Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lamuriti-ma va rog!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
octavian44495
Salut!Am si eu o nelamurire:ce diferenta este intre injectia monopunct si injectia multipunct?De ce e considerata mai evoluata cea multipunct?Motorul dotat cu injectie multipunct consuma mai putin?
lucian47594
ala multipunct cred ca e in patru injectoare, iar ce mono intr-unul singur, cred..
James Kilowatt
monopunctul e ca un carburator ceva mai rasarit... e injectia de la dacia berlina. Exista un singur injector in galeria de admisie.
petre 1
mono punct ar fi un singur injector (central)la 4 pistoane ,iar cea multipunct fiecare piston are propiul injector, cred ca ii mai spune si injectie directa (nu sunt sigur)
James Kilowatt
Prin injectie directa se intelege acum injectia facuta dupa compresie, ca la motoarele GDI mitsobishi, JTS de la alfa sau FSI de la VW.
Injectia multipunct e tot in cilindru, insa in timpul admisiei, ca la majoritatea motoarelor pe benzina din ultimii 10-15 ani.
Iar cea monopunct e un singur injector in galeria de admisie. Cum spuneam mai devreme, un carburator mai evoluat... in loc sa aiba jigloare si 100 circutite are un injector controlat electronic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.