Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat - fiabilitate si consum mic (rezonabil)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragos48534
Salutare,

De cateva saptamani bune, intreb cunostinte, prieteni, etc. cam care ar fi cea mai buna varianta pentru o masina ce va rula zilnic Ploiesti-Bucuresti (cca 3000-3500 km/luna). Din cate v-ati dat si voi seama, consumul si fiabilitatea sunt extrem de importante, dar pe de alta parte si un minim de confort ar fi recomandat.

Initial m-am gandit la un 207SW, Astra 1.7TDi, MII Sedane, Octavia ... dar, bineinteles, in timp am ajuns sa "descopar" ca 207 consuma mult mai mult (1.6HDI), Astra acceasi poveste (dupa spusele altora); in concluzie sunt total derutat ..

In consecinta apelez la cunoscatori, si, tinand cont de nevoile mele, as dori un sfat :
Noua ?
SH?
207 ? Astra ? MII ? Octavia ? lista ramane deschisa
madalina
In afara de motor diesel, fiabilitate, ce conditii mai trebuie sa indeplineasca? Bani, dotari, spatiu interior/bagaje, garantie etc etc?
Dragos48534
Ca buget nu am cum sa investesc mai mult de 15000 Euro, iar asta ar insemna un leasing, etc.
Ideal ar fi undeva pe la 10mii, ca sa o pot cumpara cu "banii jos". Iar in ceea ce privesc dotarile, si cunostintele mele in materie, nu prea am idee, presupun ca un ABS, AC .. Ca spatiu, 307 mi se pare ok.
ionut35955
Daca vrei ia-ti un Focus diesel, am eu unul la anunturi.
G e o r g e
vorba aia : ma ne lasi ?

eu unul sa fiu numai din pricipiu nu as lua masina asta careo recomandezi asa :evil:
Obuzel
Pentru o masina care face zilnic naveta o conditie esentiala este sa nu te lase in drum.

Deci sfatul meu este sa renunti la ideea cu SH.

Ca dotari pentru caldurile de vara recomand calduros AC.

Pana in 10.000 cu totul ar fi o varianta demna de incercat Clio Symbol dci.

Pana in 15.000 cu totul poti sa te uiti la un Nissan Almera 1.5 dci, un Ford Fusion TDCi, o Skoda Octavia tour 1.9 TDI, un Megane II sedan 1.5 dci, Peugeot 206 SW si 307 1.6 HDI, o Skoda Fabia combi 1.4 TDI sau 1.9 TDI, un opel Astra 1.7 DTLI sau un Polo cu motor de 1.4 TDI.

Vezi si tu care iti place.
madalina
Ionut ai un avertizment.

OT: AI descoperit daca ai sau nu alarama la focus?
ionut35955
ok madalina,n-am stiut ca e ilegal.Nu am alarma ci doar imobilizator electronic.
Dragos48534
Din ce m-am uitat pe site-urile producatorilor, as avea de ales din urmatoarele variante:

MII Sedane 1.5 dCi
Astra Classic II 1.7
206 SW 1.4 Hdi
Fabia 1.4 TDi
307 1.6 Hdi

Voi pe ce varianta m-ati sfatui sa merg ? Hai sa luam criterii principale fiabilitate/consum/valoare la revanzare.

Multumesc
G a B r I e L
eu as alege astra... cu 8000-9000 e iti iei o masinuta de prin 2002-2003 aproape full daca stai putin si cauti.. deoarece putine sh de astea sunt echipate complet... sub 100000 km ... adusa recent in tzara.. consumul e mic ... 5,5% mediu... 6,5% oras .... 4,5 -5 % afara..depinde de stilul de condus.... spatiu rezonabil... daca alegi varianta caravan chiar nu o sa duci lipsa de spatiu.. dupa parerea mea eu iti recomand motorul de 2.0 DTi de 101 CP .. daca iti place cum arata masina ... cerceteaza ofertele de genu`.. succes la alegere! :arigato:
cosmin45741
vezi ca au astia de la opel o oferta imbatabila la astra.
1000 de euro discount plus, daca o iei pe firma inca un discount de 5%...
problema e ca trebuie sa astepti pana la sfarsitul lui august.
eu m-am uitat pt maica'mea si am gasit un 1.6 de 105 cai, cam cu tot ce-i trebuie (incl. jante pe 16 de aliaj) si cutie automata.
daca renunti la aia s-ar putea sa-ti iei diesel..
si totul cam la 12000 cip. super pret, nu?
adrian47392
Nu-mi place sa ma bag in discutii de genul asta caci imi inchipui ca tre sa-ti asumi si o oarecare responsabilitate cind consiliezi pe cineva. Si eu nu vreau sa o fac.
Un lucru pot spune: servisarea unei masini de provenienta Franta (ma refer la pret piese si consumabile) este cel putin dubla daca nu tripla fata de o masina nemteasca. Asta pentru ca (banuiesc) pe orizontala francezii nu prea dau licente de productie piese. Cred ca asta e politica lor: iti baga pe git o masina ieftina si apoi se scot cu piesele. Vorbesc de pe pozitia unui consumator de piese pentru turisme de varii proveniente.
madalina
Daca discutam de piese, hai sa vedem concret de la posesori cat costa un filtru de ulei, de aer, de polen sau orice alta piesa schimbata intr-un service reprezentanta. Concret, din experienta personala.
G e o r g e
adrian ... un cuvant pt tine : povesti !

arata-mi 2 facturi pt aceasi piesa/operatie de la o frantuza si germana smile.gif
Dragos48534
In primul rand tin sa va multumesc pentru sfaturile oferite. In concluzie m-am gandit sa merg pe o varianta Astra 1.7 TDi, acum incepe vanatoarea, sper sa fie o alegere buna ... :)

Multumesc
CRG
si eu stiu un prieten care isi ia (zilele astea) Astra H cu 14% discount !!! Adica 2,600 EUR in cazul lui (1.8 125 CP).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.