Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am intrat in matrix!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Lucian48863
Salut,
am intrat si eu in randul automobilistilor prin achizitionarea unui Fiat Bravo...
Masina e din 97, are aprox. 100.000 km, 1.4i, 12V si trapa electrica, care ma fascineaza biggrin.gif ...
din pacate n-are geamuri electrice si aer...
Am dat pe ea 4100E, ce parere aveti?
G e o r g e
sincer puteai sa-ti iei o masina macar cu AC smile.gif

o supernova clima din 2002 spre exemplu smile.gif cu mai multe dotari si motor mai puternic. in plus era mai usor de intretinut .

oricum sper sa nu fie prea cald vara asta .

cati mai multi km fara incidente iti doresc smile.gif
Lucian48863
multzam de urare...

si eu sper sa nu ma traga curentul de la trapa vara asta...

masina are 80CP, parca 75 are o SN... oricum nu prea ma intereseaza viteza si scartzul blush.gif
oricum am mers azi intr-una si nu mi-a placut deloc inauntru biggrin.gif, plus e la fel de spatioasa inauntru, chiar daca are 2 usi...

si mai usor de intretinut nu cred totusi, ca sunt piesele scumpe si la sn, o planetara e 3 mil, n-am idee cat e la fiat, dar cred ca nici o masina nu mai e usor de intretinut....
G e o r g e
dar intretinerea de zi cu zi ? planetara scurta e 3 mil aia lunga e 4.5 smile.gif
o revizie la supernova este 1.3 mil si in banii astia intra uleiul, toate filtrele si bucsele pe fata . mai ieftin nu gasesti biggrin.gif

oricum ... benzina si talpa iti doresc , iar serviceul doar la revizii sa-l vezi biggrin.gif
Lucian48863
uleiul m-a costat 1,25mil cu tot cu filtru si l-am schimbat in house...
am luat aral 10w40, o sa fac o vizita la fiat totusi sa vedem ce zic si aia... sper sa nu ma rupa doar sa se uite la ea...
G e o r g e
la pretul spus de mine este inclusa si manopera, si filtrul de aer si ala de ulei si ala de benzina ... adica TOT biggrin.gif

nu au de ce sa te rupa smile.gif oricum o masina buna cu cheltuiala se tine wink.gif
Lucian48863
daca are 8 valve de admisie nu inseamna ca poate blana? biggrin.gif
marti dau de permis, daca il iau in 1-2 saptamani o sa pun picioru` bine in ea si o sa vad ce stie... acum am mers doar asa babeste... plus ca trebe sa ma obisnuiesc cu abreiajul, acum i-am mai luat din cursa... e mai jos...

cum te-ai cronometrat la acceleratie pana la 100?? cu cineva in masina langa tine? ca poate fac si eu.. biggrin.gif dar pana ajung eu la 100... ca sunt si eu picior de lemn la inceput.
G e o r g e
blink.gif cum adica dai de permis? blink.gif

nu ai permis si ai condus masina pe drumuri publice ? :evil:
Lucian48863
da :angel:

si de cand mi-a acordat prioritate de tracere o masina de politie, am zis ca nu mai calc pedala...

dar normal m-am inselat... i-am schimbat locul de parcare (la 1:30AM) si dupa ce am oprit motorul si luminile, cand sa inchid usile, opreste o masina de "circari" si ma intreaba care-i viata mea... noroc ca nu m-au vazut parcand-o, ca dupa cum am invatat la "teorie" 1-5 ani bulau.... plus niciodata la volan.

m=-am mai linistit de atunci si astept cu nerabdare sa dau examenul, am incredere maxima in mine... unde mai pui ca e pusa si o vorba la traseu...

dar nu mi-ai raspuns la intrebari biggrin.gif

thx a lot, nu mai vreau sa folosesc bicla sa ma duc la work... bicycle.gif
G e o r g e
exista un programel dragut care iti da o acceleratie aproximativa in functie de datele masinii . este destul de precis . eroarea +-2% smile.gif

este testat cu cateva mii de modele de masini .

ps supernova stock are 13.1 s .

ps eu daca as avea vreun incident cu cineva fara permis i-as indoi coastele . dar este doar o parere personala :angel:
Lucian48863
si la a mea ce zice?

si de ce i-ai indoi costele??
madalina
Sa fii recunoscator ca nu ai lovit pe nimeni, ca nu ai trecut prin nici-o situatie limita, in care aproape sigur te speriai. Iti daiseama ca daca ai fi lovit pe cineva, nu mai era un banal accident de circulatie, ci mult mai grav. Nu mai discutai cu politia rutiera, ci cu criminalistica.

Nu glumesc, cunosc astfel de cazuri si daca dai peste un procuror exigent, risti sa o patesti grav.

Destul ca ai o gramada de situatii in care iti sar tot felul de nebuni, neatenti, betivi in fata, sofer cu experienat fiind...
Lucian48863
am condus si eu pe o straduta.... unde am mers cu max 30km/h
si doar in popesti am schimbat a 4-a... dar nici atunci nu am mers mult...

si am zis ca nu mai fac... oricum, sunt destul de atent, am scaun regrabil si m-am ridicat la maxim sa vad tot... nasol ca e botul cam jos la masina si nu stiu exact unde e partea din dreapta, dar o sa ma prind eu cand o s-o conduc legal...

si de atunci nu i-am mai dat nici macar o cheie, nici macar sa amestec aditivul pus in ulei zilele trecute....
G e o r g e
pentru ca subscriu la ce a zis madalina .

fiat bravo 1.4 13.8 sec 168km/h vit max
Lucian48863
pai si daca e 1,4 poate e un 11.5, 12, nu? biggrin.gif
e suparata rau biggrin.gif
G e o r g e
motorul 1.2 este mai evoluat ca cel de 1.4 . am modificat datele raspunsului meu cu masina ta smile.gif 1.4 are performante mai slabe decat 1.2 .
Lucian48863
nu cred ca e mai evoluat, cred ca (daca era din '99) o avea injectie pe fiecare piston si castiga mai mult...
eu am monopunct si viteza max constructiva zice 170, nu 168 biggrin.gif
Lucian48863
am vazut p-aci ca zici ca ai si jante...
m-ar interesa, poate luna viitoare, (ca acum nu mai am bani, plus tre' sa fac acte, stii si tu cum e..) niste jante de 14", asa scrie in talon, in forma de stea cu 3 sau 5 raze biggrin.gif

daca-mi dai si un pret si firma, ar fi misto beer.gif
G e o r g e
www.apco.ro pentru gume si jante. pretul nu stiu . in functie de ce au la promotie smile.gif
Lucian48863
nu au jante pe site, dar lasa ca nu te mai stresez, o sa urmaresc de acum inainte forumul si o sa vad ce si cum, poate gasesc si vreo oferta de la altii smile.gif

acum ma uit sa caut si niste boxe de spate... am auzit ca jbl ar fi ceva de capul lor, chiar mai misto ca sony xplode... vedem

thx pentru toate informatiile si sfaturile date
G e o r g e
nu au pe site, dar au la vanzare . sti ca un email sau telefon dat/e nu a stricat nimanui smile.gif
Ionut45405
Mai bine ii bagai un ulei bun decat aditiv! Masina in general nu are probleme specifice si oricum fata de SuperNova e MASINA! Nu de alta dar cand a proiectul Nova nu era conform cu normele EU la vreo 40 de puncte! Si nu e vb de motor... In alta ordine de idei Fiat recomanda ulei Selenia si nu e doar comercial, se testeaza uleiul pe motoarele lor, iar cel esteric e chiar super. Iar daca voiai 0-100 in putine sec trebuia sa-ti iei alt cazan! Oricum stai linistit (iti spune unul care a mers mult fara permis si s-a rasturnat a 2-a zi dupa ce l-a luat)!
Ionut45405
A, si cauta-ti mai bine jante SH decat sa iei turcisme! Alea sunt turnate cu a tehnologie total neadecvata si, pe lang aca sunt grele, materialul nu e omogen si pot ceda, unele chiar pierd aer prin porii metalului!
G e o r g e
eu am luat niste valbrem smile.gif ia vezi unde sunt facute wink.gif

iti spun ca sunt super jante . dupa ce gropi am luat si nu sunt dezechilibrate deloc. 15 gr pe fiecare. biggrin.gif asta dupa 5000 km in bucuresti .
Lucian48863
eu am gasit pe net niste jante misto de tot, de 14", oz 5 star, super arata.. dar costa 94E fara tva una...

cat ar fi niste turcisme d-alea? biggrin.gif

aporpos, am luat permisul, intr-o saptamana il ridic, lamaile deja au fost montate.. beer.gif

faza naspa acum e ca s-a votat o lege pentru incepatori... in afara localitatii viteza maxima este cu 20km mai putin...

dupa cum spuneau poetii parazitii: "evident, o tara de tot cacatul!"
G e o r g e
valbrem nu sunt turcisme ! ! ! :evil:
Lucian48863
scuza-ma, n-am vrut sa-ti ranesc sentimentele biggrin.gif nu stiam ca esti asa sensibil...

deci cat costa si de unde? unsure.gif
G e o r g e
pai la promotie erau 100E (roata) cu tot cu gume biggrin.gif

eu zic sa vezi ce au cei de la apco : www.apco.ro , da-le un tel si fa-le o vizita smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.