Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan vs Clio Symbol
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
George49014
Vreau sa-mi cumpar o masina noua, dar din pacate nu dispun decat de maxim 9500 EURO. Am observat ca nu am prea multe optiuni la banii astia. In afara de Clio, Logan sau Fiat Albea, nu gasesc nici o masina care sa merite atentie. Nu ca astea ar merita una foarte mare!
Am auzit ca Albea nu prea merita banii, asa ca trebuie sa ma decid intre un Logan sau un Clio Symbol.
Nu sunt hotarat in acest sens, am auzit opinii pro si contra si pentru una si pentru cealalta masina.
Daca se poate sa-mi dati un sfat in acest sens...
ionut35955
Logan in nici un caz,deci ramane Clio
octavian44495
Si eu cred ca Renault Clio e alegerea corecta.
Obuzel
Nu vreau sa fiu atat de vehement ca unii din cei ce au raspuns inainte.
Am condus ambele masini, am si fost transportat cu ambele masini.
Cu LOganul am condus vreo 2000 km si am fost foarte placut surprins.

Clio are cu siguranta o mai buna finisare si materiale mai bune.
Logan are cu siguranta spatiul interior mult deasupra lui Clio, mai ales in spate.
La condus cele doua masini se comporta relativ asemanator, tinuta, directie. Senzatia in Clio este una de lipsa de spatiu (eu am doar 1.72) pe cand in Logan simti ca e mai masina.

Loganul e sensibil mai ieftin de intretinut.

Symbol:
La 9580 gasesti Expression cu 1.4, 75 CP.
La 9533 gasesti Authentique 1.5 dci, 65 CP. Asta e cam chel, nu are nici macar clima, deci nu se recomanda.

Logan:
Recomand calduros motorul de 1.6, consumul e pratic acelasi cal a1.4 insa reprizele la 80 sunt mai bune, la drum intins e mai buna.
Ca sa nu ai dubii, probleme, alege varianta cea mai accesorizata.
Deci sfatul meu:
1.6 Ambition MPI, 8450,
vopsea metalizata (mie personal imi place Albastru Egee) 255,
jante de aluminiu, nu stiu cat costa, sau chiar jante de aliaj din alta parte
Cu banii ramasi mergi in concediu band.gif
George49014
As fi vrut sa fac o comparatie si in ceea ce priveste costurile de dupa cumparare. Nu am reusit sa aflu cu cat e mai mare asigurarea Casco la Clio. Cineva ma sfatuia azi sa imi iau Cielo blush.gif , insa stiu ca piese de schimb nu vor mai fi pentru multa vreme.
Citeam intr-un articol ca la o viteza de peste 110 km/h Loganul incepe sa trepideze usor. Poate cineva imi poate confirma acest lucru, pentru ca daca "bazaie" cand e noua, peste vreo doi ani cum va face?
Obuzel
Asigurarea CASCO este undeva intre 4-5 % anual din valoarea masinii.
Deci masina mai scumpa inseamna asigurarea mai mare.
Referitor la trepidatii, negativ, nu trepideaza.
Trepidatiile pot sa apara si de la o geanta lovita, neechilibrata, anvelope cu bolfe, etc
CRG
Incep cu concluzia: Clio Symbol. Am avut (20,000 km) si mi-a placut. Nu uita un lucru esential: calitatea furnizorilor de echipamente. Cred ca furnizorii de componente din Turcia sunt ceva mai exigenti la calitate. Nashul meu are Logan, si in afara de spatiu interior si un bord mai futurist, nu are cu ce se lauda. Dar cel mai bine, vorbim peste 150,000 km la Logan. Caci Clio-uri la 200,000 km am vazut si erau super ok (vezi firmele de taximetrie).
Mihai34891
LOGAN e Dacie.
CLIO e Renault.
Cand o sa faca Renault in Romania o masina RENAULT si nu LOGAN (by Renault, scris micut, in spate, sa nu se prea vada...), atunci sa o cumperi.

Sa nu uiti ca mai poti lua Kalos (in leasing), Cielo sau Matiz de banii astia.
George49014
Nu vreau o masina in leasing. Vreau sa o cumpar cu banii jos. Crezi ca un Kalos e mai bun decat un Clio?
Am mai auzit varianta cu Cielo. Multi insa spun ca intre Logan si Cielo, mai bine aleg Loganul.
Matizul il exclud din start. E mult prea mica pentru unul de inaltimea mea (1.85).[/quote]
madalina
Kalos are 30% taxe vamale. Asa ca nu merita luat cu banii jos!
G e o r g e
eu am 1.87 si intru foarte bine in matiz smile.gif problema este alta , ca pe inaltime am loc, dar pe latime nu prea . parca se apasa usa aia pe mine blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.