Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia cerato
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
ciobanu48342
Kia Cerato... stie cineva ceva de modelul acesta?
un prieten care doreste achizitionarea unei masini si este in aceasi situatie ca mine, NU NE putem hotari.
Am citit numai lucruri bune despre cerato.
Nu stiu dc este chiar asa dar am vz un spot in care sustinea ca ar avea 10 ani garantie si am citit despre ascensiune kia pt urmatorii 10 ani.
Pana acum metodele au dat roade, lucru confirmat de JDD power
ciobanu48342
scuze. in ro garantia este de 3ani /100.000km.
Au urcat o multime de locuri in jdd power
Vor sa egaleze calitatea TOYOTA
adi45619
Hai sa o comparam cu o masina mai cunoscuta (Astra H)aparuta cam in aceeasi perioada :

Kia Cerato Hatchback 5d 1.6 16v
--------------------------------------
Top speed 186 km/h
Acceleration 0-100 km/h 11.0 s
Average consumption 6.8 l/100 km (Red.)
Max Power 77.2 kW (JIS) 5800 rpm
Max torque 143 Nm (rpm) 4500 rpm
Curb weight 1175 kg

Opel Astra (H) Hatchback 5d 1.6 16v
--------------------------------------------
Top speed 185 km/h
Acceleration 0-100 km/h 12.3 s
Average consumption 6.6 l/100 km (ECE)
Max Power 77 kW (ECE) 6000 rpm
Max torque 150 Nm (rpm) 3900 rpm
Curb weight 1265 kg


autoindex.org
ciobanu48342
ok, dar din cate vad kia este mai performanta decat astra.
De ce nu ai pus si preturile????

Astra essentia 11.848 CIP

Kia cerato EX este 10.580 CIP

Am aflat ca Cerato are suspensie independenta spate, ceea ce ii asigura o tinuta de drum f buna si am mai citit ca este f f silentioasa.
despre astra nu am citit, dar pretul este m mai mare.
Kia are f multe dotari in banii astia
Andrei Suzuki
Nu comparati Cerato cu AStra H.Daca tot vreti o comparatie,comparati-o cu Astra G.Chiar am vazut acum cateva luni intr-o revista de la noi un test comparativ intre Astra H 1.6,Octavia 1.6 si Cerato 1.6. Kia a iesit pe ultimul loc atat la motor,tren de rulare,spatiu interior+portbagaj,cat si la general.Deci,din pacate nu prea e reusita,chiar daca arata destul de bine.
adi45619
Astra G era la vremea ei in competitie cu Shuma II. Iar daca ne uitam la date Shuma II era mai buna decat Astra G.
Cerato nu sta rau daca e sa ne luam dupa date. Oricum e mai rapida decat Astra G. Diferenta e prea mare ca sa fie inventata(11s/12,3). Si este si logic pt ca Cerato e mai usoara cu 100 kg iar la motor e la egalitate cu Astra.
adi45619
QUOTE(Andrei Suzuki)
chiar daca arata destul de bine.


Si totusi mai bine arata Shuma II. biggrin.gif Am vazut Cerato la un showroom si mi se pare destul de comuna. blush.gif Parca au renuntat la originalitate.
ciobanu48342
Nu vad de ce octavi sau astra H ar fi deasupra lui cerato la:
-motor
Octavia tour 1.6 102 cp, 0-100:11,8, consum mediu: 7,1 pret versiunea baza 11.000 CIP
Astra H 1.6 105cp, 0-100:11,3, consum mediu: 6,7 pret versiunea baza
9.500 CIP
CERATO 1.6 104cp 0-100:11.0, consum mediu: 6,8 pret versiunea baza
9.413 CIP

Singura cu care am putea sa o comparam ar fi astra, dar care are mai putine dotari std ca CERATO.
Evolutia Kia(ajungand la o calitate m mai buna dect cea a lui opel) asigura ca aceasta marca va ajunge cel putin la nivelul lui Toyota.(sper)
ciobanu48342
Dorin sa urce in top banuiesc ca calitatea serviciilor si masinilor va fi foarte buna.
HYundai elantra este in jd putin mai jos de corolla, iar kia face parte din Hyundai motors.
Kia are ac motoare ca Hyundai numai ca la Hyundai are garantie 5ani. (unica in ro)
G e o r g e
doar la motor + cutie smile.gif
adi45619
Cred ca ar trebui semnalate niste greseli de pe masini.ro.
La Shuma II 1,6L sunt niste date eronate zic eu, pt ca nu mai apar nici unde pe net:

"performante
Viteza maxima 196 km/h

consum la 100 km
Consum mixt 7.2 litri
"

Peste tot am vazut vmax. 185km/h si consum mixt 8/100km
ciobanu48342
Azi am tot cautat sa mai citesc ceva despre cerato(Spectra in usa) si nu mi-a venit sa cred ce am gasit.
Am dat un srch pe google "kia forum" si am gasit un forum numai despre kia, in special cerato/ spectra.
UIMITOR :naughty:
Cititi asta. (nu mi-a venit sa cred)
ciobanu48342
nu imi incape poza si nici nu mai stiu unde am gasit-o!!!!!!
are 108kb
ciobanu48342
am gasit pe kia-forums.com
http://spectraman.freeservers.com
ciobanu48342
cred ca jd nu mint!!!
Nu ma asteptam
Maff
Am fost curios de preturile pentru Cerato, insa le-am gasit doar in catalogul APIA, site-ul Kia fiind in constructie, eram curios de ce echipare are in standard, optionalele, dar din cate vad trebuie asteptat sa dea drumul la site.
Andrei Suzuki
Cu revista in fata:

Kia Cerato 1.6 DOHC
Pret Cip Standard-10.450 euro

Dotari: inchidere centralizata/telecomanda
Airbag sofer/pasager
ABS
Immobilizer
Geamuri electrice fata/spate
Aer Conditionat
Volan reglabil in inaltime
Scaun sofer reglabil in inaltime
Ogilnzi electrice/incalzite
Bancheta fractionabila asimetric.

Si astea inca nu sunt toate.Sincer ma indoiesc ca nu are AC,proiectoare sau alte maruntisuri.AC-ul nu este la nici o masina prezent.Adica nu este in lista.
In ciuda acestor dotari,a motorului de 105 cp (pe locul 2,dupa Chevrolet Lacetti ca putere) si a celui mai mic consum ( 6.8),Kia iese pe ultimul loc.Deci nu este o masina asa reusita precum pare.

"Kia CErato arata foarte modern,este propusa la un pret competitiv,dar aceste argumente favorabile nu sunt sustinute de caracteristicile masinii.Rigoarea comportamentului rutier lasa de dorit,cutia de viteze are treptele demultiplicate lung,iar portbagajul este cel mai mic din test."
Sursa AMS ianuarie-februarie 2005
adi45619
Am cautat pe net despre JD Powers. Dupa cate mi-am dat seama e o companie care face in mod regulat astfel de studii in State.
Aici e comunicatul de presa:

http://www.jdpower.com/news/releases/press....asp?ID=2005069

Partea interesanta e clasamentul "nr de probleme la 100 de masini". Media e de 118/100.

Scrie si pe whatcar.co.uk despre studiu si ii recunoaste importanta:
http://www.whatcar.co.uk/News_SpecialReport.asp?NA_ID=214562

Ciudat e ca sunt alte rezultate biggrin.gif .Tot pe 2005. Nu inteleg de ce. Poate sunt pt UK. Poate va prindeti voi. biggrin.gif
adi45619
interesant!
model league table:

http://www.whatcar.co.uk/News_SpecialRepor...;EL_ID=3121182#

manufacturer league table:

http://www.whatcar.co.uk/News_SpecialRepor...;EL_ID=3121182#
adi45619
Sunt acolo niste linkuri in partea de jos a paginii:
dealers.

"Click here for the model league table"

"Click here for the manufacturer league table"

La astea am facut trimitere mai sus dar nu mi-a iesit. blush.gif
madalina
Kia este in mod constant printre ultimele locuri in testele de fiabilitate.

Ciobanu, nu mai posta consecutiv. Exista un buton "modifica". Foloseste-l!
adi45619
Inca o incercare. Ar trebui sa apara o poza acum. :ban: Daca nici acum nu merge... :evil:
adi45619
Uite ca merge pana la urma. Mai urmeaza si modelele acum. In doua parti pt ca depaseste 100kb.
adi45619
partea a-II-a:
adi45619
De pe :
http://www.jdpower.com/news/releases/press....asp?ID=2005069
adi45619
Tot de acolo.
ciobanu48342
Kia pe ultimele locuri la fiabilitate, unde ai auzit/citit asta? hai sa intrebam posesorii de kia de pe forum.
Kia a ajuns pe un loc destul de bun si sa nu uitam ca este o marca in dezvoltare si in plina ascensiune.
comparatie:
- MEGANE II bicorp influence (o luam pe cea de 1,4 si 98 cai pt ca cea de 1,6 este net superioara).
are doar geamuri fata el
nu are suporti pahare spate
nu are oglinzi electrice si incalzite
conducte de incalzire spate
iar la capitolul fiabilitate sta f prost!!!
Si lista ar putea continua dar acum am un pic de treaba.

De ce credeti ca sloganul lor este:
"THE POWER TO SURPRISE"
Apropo am uitat sa va spun am fost si am facut un drive-test cu o KIA CERATO 2.0 crdi (nu aveau de 1.6) rosie, full (versiunea ex volan si schimbator piele, clima,etc).Foarte placuta,silentioasa.intr-adevar nu este cea mia fun to drive masina cum este focus 1 sau ibiza, dar este placuta.
CONCLUZIA: ma-a surprins(vezi sloganul)!
Incercati, nu costa va va impresiona
ciobanu48342
nici un posesor?
Nici o alta parere?
daca ar trebui sa alegeti o masina pana in 10800CIP care ar fi alegerea?
(fiabilitatea si calitatea pe primele locuri)
adi45619
Nu sunt prea multi posesori de Kia. Iar cei de pe forum nu sunt pre 'Kia-friendly' biggrin.gif . Inceaca la www.kia-forums.com. Sunt mai multe pareri acolo. Majoritea sunt din US, UK si Asia de Sud-Est.

Ia uite ce am gasit aici. Top 100-2002:

http://www.capital.ro/index.jsp?action=sub..._person_details

Anghel Iordanescu
10-15 de milioane de dolari
Sport
Varsta: 52 ani
Starea civila: casatorit, patru copii
Domiciliul: Bucuresti
Descriere: Detine doua proprietati in Bucuresti, un hotel in Predeal si mai multe afaceri in comert in Bucuresti. Este dealer de masini coreene Kia.
Posirca103389
am si eu o kia cerato ca cea din imaginea de mai sus si vreau sa-mi cumpar si eu spoilere din alea dar nu stiu de unde.stie cineva?
Arnold103444
Eu tocmai mi-am luat un Cerato LX in 4 usi , cu motor de 105 cp / diesel.
Am avut de ales intre Octavia , Megane , Astra si Cerato , iar Cerato a fost cea kre mia placut cel mai mult raportat calitate / pret / confort. o sa pun si niste poze mai incolo cu maina dak doriti. salutare!!!
Arnold103444
am vrut si eu sa mi-l pun insa momentan nu e disponibil in tara...deocamdata astept eleronul din Coreea. Cum aflu noutati legate de kit te anunt;) Bafta !!!
Razvan99594
QUOTE(Posirca103389)
am si eu o kia cerato ca cea din imaginea de mai sus si vreau sa-mi cumpar si eu spoilere din alea dar nu stiu de unde.stie cineva?



SUNTEM O FIRMA DE PIESE AUTO SI ACCESORII IAR PENTRU ACCESORII DE CERATO NE PUTETI SUNA LA 0723606913
Razvan99594
QUOTE(Posirca103389)
am si eu o kia cerato ca cea din imaginea de mai sus si vreau sa-mi cumpar si eu spoilere din alea dar nu stiu de unde.stie cineva?


salut, pentru accesorii de cerato intra pe www.piese-kia.ro si contacteaza-ne
Posirca103389
eu am cerato 1.5 diesel de 9 luni si am 26000 de km si masina se comporta excelent din toate punctele de vedere.consuma in jur de 5,5% mediu si e destul de sprintena.pe forumul asta ar trebuii sa isi spuna parerile doar posesorii acestor masini,nu din auzite k asa e foarte usor sa spui de o masina k e proasta,ca nu merge bine si tot asa...
Arnold103444
siteul nu are niciun produs ? k am intrat si nu apare nik ... ermm.gif
Posirca103389
trimite-le un mail de la ei de pe site si cere-le oferta de accesorii tuning pt cerato si o sa iti trimita ei.eu asa am facut si am primit azi oferta:Eleron - 189 Euro fara tva
Fusta bara fata - 249 euro fara tva
Fusta bara spate - 330 euro fara tva
Praguri laterale - 225 euro fara tva
Arcuri Kia Cerato - 179 euro fara tva
Distantiere janta - 178 euro fara tva
Ornament far - 69 euro fara tva
Cromaj grila radiator - 129 euro fara tva
Arnold103444
ms mult de tot raman dator . apropo posteaza si u niste poze cu masina dak se poate ... si ma gandeam sa facem un topic numai cu Cerato ... ast raspuns
Posirca103389
Asta e masina mea
Posirca103389
Sunt de acord cu propunerea ta.Ma incanta ideea.Imi spui cum facem si te ajut cum pot.Salut
Costanza86138
bai baieti, de ce costa in halu asta de mult o kia din asta in 4 usi cearto face-lift? 17.700 FARA TVA? Pai imi iau 407 la banii astia! Are trapa si piele da ESP sau pilot automat nu stiu sa puna pe ea... Sunt indestructibile cumva? ma tin 6-7 ani numai cu schimb de consumabile? N-as crede!
Arnold103444
Pai fac eu un topic numai cu cei kre detin cerato ? fiecare sa-si spuna parerile , ce ii incanta la ea si ce le displace. dak e il fac akm la MARCI DE MASINI te ast cu poze si pareri (pt posirca...)
Arnold103444
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=15906 acesta este linkul pt toti cei kre detin KIA CERATO sau KIA RIO va astept
ionutdk
salutare abia miam luat un kia cerato nu am cautat nimic despre ea inainte sa o cumpar am vazut anunutul e din 2005 cu 60 mii km in bord nu e cump din tari ca germania sau romania e de undeva mai departe ,eu am cumparat masina din simplu fapt ca mia placut daca aveti ceva de zis despre ea pareri in afara de ceea ce am ami citit pe forum va rog sa lasati un mesaj as fi interesant de cateva ideii pareri despre aceasta masina va multumesc
adrian-RHA
Buna! Atentie la KIA cerato si la KIA in general , benz sau motorina, la bagat in treapta inapoi, deoarece e nesincronizata, lucru spus si n manual de utiliazare dar numai la unele modele (cred ca carens), ridici de inel , dai stanga si acolo astepti 2 secunde apoi duci inainte maneta. In felul acesta nu caraie, nu misca masina, intra foarte lin!!!! Are si o explicatie, cand dai in stanga , trage un pic sincronul de a 5 a , si opreste trenul primar, astfel ambele trenuri din cutie se opresc si intra lin!!!!!! Deci doar la mars arriere! DECI: ASTEPTI 2 secunde dar dupa ce ridici de inel si dai stanga de maneta, in manual scrie ca astepti doar dupa ce apesi pe ambreiaj si dai la neutru, dar nu merge asa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.