Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia cerato Vs. Clio bicorp Vs. Opel Corsa Vs.....
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ciobanu48342
As dori cateva sfaturi!!! sunt f derutat. din cate am citit pe aici am tras cateva concluzii:
-clio bicorp NU este o masina fiabila, sunt o gramada de belele cu ea dar tinuta de drum e ok si consumul f mic(1.5dci 80cp).
-opel corsa revizii f scumpe, fun to drive, dar inafara de 13, motoare destul de slabe si nici la fiabilitate nu sta prea bine("geam care scartaie","probleme la caseta de directie").
-kia cerato am auzit numai lucruri bune despre aceasta masina, bineinteles ca nu in romania ci pe forumurile de afara. Cam pana la 30 Kkm numai un bec de la stop ars si in rest ....nici o problema.

Este bine venita orice idee despre orice alt model in ac bani.
Va multumesc
G e o r g e
trebuie s aiei in considerare ca , kia cerato de abia a fost lansastaa si proprietari mai rar asa ...
madalina
Uite-te in clasamentele de fiabilitate! Kia se lupta constant pentru ultimul loc.
ciobanu48342
Madalina, ori intra pe jd power, ori pe topicul kia cerato de pe aest site, ori pe kiaforum.com si vei afla ca nu mai este asa.
aaaaa, poate despre celelalte kia. Cerato e f fiabila.
si, ok ce alte masini se bat aici, ca eu nu mai am nici o idee. max 11000 CIP.
merita sa mai astept vreo cateva lunu si sa imi iau o corolla 1,6 vvti?
dar straduitiva si respundeti first la <11000cip
CPI
corolla pare ea mai mica dar totusi este din clasa compacta, clio, corsa sint clasa mica.

Si nici nu o sa te incadrezi in 11k CIP cu motorul de 1,6. Poate un Yaris, e f. dragut, in schimb nu e la fel de spatios ca cele de mai jos.

Modelele actuale de Corsa si Clio sint si ele pe final, doar cele 2 motorizari de care zici sint noi. Dar sint ok amindoua pentru clasa lor, adica e loc suficient in fata si sint destul de confortabile. Mai poti sa te uiti si la C3 - model mai nou, cu motoare bune si diesel si pe benzina, Accent de 1.3 pe benzina daca vrei un pret CIP mic si sa iei masina in leasing, etc.

Spune ce te intereseaza cel mai mult, consum mic, putere, spatiu, citi km estimezi ca faci, etc.
madalina
Pe JD Power nu apare - cel putin nu cu numele acesta.

Din cate am citit pe net a fost lansata in septembrie-octombrie 2004, JD Power face testele de fiabilitate pe o perioada de 3 ani (pentru o masina fabricata in 2004,rezultatele se vor sti in 2007).
ciobanu48342
cauto pe jd power cu numele de KIA SPECTRA si o vei gasi.
cel mai mult ma intereseaza fiabilitatea, deoarece atunci cand cumpar o masina nu imi fac planuri ca o voi vinde peste 5 ani.
Pe locul doi vine tinuta de drum si cat de fun to drive este masina
pe trei costurile de intretinere iar pe patru spatiul.
Dat fiindca fac in jur de 13.000 km pe an si vreau sa o tin mult as tinde spre un benzinar aspirat.(desi diesel-ul imi place ca trage inca de la 2000 rpm)
madalina
JD Power spune:

Kia Spectra 2005:
Mechanica; Quality - 3 din 5 (does not really stand up)
Feature & Accesory Quality 5 din 5 (among the the best)
Body and interior quality 3 din 5(does not really stand up)
Overall quality 3 din 5(does not really stand up)

Pentru restul nu exista date.
Obuzel
In ordine aleatoare
1. Fabia
2. Fiesta
3. C3
4. 206
5. Mazda 2
6. Colt

O ordine a preferintelor personale:
Fiesta
Colt
C3
Mazda2
Fabia
206
Maff
Dar exista in oferta din Romania Kia Cerato?Ca eu m-am tot uitat, dar n-am gasit-o.....
G e o r g e
ai incercat aici ?

+Kia In Romania
Distributor
A.P. Corporate
B-dul.N. Titulescu.Nr.1, BL,A7, Sc, B,Et1., AP.30,Sector1, Bucharest, Romania
Phone 40-1-212-5203
Fax 40-1-312-4521
E-mail ana_dolinski@apci.ro
ciobanu48342
Pt madalina: uita-te si la corolla sa vezi diferenta dintre ea si spectra....
Da exista versiunile de 1.6 benzina 104cp, 2.0CRDi 112cp si voinicul 1.5CRDi 102cp.
Si mie imi place f mult fiesta si are si un pret bunicel...dar am auzit ca service-ul te omoara
Maff
As fi vrut sa-l vad intr-un show-room.Am auzit cuvinte destul de bune despre masina, mai ales despre motorul diesel.
ciobanu48342
Masina este in showroom-ul comun cu mitshubishi de pe dn1 vis-a-vis de selgros. Eu am facut drive test cu cea de 2.0 CRDi si mi-a placut super mult.
Showroom-ul de care zice george nu mai este au facut chrysler acolo...
G e o r g e
pai si vrei sa-ti teleporteze experienta in showroom ? biggrin.gif

da un tel , fixeaza o intalnire , afla unde e showroom ul smile.gif
Maff
Heh, pai este aproape de mine, cand ma intorc odata de la firma sa ma opresc pe acolo.Vroia cineva sa-mi vanda mai demult o Kia Cerato, dar nu stiam cam nimic despre ea.Parca am vazut una prin Bucuresti.Sunt curios cum este, as face un drive-test.Aia CRDi este interesanta.Acum sa vad si preturile.
Andrei Suzuki
George vezi ca nu mai e show-room pe Titulescu.CEl putin nu la Kia.Si nici AP Corporate nu mai e.Show room Kia e vizavi de Selgros baneasa,la unde e si Mitsubishi,Fiat si Alfa. wink.gif
G e o r g e
alio ... se pare ca ma intereseaza subiectul kia cerato ? blink.gif

sau KIA in general ... never will i buy a kia biggrin.gif
ciobanu48342
Ok at pun alta intrebare:
George daca ar fi sa alegi intre renault si kia ce ai ailege si de ce?
Eu stiu ca si renault are o gramada de belele...
CPI
Pina sa iti zica george ce ar alege sa iti zic eu ca 1,5 crdi e f. apropiat ca performante de 2.0 crdi (vreo 10 CP in minus) la un pret si consum sensibil mai mici. Asta daca te hotarasti la cerato.

daca tot ai fost la showroom, spune-mi si mie ce dimensiuni are? Ce portbagaj? Nu imi sint clare modelele noi de la kia, rio-cerato. Shuma mai exista?
AZAZEL
eu am o corsa din 2002 decembrie.

corsa are 2 probleme pe care fiecare vanzator de opel ar trebui sa o recunoasca:

caseta de directie-mi s-a dus la sf garantiei.
timoneria cutiei de viteze.

in rest este ok.

masina este super muncita, si merge inca super bine.

are 106k km.

spatiul interior este bun , finisaje interioare cel putin la aspect, net superioare clio si 206. are si o forma draguta.
eu zic ca merita.

consumul este bun 6,5 in oras
5 mixt (cu forje)
4,5 mixt fara forje.

extraurban 4 si 4,5.

masina mea are 65CP.

motorul este sensibil la greutate. banuiesc ca si cel de 70 este la fel
ciobanu48342
NU, shuma nu mai exista.
Portbagajul pentru cea de 5 usi este mititel dar nu f mic, la cea de 4 usi este mare, destul de mare.
Spatiul interior este URIAS, pozitia de condus este f confortabila, iar pt locurile din spate cred ca are c mai mare spatiu la clasa sa.
CPI
Merci. Inteleg ca cerato e continuatoarea lui shuma.

De dimensiuni te-am intrebat pentru ca intr-un test comparativ din autoexpert cred, dadeau dimensiuni apropiate pentru portbagaj la versiunile cerato in 4-5 usi, ceea ce era ciudat. Acolo am citit si de motorul de 1,5 crdi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.