Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cutia de viteze Ibiza VS alte marci
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
bogdan47077
Am o discutie in contradictoriu cu cineva care mi-a zis ca Ibiza (modelul nou) are cutie de viteze imprecisa ..voi ce ziceti??
Acest "compliment" vine de la cineva care are o SuperNova!
astept sugestii!!
Florin42855
asa e...
si eu am o supernova - si am avut ocazia sa conduc zilele trecute un ibiza pe benzina si este oribil... motor puturos si cutie care bajbaie intre a1-a si a 3-a ... am dat cateva frane de motor involuntare de nu m-am vazut...
la diesele e mai bine
un sfat: daca vrei neaparat sa itzi iei un stift d-asta nemtzesc NU itzi lua pe benzina - sunt incapabili sa faca motoare bune (raport performante/consum/pret) - in schim tdi sau sdi sunt super motoare
si cauta sa iei un 1.9 sdi sau tdi - in nici un caz astea noi de 1.4 ...

oricum supernova bate la c*r tot ce e sub 2 litri de la volcsvagan (except 1.8t of course)
ionut35955
:boxing:
madalina
Conform regulamentului NU se raspunde doar cu o iconita emotiva. Astept sa-ti editezi postul si sa explici in cuvinte care este parerea ta.
ionut35955
Florinel lasa-ne cu SDN ta si cu motoarele SDI.VW nu se compara nici in visele tale cele mai frumoase cu Daciutza ta.
ionut35955
scz. ptr. icon am apasat din greseala.Multumesc.
pana30005
Daca la Seat e imprecisa la Peugeot sau Citroen cum e?Sa nu mai vb de Renault a carui schimbator sare prin masina cand accelerezi.Imi place Parisul,valea Loirei dar francezii mai au mult de lucrat.

PS n-am putut sa ma abtin-urasc masinile frantuzesti- sa faca filme erotice ca la asta sunt buni
Florin42855
aici te contrazic...
caroseria la dacia nu se compara - e varza... eu vorbeam de motor+cutie
si am condus cam toate motorizarie pe veve si toate pe benzina pana in 2.0 sunt foarte "linistite"...
e oricum distractiv sa ma iau la intrecere pe sosele cu vv-uri de 12-13k si mai mult de euroi cu masinutza mea de 3500 :boxing:
ncristi
QUOTE
Sa nu mai vb de Renault a carui schimbator sare prin masina cand accelerezi


Te inseli amice rau da tot....
Cele mai vechi renaulturi in care m-am urcat au fost:
-fuego
-r.25 si r.21 toate aveau sute de km buni la bord insa cutiile erau impecabile.
Cat despre vw subscriu la ce spune Florin42855---motoarele lor pe benzina sunt catastrofale, verze, jafuri in special cel de 1.2 in 3 cilindrii--o rusine...

Renault ramane un punct de referinta pt motoarele pe benzina si cutii de viteza...
Mai citeste...
ionut35955
Crezi tu ca poti face un Vw de 1.8 sau 1.6 cu DSN ta de 1.4?Ma indoiesc.
Dan48006
Ma intreb cum pot unii compara o pseudomasina ca dacia (cu d mic, f. mic) cu masini ca Seat, VW. Culmea, dar dupa parerea lor pseudomasina chiar este mai buna ca masinile germane!
Bagati-va mintile-n cap :bash:
bogdan47077
multumesc!!
asta e tot ce vroiam sa stiu!!!
dupa mine nu poti compara o cutie de ibiza (19 sdi)cu una de dacie ..dar vroima sa vad daca sunt singurul care gandese asa!!!
bogdan47077
e adevarat ca motorul de 1,2 e cam slab..dar vw nu aici se bate la vanzari(ca renault sau alte masini de ganul asta)!
iar ideea e ca yo am intrebat de o cutie de viteze,,,mai exact de una de 1,9 sdi..care yo sunt super multumit de exactitatea ei..(am condus si dacia si nu cred ca suporta termen de comparatie)..dar vroiam sa aud si parerea altora...ca nu zica acel cineva ca sunt ingamfat!!!
Laurentiu48048
dragilor, am o ibiza 1.2 de o luna... presupun ca glumiti privind cutia de viteze biggrin.gif

un sfat pentru cei care vin de pe dacia - nu trebuie sa va-ndarjiti la cutia de viteze sau sa incercati sa o ghidati pe unde n-a fost fabricata sa mearga... e suficient sa impingi maneta cu un deget, si se duce singura... era in care faceai body-building la schimbatorul de viteze s-a dus

iar motorul de 1.2 este fix atat de puturos cat ii zic si cifrele din prospect biggrin.gif... pacat ca n-am numarat zecile de solenze si supernove care ma vedeau din spate... sigur si soferii lor credeau ca a merge sport inseamna doar sa ai o cilindree mare biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Florin42855
ionut - cu motoare de 1.6 pe toate caroseriile lor (vw, seat, skoda...) m-am intrecut si NICI UNUL nu a fost la inaltime - plus ca vw si seat am condus si... jaleeee
1.8T am zis din prima ca e altceva - ca performantze - ca fiabilitate asa si asa - am 2 prieteni unul cu un passat si unul cu o octavie cu motorul asta si amandoi tot schimba la ele...
oricum atitudinea ta e de intzeles... asa suntetzi voi fanii vw... bicycle.gif

a... si apropo de tdi si sdi - aici jos palaria pt vw... sunt depasite dar trag super bine pentru varsta lor
G e o r g e
sa ma repet a nu stiu cata oara .

de acord , supernovei ii lipseste plasticul din interiorul seatului , scaunele , si alte chestii electronice pe langa ce am enumerat mai sus . dar , la motor + cutie sta impecabil !
ti-o dau sa o testezi daca nu ma crezi pe cuvant . iar daca sustii in continuare ca ce mare diferenta de la 16 secunde la 10.5 , putem oricand sa ne intalnim la o legala , sa-ti arat diferenta .

si inca o chestie , pe ibiza ambreiajul e pe cablu ? nu de alta , dar la supernova ca la o masina care se respecta e hidraulic .
James Kilowatt
Ibiza mea din 93 e cu ambreiaj pe cablu smile.gif
Iar Moskwich-ul din '80 era hidraulic biggrin.gif Cu alte cuvinte, ce legatura are cu prefectura? biggrin.gif
G e o r g e
pai ambreiajul hidraulic este un pas in fata !

biggrin.gif se cupleaza tot timpul in acelasi loc wink.gif
James Kilowatt
Pai asta nu inseamna uzura neuniforma?

La Seat l-am schimbat la 140.000 km, si mai mult pentru ca eram in Ro si am vrut sa profit de manopera ieftina decat ca era musai necesar... cel vechi inca mai mergea.
G e o r g e
nu , ambreiajul cu cat se subtiaya cu atat tine mai sus , cel hidraulic va cupla tot timpul in acelasi loc indiferent ce cat de uzat este , deoarece cilindrul hidraulic va compensa pentru uzura discului .
James Kilowatt
a, acum am inteles smile.gif Si la cel pe cablu se regleaza cursa, insa manual. Cel putin la masina mea. E o tija cu o piulita si contrapiulita, pana si un incepator il poate regla in cateva minute. Eu am 70.000 km cu rabla asta si nu l-am reglat decat o data... cand l-am schimbat.

Pe de alta parte, daca placa de presiune de terminata si si-a pierdut elasticitatea, degeaba incerci sa-l reglezi, tot sus va tine.

Si VW golf 3 sdi de ex are acelasi sistem cu cablu, stiu ca am ajutat un amic sa faca reglajul. Nu-i a mea singura masina din evul mediu biggrin.gif
G e o r g e
pai e mai cost effective sa pui pe masina ambreiaj pe cablu biggrin.gif
bogdan47077
blink.gif
sorry sa te dezamagesc..dar la ibiza este SERVO-HIDRAULIC!!! oricat apesi (peste jumate) el apasa discul pana la capat..mai documneteaza-te..si mai apasa pe el cand o sa ai ocazia
se apasa si cu un deget mic daca vrei..dar sa mai vb de pedala de acceleratie la Dacii (mai e cu arc?) ...
deci lasand la o parte gluma..ce dacia are 10,5 sec de la 0-100? ce modif ai facute?
ti-am zis ca la liniutza ma faci (cam 4 sec) dar asta ti-am zis si ca este relativa...o masina nu se compara asa!! pt ca aici compari doar benzina cu motorina!!
in ziua de azi toti se bat la liniutze!
Compara o masina dupa ce faci o Posada cu ea la limita (apropro rec meu e de 5 min-pe ceas..nu cronometru intre podul de pe calea ferata din Sinaia si Motelul ala de la intrare in comarnic, intr-o duminica dupa-masa)
(sper sa nu mi se zica ceva de moderatori ca sustin mersul sportiv=periculos pe sosea)
G e o r g e
fi atent aici :
masina ta e departe de a fi sportiva ! sper ca poti sa intelegi asta !
acum vine partea 2 , ai luat masina aia pentru a fi economica si confortabila, da ? deci nici vorba de sportivitate .

eu am luat masina asta , de noua , pentru ca atat mi-a permis bugetul la momentul respectiv : 2002 . si vroiam masina noua .

masina ta este superioara calitativ la materialele folosite in interior doar ca si pretul este mai bine decat dublu !

supernova are alte probleme , dar motorul si cutia nu sunt , nu au fost , si nici nu vor fi unele dintre ele .

daca vrei sa-ti enumar problemele ar fi cam asa : e asamblata de romani , un surub poate fi strans mai stramb sau incomplet ... consola centrala arata de parca ar fi fost facuta la palatul copiilor ... hayonul bate in draci si o data la 3 luni trebuie aranjat ca sa nu mai bata .


in rest , revizii si piese extra mega ieftine . intr-adevar tin mai putin bucsele , si trebuie schimbate mai des , in functie de stilul de mers ,dar si costa o zecime din pretul celor de la ibiza. si ar mai fi multe altele .

nu stiu de ce te ataci . ti-am spus ca daca vrei iti dau dacia sa vezi cutia cum se comporta .

faptul ca ambreiajul se apasa foarte usor nu denota ca este hidraulic wink.gif
ci ca masina este una facuta pentru a fi condusa usor , de oras . la subaru este tot hidraulic dar are un ambreiaj tare rau de tot . de ce ? pentru ca este o masina sportiva si respectivul ambreiaj este gandit sa preia forte pe care un 1.9 SDI nu le-ar dezvolta in vecii vecilor . sper ca m-am facut inteles . diferenta intre cablu si hidraulic la ambreija este faptul ca cel hidraulic va decupla tot timpul in acelasi loc.

iar ca sa revenim totusi la subiect , cutia de pe supernova ESTE UNA FOARTE PRECISA , mai precisa si mai usor de actionat ca una de pe ibiza . try it !
bogdan47077
ai dreptate in mare parte!
nu am luat masina asta ca vroiam una economica, ci pt ca mi-a placut! sunt si Skoda.si altele mai economice (renault..etc) si la pretul de achzitie si el de intretinere...MIE MI-A PLaCUT!! si de asta aveam bani in 2002! vroiam alta culoare..alte motoare, dar trebuia sa astept 3 luni..si nu vroiam (plecam afar din tara si nu vroiam sa plec cu golfu)
asa ca la economie mi-a placut si am acceptat sa las de la mine la putere pt economie!
in fine!
cred ca e gandita mai sportiva ibiza decat dacia..totusi.. ai auzit de Agile chassis Control? ibiza are...in fine hai ca lungim discutia prea mult! oricum fiecare ramne cu parera lui!
Mihai34891
Am condus multe tipuri de masini (straine, destul de noi), dar cel mai usor si precis se schimba vitezele la IBIZA. Mult mai usor si precis ca la Octavia sau Fabia.
Iar comparatia cu Dacia e o gluma. Si aici vorbesc de ORICE masina straina de generatie noua (ma rog, nu cunosc LADA...)
G e o r g e
mihai nu este o gluma smile.gif putem sa testam . tu vi cu o ibiza eu aduc dacia .

ps . completeaza semnatura .
bogdan47077
tu ce modificari ai la Dacia.?.ca daca nu ai facute la cutie...atunci pe bune comparatia am luat-o ca o gluma..dar daca tu comparai derios. blink.gif .scuze amice...nici nu mai intru pe topicul asta ca nu are rost..vb serios! :wave:
G e o r g e
tu nu sti ca modificarile sunt secrete ? blink.gif

iti spun ca este cutie de renault la origine pe masina mea . atat smile.gif

cine a condus-o (sunt cativa pe acest forum) pot sa confirme cum merge cutia mea .
bogdan47077
depinde ce renault o fi..si atunci poate fi mai precisa decat la ibiza....dar yo ma refeream la cutiile normale in topicul meu!
terbuia sa fi spus de la inceput!!
aaa.si modificarile sunt secrete atunci cand ai de gand sa te intreci cu cineva..dar yo nici macar nu te cunosc..iar de intrecut m-am lasat de mult..ca nu mai imi chinui masina decat cand o sa am un M sau ceva care sa "vrea" el sa alerge!..adik min 200 cai! si tractiune cel putin pe spate!
asa ca....degeaba le tii secrete....inteleg nu pe topic..dar pe PM puteai sa le zici..ca sa nu mai fac topicul referitor la cuite degeaba!poate a ta e mai exacta ca la ibiza...pana nu vad..nu stiu..
oricum legat de cutie..sa stii ca si la golf e mai imprecisa putin decat la ibiza..sau inca nu m-am obisnuit yo cu e acum trebuie...
Laurentiu48048
daca excludem tabla, scaunele, bordul, electrica, geamurile, suspensiile, anvelopele samd, dsn e similara cu ibiza fara indoiala

si cu bmw seria 1

si cu audi a3

biggrin.gif
G e o r g e
te rog sa nu mai scri cu Y si cu K inutil smile.gif

cutia este de renault mai mult nu am ce spune . modificarile nu le spun pentru ca nu vreau . nu alerg masina la curse fie ele legale sau ilegale. nu am participat niciodata la asa ceva .

si cutia este cat se poate de standard.

laurentiu se vorbea strict de cutie .

ce au geamurile de sunt asa de diferite ? supernova le are atermice cu filtru uv ! suspensia este la fel la amandoua . anvelope , cred ca glumesti , nu ?

ia mai pune mana si citeste wink.gif mai documenteza-te si pe urma fa afirmatii gratuite.

PS completeaza-ti semnatura.
Laurentiu48048
a cam deviat de la cutie topicul... nu din vina moderatorului, ce-i drept biggrin.gif

scuze cu geamurile, au fost luate si ele de val... habar n-am cum sunt geamurile

iar cu anvelopele nu glumesc; ibiza vine cu pirelli 185/60R14 din fabrica
habar n-am cu ce venea dsn-ul cand se fabrica dar sunt sigur ca erau ceva "made in romania"; stiu ca poti sa-i pui aftermarket, dar costa bani... si astfel diferenta de pret nu mai e asa "gigantica"

nu ma-ntelege gresit... ma amuzam copios fugind cu dacia NOVA cu injectie la 150km/h pe langa o gramada de masini "straine" si nici la nova nu mi s-a parut cutia imprecisa (DSN n-am condus); doar ca, revenind on-topic, nu este deloc "imprecisa" cutia de la ibiza si nu imi trebuie termen de comparatie - atat timp cat o imping cu un deget si "gaseste" vitezele, ce sa-i mai cer? smile.gif

respekt!
G e o r g e
cutia de nova era romaneasca smile.gif cutia de supernova este franceza.

pai intelege ca si la mine ela fel ! intra impinsa cu un deget, nu trebuie sa caut vitezele ... ia I-a si al 40km/h ... cutia este foarte docila .
cand zic ca ia I-a la 40km/h inseamna sa ii dau din a III sau a II-a viteza I smile.gif nu e necesar sa si cuplez , doar sa vad ca intra . ia incearca . eu zic ca la ibiza nu va intra .

in fine . usoara in manuire, foarte precisa , ce sa ii mai cer ?

lui bogdan nu ii vine sa creada . asta e treaba lui .

anvelope aftermarket , da, care e problema un set complet cu jante e 400 E smile.gif pirelli alea nu sunt nemaipomenite sunt facute tot la noi wink.gif ca si accesoriile momo pe care scrie made in italy si sunt facute la noi .
bogdan47077
blink.gif
normal ca nu-mi vine sa cred..ideea era daca e mai precisa sau nu la DSN decat la IBIZA...oricum..la ibiza nu intra din a III si a II in I, din motive de siguranta nu te lasa !!..nu e un lucru normal sa te lase...ia vezi daca intra si in marsarier .direct din a III-a,.atunci zic ca nu e deloc normal!!! sau atunci de ce te lasa din a III in I, si din a III in R, nu?
logica fiind?? sau ai ed gand vreodata sa faci combinatia III-I sau II-I?? nu cred ca vrei sa strici cutia..
daca mai citetsi..o sa vezi ca viteza I la Dacia (ca la maj masinilor)este singura nesincronizata. cu restul.tocmai de aceea nu ar trebui sa te lase sa intrii! nu cred ca la o masina normala poti baga din III direct I!!
mai ales cu un singur deget!!
la mine oricum e de-ajuns sa ajuz un pic schimbatorul de viteze in cursa pt o viteza..si retsul de 3-4 cm il parcurge singur...dar deja vb de amanunte si normal ca vb degeaba...
catalin51707
eu unul am o ibiza noua de circa o luna - iar cutia - despre asta parca vorbeam in topicula asta - e super ok - normal daca nu o bruschezi sau sa schimbi viteze fara sa apesi pedala de ambreiaj ( nu ca s ar putea dar...mai stii ce idei au unii blush.gif )
incombarabil cu tot ce inseamna dacia - inclusiv logan - chiar daca e de renault sunt diferente .....mai ales la un demaraj puternic....normal conteaza si soferul dar totusi!
G e o r g e
QUOTE(catalin51707)
eu unul am o ibiza noua de circa o luna - iar cutia - despre asta parca vorbeam in topicula asta - e super ok - normal daca nu o bruschezi sau sa schimbi viteze fara sa apesi pedala de ambreiaj ( nu ca s ar putea dar...mai stii ce idei au unii blush.gif )
incombarabil cu tot ce inseamna dacia - inclusiv logan - chiar daca e de renault sunt diferente .....mai ales la un demaraj puternic....normal conteaza si soferul dar totusi!


defineste diferente !

la ce te ajuta cutia de pe ibiza de 1.2 care are un demaraj de vreo 16-17 secunde cand supernova te arde de nu te vezi . blink.gif intreb si eu asa ...
catalin51707
of george cred ca cel mai indicat ar fi sa ne dam o data biggrin.gif (demonstrativ) dar execludem faza cu masina preparata in vreun fel...ci o solenza de fabrica (cum se spune)
G e o r g e
imi pare rau dar nu sunt fanul liniutelor !

daca vrei putem sa facem schimb de masini si sa vedem care merge mai bine smile.gif care cutie e mai placuta samd smile.gif asta da .

dar liniute NU :evil:
catalin51707
biggrin.gif da mai george dar stii vorba aia masina si femeia nu se imprumuta! blush.gif
robert
Cutia de pe SuperNova merge chiar foarte bine.Am mers si io cu una vreo saptamana cand s-a lansat,si chiar m-a surprins,inclusiv la demaraj.Cred ca la masina asta in timp cad toate,se dezintegreaza, numai cutia si motorul raman in functiune.N-am auzit sincer pe nimeni ca ar avea probleme cu asta.Si este intr-adevar o cutie precisa.
G e o r g e
multumesc smile.gif

atat vroiam sa spun .

in rest, in timp , DACA NU AI GRIJA FRECVENT de ea , incepe sa scartaie , si sa bocane in interior .

trenul de rulare este unul foarte bun , finisarile interioare sunt problema la aceasta masina .
bogdan47077
iar ma bazaiti cu cutia de super-nova??? voi chiar nu intelegeti...hai ca george se pare ca o are modificata..dar tu....cate ibiza ai condus de ai ramas impresionat de cutia de renault....(care e printre cele mai ieftine folosite si cele mai vechi..inca in uz)!!
robert
Atentie,n-am spus ca este mai bune decat cea de la Ibiza, ci doar ca merge bine.Am condus SuperNova la lansare, si la acea vreme m-a impresionat.Nu fac un reper din cutia de SuperNova, ca am condus si CLS cu 7G-TRONIC biggrin.gif , doar spun ca nu se face de ras in fata altora cu pretentii mai mari.Vorbim de SuperNova da, masina aia de costa vreo 4500 noua.Nu sunt un fan al cutiilor Renault,desi ar trebui sa incerci si un Clio Sport si sa faci comparatie cu Ibiza,spun doar ca cea de pe SN se compporta foarte bine in categoria sa.Si pentru cei mai putin cunoscatori(Bogdan de ex:"ca acea cutie cutia de renault....care e printre cele mai ieftine folosite si cele mai vechi..inca in uz"), trebuie precizat ca acea cutie a fost montata in premiera pe SuperNova, pentru ca apoi sa intre in uz pe Laguna2.Pare incredibil, da documenteaza-te mai bine.
bogdan47077
QUOTE(robert36564)
Atentie,n-am spus ca este mai bune decat cea de la Ibiza, ci doar ca merge bine.Am condus SuperNova la lansare, si la acea vreme m-a impresionat.Nu fac un reper din cutia de SuperNova, ca am condus si CLS cu 7G-TRONIC biggrin.gif , doar spun ca nu se face de ras in fata altora cu pretentii mai mari.Vorbim de SuperNova da, masina aia de costa vreo 4500 noua.Nu sunt un fan al cutiilor Renault,desi ar trebui sa incerci si un Clio Sport si sa faci comparatie cu Ibiza,spun doar ca cea de pe SN se compporta foarte bine in categoria sa.Si pentru cei mai putin cunoscatori(Bogdan de ex:"ca acea cutie cutia de renault....care e printre cele mai ieftine folosite si cele mai vechi..inca in uz"), trebuie precizat ca acea cutie a fost montata in premiera pe SuperNova, pentru ca apoi sa intre in uz pe Laguna2.Pare incredibil, da documenteaza-te mai bine.

daca ai fi citit topicul ai fi vazut ca despre asta era vorba...ibiza vs supernova! (vb de cutii de viteza) !!
ca sa compar Clio Rs trebuie comparat cu Cupra-R si Fr si cred ca si acolo tot sta mai prost..sincer!!
tu chiar crezi asta cu cutia intai pe Dacia si dupa pe laguna..fii serios..daca ai azuit asa ceva era strategie de marketing..dar cutia asta a fost folosita pe clio si megane MADE IN TURKEY!! vb f. serios...ca si motorul de altfel (daca lasi aerul asta de superioritate si te interesezi..putine firme de masini folosesc un motor fara cutia aferenta la mai mult modele...exectand dif de diesel-benzia, aut-manual..etc--vorbin sctrict de aceeasi cap cilindica si aceleasi motor)
dar cred ca cel mai bine stiu sa foloseasca aceleasi componente la mai multe tipuri de masini tot astia de VW..ca doar au aceeasi platf tehnica la vreo 5-6 modele..si asta se intampla de prin 80!!
asa ca nu stiu daca e bine/corect sa ma faci "mai putin cunoscator"...
:evil:
bogdan47077
ca strategie de marketing gandeste-te:
la cea mai ieftina masina din grup nu aveau cum sa foloseasca aceasta cutie care se monta pe o masina si cu clasa superioara si cu alte scopuri...sa atace serios concurenta de clasa -vezi Vw,audi, opel etc!!
am condus dacia si stiu despre ce vorbesc!!
dar daca si cu tine port discutia asta si tu imi spui dupa cateva pagini de indoit mainele in scris ca ai tuning pe ea....(vezi altii)..atunci....
lasand la o parte asta (tu ziceai ca nu o compari) atunci ce rost are topicul asta???
bogdan47077
QUOTE(bogdan47077)
iar ma bazaiti cu cutia de super-nova??? voi chiar nu intelegeti...hai ca george se pare ca o are modificata..dar tu....cate ibiza ai condus de ai ramas impresionat de cutia de renault....(care e printre cele mai ieftine folosite si cele mai vechi..inca in uz)!!

vorbind despre grupul renault!!
robert
Informatia despre provenienta cutei de viteze o am chiar de la un oficial Dacia.La vremea aia asa a declarat.Poate au mintit.Mai mult, era stipulata chiar undeva intr-o mapa de presa.Nu am inventat-o, ca nu sunt nebun.Cat priveste aerul de superioritate,nu stiu de unde ai inteles asta, mai ales tocmai tu care afirmi: "dar tu...cate ibiza ai condus de ai ramas impresionat de cutia de renault..."N-am condus duzini de Ibiza, dar am condus modelul,si n-am spus, repet, ca este mai precisa cea de la Dacia.Doar ca si aia de pe SN e precisa,adik nu e de ras ca la cea de la Nova(dezastru!!!), si se poate compara cu altele performante chiar daca nu castiga,replica la "iar ma bazaiti cu cutia de super-nova??? voi chiar nu intelegeti".OK?
Rosu-4
Sunte-ti chiar distrusi. Nu se poate compara o masina renault cu nici o alta masina.....si asta pentru ca sunt ff proaste....din toate punctele de vedere. Pe unii dintre voi va inteleg ca sunteti frustrati ca aveti un stift marca renaul , dar niciodata sa nu mai comparati un vw sau audi cu niste tampenii ieftine si proaste facute de renault.

Lasati frustrarea .........fiti realisti.
Si ca incheiere cutia de viteze de pe ibiza este de vw si este extrem de precisa...nu suporta comparatie cu nici o cutie de renault.

:bandit:
G e o r g e
QUOTE(Rosu-4)
Sunte-ti chiar distrusi. Nu se poate compara o masina renault cu nici o alta masina.....si asta pentru ca sunt ff proaste....din toate punctele de vedere. Pe unii dintre voi va inteleg ca sunteti frustrati ca aveti un stift marca renaul , dar niciodata sa nu mai comparati un vw sau audi cu niste tampenii ieftine si proaste facute de renault.

Lasati frustrarea .........fiti realisti.
Si ca incheiere cutia de viteze de pe ibiza este de vw si este extrem de precisa...nu suporta comparatie cu nici o cutie de renault.

:bandit:


1. invata romaneste : SUNTETI ! intr-un singur cuvant
2. pentru faza cu distrusi ai un AVERTISMENT(si mai sunt cateva lucruri nesimtite in mesajul tau :evil: )
3. pe testate nu pe vorbe wink.gif
4. urmeaza sa-mi spui ca seat este mai ceva decat AUDI care e tot VW si deci seat e un audi mai ieftin ... si mai bun ... nu ? blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.