Help - Search - Members - Calendar
Full Version: accent
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
bratu48415
e buna masina?
vad ca la consum sta bine , la garantii sta bine atunci sa ne cumparam accent
pana30005
hai
G e o r g e
unde ?
Zetics40545
1. B-dul exppozitiei nu stiu cit ( in spate la romexpo)
2. B-dul Titulescu nu stiu cit -gasiti usor, mai sint citeva reprezentate p-acolo
3. B-dul Decebal nu stiu cit, linga P-ta Alba Iulia...biggrin.gif biggrin.gif
Maff
Pai gata, eu deja m-am imbracat, ne intalnim cu totii si dam navala, sau mergem pe rand?
Zetics40545
QUOTE(bratu48415)
e buna masina?
vad ca la consum sta bine , la garantii sta bine atunci sa ne cumparam accent


Acu fara gluma, daca nu te numeri printre cei pentru care by default masinile koreene nu sint masini, atunci eu o consider o masina buna la pretul/accesoriile/garantia pe care o ofera. Intr-adevar, eu personal mor de oftica din cauza ca au taxe vamale, dar asta e...de ce sa dam putin pe o masina cu ochii oblici cind putem sa dam mult mai mult pe una facuta in uie...
bratu48415
sunt hotarat sa o iau
chiar si cu acele taxe vamale si toate celelalte daca o cumperi in leasing te duce mai putin decat cu banii jos
la accentul 1.3GL full este 8390 EURO, iar cu tot cu dobanda si cu o valoare reziduala de 1650 EURO si pe 5 ani pretul ajunge la aproape 11700 EURO
Maff
Nu stiu daca vrei cu adevarat sa iei un accent, insa sa stii ca este o alegere buna.Este ieftina in comparatie cu alte masini din clasa ei care ofera acelasi lucru, insa sa te gandesti si la service, care este un pic mai scump decat la Renault, de exemplu.Iti spun asta, pentru ca din cate vad te gandesti si la partea financiara a problemei.Ar trebui sa te interesezi si de costurile de intretinere, nu sa-ti fure ochii pretul la care achizitionezi masina.Eu am avut accent si am fost multumit, insa dupa a doua revizie nu am mai fost la hyundai, pentru ca era destul de scump sa fac revizia la ei.Fac si destul de multi km pe an si asta insemna sa fac macar 7-8 revizii pe an( care se fac la 10k km).Nu m-a interesat sa pastrez garantia de 3 ani(atunci, acum este de 5 ani).Oricum eu schimb masina cam la 1 an, 1 an jumatate.Dar nu stiu cum vrei tu sa o conduci, cat vrei sa o tii.Gandeste-te si la service.Este una din chestiile la care foarte multa lume nu se gandeste atunci cand cumpara o masina.
bratu48415
ms ai dreptate nu m-am gandit la acest aspect.
chiar o sa ma interesez si o scriu sa afle lumea.
nu stiu cat am de gand sa tin masina dar nu cred ca o sa fac zeci de mii de km pe an.
bratu48415
clio dci motor 1.5 este la acelasi pret dar are 24 garantie(100000km). cu toate ca la consum se vede.
Maff
Ce se vede la consum? blink.gif
bratu48415
ma refer la faptul ca este mic consumul dar nu imi place garantia de 24 de luni pe care o are clio
Maff
Este consumul mai mic si sa te gandesti si la ce ti-am spus, intre clio si accent diferenta la revizii este destul de mare, fiind in favoarea lui Clio.Asta ti-o spun eu care am avut amandoua masinile.
eddie
Am fost intrebat de la dealer-ul Renault de la care am cumparat masina daca vreau o extindere a garantiei masinii.Asta acum vreo 2 saptamani,dar sunt sigur ca cine stie cati bani vor....
Maff
Si la cat se marea garantia?Pe ce perioada?Oricum eu cred ca chestia asta cu garantia la 5 ani nu foloseste la mare lucru, sunt facute in asa fel incat sa reziste la atata.Ar fi fost mai bine sa dea si cei de la Hyundai macar 2 revizii gratuite, poate atunci ar fi cumparat mai multa lume masina.Parca pe prima o au gratuita.Dar prima, din cate imi amintesc eu, este la 1k km.Si parca si la aia platesti consumabilele...........
bratu48415
da la 10000 de km este prima revizie, dar mai bine o faci pe la 8000.
din privinta banilor am un avantaj ...sa spunem ca nu ma costa chiar atat cat costa o revizie normala.
Zetics40545
La Accent, reviziile sint la 15000km, prima fiind la 1000km cind manopera e gratuita (ulei + filtru a costat cca 1.600.000lei). La euroiul actual, o revizie (pentru benzinare) inseamna cam 8.5 milioane cu tot cu TVA. La diesel e mai ieftin, cca 6 milioane.
ncristi
QUOTE
La euroiul actual, o revizie (pentru benzinare) inseamna cam 8.5 milioane cu tot cu TVA. La diesel e mai ieftin, cca 6 milioane


Poate invers blink.gif ...stiu ca la majoritatea marcilor revizia la benzina este mai oeftina de cat la diesel blink.gif
G e o r g e
asa este smile.gif

8.5 mil mi se pare enorm de mult .
Zetics40545
QUOTE(cristi36176)
Poate invers blink.gif ...stiu ca la majoritatea marcilor revizia la benzina este mai oeftina de cat la diesel blink.gif


Nu si la Hyundai... :minigun: , am vazut tabela afisata in service si am si intrebat pe unu' p-acolo, si mi-a confirmat ca la diesel e mai ieftin. Explicatia: ca la benzinare se este mai multe filtre, rahaturi...bla bla.

Ma rog, eu stiam dinainte sa imi iau masina cit costa service-ul, si mi-am asumat riscul. Dat fiind faptul ca nu merg mai mult de 10-12 miii de km pe an...am acceptat aceste preturi.
Maff
Da, daca nu mergi asa de mult, cu merg eu , de exemplu, merita.Oricum pretul masinii este foarte mic fata de concurenta.Mai ales daca o iei in leasing.Dar dupa cum spuneam, daca ai de la 5-6 revizii in sus pe an, nu mai merita, pentru ca deja ajungi la niste sume destul de mari..........Din cate stiam eu asa este, la benzina este mai scump decat la diesel.
bratu48415
NICI EU NU MERG MAI MULT DE 10-12 MII PE AN ...CRED... DAR DACA VREI SI MASINA BUNA TREBUIE SA O INTRETII.
AVAND IN VEDERE CA PLATESC O RATA DE LEASING DE 150 EURO CU TOT CU ASIGURARE CE MAI CONTEAZA CA PLATESTI 2 MILIOANE LA O REVIZIE AVAND IN VEDERE CA S-AR PUTEA SA FACI REVIZIA LA MAI MULT DE UN AN.
G e o r g e
termenul dintre revizii nu trebuie sa depaseasca 1 an ! adica poti face 0 km intr-un an dar filtrele si uleiul tot trebuie schimbate .
bratu48415
crezi ca daca dai o gramada de bani pe masina si nu mergi mai mult de 10000 km pe an mai conteaza 200 euro?
G e o r g e
DA biggrin.gif
Zetics40545
La orice masina faci revizii, deci e important cit dai in plus fata de Clio, sau Fabia de exemplu! Adica undeva la vreo 100E in plus pe an (in cazul nostru ca mergem putin) ceea ce nu prea mai cred ca e chiar atit de mult. Cum spuneam, eu mi-am asumat acest lucru.
Alex49136
Am vb cu un consultant vanzari(coleg) care a calculat exact cat costa revizia.....si s-a ajuns la 350lei/km.
Hmmmm o groaza de bani :boxing: ( calcul facut cu un client )
Zetics40545
Nice! Deci daca merg cu Petrom 95 in loc de Petrom 99+, imi scot revizia!
bratu48415
si masina ce zice?
G e o r g e
par par par poc , par par par poc .... biggrin.gif
Zetics40545
Azi tocmai mi-a zis ca sīnt looser, doarece merge mai bine cu 95 decit cu 99+peshte prajit... bicycle.gif
Maff
Eu o incerc pe aia de la OMV 100.Am fost multumit cu 99+.La Symbol prima revizie a fost 2 milioane.La Accent era 140 Euro parca si dupa 10k km crestea vertiginos as spune.............Pana la urma marea majoritate a oamenilor care cumpara masini pana in 10k euro nu au asa de multi bani.Deci 200 euro+ inseamna destul pentru cineva care mai plateste si rata+casco la o masina din clasa asta.Probabil ca nu s-a uitat la o masina ieftina degeaba.
Zetics40545
La Accent, prima revizie (la 1000km) a costat cca 1.6 sau 1.8 mil. Restul sint fix 238E, cu tot cu TVA.


Sint de acord ca au preturi foarte mari, d-aia si pierd o gramada de clienti. Dar eu imi permit. Cum spunean parca mai sus, pt mine 100E in plus pe an fata de alta masina nu ma darima. Daca aveam mai multi bani deoparte pentru avans, imi permiteam si o masina mai sus, de ex o Elantra sau M2. Asa...ramin cu Accentul, de care de altfel sint foarte multumit so far.
Zetics40545
La Accent, prima revizie (la 1000km) a costat cca 1.6 sau 1.8 mil. Restul sint fix 238E, cu tot cu TVA.


Sint de acord ca au preturi foarte mari, d-aia si pierd o gramada de clienti. Dar eu imi permit. Cum spunean parca mai sus, pt mine 100E in plus pe an fata de alta masina nu ma darima. Daca aveam mai multi bani deoparte pentru avans, imi permiteam si o masina mai sus, de ex o Elantra sau M2. Asa...ramin cu Accentul, de care de altfel sint foarte multumit so far.
Ionut48047
Eu am platit la rev de 1000km 2 milioane. Sa vvedem acum la 15000 cat o fi. Sunt multumit de masina dar cred ca pretul ieftin vine din faptul ca producatorul mai recupereaza din revizii, service. Imi vine in minte un exemplu: imprimantele color sau foto sunt extrem de ieftine in ultima vreme, dar uitati-va cat de scumpe sunt consumabilele. Asta e, se subventioneaza probabil. Probabil costul masinii este pret de achizitie (chiar si rate) + costuri din urmatorii 3-4 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.