Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme corsa 1.0 2000, ajutor !!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
florin48160
Prietena mea are un corsa de 1.0 din 2000, luat de nou de la Erebus. In primele luni am aobservat o trepidatie nasoala la motor. L-am dus la garantie de vreo 5 ori, de fiecare data cica "s-a rezolvat".

Acum, dupa atatia ani (masina a iesit -evident- din garantie) problema persista. La plecare trepideaza ingrozitor, dupa plecare se ineaca pana ajunge in turatii mai mari, exact cum a facut de noua.
Nici vizita la service de dupa garantie nu a rezolvat nimic, am crezut ca nu vor acei domni sa o plateasca din banii OPEL.

In plus, directia este la pamant:
- viraj stanga foarte usor (prea usor)
- viraj dreapta trebuie sa tragi serios de volan plus ca la un punct directia efectiv "agata" .... trebuie sa tragi bine sa treci de punctul ala

Mai mult decat atat: PLOUA IN MASINA
- daca e lasata in ploaie o ora, apare o pata ingrozitoare deasupra portierei dreapta, pe tapiserie ....

Daca aveti idee incotro sa ma duc sa scoata ceva din masina asta, va rog dati de stire.

Multumesc
G a B r I e L
sfatul meu.. daca nu ai vadnut`o pana acum dupa atata timp de cend persista problemele.. e sa te duci cu ea intr`un service sa o "aranjezi" cat de cat si sa o vinzi... intr`o zi cu soare.. :) ca sa nu aiba pete pe tapiserie... sau daca vrei sa o tii pt. tine repara directzia ca nu`i de joaca !!! :wave:
florin48160
Masina trebuie vanduta oricum, eu am un MeganeII, iar blonda mea a primit masina de la serviciu asa ca vrem sa o dam.
Inainte sa o punem la vanzare as vrea sa o rezolv totusi si nu stiu in ce service sa ma duc cu ea, daca aveti ceva recomandari .... merci!
G a B r I e L
daca tot e s`o vinzi dute si tu intr`un service mai "fara renume" daca se poate zice asa.... ca doar n`o sa mai stie nimeni in ce service ai fost :) .. "aranjeaz`o " putin si la targ in vitan cu ea ...

ps: mai incet cu "reklamele" :)) ... aici e un forum despre masini nu despre femei :bicycle:
madalina
Ce-mi plac sfaturile astea!!! :evil: :evil: :evil:

Daca ai fi tu cumparatorul, ti-ar conveni sa ai o asa masina!

Din acest motiv le recoman tuturor sa faca o verificare cat mai serioasa a unei masini sh.
florin48160
CORECT .... mai oameni buni, hai sa reformulez putin:

Nu vreau sa dau o teapa cuiva si sa-i vand cioara vopsita, vreau doar sa imi spuneti daca cunoasteti vreun service bun specializat pe OPEL la care sa pot rezolva problemele si sa vand cuiva o masina in regula.

Daca doream o cosmetizare si atat, o faceam pana acum!

Merci!
madalina
Eu am dus Corsa mea numai la Dibas si am fost foarte multumita. Potyi sa incerci acolo - mai intai intreaba cat te costa, normal.

mai poti incerca si la Augsburg, dar la ei am auzit si de exeperinte foarte fericite, si de experiente neplacute.
G a B r I e L
nu cred ca la toti le convine sa faca o constatare sau sa schimbe un lucru minor... comsumabile... la dibas.. mai bine le schimba intr`un alt service fara asa un nume... dar la care poate se face treaba mai buna... la dibas cumperi si renumele firmei (si calitatea de reprezentanta opel...)

si in plus daca ala care o cumpara.. nu ii face o verificare.. nu se intereseaza de trecutul masinii.. lasa`l sa o patzeasca.. si o sa se invete minte.... chiar crezi ca toti sunt asa corecti....?? .. si chiar crezi ca poti "reusi" in viatza daka te rezumi la a fi cinstit/a ??? parerea mea personala e ca nu.. no ofence ! :wave:
madalina
Ti se pare ca directia este o consumabila sau un lucru minor?!? Sau problemele la motor?

Cat despre corectitudine, da cred ca poti reusi in viata fiind corect.

Cat castigi de la o astfel de masina? Merita sa pacalesti unce poate a facut economii peste economii pentru a-si lua acea masina?
Sebastian39516
Nu stiu cat o sa te pot ajuta insa o sa pun cateva intrebari lamuritoare sau o sa comentez unele lucruri:
-ploua in masina...ai verificat chederul pe partea dreapta sau cat de bine preseaza usa acest cheder la inchidere? Imi vine greu sa cred ca ai plafoniera gaurita de rugina sau din alt motiv...Pe langa verificarile de mai sus, poti sa incerci si urmatoarea solutie: cumperi un tub cu silicon, dai la o parte chederul de pe marginea de tabla a caroseriei, pui silicon in zona unde sesizezi ca intra apa si apoi montezi la loc chederul peste siliconul respectiv...
-viraj stanga f usor iar dreapta extrem de greu...ce fel de sistem servo ai?adica este electric, asa cum am eu la Opel Corsa 1.2 din 2001 sau e hidraulic, cu pompa pe fulie + ulei servo, conducte care intra si ies din caseta etc? Daca ai sistemul electric, exista posibilitatea ca senzorul care detecteaza miscarea axului volanului catre dreapta sa nu functioneze. Astfel, atunci cand misti volanul catre dreapta, comanda mototrului electric nu se mai realizeaza(pt ca nu senzorul nu sesizeaza miscarea catre dreapta) si practic nu are cine sa te ajute...
-partea cu mototul o comentez in urmatorul mesaj(limita de caractere/mesaj:))
Sebastian39516
-Stiu ca motorul acesta e in 3 pistoane...deci cam vibreaza si singur chiar si atunci cand functioneaza perfect...Totusi, trepidatia de care vorbesti se inregistreaza doar la plecare sau si cand stai pe loc, la relanti? Daca o accelerezi, pe loc fiind, se duce usor in turatie sau "tuseste"(ma gandesc la injectoare, bujii, aprindere etc)? Astept sa-mi raspunzi la aceste intrebari si apoi o sa-mi intreb mecanicul meu ce sfat sa-ti dau. Imi trece prin cap inca o intrebare: ti-a verificat vreodata cineva, pe unde ai mai fost cu masina, transmisia?
Nu sunt un GURU in mecanica auto, chiar nu am prea multe tangente cu acest domeniu pt ca nu am timp sa fac asa ceva, dar sunt unele lucruri pe care le-am invatat de la cei care mi-au reparat masinile in timp, mecanici de ocazie sau la care ma duc tot timpul(de fapt e doar unul care-mi este si prieten) si sper sa-ti fiu de folos daca nu cumva ai incercat tot ce se putea in legatura cu masina ta... sad.gif
G a B r I e L
madalina: nu e vorba de cat castigi la aceasta masina.. ci e vorba ca daca stai sa o repari sa fie ok.. pierzi la vinderea ei.. si daca o repari ok si o tii pt. tine nu prea renteaza... o sa apara iar probleme.... asa ca decat s`o tii pt. tine pana tre s`o duci la fier vechi.. mai bine o "aranjezi" putin acum si scapi de ea ("aranjarea" asta nepresupunand nush ce reparatii la DiBas.. care se pot face si intr`un garaj..) .. parerea mea.. no ofence :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.