Help - Search - Members - Calendar
Full Version: skoda octavia 1 versus opel vectra c-- pe care sa o aleg????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sergiu1
vreau sa merg in germania cu un amic care aduce masini ,sa-mi cumpar
o masina cu an de fabricatie 2002 spre 2003.m-am decis la 2 marci,cele de mai sus,dar evident nu am bani decit de una,in jur de 12-13.000euro cu tot cu taxe.ma intereseaza care ar fi alegerea corecta din punct de vedere al fiabilitatii,intretinerii,(piese,service)confortului.mie imi plac ambele si nu pot sa ma decid.va rog ajutati-ma!
as dori sugestii in special de la cei care detin astfel de masini.
multumesc anticipat.
Obuzel
E destul de greu de comparat deoarece cele doua masini sunt in clase diferite.
Octavia e clasa compacta, OK e mai lunga dar atat.
Vectra e clasa medie.

Cu siguranta confortul in Vectra e mai bun, mai ales la locurile din spate. Ca si asezare pe sosea iarasi Vectra e mai sus.

Fiind second depinde f. mult si ce mtorizari gasesti, deci e un subiect la care nu merita sa discutam prea mult momentan.

Avantajul Skodei e faptul ca nu e scumpa intretinerea, fiabilitatea e probabil o idee mai buna ca la Vectra C, pierzi muuult mai putin la revanzare decat la Vectra.

Acum intrebarea mea e de ce nu iti iei o Octavie noua.

Ce astept eu a fost 13.102 EURo deci cu extrem de putin peste bugetul tau. Nu cred ca merita sa te gandesti la SH in aceste conditii.
sergiutruta
Cu banii astia, adica 12-13 mii cu taxe cu tot, poti sa-ti iei un A4 sau un BMW seria 3 din 2001.....uita-te pe mobile.de si o sa te convingi singur....
sunt mult peste ce vrei tu, chiar daca cu un an mai vechi...
Sa ne zici ce ti-ai luat wink.gif
G e o r g e
cred ca glumesti blink.gif cum sa compari octavia I cu vectra C ?!?!?!

incepand de la sasiu , suspensii, controlul activ al tinutei de drum , finsisaje , motor ... totul este peste O1 ! ! !
Maff
Si eu te sfatuiesc Vectra C, este cu o clasa mai sus decat O1, dar am inteles ca motorul 2.0DTi este foarte slab pentru Vectra C, uita-te la cel 2.2DTi.Sau vrei benzina?Si sa fim seriosi, A4 din 2002,2003 nu gasesti la 12K euro cu vama si toate taxele platite decat busit bine..........
CPI
QUOTE(Obuzel)
pierzi muuult mai putin la revanzare decat la Vectra.


De ceeee? Si, oricum, peste citiva ani O1 o sa fie un model arhi invechit pe cind Vectra C inca un model actual...

La restul iti dau dreptate, Vectra C e alegerea la SH, totusi de 13k se poate gasi si ceva nou si rezonabil.
Maff
Adevarul este ca la 13K poti sa-ti iei un Megane II.
G e o r g e
fara dotari si cu motor pe benzina de 1.4 smile.gif
Maff
Versiunea Influence de 1.6 16v, dar kestia este ca nu prea poti sa-i bagi multe optionale.
sergiu1
nu vreau renault,iar audi este peste banii pe care ii am eu ,iar la intretinere este clasa de lux.masina noua disel nu prea ma incadrez la bani.din cele spuse de voi ar trebui sa aleg vectra.o sa vad ce gasesc la nemti in acesti bani si o sa va anunt.
multumesc pentru sfaturi.
apropo de motorul de pe vectra de 100 de cai,un prieten care sincer stie ce vorbeste ,zice ca este ok,cu conditia sa nu fii vitezoman.
G e o r g e
sergiu te incadrezi la bani la masina noua , diesel smile.gif

citeste mesageria privata !
CPI
QUOTE(sergiu1)
apropo de motorul de pe vectra de 100 de cai,un prieten care sincer stie ce vorbeste ,zice ca este ok,cu conditia sa nu fii vitezoman.

Daca e vorba de cel de benzina de 1.6 pot sa iti spun ca pe vectra b are performante rezonabile. Adica accelereaza in 12,5 s pina la 100 km/h si merge bine la 160 km/h, ajungind destul de greu pina pe la 190 pe vitezometru.

Pentru Vectra C la acelasi motor pe site gasesti cam aceleasi performante listate. Ma cam indoiesc, greutatea e cu aprox. 200 kg mai mare decit la Vectra B.

Daca e vorba de cel diesel de 2.0 nu stiu, dar gasesti prin forum.
G e o r g e
vectra 1.6 e chiar puturoasa . am dat la o parte 1 pe autostrada , eu cu supernova blush.gif
HalbaSus
Da, vectra 1.6 e clar submotorizata... la fel si dieselurile 1.7DTI si 2.0 DTL (82 de cai) cum am eu... dar intre cele 2 se prefera dieselurile (adica intre astea 3 proaste al meu e cel mai bun biggrin.gif : 2.0 DTL... 1.7-le are foarte mari probleme de fiabilitate)...

Vectra 1.8 125 cp se misca destul de bine in schimb...
CPI
QUOTE(G e o r g e)
vectra 1.6 e chiar puturoasa . am dat la o parte 1 pe autostrada , eu cu supernova blush.gif


La sprintul tau se poate... Mai conteaza si cine e la volan, though!

Am mai zis intr-un post, daca mergi 2 persoane in masina si fara bagaje grele e ok si la drum lung. Daca ai incarcatura medie si te mai bagi si prin munti, sau la drum lung atunci devine obositor, trebuie sa tot schimbi viteza, sa turezi puternic. Si aici un 20-50 CP in plus sint absolut suficienti.
G e o r g e
pai unu care se tot grabea pana la 170 cand ramanea in urma blush.gif
CPI
Poate eram eu....

Acu' 2 saptamini, spre Pitesti? :argue:

Nu tin minte sa ma fi depasit decit un A6 si Passat, da' mai stii?
G e o r g e
pe A2 smile.gif si era un vectra C
sergiu1
eu m-am referit la motorul disel de pe vectra c de 100cai,ecotec ,cel cu distributie pe lant.daca puteti da ceva informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.