Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accidente!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3, 4
Edi45845
Cred ca ar fi lucru interesant si util sa vorbim despre accidentele pe care le-am avut.
Eu personal in cariera mea de sofer (cu/fara carnet) nu am avut nici un accident,insa am avut incidente destule(conduc cam tare):era sad au peste masini,oameni,carute,insa cu ajutorul lui D-zeu nici macar nu am zgariat masina vreodata.Singura mea victima a fost o biata pisicuta darn u am avut ce-i face(s-a angajat neregulamentar in traversarea spatiului carosabil.Pe saunul din dreapta am fost martor la 2 accidente(cu masina in care eram): masina din fata a intrat in una la o trecere si noi in ea.Nu aveam centura(sau airbag)si aproape am trecut prin parbriz.Altul:o masina nun e- dat prioritate la o intersectie si ca sa-l evitam ne-am urcat pe squar(la50 la ora!!!!).Botul masinii a sarit in aer iar eu am crezut ca acolo a ramas puntea fata insa masina nu avea nimic(solide daccile astea!!!!! biggrin.gif ) Se spune ca daca nu ai avut accidente nu esti sofer,asa ca va rog povestiti-ne si noua experientele voastre.
band.gif
guerilla
cam morbid topicul asta bicycle.gif
Watcher
Tot asa, la volam singurul accident a implicat un caine. Din pacate era cam mare dreptpentru care mi-a creat o mare gaura in spoiler, proiector si a indoit unpic si aripa pe dedesubt, la o Dacia berlina. Tot cu aia am mai facut eu un incident mai pe la inceput mergand cu tata cu 2 masini am incercat sa il imping de la spate INCETISOR dar nu am reusit chiar incetisor biggrin.gif e uitau niste politisti stupefiati la faza biggrin.gif:D

Si alta data mi-a lipsit 1 sau 2 cm ca sa opresc in spatele unei tipe care a franat brusc la o trecere de pietoni dupa o curba larga. Nici nu cred ca a simiti tipa caci a plecat inainte fara nici o ezitare.

Astea au fost din vina mea.

Fara vina mea stand intr-o zi la o mare coada la Universitate unii din spate nu au mai oprit la timp. Inca nu reusesc sa inteleg cum, ca ne miscam toti precum melcii, si ala a intrat in fundul meu... Am ram decat cu o dunga neagra pe partea inferioara a spoilerului, pe care o am si acum biggrin.gif

Tot fara vina mea, exact ca eu cu tipa de mai devreme, la fel am patit-o invers: opresc la Universitate la semafor pe valurelele cauzate de incingerea asfatului. Si masina aluneca in spate (5 cm, va dati seama - 1 valurel). In secunda aia se aude un claxon si ma proptesc in botul unui taxi. Tot asa, nici nu m-am dat jos.

Pe scurt, Doamne ajuta ca nu am avut incidente nasoale. Iar singura chestie pretty close a fost si una stupida: asta iarna, prima ninsoare, patinoar in fata la Casa Poporului, mai multi 'interpreti' si cum m-am aranjat eu cu unul ca am facut o manevra fix in oglinda. Norocul nostru a fost ca am terminat-o cam la 2 m 1 de celalalt. Era mama stupizeniei de accident, cum explicai la Politie ca te-ai lipit pe toata lungimea masinii???

Si accident fantastic mi s-a parut unul pe care l-am vazut filmat azinoapte la Pta Rosetti. O Octavia 1 se alerga cu o Avensis, O in fata, franeaza brusc (nu se stie de ce) si Avensisul intra in el din spate, SUB EL. Deci ce filma PROTV era un Avensis care statea normal pe carosabil si o Ocatvia 1 cu rotile din fata pe carosabil, roata stanga spate PE AVENSIS, deasupra scaunului din dreapta si roata dreapta spate in aer... SUPER COOL.
Nu a patit nimeni nimic, nici nu sarisera airabgurile, erau intacte masinile, cu exceptia unei urme pe capota, parbriz si acoperis la Avensis lasata de roata Octaviei biggrin.gif:D:D
Edi45845
Da pe ala cu oltcitu l-ai vazut: la o intersectie un oltcit nu a dat prioritate si afost lovi de un mertan care mergea cu 200!!!!!!Din impact motorul(da motorul) a zburat peste squar si a aterizat pe capota unei dacii care venea din sens opus.
Mi-am amintit si eu un accident stupid la care am fost martor:o femeie traversa linistita pe zebra cand niste proaste (scuzati expresia) au srigat “masina!”.Femeia s-a oprit sa se uite in jur(mai avea doi pana la trotuar) si atunci a fost lovita de un aro care saracu credea ca are femeia timp sa traverseze.De asemenea aici in vaslui avem un pd sub care se poate trece si cu masina.Faza este ca nu e prea inalt.Saracele aro-uri si papucuri carosate :doctor: !!(am un prieten care sta langa pod si ma tine la current). beer.gif
alex46383
Romania!
adi45619
Am avut doar doua. Odata am aterizat sub un pod cu rotile in sus. Un mic 'black-out' de doua minute dupa care am iesit de acolo ud leoarca si plin de nisip in ochi, urechi si nas. Dar fara fracturi. biggrin.gif .Sarmana centura era smulsa din partea de sus dar isi facuse datoria, asta era important.
Alta data n-am oprit la stop si pe sensul cu prioritate venea Politia. :bandit: Mare ghinion. :angel:
Gicu47385
Apropo de pisici si caini, in primavara trecuta, intr-un drum cluj-bucuresti si retur am facut concurs cu un prieten care statea in dreapta mea care animale sunt mai (scuzati) proaste. Rezultatele au fost ca eu am numarat 14 caini loviti de masina, iar el doar vreo 3 sau 4 pisici. Asadar, spiritul rutier al cainilor este inferior pisicilor.

Accidente de 7 ani inca nu, nici macar tamponari. Sper sa raman tot asa.
mugur27821
imi pare rau ca trebuie sa iti spun dar toyota pe care ai vazut-o nu era avensis, cea de sub octavia.....era celica. fara suparare
Edi45845
Mi-ar placea daca ati descrie un pic cum s-au produs accidentele ca sa invatam ca sa NU facem bicycle.gif biggrin.gif blink.gif blush.gif
pretorian
Ca veni vorba de accidente stupide cu animale, eu am avut unul cu" porci mistreti" da cu porci mistreti, veneam de la Alexandria si pe la vreo 30 km de la iesirea din oras mi-a sarit in fata o turma intreaga in jur de 10 si am dilit 6 buc. biggrin.gif traversau dintr-un lan de grau in unul de porumb, intuneric bezna caci era camp nici nu am stiut ce am lovit pana nu m-am dat jos sa vad,binenteles ca mi-am franjurat masinutza, aripa, far, radiatoare, capota si alte maruntisuri.

p.s. va rog sa nu ma intrebati daca am luat vreunul :furios: in portbagaj
Obuzel
Uite, chiar cand ma gandeam sa deschid un topic pe subiectul asta cineva a deschis unul asemanator.

Ce spun eu mai jos va rog sa nu fie luat ca infatuare ci ca un sfat de la cineva cu deja destul de multa experienta, dar care mai are de invatat. Nu o luati ca o biblie, unele din cele de mai jos oricum nu le veti aplica de la sine decat dupa km si ore multe cu covrigul in brate. Incercati macar sa circulati cu faza scurta ziua si fiti curtenitori in trafic, apoi nu va faceti griji, vin celelate. Si va rog sa credeti in ceea ce spun la pct. 2.


Ce sa nu faceti:

1. Nu conduceti cand consumati alcool. reflexele se diminueaza.

2. Sa nu credeti ca stiti sa sofati, mai ales in RO, pana nu ati condus cel putin 250.000 km. Infatuarea si falsa incredere sunt cele mai periculoase.

3. Sa nu mergeti mai repede decat va permit conditiile de drum sau de trafic. Altfel spus nu o calcati pe ceata, zapada, sau cand treceti prin o localitate in care tocami este zi de targ. Sa incercati sa va abtineti la 130 pe drumurile nationale.

4. Nu depasiti daca nu sunteti absolut in siguranta. Ganditi-va ca poate din fata vine un incepator sau un cetatean care tocmai vorbeste la mobil sau cu ceilalti din masina. In aceasta situatie incepatorul se sperie, celalat nu va observa la timp si nu poate sa va evite.

5. Nu va luati la intrecere cu berbecii. Adica daca a-ti ajuns din urma pe cineva (deja e evident ca mergeti mai repede ca el -- nu?) si il depasiti, daca el va depaseste din nou si faza asta se repeta de cateva ori opriti-va , beti un suc, faceti pisu, dezmortiti-va picioarele, ....

Ce sa faceti:

1. In afara localitatii ziua mergeti cu faza scurta in mod permanent. Le dati mai multe ocazii celor care vin pe contrasens sa va vada.

2. Sa conduceti preventiv, vezi punctul 2 de sus. Sa va ganditi daca intrati in intersectie si aveti prioritate si la berbeci care nu o acorda, fiti pregatiti pentru aceste situatii. Daca in fata vine o curba si vin masini pe contrasens fiti intotdeauna pregatiti de surprize neplacute.

3. Sa fiti curtenitor si intelegator cu ceilalti participanti la trafic. Chiar si cu cei obraznici, mai bine puneti o frana si il lasati sa treaca decat sa ajungeti sa remediati daunele. Sa lasati pe altii care vin de pe drum fara prioritate sa intre in trafic, poate asa vom ajunge si noi la nivelul de educatie pe care il observam la altii. Lucrurile acestea trebuiesc facute si sigur invata si altii din ele.

4. Sa invatati sa fiti modesti si sa aveti rabdare, daca va grabiti nu ajungeti mai repede ci doar mai stresati.

P.S. Cand puteti calcati-o dar in asa fel incat sa nu periclitati viata voastra dar mai important a celor dein jur.
DAMN ce imi place sa conduc. biggrin.gif
Obuzel
Propunere catre moderatori.

Ce ar fi daca ar schimba titlul acestui topic in Siguranta si civilizatie la volan.

Eventual sa il faca si Sticky.

Multumesc
krysty
QUOTE(Watcher)
Si accident fantastic mi s-a parut unul pe care l-am vazut filmat azinoapte la Pta Rosetti. O Octavia 1 se alerga cu o Avensis, O in fata, franeaza brusc (nu se stie de ce) si Avensisul intra in el din spate, SUB EL. Deci ce filma PROTV era un Avensis care statea normal pe carosabil si o Ocatvia 1 cu rotile din fata pe carosabil, roata stanga spate PE AVENSIS, deasupra scaunului din dreapta si roata dreapta spate in aer... SUPER COOL.
Nu a patit nimeni nimic, nici nu sarisera airabgurile, erau intacte masinile, cu exceptia unei urme pe capota, parbriz si acoperis la Avensis lasata de roata Octaviei biggrin.gif:D:D

QUOTE(ziarulcn.com)
Miercuri seara, aproape de Teatrul National, o Toyota condusa de o blonda s-a infipt cu multa precizie sub tabla unei Skoda Octavia, care franase brusc. Pentru Skoda urmarile au fost nesemnificative. Insa Toyota s-a ales cu parbrizul pulbere, recapatandu-si libertatea doar cu ajutorul unui echipaj de descarcerare.



blink.gif
pretorian
iarasi o blonda ? sau e gluma biggrin.gif
madalina
Dar masina este o Celica, nu un Avensis.
krysty


Edi45845
Intotdeauna am zis ca pe langa lamaie ar mai trebui sa fie un semn: femeie la volan!!! biggrin.gif
madalina
Si barbatii ce fac accidente sunt, de fapt, hermafroditi, nu?
Obuzel
Pentru edi :bash:
Pentru Madalina biggrin.gif
Edi45845
Hey, no ofence,dar asta e realitatea.Nu zic ca femeile ar trebui sa stea la cratita si sa aiba grija de copii(dar ar trebui biggrin.gif -just kiding) dar pur si simplu nu sunt bune in spatele volanului.Nu spun ca nu sofeaza bine insa se pierd cu firea si asta e nasol si periculos.Sa-ti spun o intamplare:eram in masina eu,tata si mama la volan.Mergeam pe un drum unde erau parcate masini pe o parte dar incapeau 2 masini.La un momet dat avenit din fata un microbuz.Mama a tras dreapta si aproape a oprit(cred ca avea5 la ora).Numai ca a tras prea mult dreapta si a atins o masina.Problema este ca nu a oprit.S-a blocat pur si simplu.Eu si tata tot tipam sa opreasca dar ea a continat sa mearga (cu 5 la ora) si a "zgariat"(e putin spun ca era infundata destul de ca lumea) toata partea dreata-de la aripa fata pana la cea din spate.Cred ca daca las masina singura se opre ea singurica.Pur si simplu s-a blocat si nu a mai reactionat in nici un fel .Si asta la 5 la ora,da daca avea mai mult.Am mai cazuri de astea(direct de la cei implicati).Dupa cum am spus soferitele conduc atent dar se pierd cu firea(chiar daca le claxoneaza unul insistent la semafor nu mai pot sa plece de pe loc-si urmeaza alte claxonari,etc,etc-am vazut de multe ori faza asta la multe femei)Trebuie sa accepti realitatea.Si eu recunosc ca conduc ca un bou si am obtinut injuraturi si de la cei mai calmi oameni. :argue:
James Kilowatt
Eu am luat o proasta de pasare care a trecut exact pe sub rotile mele....
Si o panarama de glastra de flori in timp ce mergeam in marsarier intr-o curte, am indoit putin portiera sad.gif Era prea joasa ca s-o pot vedea sad.gif
madalina
" Cea mai mare diferenta dintre femei si barbati in domeniul criminalitatii se intalneste insa in infractiunile rutiere. Infractiunile rutiere dau cu regularitate circa 10% dintre condamnarile definitive pentru barbati si numai 1% dintre condamnarile definitive pentru femei. In 1998, 225 de femei au fost condamnate pentru infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice si 9.480 de barbati, adica de 42 de ori mai mult."

Vladimir Pasti, Ultima inegalitate, Iasi: Polirom, 2003, p146
Obuzel
Edi,

1. Ai dreptate femeile concuc mai atent.
2. Ai dreptate se blocheaza.

Dar stii de ce, pentru ca nu au condus suficient ca sa capete incredere. Mama ta cat a condus...

Problema la noi in RO este faptul ca datorita fondurilor insuficiente din familii foarte putini au doua masini. Iar cand e una nu e asa, in general o ia "capul familiei", cel care se stie (sau se presupune - zic eu) ca se pricepe la condus.

Traim inca intr-o tara care are multe tare, vezi printre ele si aceasta impresie gresita.

Du-te in DE sa vezi ca nu se blocheaza soferitele, sau intreaba-i pe baietii din State cum e la ei.
f1anatic
cred ca discutzia aici a luat un fagas periculos...drumul este dinamitat. Eu zic sa o lasatzi mai usor cu femeile la volan ca fiind un pericol.

Si apoi subiectul asta este cam morbid. Am ajuns sa punem poze de la accidente si sa comentam ca era cool ? Come on !
adi45619
Dar in poza vad ca blonda cauta ceva in Skoda. Nu cumva s-a intamplat invers si se poate sa nu fie ea vinovata?
Edi45845
Pt f1anatic : nu vad de ce ar fi morbid subiectul asta.Am deschis acest topic pt. a invata din greselile altora si pentru a nu le face si noi.Nu am nimic cu femeile la volan dar pur si simplu nu e locul lor acolo.Nu e vorba de experienta am vazut femei care conduc zilnic de nu stiu catia ani,conduc pana la mare.Buc,n-au nici o treaba,dar in momentul acela nefericit se bloceaza.Am vazut multe accidente,intersectii blocate de femei care daca ar sta calm sa analizeze situatia n-ar fi nici o problema.Mama a condos suficient.Nu zilnic ca n-are nevoie(e super mic orasu pt cine nu stie),dar totusi eu ma simt mai in siguranta cu tata cand merge cu 180 decat cu mamam la volan la 50 la ora.Si faza cu amenzile:politistii sunt mult mai ingaduitori cu femeile.La examenul de carnet nici nu e nevoie sa comentez(doar daca au vreun accident le cade altfel poa sa le moara motoru,san u dea prioritate-totul e O.K.(vorbesc la sigur nu din auzite)Femeile primesc si flori de la politisti,pe cand eu numai injuraturi.Putem verifica: o tipa super imbracata un pic mai sexi sa faca o mica contraventie va garantez eu ca nu i-a nici o amenda. biggrin.gif

Ps: n-am atacat pe nimeni,vorbesc la modul general
madalina
Daca mama ta e fricoasa, asta nu inseamna ca toate femeile sunt sau ca nu e locul femeilor la volan.

Nu ataci, doar jignesti si bazezi afirmatiile pe niste "mituri". Stai intr-o zi intr-o intersectie in Bucuresti si uite-te cate femei incurca circulatia si cati barbati si raporteaza la numarul total de femei-sofer si numarul total de barbati-sofer.

Stiu catastrfe la volan din ambele sexe, de toate varstele, cu ani mai multi sau mai putini la volan.
Edi45845
Nu te mai lua de mama ca fac urat. blink.gif Si nu vorbesc din mituri.Tot ce-am afirmat am vazut am vazut cu ochii mei.Alt ex: la o intersectie vine o tipa de pe drumu cu prioritate si opreste(desi nut re. sa opresti).Si sta,si sta,astlalti nu treceau ca nici nu stii cand se trezeste sa treaca.Claxoneaza unul,claxoneaza altul-nimic.Scoate unu capu :’hai doamna treceti’ –nimic.Abia intr-un tarziu se trezeste.Intreaba tu persoanele din alea 15 masini cate erau acolo cum conduc femeile sa vezi ce raspund.Daca vrei pot sa continui cu ex(vazute de mine) pana umplu serveru. bicycle.gif

Ps. Mama nu e fricoasa si conduce f.f.f. bine,nici nu blocheaza circulatia,atat doar ca e femeie. biggrin.gif Daca vrei pot sa aranjez o intrecere intre ea si tine ca sa te convingi ca conduce bine
madalina
Edi, ce ai vazut tu, ce am vazut eu este irelevant. Uite-te la cazurile reale, cate accidente sunt provocate de barbati, cate de femei, care este gravitatea lor, etc etc

Sunt oameni ce au talent la condus si oameni ce nu au! Atat!
Edi45845
Pls. let's just dropt and stay friends.Daca te-ai simtit ofensata de ce am sris mai sus imi cer scuze.Daca o sa ne casatorim promit ca te las pe tine sa conduci biggrin.gif O.K.?
madalina
Stai calm, sunt prea independenta pentru a avea nevoie vreodata de permisiunea cuiva pentru a conduce!

Ma enerveaza in general, stereotipurile si discriminarile de orice fel! Iar "femeia nu are ce cauta la volan" face parte din categoria stereotipurilor!
Watcher
Si faptul k ai vazut 1, 2 5 femei care au incurcat circulatia este egal cu zero. Cati barbati ai vazut? Eu personal am o intersectie prin care trec destul de des si care e un pic complicata pentru ca se schimba proritatea pe parcurs. adica relativ la sensurile care ne intereseaza pentru discutia asta, intai NU ai si pe urma AI. Ei bine , de cate ori am scapat ca prin urechile acului sa nu intre unul in mine venind pe cedeaza a fost BARBAT si majoritatea s-au mai simitit si ofuscati cand le-am aratat semnul (de prioritate)...
Asa ca nu ce vezi e important ci statisticile = NUMAR MARE de observatii: sute, mii, nu 5-10 cate ai OBSERVAT tu, ca daca era unul car face o tampenie ziceai : "uite-l pe asta face pe jmekerul". Si daca era tipa ai zis "femeile conduc prost"

In alta ordine de idei, cred ca s-a discutat de nu-stiu-cate-ori aici pe forum treba acu atentia, prudenta, etc...
Maff
Din pacate, faptul ca multe femei conduc prost se datoreaza si faptului ca, la noi in Romania, barbatul nu-i da masina sotiei decat daca este beat, cand se intoarce noaptea de la o petrecere.Nici barbatii, daca ar fi in pozitia femeilor nu ar conduce mai bine.Din fericire, vad ca incet incet, mentalitatile incep sa se schimbe, si femeia nu mai sta numai la cratita, ci mai si conduce masina, mai are si o cariera, lucru de bun augur intr-o familie care se vrea apartinand sec XXI.Din ce in ce mai multe femei au masina personala si nu a barbatului, pe care o pot conduce doar 5 minute/saptamana.
In afara, femeile au masinile lor, si sunt foarte multe care conduc mai bine chiar decat o mare parte a barbatilor, uitati-va la Paris-Dackar, unde parca anul trecut sau acum 2 ani nu mai tin bine minte, printre castigatori se afla si o femeie, parca chiar pe locul I.
Intr-adevar, femeile din romania conduc mai prost, dar asta se datoreaza in primul rand misoginismului de care dau dovada barbatii.
Zetics40545
Cea mai funny faza la mine in familie, este faptul ca nu eu injur cel mai mult femeile la volan, ci nevasta-mea.

Are carnet de fix un an de zile, in care a facut cam 5000km, din care vreo 4700 exclusiv in Bucuresti. Conduce zilnic prin TOT Bucurestiul si deja ma umileste la capitolul short-cut-uri ( ca sa evite ambuteiajele, adica sint niste short-cut-uri de timp, nu de distanta neaparat smile.gif ). N-are sens sa povestesc cit am muncit cu ea sa isi indrepte greselile, dar macar a ascultat si si-a imbunatatit in mod constant abilitatile. (Ca o paranteza, as face un poll: citi/cite dintre barbati/femei isi dau seama by default, fara sa le explice cineva, ca la masina care ia un viraj rotile din spate taie curba...)
Astfel incit acum aproape zilnic imi povesteste despre vreo "3 boi" si cca "4 vaci", ceea ce raportat la proportia sexelor la soferi...spune ceva.
Saptamina trecuta era ofticata ca nu stia cum sa se autocaracterizeze, adica cum se numeste o femeie care uraste femeile...biggrin.gif?

PS: Si ea se pierde cu firea in anumite situatii...
Luka
Si acum revenind la capitolul accidente:
In septembrie anul trecut, mergeam dinspre Iasi spre Bucuresti si eram pe soseaua de centura a Tecuciului, singur singurel pe drum. Eram cu o Solenza si n-aveam decat 150 :angel: Am intrat intr-o curba nesemnalizata cu viteza asta, cu masina asta si evident c-am derapat (asfaltul fiind destul de proaspat) si dupa ce am dansat de 2-3 ori am ajuns in santul de pe contrasens, rasturnat. Norocul meu a fost centura si, de asemenea, faptul ca din sens invers nu venea nimeni. Am iesit pe geamul din spate in cam 3 secunde biggrin.gif Dupa care o doamna care a oprit mi-a spus sa scot cheile din contact si am intrat din nou prin geamul ala spart si le-am scos. Minunata experienta. Te face sa-ti dai seama ca nu trebuie exagerat in absolut nimic, mai ales in condusul cu viteza.
De atunci mi-e un picut frica de viteza blush.gif
catalin51707
Salutare
Am patit o chestie ( accident) acum 2 luni si care ma lasat si cu carnetul suspendat desi eu unul inca mai cred ca nu a fost vina absolut deloc a mea dar cine stie poate ma insel...mai ales ca 80% din prieteni au fost de acord cu mine ....
Ieseam din pasajul piata muncii - m am incadrat corespunzator sa fac stanga pe langa biserica catolica - normal am asteptat sa treaca cei pe care ii aveam pe sensul opus ( deci sa dau prioritatea de dreapta). in stanga si in dreapta masini care mergeau in aceeasi directie cu mine. totodata in dreapta mea aveam ( pt cei care nu stiu locul) trecere de pietoni spre refugiu de tramvai. la un moment dat pietonii incep sa treaca cel de pe banda intai se opreste - astia traverseaza in continuare - se opreste si ala de pe banda trei - pe doi nu venea nimic. in acelasi timp trec altii pe trecere - tipul de pe banda intai ramane pe loc cel de pe trei era blocat de cei aflati inca pe trecere. intr-o fractiune de secunda( trecerea este f aproape) unul ( ma abtin sa-l cataloghez in vreun fel desi ma abtin cu greu) vine cu viteze pe banda trei trage de volan pe doi - trece cu viteza printre pietoni (era sa zboare vreo 2) - eu plecasem in fractiunea aia de pe loc - ma vede imi ia fata ( a schimbat din nou banda pe unul) eu pun frana dar il lovesc in dreapta. :bash: ajungem la politie ---refuz sa dau ceva si raman cu carnetul suspendat blush.gif
Cine a avut dreptate eu sau el!!
Edi45845
QUOTE
ajungem la politie ---refuz sa dau ceva si raman cu carnetul suspendat

Ce sa dai? blink.gif Spaga,declaratii,ce ca nu pricep?
Si tot n-am intele cum s-a intamplat.Ce cautai pe banda 1 daca vroiai sa faci stanga? blink.gif Poate m-ar ajuta daca a-si fi di Buc. dar nu sunt.Lui nu ia facut nimic?Si nu se poate sa nu-ti fi spus pt ce-ti suspenda permisu. blush.gif
catalin51707
pai le iau pe rand - una la mana gaborul mi a cerut spaga sa treaca altceva in procesul verbal. doi eu faceam stanga el venea din dreapta - masinile din dreapata mea erau oprite pe banda unu si trei la trecerea de pietono - el a venit pe trei a schimbat printre pietoni pe doi - eu plecasem de pe loc - el m a vazut ( deci eu il aveam in dreapta) a tras de volan ( pt ca risca sa intre in mine ) si s a bagat in fata mea ( de pe banda doi pe unu in sensul lui de mers) asa ca am intrat eu il el.
nu lui nu ia facut nimic pt ca gaborul nu a vrut sa tina cont de toate aspectele accidentului ci doar de faptul ca eu l am lovit pe el - si ca s a intamplat ( in acceptiunea politistului) pt faptul ca nu i am dat eu prioritate de dreapta.
catalin51707
normal ca m am certat cu el = pt ca
1. avea viteza destul de mare ( circa 80 - 90)
2. a schimbat banda de mers in dreptul trecerii de pietoni
3. nu a cedat trecerea la pietoni care de altfel erau deja angajati in traversare pe trecere.
4. iar eu deja ma aflam in miscare
ps. am stat la politie 6 ore dar tot nu am reusit sa fac altceva decat ca am ramas fara permis pe trei luni( dupa care mi l am scos dupa o luna dar....)
Nu stiu poate sunt eu dus dar...
Watcher
Stai sa intreb ceva: el era pe sensu OPUS de mers, adica te-a lovit recand printre pietonii care tu ii foloseai ca pavaza sa faci stanga, nu?
Atunci, e corecta decizia, accidentul e produs de tine care faceai stanga si s-a produs pe banda doi de pe contrasens (pt tine) asa ca intra la neacordarea de prioritate, soldata cu accident, deci e corecta suspendarea permisului.

Treaba cu restul situatiei este discutabila, cata vreme nu ai avut martori in afara de tine si el nu prea aveau de ce sa te creada ca el a fost de vina (si fara spaga si fara relatii - ca asa fucntioneaza "increderea").
catalin51707
din pacate am aflat si eu pe propria piele - ca politia ia totul doar ca la carte - fara sa tina cont de cumulul de factori ce au dus la accident sau de declaratia facuta.
si sa stii ca am avut martor care a declarat ca era sa-l loveasca asta pe trecere si ca nu ia cedat trecerea dar stii ce i a spus gaborul martorului?
Pai ce nene te a lovit? ai patit ceva? la revedere.
Watcher
In cazul asta nu prea mai e corecta rteaba.Pentru ca daca vedea politia era de amenda, pentru neacordarea de prioritate. Acum erati doi martori pentru treaba asta, deci nu prea e OK cum a functionat...
Asa ca ma intreb daca nu cumva ala avea o relatie ceva...
eddie
Am recit inca odata sa inteleg pozitia.Ce cautau pietonii pe rosu in cazul asta? Daca cel ce a venit din sens contrar avea verde,treaba lui ca s-a strecurat printre pietoni,tu trebuia sa-i dai prioritate de dreapta,corect?
Watcher
Eddie, nu e semafor acolo, daca inteleg corect unde s-a intamplat.
E vorba cand iesi din pasaj de la Municii, mergand spre Dristor, intre statii.
Pun un desen cum inteleg eu situatia
Biserica e una din crucile pe care le-am desenat (nu mai stiu cum e pozitionata exact).
Nu e semafor acolo, doar trecere de pietoni. Albastru e 'colegul' nostru, rosu e celalalt. PIetonii erau pe trecere.
eddie
Prima intersectie semaforizata e spre benzinarie la stanga,nu?Eu stiu ca e semafor,se cere la 2 statii de tramvai,2 treceri de pietoni si intersectie.....poate nu functiona.......sau intersectia e mai aproape decat ceea ce spun eu,desi nu cred ca ma insel !
catalin51707
Excelenta schema Watcher! blush.gif
catalin51707
eddie33 nu e nic un fel de semafor acolo iar biserica asa cum e desenata (in sensul meu de mers) o ai in stanga.
Ideea este ca tipul mi a luat si fata cum se spune si ce dracu era sa mai fac am pus frana dar....
oricum desenul este f exact
ps. macar daca vina ar fi fost impartita! dar el nu s a ales cu nimic...eu da paguba de 16 mil si carnetul suspendat aaaa plus amneda de 750 de mii
:evil:
pretorian
Are dreptate Eddie chiar daca ala s-a strecurat printre pietoni tot avea prioritate( de dreapta) si tu trebuia sa acorzi aceasta prioritate si nu ai incercat sa te intelegi cu el?
AZAZEL
ACUM 3 zile prin serpentinele din zona rucar- bran.

tipul mi-a zis ca a intrat tare in curba, fiind incarcat cu paleti, acestia au alunecat spre dreapta si l-au rasturnat.

faza: masina se sprijina in mare parte pe gardul din beton de protectie. daca avea viteza mai mare se ducea in prapastie, care era marica.
Watcher
Pt pretorian si eddie:
nu e chiar atat de alb/negru situatia: daca ala lovea un pieton, si apoi pe catalin? Cine era de vina? Dar daca pietonul respectiv a reusit sa sara din fata lui si l-a lovit doar pe catalin? Soerul respectiv trebuia sa acorde prioritate la pietoni IN THE FIRST PLACE, si abia dupa aia avea prioritate fata de catlalin...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.