Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hopa!!!!!!! noul vw jetta
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
AZAZEL
baieti, ori nu am scotocit eu bine, si s-a discutat deja, ori v-am luat-o eu inainte, sau voi nu v-ati obosit sa scrieti, dar vw scoate pe piata o noua masina. si nu este doar pt piata SUA ci si pt europa. masina este urmasul bora, si inacelasi timp un hibrid intre vw golf si passat. va fi pe platforma golf, iar motoarele sunt cele care se stiu deja. 3 nivele de echipare .

atasat o poza si in plus un link.


http://www.vwvortex.com/gallery/gallery2.p...%20US/Exterior#

haideti sa va aud parerea
AZAZEL
incerc sa atasez poza
G e o r g e
nu e noutate , a postat iulian mai de mult o poza :angel: ( a se citi anul trecut )
Iulian HondaFan
da, a aparut deja pe piata ... am si vazut una in parcare la mall ( aici la noi la tara)...

ce sa spun... BUBA MARE E MOTORUL disponibil in 5 cilindri de 2,5l si 20valve montat tranversal de 150CP, mai amre decat orice alt compact ( de fapt in USA se pare ca e declarat oficial de EPA ca sedan mediu)...

consum ( 22mpg in oras si 30mpg pe autostrada) substantial mai mare decat motoarele de puteri similare ale Honda si Toyota. de fapt vechiul 1,8T consuma mai putin si are si putere si cuplu mai mare... de asemenea cateva V6 disponibile pe piata americana sunt mult mai puternice si consuma aproape la fel.

pret comparabil cu Accord 3,0l V6 de 240CP cu un interior de rafinament similar...

cred ca la pretul respectiv va fi greu sa convinga multa lume sa il aleaga fata de Camry, Accord si Nissan Altima...

poate cu TDI-ul de 2,0l sau cu TFSI-ul de 2,0l sa fie alta poveste.
AZAZEL
f1natic!!

ia spune-mi cum ti s-a parut?????/ ca si aspect interior si exterior. pt ca pe foto arata bine.

mi se mai pare ca mai are a alta bresa.

am intrat pe www.vw.com, am vazut ca are 4,54 cm lungime(ceea ce nu e rau), insa ampatament de 2,58m- ceea ce nu e bine.

exemplu: megane are 4,50 si ampatament de 2,68. aceasta masina este ok la spatiul interior. jeta cred ca are spatiu mult mai mic
EMaiL40336
mie nu imi place e la fel ca vento si bora... un golf cu portbagaj :puke: .... mai de graba a-s lua un golf decat aia
Iulian HondaFan
masina arata f. bine... eu am vazut anul trecut in Ro Golf5 mai indeaproape... din cate imi aduc aminte... pot sa spun ca Jetta are o alura mai frumoasa ( la Golf4-Bora4 mie mi-a placut mai mult Golful)... si interiorul e ingrijit, dar parca textura bordului e un pic mai aspra decat la generatia precedenta...

spatiul interior e mult mai mare decat inainte, e aproape la nivelul Passatului B5 ( precedent)...

buba e cum spuneam de motorizarea de baza aleasa care e NEFERICITA... asteptam cu interes motoare mai bune pt. ca aici japonezii sunt inca muuult mai competitivi.

si handlingul e mai bun decat la generatia precedenta desi nu e chiar o masina cu pretentii sportive ci mai degraba axata pe comfort... din cate am inteles Golf5 e mai manevrabil. e posibil insa ca Bora care va veni la voi sa fie tunata mai sportiv...

nu stiu cum vor fi preturile insa, pt. ca vor fi taxe vamale ( toate Bora si Jetta se vor face numai in Mexic).
Andrei Suzuki
Oricum arata muuult mai bine fata de G5 pe o caroserie sedan,ca asta,decat HB.Mie imi place..
Obuzel
Aduce parca a AVENSIS, nu vi se pare.
Iulian HondaFan
aduce f. mult a Corolla sedan... care, guess what, cu 1,8VVTi e mai rapida si in linie dreapta si in slalom si mai economica... franele par a fi mult mai bune si desigur interiorul care la VW e intotdeauna o idee mai placut decat la japonezi...


http://www.edmunds.com/new/2005/volkswagen...rticleId=105254
Obuzel
Corolla la noi arata altfel, din articol deduc ca a pierdut lookul. Neplacut pentru VW.
Iulian HondaFan
sedanul Corolla arata tot cam asa si acolo ( grila e diferita) dar spatele e aproape identic cu asta de aici. alura noii Jetta e insa f. apropiata ( recunosc ca fata are alura lui Golf5) de a Corollei si de la spate pana si stopurile au forme similare...

hi,hi,hi, toti spun ca japonezii copiaza dupa europeni... iata ca si viceversa se intampla ( Corolla a aparut cu look-ul asta din 2001 in Japonia)... desi eu nu cred ca se copiaza ci ca fiecare companie incearca ( cu mai mult sau mai putin succes) sa isi pastreze individualitatea dar in acelasi timp sa adopte si trend-ul in design apreciat pe piata...

un alt avantaj Jetta5 ( ca prea am vorbit-o mai mult de rau) .. crash testingul este cel mai bun depasind marginal best-seller-urile Camry si Accord.
AZAZEL
sincer,

fotografia pe care am postat- o mi se pare tare de tot.

daca ar fi si masina asa in realitate, ar fi si mai bine.

din cate am auzit se va fabrica in Mexic deci va fi cu taxe vamale.

sincer, pt mine mi se parea o alternativa buna, insa cu taxele!!!!!!!!!!1111
Maff
Si se pare ca nu se va aduce in Romania prea devreme, poate prin 2006 pe la sfarsit.........Cred ca pretul cu taxe vamale va depasi pretul passatului......
Laurentiu_007
Sunt foarte curios sa vad cum arata si spatele.Daca la noi va aparea in 2006, iar pretul se va apropia de Passat, eu zic ca nu se merita sa-l cumperi. blush.gif
AZAZEL
uite un link cu imagini


http://www.vwvortex.com/gallery/gallery2.p...tta%20-%20Euro#
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.