Help - Search - Members - Calendar
Full Version: spatiu loc sofer
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Daniel5
Intentionez pana la sfarsitul anului sa-mi iau in leasing o masina diesel cam pana-n 9000 EUR (CIP). Am avut ocazia sa conduc un Renault Clio DCi 1.5, o masina buna de altfel, dar foarte incomod de condus- eu avand 1.87 m. O alternativa ar fi un Hyundai Accent 1.5 CRDi. Stie cineva, e mai 'generos' locul soferului ? Alte recomandari de masini si pareri ref. fiabilitate, consum, service sint binevenite.

Multam'
G e o r g e
incearca sa gasesti un model care are scaunul soferului reglabil pe inaltime. eu am aceeasi pb ca si tine am 1.90 si 115kg si nu incap in toate masinile .
din cate stiu clio symbol de 1.5 nu are asa ceva , si doar modelul bicorp are .
intre renault si hyundai eu as alege renault in orice zi !!!
Daniel5
Pt George
Lasand la o parte problema spatiului, care ar fi argumentele in favoarea Renault-ului ?
G e o r g e
in primul rand care ar fi argumentele pentru un hyundai ?
pentru renault uite:
calitate a materialelor superioara (doar in cazul bicorp , symbol are materiale cam de aceeasi natura ca hyundai)
retea de dealeri (service uri) extinsa
piese ieftine (in comparatie cu alte marci)
revizi ieftine (in comparatie cu alte marci)
motoare mai fiabile (prietenul meu are un hyndai lantra cu care are 100 000 km , pana la aceasta realizare motorul a fost reparat de vreo 8 ori si refacut complet de 2 ori mototr de 1.8 benzina)
consumul mai redus
pai asa pe scurt cam astea ar fi dc mai imi vine ceva in minte mai scriu.
din nou , care ar fi argumentele pt hyndai ?
Daniel5
____________________________________
in primul rand care ar fi argumentele pentru un hyundai ?
pentru renault uite:
calitate a materialelor superioara (doar in cazul bicorp , symbol are materiale cam de aceeasi natura ca hyundai)
retea de dealeri (service uri) extinsa
piese ieftine (in comparatie cu alte marci)
revizi ieftine (in comparatie cu alte marci)
motoare mai fiabile (prietenul meu are un hyndai lantra cu care are 100 000 km , pana la aceasta realizare motorul a fost reparat de vreo 8 ori si refacut complet de 2 ori mototr de 1.8 benzina)
consumul mai redus
pai asa pe scurt cam astea ar fi dc mai imi vine ceva in minte mai scriu.
din nou , care ar fi argumentele pt hyndai ?
___________________________________
Intr-adevar, calitatea materialelor e asemanatoare, de fapt ieftina. In privinta pieselor si costurilor de intretinere nu te contrazic, dar in privinta fiabilitatii motorului si a consumului nu m-ai convins- Hyundai-ul are motor mai puternic, cu toate ca au aceasi cilindree.
Ref masina prietenelui tau: orice linie de productie auto isi rezerva o marja de rateuri, poate prietenul tau a nimerit un rebut. Cred ca tine si de noroc...


Cosmin7
Eu am 1.98 si 98kg si am constatat oarecum uimit ca incap OK intr-un Peugeot 206 pe care l-am si comandat si e pe drum. Culmea, mai ramane loc de o persoana si pe bancheta in spatele soferului.
Legat de Renault, nu stiu ce sa zic, e facuta in Turcia totusi...
Daniel5
ce sa zic, eu am condus unul (Turcia-vezi mesajul tau). mai mult loc am in clio...
G e o r g e
trebuie sa ne hotaram dc vb de clio bicorps sau de clio (tricorps) symbol.
primul NU este facut in turcia si este calitativ MULT superior celui de-al doilea (materiale interioare + multe piese) .
cel de-al doilea , symbol, este facut in turcia tocmai pt a scoate o masina ieftina si incapatoare(510 l portbagaj) pentru cei mai nevoiasi, vezi romania. asa ca nu putem sa le comparam .
momentan, eu sunt in franta de 50 de zile pt inca o saptamana si nu am vazut nici un clio symbol sau megane classic sau break !!! nici macar la dealerul care are peste 30 de masini in showroom ...
deci , de ce model vb aici ?
Daniel5
vorbesc de asta otoman. nu-l vreau p-asta frantuzesc, ca are un mic incovenient din pct meu de vedere: portbagajul mic, asemanator cu al lui 206
G e o r g e
intr-adevar motorul de pe hyundai este mai puternic, dar trebuie sa ne gandim ca renault are disponibil si el un grup motopropulsor de accesi putere, singurul incovenient este faptul ca acesta nu este disponibil pentru romania din motive economice.
din aceleasi motive nu sunt disponibile o gama mai larga de optionale sau de culori interioare pt modelele renault de pe piata noastra
Daniel5
deci in continuare tot renault ti-ai lua, inteleg.
G e o r g e
intre hyundai si renault aleg tot renault . dar fiecare are dreptul la o parere nu ?
pana acum masinile care le-am avut si am fost dezamagit au fost cele cumparate la mana a doua ... TOATE au cate ceva ... cat de mic dar toate au ...
cea mai tare tzeapa am luat o laguna I din 94 care avea 67 000 km la bord . saraca avea 267 000 km ... dar PE BUNE ca ai fi zis ca are doar 67 000 asa de bine arata si mergea...
uitase boul eticheta de la ultimul schimb de ulei lipita pe capota (de fapt agatata intr-o sarmulitza ) :lol
G e o r g e
morala este dc tot dai banii pe o masina macar sa fie noua ...
Daniel5
azi am avut o discutie interesanta cu cineva despre renault si hyundai. omu' conducea un scenic 4x4 diesel care la 7000 km l-a lasat in grecia- probleme la partea electronica. d-abia dupa 2 luni a putut s-o ia inapoi, n-au stiut grecii ce are... in schimb de symbolul turcesc numai cuvinte de lauda a avut si de hyundai a zis sa-l uit mai bine.
asa-i, o masina noua ramane o masina noua...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.