face cureaua de distributie?



Cureau de distributia are de asemenewa rol de transmisie. Nu confundati denumirea cu rolul indeplinit.
In rest e adevarat ca distributia nu "patineaza" ci eventual sare sau finalmente se rupe.
Revenind la intrebare si eu consider ca este mai buna distributia pe lant, far insa a constitui un aspect esential in alegerea masinii cata vreme schimband cureaua la timp nu cred ca sint probleme nici la distributai pe curea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.