Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa mi iau o dacia ....sfat.....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
Adrian48320
Vreau o dacia berlina din 2000 ,35 000 km reali ,la 2700 euro disc pe injectie
Un amic, care e mecanic imi zice sa nu mi iau pe injectie (el repara doar masini straine) ci pe carburator ! Yo ce sa fac? sa l ascult sau sa mi iau pe injectie.Chiar nu se pot repara de mecanici independenti ?


info: cred ca nu voi face mai mult de 4000 km /an
G a B r I e L
pai cum o sa faci doar 4000 km/an ??
poate 40000 km an .. in rest varianta pe injectie nu pare sa aiba probleme speciale... doar ca nu prea se baga toti mecanicii de "buzunar" de pe la toate garajele.. in rest e KO :wave: :puke:
madalina
Daca ai serviciul aproape de casa si mergi pe jos, folosesti masina doar la cateva iesiri din oras, ai cum sa faci numai 4.000km/an.
Adrian48320
Pentru Gabriel47751
Man nu voi face in nici un caz 40 mii /an ci maxxxx 5 mii
si dupa cum a zis si mederatoarea serviciul e cam departe Ghencea -Pipera dar nu voi merge in fiecare zi cu ea..
Imi iau masina doar ca sa am si atata

dar eu vroiam sa stiu daca daciile pe injectie (din an 2000) sunt mai bune ca cele pe carburator ,lasand la oparte consumul de benzina

vreau sa aflu repede ,deoarece azi la 17h ma duc sa o probez.
arata impecabil si tipa zice ca merge superr si nu o lasa decat la min 2600 e
Andrei38283
Ia-o. Nici nu se compara o dacie pe injectie cu una pe carburator. smile.gif
Adrian48320
ok .
Chiar vreau s-o iau dar acum sunt sigur.Merci to all
eddie
Ai cum sa faci 4000/an,dar 2700 de euro nu crezi ca e un pret prea mare pentru o masina de 5 ani ?Tablaria cum arata,ca asta o cam da de gol pe Dacie in timp ?!
G a B r I e L
sunt uimit de posibilitatea de a face 4000 - 5000 km/am ... si uimit de idea "imi iau masina doar ca sa am :) "
eu conduc 4 masini din care una mai intens ( Golf IV ) si fac cam 30000 km/an :blush:
madalina
Off Topic: Ieri Golful era rosu :ferarri". L-ai vopsit azi-noapte? :angel:
Maff
Noaptea culorile se vad altfel....
Cam scumpa o Dacie din 2000 2700 Euro....
Gasesti si pe la 2000-2200 euro.
marius50491
CAM SCUMPA eu zic sa nu te grabesti daca inca nu ai luat-o
James Kilowatt
In '99 berlina era 2700 USD noua, la promotie biggrin.gif Asa a luat-o taica-miu.
Si a maritat-o in 2002cu 20000 km (7000/an, ca mai avea una de serviciu biggrin.gif ) mai putin de 2000 Euro (era la moda euro deja smile.gif. Singura ei calitate era consumul redus, 6 mediu. Cei 20000km au fost facuti cu 1200l.

Asa ca mie mi se pare halucinant pretul.... 2700€una de 5 ani. Insa am vazut ca asta e pretul pietii.
Eu as merge mai degraba pe o DSN, chiar si cu ceva mai multi km, motorul renault ofera si performante si fiabilitate mai buna. Daca o fi sa ploua inauntru, poate ploua la oricare dintre ele.
marius50491
nici dsn nu face banii astia darrrrrrr la drumurile noasteeeeeeee eu daca as avea banii astia mas orienta spre altceva PAREREA MEA
sorin37756
QUOTE(Adrian48320)
Vreau o dacia berlina din 2000 ,35 000 km reali ,la 2700 euro disc pe injectie
Un amic, care e mecanic imi zice sa nu mi iau pe injectie (el repara doar masini straine) ci pe carburator ! Yo ce sa fac? sa l ascult sau sa mi iau pe injectie.Chiar nu se pot repara de mecanici independenti ?


info: cred ca nu voi face mai mult de 4000 km /an

Stiu un service unde este mai convenabil decat la orice mecanic independent. Dar nu-ti lua Dacia berlina fabricata dupa 1994- tabla este mai varza si ca seriile anterioare. Ai s-o vezi in 2 ani cum se "topeste" tabla si cu ea cei 2700 Euro munciti de tine...
Otto73
parerea mea sa o iei doar ca sa ai masina mi se pare o idee rea. Masinile sunt facute ca sa te folosesti de ele sau eventual una foarte scumpa pt. etalarea statutului social care o folosesti doar in weekend. Banii mai bine ii investesti in altceva nici decum intr-o dacie de care nici nu te folosesti.
Adrian52125
Sa nu iti iei Dacia din 2000.Mai bine una mai veche la care sa schimbi masca sau alte elemente.Eu am o Lada 1200 iar mama mea o Dacia Super-Nova.Lada are tabla impecabila iar Dacia mamei a inceput sa ia rugina pe la praguri.Plus ca tabla e foarte subtire iar vopseaua se zgirie usor.Unchiul meu are o Dacia 1300 din 1979 si are de doua ori mai putina rugina decit SN mamei din 2001.Am inteles ca tabla Daciei mai vechi e superioara calitativ celei noi.
marius50491
NU-TI LUA DACIE TE VEI NENOROCI CREDEMA DEJA AM PRINS EXPERIENTA VEI RAMANE FARA NICI UN SFANTZ IN BUZUNAR
Adrian52125
Cred ca daca se pune un pic de suflet o sa iasa ceva bun.Am un vecin care a luat o Dacia 1310 MLS. O japita, un jeg , un jaf.Azi insa arata si functioneaza ca o masina scoasa di fabrica.I-a schimbat masca,farurile,setul motor,carburatorul si altele.Pe ea a dat 400 de dolari acum doi ani cu 165 de mii km la bord si motor.Dar azi arata ca noua. Am mers o data cu ea si sincer se comporta ca o Dacia noua.Ce conteaza ca scrie 165 de mii daca ea arata si merge ca o masina noua.Totul ce conteaza e ca omul a pus suflet in ea si a facut si ceva economie.A bagat in ea vreo 1000$+400$=1400$ si are masina ca noua ca una de 2000$.
Asa ca sfatul meu e sa o iei daca vrei sa ai grija de ea si sa pui suflet,sau sa nu o iei daca vrei sa o lasi in fata blocului sa ruginesca.Dai incolo de bani ca oricum se duc.Macar asa stii ca faci ceva cu ei.
Valentin52311
Mi se pare foarte normal sa faci cam 4000-5000 km/an. La cat de mari sunt salariile Romania!!! nu prea iti mai permiti sa iei masina peste tot. La servici nici atat! Pai daca te chinui sa srtangi 3000 de euro normal ca ti se pare multa cheltuiala cu benzina! Si taicamiu face cam 4000-5000 km/an. O ia doar la cumparaturi sau la tara 170km dus-intors, de 4-5 ori pe an.
Damian53219
dar la bicicleta nu s-a gandit nimeni? bicycle.gif
marius50491
QUOTE(Damian53219)
dar la bicicleta nu s-a gandit nimeni? bicycle.gif




cu multe pinioane smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.