Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nuanta vopselei
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Andrei47006
Salut!


Mi s-a spus ca ar exista firme care pot determina exact culoarea autoturismului prin prelevarea unei mici mostre si in consecinta pot prepara vopsea in nuanta corespunzatoare. Stie cineva ceva despre asta? Eventual un nume de firma sau o adresa.

Multumesc anticipat pt orice informatii utile. O zi buna tuturor!
Eugen OmegaFan
QUOTE(Andrei47006)
Salut!


Mi s-a spus ca ar exista firme care pot determina exact culoarea autoturismului prin prelevarea unei mici mostre si in consecinta pot prepara vopsea in nuanta corespunzatoare. Stie cineva ceva despre asta? Eventual un nume de firma sau o adresa.

Multumesc anticipat pt orice informatii utile. O zi buna tuturor!


Salut,
Asa este, firmele serioase ce comercializeaza vopsele auto, pot determina culoarea vopselei. Nu ai specificat despre ce masina este vorba si daca are vopsea originala sau a fost revopsita.
In primul rand trebuie sa stii ca orice producator scrie pe autoturism codul vopselei cu care a fost vopsita in fabrica. Pe baza catalogului pe care firma ar trebui sa-l aiba, stabileste exact culoarea. De asemenea ei au mici esantioane cu diferite nuante din aceasta vopsea. De exemplu la Opel la culoarea bej metalizat exista 12 nuante.
Deci se poate prepara vopsea identica cu ceea de pe masina, insa eu neavand locatia in Bucuresti nu pot sa-ti ofer informatii despre o anumita firma decat din Oradea. Sper ca cineva in cunostinta de cauza sa te ajute.
Succes! :wave:
Andrei47006
Eugen, multumesc pt informatii. Masina este Hyundai Accent cu vopsea originala rosu hip-hop. Pe bumper-ul din spate am cateva zgarieturi cu "autor necunoscut" si as vrea sa evit vopsirea.
Eugen OmegaFan
Daca este vorba de zgaraieturi, te sfatuiesc sa incerci la un atelier de vopsitorie. Acolo ar trebui sa aiba un polish adecvat culorii masinii tale care sa polizeze suprafata zgaraiata, si sa dizolve un strat fin de vopsea care sa acopere zgaraieturile.
Iti spun ca acest lucru este posibil cu siguranta pt ca si eu am apelat la un asemenea atelier si pot spune ca au facut minuni!
Succes! :wave:
Andrei47006
Stiu ca fac minuni, pt ca ieri am polishat toata masina la Expert Auto (de la spalatoriile de cartier si carpele lor murdare ma alesesem cu zgarieturi foarte fine pe toata masina, parca ar fi dat cu smirghel pe ea) si intr-adevar acum arata ca scoasa din showroom. Problema la bumper (care nu e de tabla ci de plastic) este insa ca zgarieturile sunt adanci si se vede stratul de grund inchis la culoare de dedesubtul vopselei. Tipul care mi-a polishat-o mi-a recomandat sa-mi cumpar vopsea de la o firma serioasa care poate sa-mi ofere exact nuanta masinii si sa-mi acopere doar punctele cu probleme. N-as vrea sa vopsesc tot bumper-ul pt ca asta inseamna masina blocata cel putin o saptamana si cresterea ratei la CASCO pe anul viitor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.