Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo sh vs Passat sh
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alexis35404
Vecinul meu care imi este si prieten are de ales intre un Mondeo full 2.0 Tdci 115 cp cu 130.000km si un Passat Basis :puke: (dar are climatronic) tot 115 cp dar 110.000km. Amondoua sunt combi dar Passat este din 2002 iar Mondeo 2001.
Apropo a mai intrat pe fir si un Mondeo tot cu 130.000km dar are motoru schimbat de la 110.000
blink.gif
Amandoua au cam au aceleasi preturi ( Mondeo 10500 si Passat 11000)

Multumesc.
G e o r g e
si intrebarea pentru noi este ?

ce masina sa iei sau cum ? sau ce ? blink.gif
sandman
passatu ca are climatronic. si este mai nou. oricum piesele pt aceste masini sunt mari.
HalbaSus
Mondeo are interior care "pute" a ieftin... sau numai eu am observat plasticul ieftin vospit in gri metalizat ? Macar plasticul de pe passat e mai calitativ... in plus pasatul e mai nou deci... clar... passat... si-a luat un prieten mondeo din 2002 combi, full option fara piele... singura chestie care mi-a placut e ca are fire in parbriz (asemanatoare cu cele din luneta dar mai subtiri si dispuse in diagonala) cu care dezabureste parbrizul aproape instantaneu... chestie care pe mine m-ar ajuta foarte mult.
G e o r g e
aproape instantaneu dezabureste si ac ul wink.gif
gabi4
mondeo tdci are o groaza de probleme la motor, deci cu fiabilitatea nu sta prea bine. mult mai bun este un passat wink.gif
cosmin45741
si passatul are o groaza de probleme la fiabilitate, mai ales la bratele fata care pica cam la 50000de km si costa ceva sa le schimbi. interiorul intr-adevar e un pic mai rafinat pe passat, dar e cam vechi ca si design, iar daca gasesti un mondeo care nu e basic, s-ar putea sa arate mai bine... nu am auzit de probleme la motorul tdci, dar in fine, asa o fi..un alt mare dezavantaj al passatului e tehnologia un pic mai invechita, gandeste-te ca nu s-a schimbat nimic pe masina aia de prin 96...si ar mai fi o chestie: pute de passaturi pe toate drumurile, parca e masina nationala....
in ciuda tuturor acestor lucruri, nu stiu ce as alege, pt ca nici ford nu ma omoara
Alexis35404
QUOTE(HalbaSus)
Mondeo are interior care "pute" a ieftin... sau numai eu am observat plasticul ieftin vospit in gri metalizat ? Macar plasticul de pe passat e mai calitativ... in plus pasatul e mai nou deci... clar... passat... si-a luat un prieten mondeo din 2002 combi, full option fara piele... singura chestie care mi-a placut e ca are fire in parbriz (asemanatoare cu cele din luneta dar mai subtiri si dispuse in diagonala) cu care dezabureste parbrizul aproape instantaneu... chestie care pe mine m-ar ajuta foarte mult.


Plastic vopsit....eu nam observat. Interiorul este mai ''fain'' la Passat dar si Mondeo este in echparea Ghia cu climatronic,scaune incalzite,trapa....
Astept mai multe pareri........ arigato.gif
HalbaSus
poate in echiparea Ghia au folosit materiale mai calitative... ce am vazut eu nu era ghia dar avea foarte multe optiuni.

QUOTE
aproape instantaneu dezabureste si ac ul wink4


Eu nu stiu ce masini si ce AC aveti voi... respectiv ce intelegeti voi prin "instantaneu" dar la masinile care le-am condus eu (Vectra, A4, Sharan, ML) acel instantaneu insemna cam 1 minut... adica dezaburea instantaneu o portiune mica deasupra bordului si mai incolo trebuia sa astept la greu...
G a B r I e L
eu as alege PASSAT !!! e si mai nou si faptul ca passatul e peste tot in ro denumit de unii ca "parca ar fi masina nationala" dovedeste faptul ca e o masina f. fiabila ... pe care o prefera cei care isi permit ceva peste dacie.. daca mai ai si ceva optionale pe el e masina ideala pentru un pret de 10 - 11 k .. GO PASSAT !!! :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.