Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabia vs Corsa
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Romeo48894
Salut!
In viitorul apropiat intentionez sa-mi iau o masina si vreau sa va rog sa va dati cu parerea.
Ce ar fi mai bine: Opel Corsa sau Skoda Fabia?
Maff
Ce motor te intereseaza?Benzina sau diesel?Ce model 3usi, 5 usi sau break(care este numai la fabia)?
ciobanu48342
da... interesanta comparatie.
In primul rand, depinde de cati bani dispui, in al doilea rand daca vrei diesel FABIA daca vrei benzina recomand opel corsa, deoarece fabia pe benzina e f gurmanda.
G e o r g e
corsa CDTI este o masina foarte economica smile.gif
Romeo48894
Motor de 1,4 (zic eu). Preferabil benzina. Cu 5 usi.
Banii de care (momentan nu dispun): sa zicem 5-6000E
Ce intelegi prin gurmanda?
George,din ce punct de vedere economica, doar al consumului?
G e o r g e
eu credeam ca te referi la o masina noua . atunci te rog sa specifici . sunt 5000 -6000 pt avans sau pt o masina SH?

eu inteleg ca pt un SH .

daca doresti o masina ieftina la intretinut o toyota yaris este foarte ieftina de intretinut. 2.5 mil o revizie smile.gif
Romeo48894
Cred ca cel mai mult m-ar interesa ca masina sa fie fiabila. Adica e de preferat sa bagi 20 mil o data la 3 ani decat cate 10 milioane pe an.
Acum, eu stiu ca pana la urma e o loterie, ca se poate s-o iau de noua si sa fie singura din lotul ei care sa ridice probleme, dar la care dintre ele este probabilitatea cea mai mare sa nu aiba probleme?
blush.gif
madalina
Teoretic, comparand masini cu acelasi numar de km, raportul intre ele ar trebui sa fie acelasi ca la o masina noua.

Prcatic, mult noroc si extrem de multa atentie. Ai grija de la cine iei masina, ai grija la pret - multe masini oferite la pret mai mic decat in mod normal sunt masini cu probleme, "aranjate" pentru vanzare. O oferta "speciala" iti poate oferi mari probleme dupa.

Mai degraba cumpara de la cineva care iti spune ce probleme a avut cu masina - inclusiv unele mici si nesemnificative a cazut un plastic, n-a mai mers bricheta, mai stiu eu ce - decat de la cineva care isi lauda masina.

Intreaba-l cat mai multe de intretinere, fa o verificare intr-un service reprezentanta. Mai bine platesti 100 de euro la un service decat sa platestii mii dupa.

Du-te la un service ales de tine, nu ales de vanzator, cere caiet de service, roaga-i pe cei din service sa afle ce revizii apar in baza lor de date etc

Intereseaza-te cat costa intretinerea obisnuita la una si la cealalta, intereseaza-te cat costa piesele la una si cealalta.
Romeo48894
Multumesc pentru sfaturi. arigato.gif
Masina intentionez s-o cumpar de "afara"; am o ruda care ma va ajuta... biggrin.gif
Si, din cate stiu eu, acolo sunt centre unde se pot face teste la masina, nu?
Mai urmeaza sa ma interesez de costul pieselor si reviziilor.
O rugaminte, madalina: am remarcat ca ai si yaris si corsa; pe care o preferi?
madalina
Fiabilitate, materiale interioare, calitate - Yaris

Sportivitate - Corsa

Yaris e o masina serioasa, cuminte, Corsa e mai tinereasca, mai sportiva, mai usor de modificat.
Romeo48894
Interesant e ca pana acum, din cate mi-ati recomandat voi, dintre Opel Corsa si Skoda Fabia cel mai bun este Toyota Yaris.

wacko.gif

Asa este?
G e o r g e
DA :angel:
Romeo48894
Va multumesc pentru sfaturi.

Ramane sa fac rost de bani ( :bandit: ) si sa vad ce va fi pe piata.

Raman dator,
beer.gif
alex49102
Fabia este mai mare ca dimensiuni decat corsa. eu recomand fabis
Andrei Suzuki
Cu riscu de a bate campii..pot sa te intreb si eu la ce dealer lucrezi matale?
Tu alegi o masina doar pt ca e mai mare ca cealalta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.