Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina second.. ce optiuni am ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
jan48302
Caut de vreo doua saptamani sa-mi iau o masina pe la 5-6000 euro. As vrea un bmw 92-95 sau un golf 3 mai dotat dar nu gasesc sad.gif
Am cautat pe autovit, pe masini.ro, pe anuntul.ro, in targ (stiu ca nu-i recomandat) si ma gandesc sa merg sambata in targ la brasov (sunt din bucuresti). Mai am alte optiuni ? Ma refer la locuri unde sa gasesc o masina buna.

Cand sun pt o masina convenabila e deja vanduta (samsarii au invatat si ei se pare cu netu) sau daca nu e vanduta e departe de descrierea din site/ziar. De unde as mai putea lua o masina ? Ma cam grabesc.. stiu ca nu e bine dar circul destul de mult cu taxiul si ma rupe la buzunar. Si nu vreau sa iau alta firma.. la banii astia nu se merita mai nimic.

Any ideas?
Multam'
petre 1
Eu cred ca ai postat gresit ,esti pe versus :ban: ;iar la banii astia gasesti si alte masini bune (opel)si cu ceva obtiuni.
Gociu75
diesel sau benzina?
la diesel, gasesti un mercedes w124 de prin 86-88. Si sunt masini f bune, fiabile. La benzina, creste nr de optiuni: opel vectra, un golf sunt multe posibilitati...
G e o r g e
cred ca glumesti sa dai pe o masina de 20 de ani 6000 E ? blink.gif
cosmin45741
da, decat o vectra de 10 ani, sunt convins ca e mai fiabil un mert de 15-20.
deja masinile au cateva sute de mii de km, iar cel putin cu motorul diesel de pe 124, nu prea ai probleme.
ca sa nu mai vorbim de elementele de directie si suspensie, care iarasi la o alta masina sunt terminate...
taica'miu are printre altele o cobra din 79, 3000 d, care merge unsa. nu vrea sa se desprinda de ea si pace. desi o foloseste numai cand se duce la tara, ii e draga tare..am luat-o si eu vara trecuta si m-am dus la pescuit cu ea.. am avut placuta surpriza, ca, in afara de motorul cam puturos, am intrat pe niste drumuri infioratoare si mi-am batut joc de ea...adica mergeam cu 40-50 prin niste gropi groaznice... nu batea nimic la ea, dar absolut nimic si nici plasticurile din interior nu se auzeau deloc...in 10 ani de cand o are nu stiu sa fi schimbat decat o data amortizoarele si pivotii fata...super masina, ce sa zic?? iar motorul l-a segmentat o data, dar oricum nu a fost o gaura in cer...si are 380000 km...

asa ca ai grija mare ce cumperi la banii astia.. ori gasesti o masina de 2-3 ani maxim si cu km rezonabili, ori mai degraba orienteaza-te spre ceva mai vechi, dar sigur......
jan48302
NU stiu cine se ocupa de administrarea forumului dar vad ca nici macar nu citeste mesajele inainte sa le mute.. eu am intrebat ce alte optiuni am in sensul de: DIN CE ALT LOC IN AFARA DE TARG, SITE SI ZIAR AS PUTEA SA IAU O MASINA?

si aici nu stiu exact ce alte posibilitati sunt.. mi-a venit ideea de ex sa merg pe la service-uri poate stiu aia ceva p'acolo.. sau sa stau in fatza la rar ?

modelul o sa fie bmw (benzina sau motorine, nu ma intereseaza) sau golf3 cu peste 110 cai.. deci nu e nici un versus aici

sper ca m-am facut inteles acum smile.gif
madalina
Stai pe strada si te uti dupa masini cu anunturi in geam.

Trebuie sa cauti cu rabdare, pana gasesti ce vrei tu. Vanzatorul trebuie sa dea un anunt undeva, sunt sute de siteuri cu anunturi auto numai in .ro, sunt zeci de ziare cu anunturi auto, crezi ca sta vreun vanzator cu masina in garaj si transmite prin telepatie ca vinde o masina?
G e o r g e
sau imparti biletele pe la masinile care iti plac cand mergi pe strada smile.gif
robert
"Stai pe strada si te uti dupa masini cu anunturi in geam"
"sau imparti biletele pe la masinile care iti plac cand mergi pe strada"

Omu intreaba serios si voi faceti misto de el! Marfa de admini....
robert
moderatori, scuze
G e o r g e
cine a inceput ?

QUOTE
DIN CE ALT LOC IN AFARA DE TARG, SITE SI ZIAR AS PUTEA SA IAU O MASINA?
cosmin45741
sorry, pt sfaturile nefolositoare.
oricum nu te grabi, indiferent de unde o sa iei masina. daca te grabesti risti sa iei teapa, asa ca mai bine mai strici 1 suta-2 de euro pe taxi blink.gif
madalina
Golf 3 sau BMW din 92-95 nu sunt euro3. Asa, logic, gandit, tu trebuie sa iei masina de un proprietar roman, ce a inmatriculat-o cand inca se putea. Corect?

Daca un astfel de proprietar se decide sa vanda masina, va face astfel: vascrie pe masina ca e de vanzare, va da un anunt in ziar, net si/sau se va duce in targ. O alta solutie este buy-back-ul si poti cauta masinile in parcurile auto ale dealerilor ce folosesc buy-back, dar sistemul este prost pentru vanzator, deoarece masina este subevaluata. Iar aceste parcuri auto, au si ele site-uri, dau anunti pe net, in ziare etc - inclusiv aici pe masini.ro sunt parcuri auto ce se ocupa de vanzari sh.

Nu exista alt loc de gasire a masinilor decat in anunturi date pe net sau ziare sau in targuri.

Se poate intampla sa mergi pe starad si sa gasesti o masina intr-o parcare cu anunt de vanzare pe ea.
Maff
Intra pe siteurile nemtesti gen mobile.de si o sa gasesti acolo mai multe masini, indicat este sa te uiti la masinile care sunt fabricate incepand din 2000-2001 care sa aiba macar euro 3 sa poti sa le inscrii.
petre 1
Se mai fac si licitatii pe net ,prin ziare ........etc
Gociu75
mercedes w124, diesel, e una din cele mai fiabile masini. Ruleaza 500k km fara probleme. Din acest motiv sunt f scumpe si nu se gasesc f des. Eu sunt fericitul posesor al unei astfel de masini si o recomand cu caldura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.