Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimbare motorizare
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
malignus48078
cine stie un meseriash care sa schimbe un motor pe benzina cu un diesel? cat ar costa? la RAR cat costa trecerea in talon? motorul care se monteaza ce acte tb sa aiba in vederea mentionarii? mersi mult si astept raspunsurile voastre
madalina
Pentru a schimba motorizarea trebuie sa schimbi: motor, cutie, bord, planetare, instalatia electrica de pe motor...

Mai bine vinzi masina si iti iei aceeasi masina cu motor diesel din fabrica, iesi mai ieftin.
Eugen OmegaFan
QUOTE(malignus48078)
cine stie un meseriash care sa schimbe un motor pe benzina cu un diesel? cat ar costa? la RAR cat costa trecerea in talon? motorul care se monteaza ce acte tb sa aiba in vederea mentionarii? mersi mult si astept raspunsurile voastre


Nu ai specificat despre ce masina este vorba.
Asa cum a spus si Madalina, se schimba motorul, cutia de viteze, planetarele daca este tractiune fata sau tot grupul daca este tractiune spate, instalatia electrica, contactul pt a avea pozitie incalzire bujii, releu bujii incandescente, elemente ale bordului, daca nu bordul complet, radiatorul de racire ( la diesel este mai mare) furtunele aferente, etc.
Eu am facut acest lucru acum cativa ani la un Opel Omega si pot sa-ti spun ca nu este rentabil. Cand tragi linie si vezi cat ai investit ( avand in vedere ca motorul si cutia costa o gramada de bani si nici nu ai garantia ca sunt perfecte) tinand cont de pretul motorinei, sfatul meu este sa o lasi asa cum este, sa o vinzi si daca vrei neaparat diesel cumpara una cu aceasta motorizare din fabrica! :wave:
Succes!
malignus48078
aveti perfecta dreptate...tb facute calcule riguroase..oricum eu zic ca s-ar simti diferentza dintre consumul pe benzina ( e vb de un Range Rover 3.9 V8 180 cp cu un 2.5 D) si cel pe motorina dar tb sa faci multi km cu acea masina ca sa amortizezi investitia..am vb cu un nene cu un service si facea sa para totul atat de simplu..ca ii ia cam o sap.si ma costa manopera 300 de euro..sad.gif..si ca doar tb sa gasesc motor si cutie manuala ca Range-ul are automata..eram tentat sa fac schimbarea ca masina care e de vanzare are un pret bun dar in nici un caz nu ash conduce-o pe benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.