Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vitezele la Megane II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Andrei38283
Acum doua zile am fost cu tata sa-si ridice masina de la dealer, un Megane Sedan II 1.6 16V. Am fost uimit sa constat ca la 3000 de ture avea doar 100Km/h. Mi s-a parut foarte putin avand in vedere ca Supe Nova pa cera o avem avea 110Km/h ;a aceeasi turatie si cu 40CP mai putin. Intrebarea mea este daca asa e la inceput (masina are abea 400Km) sau va ramane. Dupa rodaj a mai scazut turatia???


Multumesc.
G e o r g e
blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

andrei , caii putere nu au nici o legatura cu pinioanele din cutie blink.gif blink.gif blink.gif in fine au dar nu la modul la care te referi tu .

sa-ti explic un pic cum functioneaza masinile smile.gif

motorul este cel care da o miscare de rotatie. sper ca sti cum se intampla chestia asta . daca nu iti pot explica smile.gif

intre motor si rotile motrice se afla transmisia . aceasta poate fi de mai multe feluri . in cazul tau este cutie fata + tractiune fata. intre rotile tale si cutia de viteze se afla planetarele . una lunga , una scurta la megane . intre cutia de viteze si motor se alfa ambreiajul . acesta face posibila schimbarea treptelor de viteza. de ce ai nevoie de trepte de viteza ? cred ca sti si tu.

acum am ajuns la ce este in cutie. cutia are inauntru ei niste roti dintate numite pinioane. ce este cu acestea ?

pai aceste demultiplica rotatile motorului . adica : viteza I are de obicei un raport de demultiplicare de 1:3.5 . adica o rotatie a rotilor motrice inseamna 3.5 rotatii ale motorului . ultima viteza , de obicei , are un raport subunitar. 0.90 .

acum , daca la viteza de 100 km/h , in treapta a V-a ai 3000 rpm , cum crezi tu ca dupa perioada de rodaj va putea varia turatia ?
blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
ncristi
:clapping: :clapping: :clapping:

Subscriu la ce spune george.

:coffee:
ciobanu33567
in biggrin.gif
ciobanu33567
in 2 ai 90km/h
in 3 ai 130 km/h(ambele la 6000 de ture)

la 180 km/h ai aprox 5400ture, la 200 km/h ai aprox 5900ture
Andrei38283
Da, da nu ma asteptam sa fie asa de turata. Poate m-am obisnuit eu cu SuperNova. Mi se pare un pic ciudat atata tot. Ma asteptam ca la 3000 de ture sa am o viteza cam de 130Km/h. down.gif
G e o r g e
turata?
de ce zici ca e turata ? atunci vroiai sa ai vreo 250 km/h la 6000 rpm blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

vezi ca la 90km/h graficul cubei de cuplu are un minim local . o mica cocoasa acolo smile.gif de ce oare ? :angel:

in plus pentru a depasi viteza maxima iti mai trebuiau CP ... si asta daca vroiai sa ai o masina mai putin turata in viteza V la 100km/h ...
Andrei38283
Mda, ai dreptate. Cred ca trebuie sa ma obisnuiesc eu cu ea.
Andrei38283
Imi poate spune cineva care e viteza maxima la motorul de 1.6 16v de pe Megane II. Ma refer la viteza atinsa atunci cand nu mai ai pedala deloc si nu la cea inscrisa in carte.
CRG
Andrei, n-o sa gasesti masina pe benzina sub 15,000 de iepuroi si care sa nu fie turata.. Ai avea nevoie de putere mai multa, eventual capacitate cilindrica mai mare.

am prins iarna pe A1 aproximativ 195 la ora, cu pedala la fund.

De curiozitate totusi: de ce vreti sa va luati megane? Stii expresia: suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.. :angel:
Andrei38283
QUOTE(CRG)
Andrei, n-o sa gasesti masina pe benzina sub 15,000 de iepuroi si care sa nu fie turata.. Ai avea nevoie de putere mai multa, eventual capacitate cilindrica mai mare.

am prins iarna pe A1 aproximativ 195 la ora, cu pedala la fund.

De curiozitate totusi: de ce vreti sa va luati megane? Stii expresia: suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.. :angel:

195 la ora cu motorul de 115CP. Mi se pare cam putin. Nimeni nu vrea sa-si ia megane. Taica-miu si-a luat asta vara si eram curios sa stiu cat prinde deaia am intrebat.
V l a d
am atins cu a mea 215 la un consum instantaneu de 18.9 biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.