Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suparat, suparat sunt Doamne eu....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
bogdan44568
Buna ziua,
Este primul meu mesaj pe acest forum de aceea va rog sa fiti intelegatori daca intreb sau afirm lucruri care au mai fost dezbatute.
Care este problema mea.....?

Acum vreo luna si ceva mi-am cumparat un golf 5, 1.4mpi de la Porche Romania. Toate bune si frumoase pana cand acum o saptamana am ramas cu el in strada. Am sunat la Porche asa cum era normal si dansii draguti cum sunt mi-au spus ca nu au licenta de transport pentru cele doua masini pentru tractare pe care le au, deci mi-am platit singur deplasarea pana la service. Dar asta nu e tot.
Ce credeti ca s-a intamplat: comisia de la Porche a pus diagnosticul "RULMENTUL DE PRESIUNE A INTRAT IN PLACA DE PRESIUNE, IN URMA EXPLOATARII NECORESPUNZATOARE". Mentionez ca am peste 10 ani experienta si am condus vreo cinci tipuri de masini cu care nu am avut niciodata acest gen de problema.

Ca urmare a diagnosticului pus de CONISIA LOR mi-au fixat si pretul 17.000.000 lei piesele si 7.000.000 lei manopera.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, si cum ati proceda voi in locul meu, ca mie imi vine sa ii strang de gat. Nu mi-am inchipuit ca pot fi asa de hoti, pe fata.

Masina are 1.800 km.

Sunt suparat sad.gif.
alex46383
Salut

Trebuie sa faci urm lucruri daca esti sigur ca nu e vina ta:

1)Angajezi un avocat
2)Trimiti notificare sa-ti zica exact mdul si ce inteleg ei prin faptul ca ai condus necorespunzator
3)Te consulti pe baza a ceea ce ai primit cu alti mecanici si daca ai rasp afirmativ ii dai in judecata .

Totusi incearca sa vrb cu cineva mai sus akolo.
G e o r g e
pai mai rau decat sa-i dai un scartz nu puteai sa-i faci .

este inadmisibil sa se intample asa ceva , dar dupa cum ii cunosc pe cei de la poro ....

in cartea de garantie zice parca ca discul de ambreiaj nu este acoperit de garantie pentru ca este un consumabil. in vezi ce mai zice in carte !

plangere la forurile superioare , adica in germanica si mai ales la OPC !
madalina
OPC, trimite plangeri in Germania, trimite mail sau suna la toate ziarele, radiourile si televiziunile, sdar mai intai citeste cu atentie ce scrie in cartea de garantie!
M A R I U S
Cine te-a pus sa iei golf???Cred ca te-ai lamurit de ''fiabilitatea'' acestor masini. Una peste alta cred si eu ca ar tb stransi de gat.Este inadmisibil dupa 1800km.Trebuie obligatoriu dati in judecata dar nu dealerul ci firma vw.Sa plateasca despagubiri pana le vine acru
bogdan47077
daca nici alea nemtesti nu sunt fiabile!!!
nu-ti doresc sa ai prob cu japoneze...sa vezi atunci FUN!!!
se mai inatmpla ca o masina sa nu "faca parte din pluton" si sa faca prostii
de vina sunt jegosii de la PRomania, care au impresia ca daca repr o firma mare, sunt si ei mari...
ia un avocat, du-te peste ei!
oricum iti trebuie mute cunostinte si bani, dar mult succes!
aa..si ceva publicitate/ scandaluri prin ziare..telev sunt bine venite!!
sa ne tii la curent cu vestile!
si yo am avut ceva prob cu ibiza si aici si in spania..si se vede dif de oameni (desi nici aia nu era de nota 10..ci mai de 8.5 asa..dar ai nostri de cinci cu felicitari)
G e o r g e
dupa cum ziceam si prin alte parti , pacat ca avem de a face cu romani sad.gif
alex46383
Salut

Astia de la porche romania aduc in tara toate rebuturile.
Tot ce iese mai prost pe linia de ansamblare in germania - directia Romania!!!!
G e o r g e
ai ceva dovezi in sensul asta ?
Watcher
Asta de la sfarsit chiar ca este o aiureala. Masinile oes din linia de productie la fel, cu diferente minimale, insesizabile de om. Mai mult, tinand cont ca foarte multe se configureaza la comanda, imi pare chiar imposibil sa zici "astea 3 sunt mai proaste, le trimitem in RO". Si la ce productie zilnica au ar trebui sa decida si care le trimit in Ungaruia, Polonia, Bulgaria, Botswana, etc...
alex46383
Salut

Eu asa cred , deoarece prea e ciudat cum de se strica masina nou-nouta si numai cazul asta , am un prieten care li s-a stricat passat nou nout v6 motion.
Oricum la iesire de pe banda se fac teste si probabil ca unele masini nu ies la fel de bine.

Ar fi interesant de studiat niste statistici sa vedem rata de defectiuni tehnice-motor-cutia de viteze (asta nu tine neaparat de drumuri romanesti) la masinile aduse in tara si la cele din UE.
mircea43669
Bai baieti nu va ambalatzi asa

In primul rand un ambreiaj nu se defecteaza la un astfel de numar de km decat daca exista un defect de fabricatie la piesa, ceea ce prin urmare este GARANTIE.
In al doilea rand Placa de Presiune nu se considera piesa consumabila iar orice producator prevede garantie full pt motor, transmisie, diferential.

Prietene scrie in Germania la VW si anexeaza si comanda de executie de la reprezentanta, daca ai fost destept sa o iei de acolo;
BAFTA, dar nu au dreptate daca chiar asa s-a intamplat !
Chestia cu avocatul nu cred ca are rost daca calci pe la OPC!
NOROC si SANATATE la masinile germane ca sunt cele mai bune ("la pret")
alex46383
Salut

Lasa OPC ca daca opc isi facea treaba pana acum nu mai pateai ce ai patit .

Au fost emisiuni la tv , plangeri in ziare despre PORCHE LEASING deci e klar ca opc nu face nimik
O cunostinta mi-a zis de un amic care a cumparat un porshe da porsche in toata regula s-a stricat smile.gif , l-a lasat in service , trece o saptamana , trec doua trec 4 , trece o luna !!! doua !!! trei luni si omu nu-si luase masina.
A reusit sa intre cu greu ca nu -l lasau in service si si-a gasit masina .
Motorul era scos complet si desfacut tot pe niste ZIARE!!! Motor de porsche . Oamenii il desfacusera si nu mai stiau sa-l puna la loc de aceea dura asa de mult.
Omu a fotografiat tot si i-a dat in judecata pentru ca a refuzat sa mai primeasca masina inapoi .
Culmea nesimtirii : In timp ce porsche era in service oamneii i-au propus sa-i dea o masina in schimb pina rezolva , varianta gasita fiind o skoda fabia junior ."no comment"

Deci nu uita i-ati un avocat , du-te la mecanici spune-le , vezi ce zic , eu zic ca ai dreptate personal si da-i in judecata .
MARIUS47667
cred ca poti sa faci tu ce vrei: dat in judecata, OPC, etc. pt. ca data viitoare la fel o sa patesti. de vina sunt nesimtitii de angajati pe care ii doare in cur de tine, de noi si de masini. probabil mai trebuie sa treaca vro' 20-30 ani pentru a se schimba cat de cat mentalitatea angajatului si pentru a se mai curata o parte buna din ei (garda veche). pana atunci nervii tari!!!
am patit-o si eu cu alteceva la alta masina si la alta marca. peste tot e la fel si chestia e ca pur si simplu nu putem face nimik.
ncristi
QUOTE
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti


Niste magari jegosi...
Da-i in judecata si ia-le banii...dupa care vinde masina.
bogdan44568
Haideti sa va povestesc ce s-a mai intamplat, din start va spun ca n-o sa va vina sa credeti:
M-am dus la reprezentanta ca pana acum vorbisem numai prin telefon, mi-am zis eu ca un dialod fata in fata e mai eficient. Ma duc acolo si dau peste un impertinent, va zic doar o aberatie pe care mi-a zis-o: erau la reparat o parcare intreaga de masini, si eu am remarcat, citez "domne da vad ca sunt o groaza de masini stricate aici la dvs.", la care am primit urmatorul raspun cu un ton batjocoritor "pai asta e bine, nu?, inseamna ca avem activitate". Va spun sincer ca la asa ceva nu ma asteptam la o firma cum e porche. Si inca ceva pe care iar n-o s-o credeti: am cerut piesele defecte, si n-au vrut sa mi le dea decat cu 10.000.000 lei.
Cine imi spune ca la Porche Romania sunt niste draguti, n-am sa-l contrazic, pentru ca asa credeam si eu inainte sa am problema asta, la ridicarea masinii au fost foarte draguri cu mine, mi-au dat sampanie, breloc, mi-au facut poze cu masina, cica nu stiu ce album au ei, praf in ochi, totul e frumos pana cand ai o problema si apelezi la ei, din acel moment parca nici nu te mai cunosc, nu mai ai de-a face cu persoanele acelea dragute din showroom, te dau pe mana baietilor din spate, care au ei grija de tine.
Sa le fie rusine.
Ce am facut eu: sa nu ma judecati prea aspru, dar n-am nici timpul si nici nervii sa ma bat cu ei, am platit 25.000.000 lei toata afacerea asta(piesele raman la ei, n-am vreu sa mai dau 10 mil. pe ele) si asta e.
Sa va spun sincer de ce sunt eu super stresat: nu asa mult de banii astia, ci de faptul ca n-am nici o garantie ca nu se va strica din nou. Daca aceasta rupere a placii prin intrarea rulmentului in ea este doar efectul altei cauze pe care nu o rezolva, ce ma fac.

Ar fi bine sa invatati si voi ceva din experienta mea.
Sanatate si masini pe care te poti baza.
madalina
Bogdan, imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine. Astfel de atitudini ii determina sa faca la fel si in viitor. E posibil ca ei mai departe sa spuna am reprat atatea masini pe garantie, vrem banii pe ele, iar ei de fapt, sa nu repare nimic pe garantie.

In privinta pieselor, este o extrem de mare magarie. Mie, la orice service, inclusiv Dacia, cand ma duc la revizie sau sa schimb o piesa, piesele schimbate mi se pun in portbagajul masinii. Nu conteaza ca nu mai am ce face cu filtrul de ulei vechi, ei mi-l pun in masina sa vad ca intr-adevar s-a schimbat. Singura exceptie sunt piesele schimbate pe CASCO, in acest caz fiind trimise societatii de asigurari piesele vechi.
bogdan47077
blink.gif daca ai banii, nu inseamna ca tre sa-i arunci pe jegosi!!
:brave: amice..chestiile astea se intampla prea des!! si tu nu ai facut decat sa-i incurajezi sa mai faca asta si urmatorui amarat care trece pe la ei..si ala pot fi chiar eu!!!!!serios!!! arigato.gif
bogdan44568
Asa este, aveti perfecta dreptate. Dar sunt intr-o perioada foarte aglomerata, n-am timp si de imbecilii aia. Cert este ca n-am sa mai cumpar si n-am sa mai sfatuiesc pe nimeni sa cumpere de la ei.
Va salut si mutumesc pentru ca ati fost alaturi de mine.
Sa auzim de bine.
Mihai 36955
QUOTE(Watcher)
Asta de la sfarsit chiar ca este o aiureala. Masinile oes din linia de productie la fel, cu diferente minimale, insesizabile de om. Mai mult, tinand cont ca foarte multe se configureaza la comanda, imi pare chiar imposibil sa zici "astea 3 sunt mai proaste, le trimitem in RO". Si la ce productie zilnica au ar trebui sa decida si care le trimit in Ungaruia, Polonia, Bulgaria, Botswana, etc...


Oare sa nu fie asa? Masini pentru vest si masini pestru est? Asa ceva in afara nu se aude. Faza cu porsche-ul este reala, si daca nu ma insel eu cred ca i-au mai cerut si 20eur/zi pentru fabia junior, chirie. Sunt foarte impertinenti. Nu este admisibil ca o masina de calibrul PORSCHE ~100.000 EUR sa se strice, este inadmisibil, decat sa se strice ca mergi aiurea cu ea, dar in cazul de fata nu era vorba de asta. Oricum revenid la masinile pentru noi sa stiti ca si eu am auzit si chiar mi s-a confirmat de un vanzator/prieten de la FORD si mi-a spus ca arata la fel masinile dar nu's la fel, asa ca te pune pe ganduri. Eu zic ca vom ajunge sa cumparam masini dupa cat de bine te trateaza service-ul cat de bine lucreaza, daca te lasa sa stai cu ei in service, ca nu mai ai incredere in nimeni, si tot asa mai departe, nu o sa ne mai uitam la performante, dotari sau look. :-(
AZAZEL
ma speriati !!!!!

si eu care ma gandeam sa imi iau un passat!!!!!!!!!

stiam ca trag banii de pe tine dar nici chiar asa!!!!!!!!!!!!!

e nesimtire curata!!!!!!!!!!!!!!

oare chiar asa este , exista rebuturi pt romaNIA???
madalina
Parere personala: nu exista masini pentru romania - ele se fac totusi personalizate, cu anumite optonale da, cu altele nu, e greu sa gasesti una cu acelasi motor, aceea culoare, aceleasi optionale si cu defect.

Insa pot fi diferente la materialele de interior pentru vest si pentru est, dar este discutabil.

Insa problema cea mare este modul in care esti tratat in Vest cand masina ta are probleme, ti se cere scuze si face tot posbilul sa se rezolve. La noi, esti trata groaznic. Eh si ce-o sa faca, avem altii ce astepata la programari :argue: :argue: :argue:

Iar atat timp cat noi, clientii, acceptam sa fim tratati astfel, nimic nu se va intampla. Daca ar face fiecare client nemultumit de grupul VW plangeri al firmele-mama, s-ar mai purta astfel? Valabil pentru orice marca si orice dealer/importator ce isi trateaza prost clientii!
AZAZEL
AM MAI AFLAT CEVA VIS A VIS DE PORSCHE ROMANIA:

cand te duci cu revizia la ei , platesti ulei, filtre si alte consumabile si te le lasa tot pe alea. curata filtrele , mai completeaza cu ceva ulei si masina este gata. bineinteles ca ei factureaza tot.

acest lucru mi-a fost povestit de posesoarea unei skode oktavia, care-si cumparase masina de la ei, intretinerea a facut-o toata cu PR. probabil se gandeau ca e femeie si nu se pricepe. ajunsese la 80 000 km cand masina nu mai tragea de loc si scotea fum negru cat teava.

a dus-o la alt service, si tipii de acolo i-au spus ca uleiul si filtrele s-ar putea sa fi fost schimbate o singura data.

de asemenea a fost cu o alta problema tehnica, cei de la PR au spus ca au remediat defectiunea schimband piesa in cauza, dar ca si cel ce a deschis acest topic, nu i-a dat nici o piesa veche inapoi. bineinteles ca masina functiona la fel ca inainte

CONSIDER CA , atunci cand persoana care a deschis aceasta discutie pe forum a cerut piesa inapoi si i s-a spus sa plateasca 7 mil , de fapt nu i s-a dat nimic inapoi pt ca nu avea nici o piesa schimbata si deci nimic de primit.

consider ca i-a cerut 7 mil pt ca se gandeau ca nu este nebun sa mai plateasca atati bani pe ceva defect si astfel nu aveau cum sa fie desconspirati cu hotia.

sunt curios daca tipul ar fi platit cei 7 mil ce s-ar fi intamplat.
valentin38883
atitudinea ta Bogdan este specifica romanului fara pretentii de viata. Asta este motivul pentru care poporul asta este asa cum este, aici ne-au adus parintii si bunicii nostri care au cladit si mentinut comunismul. Probabil ca pentru tine nu sunt prea multi bani dar consider ca dreptatea e de patrea ta si trebuie sa iei atitudine. Firma care ti-a vandut masina nu are nici o problema, nu cred ca e cazul sa indemnam pe altii sa nu cumpere de la ei. Oriunde se vor duce (in romania) se vor lovi de aceleasi probleme....Problema sunt oamenii (romanii) din nefericire asta suntem. Suntem umiliti, acceptam sa fim umiliti si suntem foarte dispusi sa mancam oricand painea castigata din greu de semenii nostrii. Daca sti ca esti mai bun decat ei cereti drepturile. Cat despre masina ea nu are nici o problema e pur si simplu o masina care poate avea unele probleme ..Daca astea apar in garantie si sunt rezolvate cum ar trebui in principiu nu ar fi cazul sa-ti faci probleme..Lucrez in proiectare si stiu ca unele produse mai simple sau mai complexe ies din fabricatie cu unele probleme dar daca in perioada de garantie sunt puse la punct dupa aceea nu mai apar probleme. VW este ok..problema este ca tu sa fi promt si sa-ti ceri drepturile pentru care ai platit..sa sti sa le ceri....Cred ca ai putea sa-ti scoti toata cheltuiala ..poate chiar mai mult...
madalina
Depinde si de politica firmei. La Opel, a trebuit sa schimb timoneria, s-a schimbat, fara scandal, fara sa-mi spuna ca e vina mea. A trebuit sa schimb caseta de directie, au schimbat-o, fara sa sa invoce starea proasta a drmurilor, faptul ca daca ar fi ocolit sora mea gropile, nu ar mai ajuns iin situatia de a schimba caseta de directie. Totul in garantie, cu amabilitate.
Iulian HondaFan
Bogdane, nu imi vine sa cred ca ai facut sa ceva ( sa platesti atat pentru un defect ce TREBUIA reparat in garantie)... dupa 1800km ORICE masina de pe lumea asta ( si Dacia cred) e in garantie... aproape ca nu exista nici un mod in care ambreiajul sa poata fi abuzat in asa hal si sa pice ( si daca abuzezi masina sunt si alte lucruri care ar prezenta urme)...
bogdan47077
chestia cu "schimbatul" pieselor folosite am pati-o "pe pielea mea" la PR! Pentru Seat la revizia de 20000 km(nu mai stiu exact la cat) m-au facturat pt schimb filtru are-polen...dar la cea de 40000 (tot nu mai stiu exact la cat se face...niciodata nu am respectat km exact fiind plecat din tara mult cu masina) cei de al Reprezenatanta unei firme care apartine de Vw din orasul meu (ma-m dus acolo pt ca ii cunosc si imi spun mereu ce fac si ma trateaza NORMAL>.nu ca la PR) mi-au aratat cum filtru NU fusese schimbat... si mi l-au schimbaT ei!..MASINA MEA CE VINA ARE SA FIE TRATATA ASA? daca are ceva cu mine si vrea sa ma fure..sa vina direct la mine..nu prin o masina care o chinui aiurea cu piese vechi!!
cineva ar trebui sa ia masuri odata!! si din pacate acel cinea..nu a fost Bogdan...pacat ca mai tre sa ia (cel putin )alt om tzapa..desi sunt sigur ca si acum cand vorbim (scriem) unu plange in suflet acolo!!!
G e o r g e
pentru ca PORESCHE ROMANIA trage clientii in tapa ! d'aia. nu esti singurul , si eu am trecut prin astea .

asta e inca un motiv pentru care VAG e exclus ! fura piese de pe masina ! nu fac schimburile care trebuie dar ti le factureaza samd !

RUSINE PoRo !
bogdan47077
trebuie sa fiu de acord cu tine!!!! :clap:
Mircea49004
Am si eu o intrebare: exista posibilitatea achizitionarii in leasing a unei masini VW fara a avea catusi de putin a face ce PoRo ? (exceptand partea cu importul) . Adica sa o iau de la un dealer din tara prin alt leasing decat cel de la PoRo si piesele de schimb sa nu aiba legatura cu ei ci doar cu dealerul de la care iau masina. Cat este in garantie poti sa mergi la orice service sau numai la unul VW sau numai la cel de unde ai cumparat-o?
Va multumesc!
Mihai 36955
Poti sa o iei de lorice dealer VW, iar revizia poti sa o faci la orice service autorizat VW
Exemplu: CUmperi VW direct de la PORSCHE si iti faci revizia la MIDOCAR, sau cumperi de la BACAU ( CYBERNET ) si o faci aici in bucuresti la BRADY ( dealer SKODA, dar au OK-ul sa faca revizii la VW ) s.am.d.

Oricum ca idee, oricat ne-am da noi peste cap cu service-ul la PORSCHE, tot nu se va intampla nimic, de ce? Pentru ca treaba merge si asa cu nemultumiti ca noi. Toate operatiile legate de VW, SEAT, PORSCHE, AUDI, SKODA, toate trec prin firma PORSCHE, deci contorul merge :-)
Tot ce trebuie facut este sa evitam service-ul, adica luam masina de la ei ( daca nu poti din alta parte ) si te stradui cat de mult posibil sa-ti faci reviziile si alte probleme de service in alta parte, undeva unde poti asista la operatiile de service.

Se pare ca intru si eu in clubul VW ( prin TOLEDO sau GOLF PLUS ) si sper sa nu am problemele care le-au avut alti posesori, oricum nu ma voi duce la service PORSCHE, daca va fi VW ma voi duce la BRADY, daca va fi SEAT ma voi duce la METROTEHNICA.

Wish me luck
stefan_ieu
Poti sa-ti iei masina cu orice societate de leasing. Singura diferenta ar fi ca nu se va ocupa dealerul de actele tale, o sa umbli tu cu dosarele.
Dan46669
Am citi cu atentie ce ai patit cu Porche Romania.
Parerea mea ar fi ca ar trebui sa isi schime denumirea firmei in Porcii din Romania. Este inadmisibil ca o masina sa se defecteze dupa 1800 km
Intradevar niste porci :boxing:
G e o r g e
si din pacate faptele vorbesc sad.gif si in cazul PoRo nenorocirile nu sunt putine sad.gif

sper ca cineva de la PoRo mai citeste pe aici biggrin.gif

asta si pentru suportul de pahare "uitat" pe la voi prin service ! :evil: huooooo

pret de lista 50 E fara tva :evil:
guerilla
QUOTE(Dan46669)
Este inadmisibil ca o masina sa se defecteze dupa 1800 km :boxing:


Nu este inadmisibil sa se strice. ci este inadmisibil sa nu ti se repare gratis ca fiind in garantie.
e o diferenta mare.
bogdan47077
oricum dintr-o sursa sigura (cineva care a lucrat la ei), mai este o firma care sta in acelasi loc cu PoRo in topul nesimtirii!!
e vorba de Bavaria Automobile..aia sunt poate chiar mai rau!!
unu care primise -nevinovat- o ditamai gaura in bara de protectie dintr-un accident era la Bav si uite ce a zis unu in salopeta cu semnul BMW mare pe buzunarul de la piept:
va facem programarea peste 3 saptamani, lasati masina aici pana atunci si va sunam noi cand e gata!! dupa aia va duceti cu facctura la Allianz si daca va accepta va dau banii, daca nu vedem atunci...
omul (nevinovat in accident, tineti minte) surpeins intreba:
dar nu pot folosi masina 3 saptamani, si v-o aduc cand imi spuneti, in ziua si ora care trebuie?
NU, pentru ca pierdeti rezervarea si daca veniti cu ea atunci, mecanicii trebuie sa se grabeasca si nu vrem sa facem rabat de la calitate...
va dati seama cat de nervos a iesit omu de acolo?
masina pe care o avea??? un 540i, model 2003..oare de asta platise atatia bani pe masina aia? sa stea le ei 3 sapt??
imposibil.... blink.gif
Iulian HondaFan
BMW aici ofera o alta masina ( tot BMW) pe perioada cat iti tin masina in reparatii/revizie...
bogdan47077
aici iti da un bilet de autobuz..si / sau un numar de telefon de la taxi!
TDiFan
Salutare tuturor! sunt nou in comunitatea masini.ro !

bogdan44568 sincer imi pare rau ce ai patit dar asa ceva este inadmisibil la o firma de asemenea prestigiu! un singur lucru ar trebui sa faci acuma :

Sa trimiti o scrisoare in Germania la firma VW si sa le explici pe larg ce ai patit cu PR ! Sunt foarte promtiti si ai sa vezi ca in max 2-3 sapt. ai sa primesti un raspuns concret la problema ta, si sincer cred ca ai facut o prostie sa platesti reparatia si piesele deoarece orice masina are GARANTIE pe motor distributie si asa mai departe 100.000km sau 3 ani, depinde ce alegi. Cum zicea cineva mai sus putin scandal in presa nu strica deoarece iti aducea si tie un profit, dar cum este crescut romanul sa se complaca in propria saracie acesta se multumeste si cu putin sau nimik ! care este foarte grav!


Stima si respect tuturor de pe forum!
bogdan47077
sorry pt off-topic
@ alin
de ce nu intrii pe forum la Versus intre VW si Opel sa ne exprimi din experienta ta, ca vad ca detii amnadoua masinile...
valentin83875
salutare tuturor!
referitor la cum lucreaza cei de la poro as vrea sa va spun si eu ceva
am un prieten care are un passat
a avut o problema in sensul ca i se aprindea un senzor la bord
nu mai stiu ce senzor dar stiu ca s-a rezolvat foarte repede si piesa schimbata nu a costat mult
ideea e ca am fost cu el si am insistat sa stam langa masina pe timpul reparatiei deoarece mi s-a parut ciudat sa nu avem voie macar sa vedem chiar si de la distanta ce se intamola cu masina
dupa multe parlamentari au fost de acord sa ne lase sa intram
dar a fost vorba de o reparatie care a durat mai putin de o ora si poate deasta ne-au lasat
insa pentru ca am vazut cat de deranjati erau de prezenta noastra acolo am banuit ca e ceva suspect si l-am sfatuit pe prietenul meu sa nu mai mearga niciodata la ei
asa a facut
si asa sfatuiesc pe toata lumea!
valentin83875
salutare tuturor!
referitor la cum lucreaza cei de la poro as vrea sa va spun si eu ceva
am un prieten care are un passat
a avut o problema in sensul ca i se aprindea un senzor la bord
nu mai stiu ce senzor dar stiu ca s-a rezolvat foarte repede si piesa schimbata nu a costat mult
ideea e ca am fost cu el si am insistat sa stam langa masina pe timpul reparatiei deoarece mi s-a parut ciudat sa nu avem voie macar sa vedem chiar si de la distanta ce se intamola cu masina
dupa multe parlamentari au fost de acord sa ne lase sa intram
dar a fost vorba de o reparatie care a durat mai putin de o ora si poate deasta ne-au lasat
insa pentru ca am vazut cat de deranjati erau de prezenta noastra acolo am banuit ca e ceva suspect si l-am sfatuit pe prietenul meu sa nu mai mearga niciodata la ei
asa a facut
si asa sfatuiesc pe toata lumea!
cornel90012
Regula de aur: daca nu cunosti service-ul in care intri, stai langa masina pe tot timpul reparatiei!!! Exista sanse mari sa economisesti milioane bune in reparatii fictive. Mecanicii n-o sa fie niciodata de acord din prima, da' daca insisti n-au incotro.
In cazul meu strategia a mers la service-ul Volkswagen din CJ. Mi-au spus ca e posibil sa fie problema cu computerul... dupa aia m-au trimis sa beau o cafea da' dupa o ora (!) in care au asteptat sa plec prefacandu-se ca mai verifica din cand in cand computer, au inlocuit o simpla siguranta :bandit:
ionut83652
eu am auzit ca audiurile sunt chemate in service pentru cam aceiasi problema mai exact sar arcurile de la colant si se buleste ambreiaju no fi si la golf aceiasi problema?trimite si tu un mail in germania!
Dani70306
Nu stiu ce naiba se intampla la PR sau in alte service-uri, dar eu nu mi-am lasat niciodata masina la service nesupravegheata, si nici nu mi-a zis nimeni pana acum ca nu am voie in service. Stau langa mecanic pana termina, si imi dau si piesele vechi. Am auzit ca unii mecanici se plimba cu ele, ti-o forjeaza, am vazut caseta filmata de unii dintre angajatii de la Nurvil, Valcea, dealer VW, Audi.. cand isi bateau joc de un A3, accelerau pana la 190KM/h si apoi puneau frana brusc. Nu as putea sa dorm noaptea daca mi-as lasa masina pe mana alora, sa faca ei ce vor cu ea !!!
Razvan89309
Eu ma umplu de nervi numai cat citesc ce se intampla in tara asta !

@ Bogdan - ia ma si compune un mail clar, in engleza .. cu toate detaliile si mentioneaza cum ai fost tratat, ce ti s-a intamplat, ce a trebuit sa suporti, cat ai platit, pt ce ai platit si scrie-le ca o sa faci publica intamplarea si prin presa, emisiuni si trimite-l la toti pe linia porsche ..dealer, importator, germania, si mai ales la directorii de magazine..la toti !! Oricum , sunt sigur ca nemtii o sa sara un pic in sus !
Si mai mult, poti sa treci in Cc si pe cei de la cateva canale tv , ziare, Opc ..sa vada toti unde ai trimis..macar sa te razbuni ! :minigun:

Succes !!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.