Help - Search - Members - Calendar
Full Version: max 3000 de turatii pana in 3000 km la megane 2 sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Laurentiu44424
In cateva zile o sa imi soseasca un megane sedan influence . Am citit topicurile si am gasit aceasta informatie precum ca in rodaj nu e bine de depasit 3000 de turatii.
Intrebari:
1) Nu are calculator de bord ? Nu e configurat soft sa lucreze in parametrii optimi ? Sau nu se putea face chestia asta din soft ? Adica mai mic de 3000 km -> turatii etc
2) La o eventuala revizie se poate depista ca nu s-a respectat acest lucru ?
3) Ce riscuri sunt ?

Multumesc !
ncristi
Nu, calculatorul de bord nu are cum sa faca asta.

Riscurile sunt ca-ti poti strca motorul.
Cornel2
eu am facut asa pana la ~1500 km si inca nu a crapat biggrin.gif .Nu cred ca se strica motoru!Cred ca producatorul face chestia asta numai asa sa fie sigur ca nu are probleme in garantie!
G e o r g e
cristi nu exista nici un pericol .

nu motorul este problema ci celelalte subansamble.

motoarele sunt rodate pe banc din fabrica wink.gif
Laurentiu44424
Adica daca se intampla ceva la "subansamble" cei din service isi pot da seama si pierzi garantia ? Sau cum ?
A patit cineva ceva ?
G e o r g e
nu se pierde garantia . este recomandandata pentru o "omogenizare" cat mai uniforma a subansamblelor .

nu pierzi garantia, nu se intampla nimic . in principiu si restul pieselor trebuie sa se rodeze. sa intre in specificatiile optime de lucru .

si inca un lucru : in timpul rodajului NU SE MERGE CONSTANT . trebuie variata turatia cat mai mult si des ! asta daca vreti o masina cu toti poneii aia sub capota . :angel:
Adrian49162
Doar nu va inchipuiti ca daca depasiti 3000 se intampla ceva!
Hai sa fim seriosi! De fapt e imposibil sa nu depasesti 3000. Totul e sa n-o turezi in mod constant peste 3000. Daca te bagi imprudent intr-o depasire, ce o sa faci? O sa stai cu ochii pe turometru sa nu depasesti 3000, sau o sa bagi piciorul in pedala sa scapi de necaz?
G e o r g e
corect laugh.gif

in carte : "se recomanda" , asta nu inseamna ca daca ai nevoie sa nu o turezi .

ca fapt divers : la benzinarele mele (subaru) turatia de rodaj a fost 4000 rpm .
Andrei38283
QUOTE(G e o r g e)
nu se pierde garantia . este recomandandata pentru o "omogenizare" cat mai uniforma a subansamblelor .

nu pierzi garantia, nu se intampla nimic . in principiu si restul pieselor trebuie sa se rodeze. sa intre in specificatiile optime de lucru .

si inca un lucru : in timpul rodajului NU SE MERGE CONSTANT . trebuie variata turatia cat mai mult si des ! asta daca vreti o masina cu toti poneii aia sub capota . :angel:


Ce legatura are mersul constant cu poneii de sub capota???? Nu inteleg. blink.gif
G e o r g e
este legat de lucru mecanic si de felul in care se aseaza piesele . e destul de complicat , dar dupa ce am "formatat" 6 masini si toate merg impecabil (au de la 60 000 la 3600 km masinile ) cred ca am invatat ceva smile.gif
Andrei38283
Pai si la un drum de 300-400 de km cum faci. Accelerezi si deccelerezi mereu. Mi se pare un pic ciudat deaia am intrebat.
G e o r g e
exact asa faci smile.gif zici ca te dai in barci biggrin.gif

ciudat dar functioneaza !
dumitrescu51785
QUOTE(Andrei38283)
Pai si la un drum de 300-400 de km cum faci. Accelerezi si deccelerezi mereu. Mi se pare un pic ciudat deaia am intrebat.


Si in treapta 5 turat la 3000 cam ce viteza are (cel pe benzina 1.6 16v 115hp)...ca eu mor daca "pentru garantie" sa merg cu 90 km - cand la bord am 250km :ban:
G e o r g e
in primul rand nu tine de garantie , in al doilea rand nu tine de garantie , si in ultimul rand ai vreo 4000 rpm pe care sa nu le depasesti .

si poti sa mergi si cu 90 doar e viteza legala ! :angel:
dumitrescu51785
QUOTE(G e o r g e)
in primul rand nu tine de garantie , in al doilea rand nu tine de garantie , si in ultimul rand ai vreo 4000 rpm pe care sa nu le depasesti .

si poti sa mergi si cu 90 doar e viteza legala ! :angel:


Ok cu garantia ai dreptate (nus' la ce ma gandeam) dar ma refeream ca peste garantie tre' sa te porti prec um cu "oul"?! Adeca impregneaza marca prin calitate o gandire negativista...daca mi se rupe aia, daca se strica aia, daca scartie aia, daca, daca, daca....

Referitor la viteza (90km) "minisatisfactii" d'astea am si cu dacia motor 1210...si mama, mama ce start are si consuma tot cam 10 urban si 7 afara si cu 10-15 mil/an o fac "brici" - ce sa mai spun ca daca raman in drum o mai si repari din bara'n bara datorita "cutiei cu scule" din porbagaj.

Adeca face banii astia (RM2) doar pt. dotarile si siguranta oferita?!!! blink.gif

Thank's
mihai40235
eu am un megane sedan influence dci de100cp, ce sa zic? e super, am tot cautat o masina la pretul asta 15000€, nu gasesesti altceva mai bun, ma refer la o masina noua si pe motorina. masina se comporta exceptional, 100cp si turbodiesel? e fantastic, am iesit in afara, pe autostrazile din ungaria pana sus in danemarca si am ramas uimit. fuge, are demaraj, si consumul... e s u p e r.asa ca daca vrei megane, fa un efort si i-a unul dci de 100cp.
mihai40235
eu am un megane sedan influence dci de100cp, ce sa zic? e super, am tot cautat o masina la pretul asta 15000€, nu gasesesti altceva mai bun, ma refer la o masina noua si pe motorina. masina se comporta exceptional, 100cp si turbodiesel? e fantastic, am iesit in afara, pe autostrazile din ungaria pana sus in danemarca si am ramas uimit. fuge, are demaraj, si consumul... e s u p e r.asa ca daca vrei megane, fa un efort si i-a unul dci de 100cp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.