Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat B3 VR6 , 1994
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
G e o r g e
am un prieten care isi marita masina . este o bijuterie , nealargata la curse sau altceva. este in stare excelenta, are 140 000km reali si ma tenta sa o iau pentru vreo 2 ani pana imi cumpar eu una noua . ma tenteaza DOAR aceasta masina tocmai pentru ca il stiu pe proprietar si cunosc masina destul de bine . ca stare tehnica e ok , momentan nu necesita nici o reparatie. propuneri de alte masini nu ma intereseaza .

la ce ma pot astepta de la o asemenea masina ?
passat VR6 din 1994
140 000 km
full , clima , piele, trapa ,jante , abs ... tot ce se putea pune pe masina in 1994.
SSARG
Daca e un prieten si stii bine masina, cred ca, daca nu esti un mare ghinionist, te poti astepta doar la un consum mai maricel... biggrin.gif
Un prieten de-al meu a avut un Golf VR6 si nu a avut probleme deosebite cu masina...pana a busit-o.... :angel:
G e o r g e
pai consumul nu ma sperie , ca eu ma pregatesc pentru un WRX al meu biggrin.gif

vroiam sa stiu eventuale probleme cunoscute ale modelului .

motorul am inteles ca e unul foarte fiabil . dar desre restul masinii nu stiu prea mult .

stiu ca 0-100 in 8 secunde si atat .
bogdan47077
daca nu e iei tu,..o vreau yo!! vb serios!!
e super masina (depinde cum e intretinuta..daca tu zici ca bine e super)
am mers cu un golf 3 vr6 si motorul e silentios (atat cat trebuie)...si trage ca un nebun!!
singura prblema : amortizoarele erau cam moi (asa le au toate golfurile 3)
in rest la passat nu cred sa aiba aceasta prob (am avut unul din 92 si erau super bune, dar era diesel...)
yo zic GO FOR IT!!!
G e o r g e
e putin mai complicata faza si vroiam sa stiu cam la ce ma pot astepta.

pretul este de 7000 E
SSARG
Cam scump!!!
Maff
Eu zic ca la 7k poti gasi un Passat din 98 mai nou si cu echipari asemanatoare.
Andrei Suzuki
George,gandeste-te in primu si in primu rand daca mai poti sa o vinzi si in ce bani pt ca masina aia peste 2 ani va bate spre 200k km,nu?
Dar cu 7000 nu poti sa dai avansu la un WRX?
G e o r g e
cum naiba ma ?

ce eu merg 20 000 km pe an ? eu merg maxim 10 000 pe an . asa ca masina aia va avea la o adica 160 000 km peste 2 ani .
MARIUS47667
SALUT. EU CHIAR AM UN PASSAT DIN '93 VR6 DE VANZARE. 7.000 sincer e cam mult, eu cer 4.500-4.800. probleme pot aparea oricand, doar e masina. consumul real este de 16-17% in oras daca mergi pe distante scurte. orice ar zice cineva, VR6 te baga in scaun imediat ce o calci. e o placere sa o calci la semafor si sa ajungi la 80 in 4-5 secunde in a-2a. ia-o la 5.500.
Marius VR6
G e o r g e
multumesc.

ceva probleme cunoscute la masina asta ?
MARIUS47667
Probleme:
- mi s-a blocat termostatu' si a bubuit un furtun de apa (furtun care avea si un senzor de clima atasat). furtunu' m-a costat 5 mil. adus la comanda din germania pentru ca -am gasit la dezmebrari aici decat motor VR6 intreg. Cam naspa', daca se intampla la o dacie sau la alta masina ii puneai un furtun gasit pe strada sad.gif sad.gif;
- acum am o problema: ABS-ul functioneaza cu intermitente (eu abia i-am schimbat placute, discuri, etc..) insa n-am timp sa o duc la un doctor adevarat (am inteles ca trebuie verificat ABS-ul pe senzori, etc..) asa ca daca tot mi-am luat alta urmatorul proprietar o va face bine.
Altceva, probleme speciale n-au aparut (eu o am de 2 ani jumate) si nici de pe forumurile de afara n-am remarcat ceva special (decat chestii marunte: ca de ce se deschid geamurile doar pe rand si nu toate odata, prostii de genu' asta).
Imi pare rau ca o vand pentru ca este mai comoda decat passatu' nou si este si mai periculoasa dar am vrut si eu ceva mai nou (cine a condus masini de genu' Opel Rekord 1981, Mercedes din 1980 si altele asemenea stie ce spun).

Marius VR6
MARIUS47667
am uitat sa-ti zic : motorul e beton (iti vine sa il iei cu tine in casa) smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.